News Chicago
Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin
Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.
Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.
Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.
Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.
Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.
Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.
Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.
Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.
Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.
Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.
Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.
Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).
ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Polonia Amerykańska
WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA: W Chicago koncert już w najbliższą sobotę
Jak co roku, do Stanów Zjednoczonych przybywają polscy artyści by wspólnie kolędować w dniach przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku koncert kolęd w Chicago zaplanowano na sobotę 13 grudnia, w Kościele Świętego Ferdynanda o godzinie 7.00PM.
WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA: Po ubiegłorocznym ogromnym sukcesie frekwencyjnym, plejada gwiazd z Polski zawita do Ameryki ponownie. W grudniu 2025 r. najpiękniejsze kolędy wykonają dla Państwa: Andrzej Piaseczny, Paulla, Andrzej Krzywy, Majka Jeżowska, Sławomir & Kajra, Rafał Brzozowski, oraz Classic Marien.
Koncert poprowadzi Tomasz Kammel.
Harmonogram koncertów:
- 13 grudnia – Chicago
- 19 grudnia – Hartford ,CT
- 20 grudnia – New York City
- 21 grudnia – Newark, NJ
Bilety oraz szczegółowe informacje dotyczące występów można znaleźć na stronie www.polskieimprezy.com
Źródło: Polskie Koncerty w USA
Foto: YouTube
News Chicago
Świąteczny „Elf The Musical” na scenie Auditorium Theatre tylko do niedzieli
Do 14 grudnia w teatrze Auditorium możemy dołączyć do świątecznej radości dzięki spektaklowi „Elf The Musical”. Przedstawienie jest odpowiednie dla całych rodzin – wielobarwna scenografia, dynamiczna choreografia i pełna energii muzyka tworzą idealne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Musical opowiada historię Buddy’ego – człowieka wychowanego przez elfy Świętego Mikołaja, który wyrusza do Nowego Jorku, by odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości, sile więzi rodzinnych i magii świątecznego ducha.
Spektakl cechuje: lekka, komediowa fabuła, wpadające w ucho piosenki, pozytywne przesłanie ,oraz emocje budujące atmosferę świąt.
Idealna propozycja na rodzinne wyjście
Organizatorzy podkreślają, że musical przeznaczony jest dla widzów od 5. roku życia, co czyni go doskonałym wyborem na rodzinne spotkanie w przedświątecznym czasie. W przerwie przewidziano możliwość zakupu przekąsek, a czas trwania – nieprzekraczający trzech godzin – jest dostosowany do młodszych widzów.
Szczegóły spektaklu
- Miejsce: The Auditorium Theatre
- Termin wystawiania: do 14 grudnia
- Czas trwania: 2 godziny i 30 minut, w tym jedna przerwa
- Rekomendowany wiek widzów: od 5 lat wzwyż
- Bilety: dostępne tutaj
To propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć grudzień w wyjątkowym, rodzinnym nastroju i przypomnieć sobie, jak ważna jest wiara w magię świąt!

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
News Chicago
Nowy Rok w rytmie walca. New Philharmonic żegna 2025 i wita 2026 w Glen Ellyn
31 grudnia 2025 roku, profesjonalna orkiestra New Philharmonic wraz z dyrektorem muzycznym Kirkiem Musprattem zaprosi melomanów na wyjątkowe pożegnanie starego roku i powitanie 2026. W McAninch Arts Center przy 425 Fawell Blvd. w Glen Ellyn odbędą się trzy koncerty sylwestrowe – o 1:30 p.m., 5 p.m. oraz 8:30 p.m. – które od lat należą do najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w powiecie DuPage.
Sylwestrowa tradycja z niemal 50-letnią historią
New Philharmonic, jedyna profesjonalna orkiestra w powiecie DuPage, od prawie pięciu dekad inspiruje miłośników muzyki klasycznej w Chicago i na przedmieściach. Jej programy łączą dzieła wielkich mistrzów z muzyką filmową i utworami rozrywkowymi, przyciągając słuchaczy w każdym wieku i z różnych środowisk.
Szczególne miejsce w repertuarze orkiestry zajmują koncerty sylwestrowe, które idealnie budują atmosferę radości, oczekiwania i nadziei na nadchodzący rok. Pod batutą Kirka Muspratta muzycy konsekwentnie udowadniają, że muzyka potrafi łączyć tradycję z energią świętowania.
Powrót gwiazdy – Alisa Jordheim
Na scenę McAninch Arts Center powraca uwielbiana przez publiczność sopranistka Alisa Jordheim. Artystka będzie centralną postacią sylwestrowego programu. Publiczność usłyszy ją m.in. w:
- „Meine Lippen” z operetki Franza Lehára „Giuditta”,
- walcu „Je veux vivre” z „Romea i Julii” Charles’a Gounoda,
- „I Could Have Danced All Night” z musicalu „My Fair Lady” autorstwa Lernera i Loewego.
Tradycyjnie to właśnie Alisa Jordheim poprowadzi widownię we wspólnym wykonaniu „Auld Lang Syne”, wieńcząc koncert muzycznym symbolem przejścia ze starego w nowy rok.
Repertuar pełen elegancji i radości
Program sylwestrowych koncertów obejmuje dzieła, bez których trudno wyobrazić sobie pożegnanie roku. Wśród nich znajdą się:
- „Tik-Tak Polka”, Op. 365 Johanna Straussa Jr., oparta na motywach z operetki „Zemsta nietoperza”,
- słynny walc „On the Blue Danube”, Op. 314 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów w historii muzyki klasycznej,
- uroczysta „Berliner Luft” Paula Linckego, nieoficjalny hymn Berlina.
Nie zabraknie też „Radetzky March” Johanna Straussa Sr., podczas którego – zgodnie z wiedeńską tradycją – publiczność rytmicznie klaszcze, a dyrygent precyzyjnie kontroluje tempo i dynamikę owacji.

Muzyka filmowa na wielki finał
Sylwestrowy program wzbogacą także tematy muzyczne z kultowych filmów:
- „Spellbound” Alfreda Hitchcocka z 1945 roku,
- westernu „The Big Country” z 1958 roku,
- oscarowego „Titanica” z 1997 roku,
- przygodowego „The Rocketeer” z 1991 roku.
Ten eklektyczny wybór sprawia, że koncert trafia zarówno do miłośników klasyki, jak i wielkich kinowych emocji.
Bilety i dostępność
Dostępność biletów na koncerty o 1:30 p.m. i 5 p.m. jest ograniczona, natomiast największy wybór miejsc pozostał na koncert o 8:30 p.m. Ceny biletów wahają się od 70 do 80 dolarów. Zakup biletów możliwy jest na stronie atthemac.org/events/nye/ lub telefonicznie pod numerem 630-942-4000.
Źródło: dailyherald
Foto: McAninch Art Center
-
News USA4 tygodnie temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago2 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News Chicago4 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA6 dni temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA3 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell










