Połącz się z nami

News Chicago

J.B. Pritzker kontra Ron DeSantis. Gubernatorzy mają inne zdania na temat edukacji

Opublikowano

dnia

J.B. Pritzker wysłał list do organizacji non-profit National College Board. Napisał, że Illinois odrzuci poprawiony kurs historii Afroamerykańskiej, jeśli nie będzie on zawierał „faktycznego opisu historii, w tym roli czarnych queerowych Amerykanów”. Gubernator sprzeciwił się zmianom, na które nalega Ron DeSantis.

Pritzker wysłał ostro sformułowany list do zarządu w związku z decyzją o zmianie kursu Advanced Placement in African American Studies po tym, jak gubernator Florydy – i prawdopodobnie kandydat na prezydenta GOP – zablokował szkołom średnim Florydy oferowanie kursu, ponieważ zawierał segmenty dotyczące m.in. „teorii queer”.

Nie jest jasne, w jaki sposób kurs zostanie zmieniony lub czy poprawki wynikają z odrzucenia przez Florydę, ale College Board zapowiedział, że nowe ramy zostaną wydane 1 lutego.

Pritzker sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom „w celu dopasowania do rasistowskich i homofobicznych praw Florydy”.

„W Illinois odrzucamy wszelkie modyfikacje programu nauczania mające na celu uspokojenie ekstremistów, takich jak gubernator Florydy i jego sojusznicy” – napisał Pritzker w liście.

Pritzker, uważany za kandydata Partii Demokratycznej do Białego Domu, gdyby prezydent Biden nie ubiegał się o reelekcję, sprzeciwił się w ten sposób republikańskiemu gubernatorowi Florydy, który chce ograniczyć nauczanie historii Czarnych.

Napisał, że Illinois dokładnie zbada wszelkie poprawki, aby upewnić się, że zawierają „całą niezbędną historię, poczynając od fundamentów tego narodu zbudowanych na niewolnictwie, wojnie secesyjnej, oraz dziesięcioleciach odbudowy i wysiłków czarnych Amerykanów, aby kontynuować ich walczyć o równość po dziś dzień”.

Urzędnicy Departamentu Edukacji Florydy przekazali, że mają nadzieję na usunięcie treści dotyczących niektórych tematów kursu, w tym krytycznej teorii rasy i studiów nad czarnymi osobami queer.

W poniedziałek, na konferencji prasowej w Jacksonville na Florydzie DeSantis nazwał program nauczania „programem politycznym”.

Wojna o program nauczania rozpoczęła się 12 stycznia, kiedy Departament Edukacji Florydy wysłał list do College Board, w którym stwierdził, że kurs jest „w niewytłumaczalny sposób sprzeczny z prawem Florydy i znacznie pozbawiony wartości edukacyjnej”.

W 2021 roku Floryda uchwaliła ustawę zakazującą nauczania krytycznej teorii rasy. W zeszłym roku DeSantis podpisał ustawę „Stop WOKE”, która nakłada ograniczenia na to, jak szkoły i firmy mogą mówić o rasie.

Pritzker stał się częstym krytykiem DeSantisa, ponieważ szum wokół wyborów prezydenckich w 2024 roku staje się coraz głośniejszy.

W zeszłym roku na konferencji Partii Demokratycznej na Florydzie Pritzker porównał DeSantisa do byłego prezydenta Donalda Trumpa, mówiąc, że jest „tak naprawdę tylko Donaldem Trumpem w masce”.

W 2022 roku Pritzker potępił również ustawę DeSantisa „Prawa rodzicielskie w edukacji”, zwaną także „Don’t Say Gay”. Zabrania ona dyskusji w klasie lub nauczania na temat orientacji seksualnej i tożsamości od przedszkola do klas trzecich lub starszych. w „sposób, który nie jest odpowiedni do wieku lub rozwoju”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube,  Illinois Information Service

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu