Połącz się z nami

News Chicago

J.B. Pritzker kontra Ron DeSantis. Gubernatorzy mają inne zdania na temat edukacji

Opublikowano

dnia

J.B. Pritzker wysłał list do organizacji non-profit National College Board. Napisał, że Illinois odrzuci poprawiony kurs historii Afroamerykańskiej, jeśli nie będzie on zawierał „faktycznego opisu historii, w tym roli czarnych queerowych Amerykanów”. Gubernator sprzeciwił się zmianom, na które nalega Ron DeSantis.

Pritzker wysłał ostro sformułowany list do zarządu w związku z decyzją o zmianie kursu Advanced Placement in African American Studies po tym, jak gubernator Florydy – i prawdopodobnie kandydat na prezydenta GOP – zablokował szkołom średnim Florydy oferowanie kursu, ponieważ zawierał segmenty dotyczące m.in. „teorii queer”.

Nie jest jasne, w jaki sposób kurs zostanie zmieniony lub czy poprawki wynikają z odrzucenia przez Florydę, ale College Board zapowiedział, że nowe ramy zostaną wydane 1 lutego.

Pritzker sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom „w celu dopasowania do rasistowskich i homofobicznych praw Florydy”.

„W Illinois odrzucamy wszelkie modyfikacje programu nauczania mające na celu uspokojenie ekstremistów, takich jak gubernator Florydy i jego sojusznicy” – napisał Pritzker w liście.

Pritzker, uważany za kandydata Partii Demokratycznej do Białego Domu, gdyby prezydent Biden nie ubiegał się o reelekcję, sprzeciwił się w ten sposób republikańskiemu gubernatorowi Florydy, który chce ograniczyć nauczanie historii Czarnych.

Napisał, że Illinois dokładnie zbada wszelkie poprawki, aby upewnić się, że zawierają „całą niezbędną historię, poczynając od fundamentów tego narodu zbudowanych na niewolnictwie, wojnie secesyjnej, oraz dziesięcioleciach odbudowy i wysiłków czarnych Amerykanów, aby kontynuować ich walczyć o równość po dziś dzień”.

Urzędnicy Departamentu Edukacji Florydy przekazali, że mają nadzieję na usunięcie treści dotyczących niektórych tematów kursu, w tym krytycznej teorii rasy i studiów nad czarnymi osobami queer.

W poniedziałek, na konferencji prasowej w Jacksonville na Florydzie DeSantis nazwał program nauczania „programem politycznym”.

Wojna o program nauczania rozpoczęła się 12 stycznia, kiedy Departament Edukacji Florydy wysłał list do College Board, w którym stwierdził, że kurs jest „w niewytłumaczalny sposób sprzeczny z prawem Florydy i znacznie pozbawiony wartości edukacyjnej”.

W 2021 roku Floryda uchwaliła ustawę zakazującą nauczania krytycznej teorii rasy. W zeszłym roku DeSantis podpisał ustawę „Stop WOKE”, która nakłada ograniczenia na to, jak szkoły i firmy mogą mówić o rasie.

Pritzker stał się częstym krytykiem DeSantisa, ponieważ szum wokół wyborów prezydenckich w 2024 roku staje się coraz głośniejszy.

W zeszłym roku na konferencji Partii Demokratycznej na Florydzie Pritzker porównał DeSantisa do byłego prezydenta Donalda Trumpa, mówiąc, że jest „tak naprawdę tylko Donaldem Trumpem w masce”.

W 2022 roku Pritzker potępił również ustawę DeSantisa „Prawa rodzicielskie w edukacji”, zwaną także „Don’t Say Gay”. Zabrania ona dyskusji w klasie lub nauczania na temat orientacji seksualnej i tożsamości od przedszkola do klas trzecich lub starszych. w „sposób, który nie jest odpowiedni do wieku lub rozwoju”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube,  Illinois Information Service

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu