Połącz się z nami

News USA

Donald Trump może powrócić na Facebooka i Instagrama. 2-letni zakaz dobiega końca

Opublikowano

dnia

Były prezydent Donald Trump będzie mógł przywrócić swoje konto na Facebooku i Instagramie ponad dwa lata po tym, jak został zbanowany. Jako powód kontrowersyjnego zablokowania podano wówczas podżeganie do przemocy w czasie ataku na Kapitol USA 6 stycznia 2021 r. Decyzję o przywróceniu ogłosili wczoraj przywódcy Meta.

Konta Trumpa zostaną przywrócone „w nadchodzących tygodniach” z nowymi barierami „w celu powstrzymania powtarzających się przestępstw” – zapowiedział w środę Nick Clegg, prezes ds. globalnych w firmie macierzystej Facebooka, Meta.

„Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego”, które doprowadziło Meta do zawieszenia konta Trumpa w styczniu 2021 r., „wystarczająco ustąpiło”, napisał Clegg w poście na blogu.

Przestrzegł jednak, że Trumpowi grozić będą „podwyższone kary”, jeśli nadal będzie łamał zasady Meta, w tym usuwanie jego postów, a nawet nowe dwuletnie zawieszenie.

Zawieszenie Trumpa było kontrowersyjne

Zawieszenie konta Trumpa było najbardziej głośną i kontrowersyjną decyzją dotyczącą moderacji treści, jaką Meta kiedykolwiek podjęła. Teraz posunięcie, by go przywrócić, wpycha firmę z powrotem w środek debaty na temat wpływu i siły platform technologicznych do określania, kto ma głos w Internecie.

Trump założył własną platformę Truth Social, po tym jak został zablokowany. Ale jego kampania formalnie zwróciła się do Meta o przywrócenie jego konta, twierdząc, że zakaz „dramatycznie zniekształcił i zahamował dyskurs publiczny”.

Wczorajsze ogłoszenie Meta wywołało natychmiastową reakcję ze strony grup praw obywatelskich i rzeczników, zwłaszcza przeciwników byłego prezydenta.

Nie jest jasne, czy i jak Trump wróci do publikowania postów na Facebooku. Nie wznowił publikowania na Twitterze i ma umowę z Truth Social, aby publikować tam jako pierwszy.

Krajobraz mediów społecznościowych znacznie się zmienił w ciągu ostatnich dwóch lat.

Facebook próbuje na nowo odkryć siebie jako „firmę metaverse”, odchodząc od swoich korzeni w sieciach społecznościowych. W 2022 roku firma po raz pierwszy ogłosiła spadki przychodów i użytkowników.

Twitter pogrążył się w chaosie pod rządami miliardera Elona Muska, który w listopadzie cofnął zakaz swojej platformy wobec Trumpa po przeprowadzeniu ankiety wśród użytkowników witryny.

A szereg alternatywnych serwisów społecznościowych — od Truth Social po Gettr, Parler i Gab — zabiega o względy konserwatystów, którzy od dawna oskarżają większe sieci o narzucanie im poglądów politycznych.

Mimo to odzyskanie konta na Facebooku, które w momencie zawieszenia miało 35 milionów obserwujących, prawdopodobnie będzie dobrodziejstwem, ponieważ Trump ubiega się o prezydenturę w 2024 r.

Platforma była głównym motorem jego wysiłków w zakresie pozyskiwania funduszy, generując setki milionów dolarów z datków na kampanie. (Strona kampanii Trumpa nie została dotknięta zakazem i nadal zbiera pieniądze za pośrednictwem Facebooka).

Demokratyczni prawodawcy wezwali Meta, aby nie przywracała konta Trumpa, argumentując, że zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego nadal istnieje.

W grudniowym liście do firmy, kongresmen USA Adam Schiff z Kalifornii i senator Sheldon Whitehouse z Rhode Island wskazali na posty Trumpa na Truth Social podające w wątpliwość uczciwość wyborów śródokresowych w 2022 r., nadal zaprzeczając jego przegranej w 2020 r. i wzmacniające konta promujące teorie spiskowe.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

2021 był czarnym rokiem dla matek w USA. Zmarło 1205 kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w 2021 r. Stany Zjednoczone miały jeden z najgorszych wskaźników śmiertelności matek w historii kraju. Raport wykazał, że w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych 1205 matek zmarło z przyczyn związanych z porodem. Oznacza to 40% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ogromnej większości tych tragedii można było zapobiec.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskaźnik śmiertelności matek to zgony, które mają miejsce w czasie ciąży lub w ciągu 42 dni po porodzie.

Wskaźnik ten w USA w 2021 r. wyniósł 32,9 zgonów matek na 100 000 żywych urodzeń, co stanowi ponad dziesięciokrotność szacunkowych wskaźników niektórych innych krajów o wysokich dochodach, w tym Australii, Austrii, Izraela, Japonii i Hiszpanii, których wskaźnik oscylował między 2 a 3 zgony na 100 000 w 2020 r.

Według danych WHO śmiertelność matek w krajach o wysokich dochodach ogółem wyniosła 12 na 100 000 żywych urodzeń w 2020 r., podczas gdy w krajach o niskich dochodach 430 na 100 000.

Międzynarodowe porównania zgonów matek są trudne ze względu na różnice w metodologii śledzenia danych, ostrzega autorka nowego amerykańskiego raportu, Donna Hoyert, naukowiec zajmujący się zdrowiem w National Center for Health Statistics w CDC. Zauważa jednak, że Stany Zjednoczone nie radzą sobie dobrze ze śmiertelnością matek.

Najnowsza kompilacja danych CDC z komitetów stanowych, które dokonują przeglądu tych zgonów, wykazała, że 84% zgonów związanych z ciążą w USA można było zapobiec.

Wzrost śmiertelności matek w 2021 r. obserwowano ogólnie w różnych grupach wiekowych i rasowych oraz grupach pochodzenia latynoskiego.

Hoyert łączy wzrost liczby zgonów matek z pandemią COVID-19.

Wygląda na to, że wskaźniki śmiertelności matek wzrosły w okresie pandemii. Wstępne dane sugerują, że liczba zgonów osiągnęła szczyt w 2021 roku i zaczęła spadać w zeszłym roku.

Jednak niektórzy eksperci obawiają się, że inne trendy w całym kraju mogą pogorszyć te liczby, w tym ograniczenia aborcji, problemy kadrowe w szpitalach i zamykanie wiejskich oddziałów położniczych.

Śmiertelność matek wśród Afroamerykanów jest znacznie wyższa niż w przypadku innych grup rasowych; w 2021 r. było to 69,9 na 100 tys., czyli 2,6 razy więcej niż wskaźnik dla białych kobiet.

To czynniki społeczne, a nie biologiczne, podsycają tą przepaść rasową.

Wanda Irving prowadzi organizację o nazwie Dr. Shalon’s Maternal Action Project, której celem podniesienie świadomości dotyczącej istniejących zagrożeń, w szczególności dla czarnych matek.

Córka Wandy, Shalon Irving, zmarła z powodu komplikacji związanych z nadciśnieniem zaledwie trzy tygodnie po urodzeniu dziewczynki w 2017 roku. Była znakomitym naukowcem, pracującym jako epidemiolog w CDC w Atlancie.

Wanda Irving opowiada, że przed śmiercią córka nagle przybrała na wadze, miała bóle głowy, jedna jej noga była większa od drugiej i wiedziała, że coś jest nie tak. Ale wciąż była odsyłana ze szpitala do domu, mimo że upierała się, że potrzebuje pomocy medycznej.

Około trzech tygodni po porodzie zasłabła w domu i już się nie obudziła.

Wanda Irving mówi, że śmierci córki można było zapobiec – przypisuje ją rasizmowi systemu opieki zdrowotnej i lekarzom ignorującym objawy i zagrożenia dla zdrowia jej córki.

Wanda mieszka teraz w domu swojej córki i wychowuje wnuczkę, która zmaga się ze stratą.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/kieferpix
Czytaj dalej

News USA

Edukacja wszystkich niepełnosprawnych dzieci powinna być tak samo wspierana

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa żydowskich rodziców złożyła w poniedziałek pozew przeciwko Departamentowi Edukacji Kalifornii, wzywając stan do zapewnienia szkołom religijnym równego dostępu do funduszy na edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami. Odmawiając tego finansowania przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci. O tym, że wszystkie dzieci niepełnosprawne zasługują na wsparcie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zgodnie z prawem stanu Kalifornia, federalne i stanowe fundusze na edukację specjalną są dostępne dla szkół publicznych i świeckich szkół prywatnych.

Zakaz dotyczy również szkół katolickich, protestanckich szkół chrześcijańskich, szkół muzułmańskich i wszelkich innych szkół powiązanych z religią.

Firma Becket, która świadczy pomoc prawną pro bono w obronie wolności religijnej, reprezentuje rodziców w tym procesie.

Pozew reprezentuje trzy grupy żydowskich rodziców, których dzieci wymagają specjalnej edukacji. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy Becket, rodzice pragną, aby ich dzieci otrzymały wykształcenie, które pozwoli im w pełni wykorzystać swój potencjał i skupi się na żydowskich wierzeniach religijnych.

W komunikacie prasowym zauważono, że zarówno Shalhevet High School, jak i Yavneh Hebrew Academy chcą mieć możliwość zapewnienia tej edukacji dzieciom ze specjalnymi potrzebami, ale nie mają żadnego dostępu do stanowych ani federalnych funduszy na te usługi.

Wg pozwu obecne zasady finansowania naruszają prawa obywatelskie rodziców wynikające z Pierwszej Poprawki i Czternastej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pozew argumentuje, że przepis „kategorycznie wyklucza szkoły religijne” z pożytku publicznego zapewnianego członkom społeczności „z powodu ich praktyk religijnych”. A także, że traktuje działalność świecką bardziej przychylnie niż edukację religijną i że szkoły religijne muszą zrezygnować ze swojej tożsamości religijnej, aby uzyskać dostęp do funduszy.

Tym samym przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci.

W dniu 21 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł stosunkiem głosów 6-3, że prawo stanu Maine naruszyło Pierwszą Poprawkę, ponieważ zapewniało pomoc w nauce prywatnym szkołom świeckim, ale kategorycznie wykluczało szkoły religijne z dostępu do tych samych funduszy.

W dniu 17 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł, tym razem jednogłośnie, że miasto Filadelfia naruszyło Pierwszą Poprawkę, odmawiając zawarcia umowy z katolickimi ośrodkami opieki społecznej Archidiecezji Filadelfijskiej, ponieważ jej agencja opieki zastępczej odmówiła umieszczenia dzieci u par homoseksualnych z powodów religijnych.

Prawo, o które walczą teraz rodzice z Kalifornii dotyczy prawdopodobnie kilku tysięcy uczniów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News USA

Auto wjechało w nastolatków jadących na skradzionych koniach w Teksasie. Nie żyje 14-latek

Opublikowano

dnia

Autor:

14-latek zginął, a dwóch innych nastolatków trafiło do szpitala we wtorek po tym, jak uderzył w nich pojazd, gdy jechali drogą na koniach, które według Departamentu Policji w Dallas zostały skradzione. Dwa konie również zginęły w wypadku, poinformowała policja w komunikacie prasowym.

Policja zareagowała na wypadek w Great Trinity Forest na Julius Schepps Freeway około 5:30 rano we wtorek. Wstępne dochodzenie wykazało, że trzej jeźdźcy są nieletnimi, a konie zostały skradzione.

14-latek zginął na miejscu, a dwaj pozostali jeźdźcy – 16-latek i 17-latek – zostali zabrani do miejscowego szpitala, gdzie według policji ich stan jest stabilny.

Policja podała, że jeden z koni również zginął na miejscu, a drugi, który był ranny, został uśpiony na miejscu przez lekarza weterynarii. Trzeci koń również został ranny, ale oczekuje się, że przeżyje.

Zdaniem policji kierowca nie usłyszy zarzutów. Śledztwo pozostaje w toku.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu