Połącz się z nami

NEWS Florida

Para z Florydy oskarżona o zdewastowanie kilku antyaborcyjnych placówek

Opublikowano

dnia

27-letni mężczyzna i 23-letnia kobieta z Florydy zostali oskarżeni o zdewastowanie kilku antyaborcyjnych placówek służby zdrowia reprodukcyjnego. Zeszłego lata para namalowała sprayem wiadomości zawierające groźby na obiektach w Hollywood, Winter Haven i Hialeah. Teraz stoi w obliczu zarzutów federalnych.

Caleb Freestone i Amber Smith-Stewart są oskarżeni przez Wielką Ławę przysięgłych w Tampie o spisek mający na celu uniemożliwienie pracownikom placówek służby zdrowia reprodukcyjnego świadczenia tych usług.

W akcie oskarżenia zarzuca się ponadto, że para naruszyła ustawę FACE, celowo uszkadzając i niszcząc mienie placówki.

Prokuratorzy przekazali, że wiadomości zawierały takie zdania jak: „Jeśli aborcja nie jest bezpieczna, to ty nie jesteś”, „TWÓJ CZAS SKOŃCZYŁ!!”, „NADCHODZIMY po ciebie” i „Jesteśmy wszędzie”.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszy akt wandalizmu miał miejsce kilka tygodni po majowej publikacji ujawnionego projektu opinii Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, unieważniającej sprawę Roe przeciwko Wade. Sąd ostatecznie uchylił decyzję w czerwcu, zwracając kwestię aborcji do prawodawstwa poszczególnych stanów.

Ale Floryda już wcześniej uchwaliła ustawę zakazującą aborcji po 15 tygodniu ciąży. Ustawa ta weszła w życie w lipcu.

Kobiecie i mężczyźnie grozi maksymalnie 12 lat więzienia, 3 lata nadzorowanego zwolnienia i grzywna w wysokości do 350 000 USD, jeśli zostaną skazani za przestępstwa.

W zeszłym tygodniu FBI poinformowało, że oferuje nagrodę w wysokości 25 000 dolarów za wszelkie informacje dotyczące aresztowania osób atakujących placówki opieki zdrowotnej.

Co najmniej 78 grup pro-life i 108 kościołów zostało zaatakowanych od maja, jak wynika z danych. Wandale często oznaczali te budynki groźbami, takimi jak: „Jeśli aborcja nie jest bezpieczna, ty też nie jesteś”, czyniąc te ataki podejrzane o przemoc proaborcyjną.

 

Źródło: tampabay, abcnews, dailysignal
Foto: Twitter

NEWS Florida

Największy triceratops w Glazer Children’s Museum w Tampie! Zobacz Big Johna, nawet od spodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Dziecięce Glazera w Tampie nie może się doczekać, by pochwalić się prawdziwym szkieletem dinozaura, którego ma dostać. „Big John” ustanowił rekord Guinnessa dla największego szkieletu triceratopsa, jakiego kiedykolwiek odkryto. Goście będą mogli go podziwiać od 26 maja.

Szkielet został nazwany Big John na cześć farmera z Południowej Dakoty, na którego ziemi go znaleziono.

Szkielet mierzy 26 stóp długości, 10 stóp wysokości i robi wrażenie swoją wielkością.

Został sprzedany na aukcji w 2021 roku za 7,7 miliona dolarów, co stanowi kolejny rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono za szkielet dinozaura, który nie jest tyranozaurem.

Nabywca był anonimowy, ale muzeum ujawniło, że darowizna pochodzi od rodziny Pagidipati z Tampy.

REKLAMA REKLAMA

Siddhartha Pagidipati to przedsiębiorca, który założył wiele światowych marek, w tym Talent.me, Inventcorp i Freedom Health, która zajęła 7. miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm magazynu Inc. w 2009 r.

Dinozaur zostanie wypożyczony do muzeum na trzy lata, albo na dłużej. Muzeum przekształci swoją dużą przestrzeń eventową na trzecim piętrze w nową wystawę dinozaurów. Na ekspozycji znajdą się tunele z przezroczystymi kopułami, do których ciekawskie dzieci mogą wejść i zobaczyć szkielet od spodu.

Wystawa zostanie otwarta w weekend z okazji Dnia Pamięci a Big John stanie się pierwszym w historii dużym skamieniałym szkieletem dinozaura w Tampa Bay na wystawie długoterminowej.

Wystawa oznacza również debiut Big Johna w Ameryce Północnej i jego pierwszą ekspozycję w muzeum.

Big John został odkryty w 2014 roku przez Waltera Steina, założyciela firmy PaleoAdventures z Południowej Dakoty, która zajmuje się wykopywaniem skamielin na sprzedaż komercyjną. Szkielet był pokryty skałą.

Kupiła go włoska firma Zoic zajmująca się skamieniałościami, a jej zespół spędził większość 2021 roku ostrożnie usuwając skały z kości. Wyrzeźbili także, odlali i wydrukowali w drukarce 3D brakujące elementy, aby wypełnić ekspozycję.

Wynik wzbudził zainteresowanie na całym świecie ze względu na jego rozmiar, a także kompletność dinozaura, zachowało się 75% jego czaszki i 60% reszty szkieletu.

Oszałamiająca cena, jaką osiągnął Big John na aukcji w Paryżu w październiku 2021 r. wywołała kontrowersje w kręgach naukowych, a niektórzy eksperci obawiali się, że rosnące ceny skamielin sprawią, że bardziej wartościowe naukowo okazy staną się niedostępne dla muzeów i uniwersytetów.

Rodzina Pagidipati kupiła Big Johna z zamiarem sprowadzenia go do Tampy, aby tutejsza publiczność mogła się nim cieszyć.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Muzeum Dziecięce Glazera
Czytaj dalej

NEWS Florida

Straszne rekinie zęby powracają do Venice. Szykujcie się na rodzinny festiwal w kwietniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Venice MainStreet przywraca swój Venice Shark Tooth Festival, który był nieobecny przez ostatnie trzy lata z powodu pandemii COVID-19. Impreza dla całych rodzin to atrakcje dla dzieci, lokalni sprzedawcy, muzyka i jedzenie.

Rodzinny festiwal, który został zapoczątkowany w sierpniu 1992 roku jako sposób na przyciągnięcie ludzi do miasta poza sezonem, był ostatnio organizowany jako kwietniowe wydarzenie na terenie lotniska w Venice.

W tym roku festiwal zaplanowano na 22-23 kwietnia w Centennial Park.

Wstęp na Festiwal Zębów Rekina w 2023 r. będzie bezpłatny, a wydarzenia i sprzedawcy powrócą do swych tradycji po przerwie.

Wydarzenie zaoferuje takie atrakcje jak wykopaliska skamielin dla dzieci i programy edukacyjne zapewniane zarówno przez Mote Marine Laboratory, jak i Akwarium oraz Florida Public Archaeology Network.

REKLAMA REKLAMA

Plan festiwalu przedstawiony miastu Venice przewiduje miejsce na strefę dla dzieci w pobliżu fontanny, scenę koncertową na południe od niej, namiot wystawowy i kilka stoisk sprzedawców.

Festiwal będzie otwarty od 10:00AM do 8:00PM 22 kwietnia i od 10:00AM do 5:00PM 23 kwietnia.

Jedno z popularnych wydarzeń oryginalnego festiwalu, to turniej wędkarski Shark’s Tooth Fishing Tournament, który powrócił we wrześniu zeszłego roku. W tym roku także planowany jest na wrzesień.

Więcej szczegółów na temat Venice Shark Tooth Festival można znaleźć na https://www.venicesharkstoothfestival.com.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Park Narodowy Everglades został uznany za najlepszy park dla ptaków w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Park Narodowy Everglades, obejmujący 1,5 miliona akrów subtropikalny raj, unikalny dla południowej Florydy jest największą ostoją dzikiej przyrody na wschód od rzeki Mississippi. Park słynie z mnóstwa ptaków, od bielików po bociany leśne i warzęchy różowe.

Park Narodowy Everglades jest jednym z najbogatszych ekosystemów na kontynencie, o czym świadczy liczba gatunków dzikich zwierząt, które można tu znaleźć. Jest domem dla zagrożonej wyginięciem pantery z Florydy, oraz niedźwiedzi czarnych, jednak najbardziej rzucają się w oczy ptaki.

Park został uznany przez Travel Lens za najlepszy park dla ptaków w kraju.

W Parku Narodowym Everglades występuje ponad 300 gatunków ptaków.

Oto pięciu przedstawicieli tutejszej awifauny.

REKLAMA REKLAMA

Warzęcha różowa

Często mylone z mistycznym flamingiem, różowe warzęchy dość powszechnie zamieszkują Park Narodowy Everglades, choć zostały prawie wyniszczone przez florydzkich łowców pióropuszy dziesiątki lat temu.

Można je znaleźć żerujące pod namorzynami podczas odpływu i na równinach błotnych.

Pelikan biały

Znacznie większy niż jego brązowy kuzyn, biały pelikan to masywny ptak o rozpiętości skrzydeł 9 i pół stopy, największej ze wszystkich ptaków w Ameryce Północnej.

Białe pelikany różnią się od pelikanów brunatnych tym, że nie nurkują, aby się pożywić. Pływają po powierzchni wody w grupach, a każdy osobnik łowi krewetki lub małe ryby. Białe pelikany polują w formacji, która razem zagania ryby i zamyka je w kole ucztujących ptaków.

Czapla czerwonawa

Ten gatunek to samotni łowcy. Czaple czerwonawe używają swoich skrzydeł do rzucania cieni i prowadzenia zdobyczy. Gdy ryba lub inna ofiara znajduje się w idealnym do złowienia miejscu, czaple rzucają się na swój obiad.

Z purpurowo-czerwonymi piórami, długimi skrzydłami i nogami, czerwonawe czaple wyróżniają się wśród namorzynowych linii brzegowych i na równinach błotnych Everglades.

Ślimakojad żółtooki

Te średniej wielkości ptaki są przystosowane do żerowania wyłącznie na słodkowodnych mięczakach. Problem polega na tym, że rodzima populacja ślimaków, które są ich pożywieniem spadła w ostatnich dziesięcioleciach.

Na szczęście dla ptaków inwazyjny ślimak afrykański został zawleczony do systemu Everglades w latach 60. XX wieku, a populacja ptaków nieco się odbudowała dzięki przybyciu inwazyjnego ślimaka. Lokalne kolonie Ślimakojada żółtookiego znajdują się w m.in. Harns Marsh.

Łuszczyk wielobarwny

To jeden z najpiękniejszych ptaków śpiewających, jakie można sobie wyobrazić. Powszechne tu ptaki rozmnażają się w stanach takich jak Teksas i Luizjana, ale przybywają do Everglades, aby przeczekać w parku zimowe miesiące.

Niektórzy mieszkańcy zwabiają ptaki na swoje podwórka, gdzie stanowią wspaniałą ozdobę do każdego ogrodu kwiatowego lub patio.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: YouTube, istock/Donyanedomam

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu