Połącz się z nami

Kościół

Ks. dr Witold Burda: beatyfikacja Rodziny Ulmów to kwestia 2023 roku, niebawem ogłoszenie daty

Opublikowano

dnia

Wyniesienie na ołtarze Rodziny Ulmów z Markowej to kwestia kilku miesięcy, perspektywa 2023 roku – mówi ksiądz doktor Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego. W rozmowie z Family News Service duchowny podkreśla, że w najbliższym czasie delegacja Archidiecezji Przemyskiej uda się do Watykanu, by omówić szczegóły uroczystości beatyfikacyjnej.

17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów, zamordowanej w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów.

Decyzja Ojca Świętego oznacza otwartą drogę do ogłoszenia błogosławionymi Józefa i Wiktorię Ulmów.

Tej godności dostąpi również siedmioro ich dzieci – Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria oraz dziecko nienarodzone, które miało przyjść na świat wiosną 1944 roku.

REKLAMA REKLAMA

„Przedstawimy Watykanowi propozycje dat beatyfikacji, ze strony Stolicy Apostolskiej będzie podjęta refleksja, ufamy, że któraś z naszych propozycji zostanie zaaprobowana” – mówi ks. dr Witold Burda.

Jak wylicza, na termin uroczystości wpływa też kwestia ekshumacji ciał członków Rodziny Ulmów, przygotowania relikwii, tekstów liturgicznych na mszę beatyfikacyjną czy na dzień wspomnienia liturgicznego.

„To są rzeczy, które trzeba rzetelnie i w sposób odpowiedzialny przygotować (…) ufamy, że możemy mówić o 2023 roku, o tych kilku miesiącach, w niedługim czasie będziemy potrafili powiedzieć już tak oficjalnie, która z tych naszych propozycji została zaaprobowana przez Stolicę Apostolską” – zaznacza ks. dr Witold Burda.

Postulator procesu beatyfikacyjnego zdradza, że w kontekście beatyfikacji poruszamy się wokół różnych dat związanych z życiem Czcigodnych Sług Bożych.

Nasz rozmówca przyznaje jednocześnie, że korzystna z punktu widzenia duchowego i teologicznego data 24 marca, czyli rocznica zbrodni w Markowej, jest jednak terminem zbyt bliskim.

Przy okazji licznych publikacji medialnych dotyczących decyzji papieża Franciszka o potwierdzeniu męczeństwa Rodziny Ulmów pojawiły się również pytania o to, w jaki sposób Kościół dopuszcza beatyfikację dziecka, które nie przyszło jeszcze na świat, a więc nie zostało też ochrzczone.

W chwili niemieckiej zbrodni Wiktoria Ulma była w dziewiątym miesiącu ciąży.

Historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, którego babcia była siostrą Wiktorii, przypomniał we wpisie na Facebooku, że poród rozpoczął się podczas zbrodni lub po wrzuceniu ciała kobiety do dołu.

„Tu mamy odpowiedź – uznano, że chrzest nastąpił, ale nie z wody lecz z krwi” – zaznacza dr Mateusz Szpytma.

Ten sam argument przywołuje ks. dr Witold Burda.

Ponadto, duchowny zwraca uwagę, że w teologii od dawna istnieje przekonanie, że w przypadku osób będących na przykład na drodze przygotowania do chrztu, pragnących go przyjąć, ale ponoszących śmierć za wiarę w Chrystusa, uznaje się, że owoce tego męczeństwa przynoszą takie same owoce jak przyjęcie sakramentu chrztu, jak przyjęcie łaski wiary.

Postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów przypomina też o konstytucji duszpasterskiej Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes”, gdzie stwierdzono, iż człowiek jest jedynym stworzeniem, którego Bóg chciał dla Niego samego.

„Można spotkać też to piękne określenie, że człowiek jest koroną stworzenia, jakie wyszło z rąk Pana Boga. I to obejmuje wszystkie etapy ludzkiego życia – i ten prenatalny, i ten postnatalny” – zauważa ks. dr Witold Burda.

Dyrektor Wydziału ds. Kanonizacyjnych Archidiecezji Przemyskiej przywołuje również dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej z 2007 roku o nadziei zbawienia dzieci nieochrzczonych.

„Zarówno w tym dokumencie, jak i w całej historii Kościoła wybrzmiewa również, że szczególnym pragnieniem Pana Boga jest nasze szczęście i zbawienie.

Pan Bóg na różne sposoby szuka dróg, by dotrzeć do ludzkiego serca i przekazać to niezwykłe orędzie o zbawieniu, jakie dokonało się w Jezusie Chrystusie” – tłumaczy duchowny i dodaje, że w tym kontekście należy przywołać Świętych Młodzianków, dzieci zamordowane z rozkazu Heroda, których święto w Kościele przypada 28 grudnia.

Ksiądz Burda wspomina również o świadectwie Stanisławy Kuźniar, matki chrzestnej Władzia Ulmy, trzeciego z potomstwa Józefa i Wiktorii.

„Zeznała, że gdy przez tydzień mieszkała w domu Ulmów, pomagając Józefowi, bo Wiktoria była bardzo słaba po porodzie, to widziała ojca rodziny klękającego codziennie wieczorem z dziećmi do modlitwy.

Bardzo konkretny, prosty, jasny znak tego, że Józef i Wiktoria wychowywali nie tylko słowami, wszystko było zawsze poparte ich przykładem, świadectwem” – mówi rozmówca Family News Service.

Ks. dr Witold Burda wyraził również radość i wdzięczność z powodu decyzji papieża o uznaniu męczeństwa Rodziny Ulmów. Jak mówi, cieszy się z faktu, iż może wciąż odkrywać niezwykłe piękno i świadectwo małżeństwa Józefa i Wiktorii oraz życia ich dzieci.

„Często powtarzam, że czuję się pierwszym obdarowanym, jeśli chodzi o możliwość odkrywania piękna małżeństwa Józefa i Wiktorii i też to, że mogę się tym dzielić, dawać świadectwo – ośmielę się powiedzieć – takiej duchowej przyjaźni z Rodziną Ulmów” – podkreśla postulator procesu beatyfikacyjnego.

Duchowny wyraził również wdzięczność wobec osób licznie zaangażowanych w starania o wyniesienie na ołtarze Samarytan z Markowej, w tym kontekście wymienił arcybiskupa metropolitę przemyskiego Adama Szala i relatora procesu o. Zdzisława Kijasa.

Informacja o otwarciu drogi do beatyfikacji Rodziny Ulmów odbiła się również szerokim echem w mediach na całym świecie.

W publikacjach akcentuje się zarówno fakt, że na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko, jak i to, że Ulmowie zginęli za pomoc udzieloną Żydom w czasie II wojny światowej.

„Chciałbym w centrum postawić postawę codziennej wierności, posłuszeństwa Panu Bogu.”

„To szczególnie uderzające, jeśli chodzi o Rodzinę Ulmów. To był fundament ich życia.

To byli piękni, bardzo mądrzy, dojrzali ludzie. Dla nich dane słowo miało ogromną wartość, jeśli składali komuś jakąś obietnicę, to była absolutnie rzecz święta” – relacjonuje ks. dr Witold Burda.

Proces Samarytan z Markowej został w 2017 roku wyodrębniony ze zbiorowego procesu beatyfikacyjnego polskich męczenników czasu II wojny światowej.

Rok wcześniej, w rodzinnej miejscowości Ulmów, zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów, którego zostali patronami.

W placówce znajduje się Biblia, w której małżeństwo podkreśliło fragment przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Obok tytułu ktoś napisał dużymi literami słowo: „TAK!”.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Natomiast w XXI wieku małżeństwo Ulmów upamiętniono nie tylko na poziomie lokalnym, ale i państwowym – w 2010 roku postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ulmowie zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bohaterska rodzina została również patronami ulic oraz obiektów publicznych w kilku polskich miastach i miejscowościach.

W ślad za decyzją papieża Franciszka o uznaniu męczeństwa, Dykasteria ds. Kanonizacyjnych uruchomiła specjalną podstronę internetową poświęconą Rodzinie Ulmów.

Napisano tam między innymi:

„Sława ich męczeństwa pozostała niezmienna w czasie, pomimo skomplikowanych wydarzeń historycznych Polski i dotrwała do czasów współczesnych, połączona z pewną fama signorum [sławą znaków, opinią o łaskach otrzymanych]”.

Family News Service

 

Foto: YouTube, IPN, wikimedia, Wojciech Pysz, Zbiory Muzeum Polaków Ratujących Żydów

News USA

Dzisiaj w Ameryce wielkie święto: Marsz dla Życia 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie pro-life z całego kraju planują wziąć udział w Marszu dla Życia – największej corocznej demonstracji praw człowieka na świecie – w piątek, 20 stycznia, w Waszyngtonie. Będzie to pierwszy Marsz dla Życia, który odbędzie się w Ameryce post-Roe. „Dzisiaj w Ameryce wielkie święto” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o Marszu dla Życia 2023.

Czym jest Marsz dla Życia?

Marsz dla Życia rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. To, co zaczęło się jako mała demonstracja w 1974 roku w Waszyngtonie, szybko przekształciło się w największe doroczne wydarzenie pro-life w kraju.

Obecnie dziesiątki, a nawet setki tysięcy podróżują co roku do stolicy kraju w rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade lub w jej pobliżu. Ci pro-life Amerykanie zbierają się nie tylko po to, by przeciwstawić się aborcji, ale także po to, by celebrować piękno życia, począwszy od momentu poczęcia.

Po obaleniu Roe, dlaczego marsz wciąż trwa?

Marsz dla Życia 2023 przejdzie do historii jako pierwszy marsz zorganizowany po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe w decyzji, która daje państwom i ustawodawcom swobodę decydowania o polityce aborcyjnej. Ale organizatorzy Marszu dla Życia mówią, że narodowy marsz jest nadal potrzebny.

REKLAMA REKLAMA

Katoliccy liderzy pro-life zgadzają się, że tegoroczna demonstracja jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformował we wtorek National Catholic Register.

Jaki plan na piątek?

 • 11:00AM do 12:00PM: Koncert przed rajdem w National Mall między pomnikiem Waszyngtona a 12th Street
 • 12:00PM do 1:00PM: Marsz dla Życia, także na National Mall
 • 1.00PM do 4:00PM: Marsz dla Życia, z National Mall do Kapitolu i Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Marsz dla Życia informuje, że 50. coroczny marsz odbędzie się w tym roku nieco inną trasą, obok budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, zanim zakończy się między Kapitolem a budynkami Sądu Najwyższego. Szczegółowa mapa nowej trasy jest dostępna na stronie Marszu dla Życia.

W piątek odbędzie się kilka innych wydarzeń związanych z marszem:

 • Life Fest Sisters of Life i Rycerzy Kolumba (7:00 – 10:30 w D.C. Entertainment and Sports Arena.
 • March for Life Expo (9:00 – 11:00 i 16:00 – 19:00 w Renaissance D.C. Downtown Hotel).
 • Silent No More Awareness Campaign (14:30 – 16:30 przed Sądem Najwyższym).
 • Gala Rose Dinner (18:00 – 21:00 w Hotelu Renaissance).

Pełną listę powiązanych wydarzeń można znaleźć na stronie Marszu dla Życia.

Jaki jest motyw?

Tematem marszu w 2023 r. jest „Następne kroki: marsz w Ameryce post-Roe”.

Kim są mówcy?

 • Aktor Jonathan Roumie, który gra Jezusa w serialu „Wybrani”
 • Były trener NFL Tony Dungy.
 • Dr Christina Francis, ze stowarzyszenia pro-life położników i ginekologów;
 • Gina Tomes, dyrektor Domu Macierzyńskiego Betlejem;
 • Siostra Mary Casey z Siostrami Życia;
 • Casey Gunning, wieloletni atleta Olimpiad Specjalnych.
 • Prokurator Generalny Mississippi Lynn Fitch, która wygrała sprawę Sądu Najwyższego Dobbs, która obaliła Roe przeciwko Wade;
 • Lider większości Izby Reprezentantów Steve Scalise;
 • Kongresmen Chris Smith, Republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Obrony Życia;
 • Przedstawicielka stanu Connecticut Treneé McGhee.

Biskup Burbidge z Arlington poprowadzi modlitwę otwierającą, a modlitwę końcową wygłosi amerykański ewangelista Franklin Graham. Logan Earnest, Rycerz uniwersytecki z George Washington University, złoży Przyrzeczenie Wierności. Ariel Walden zaśpiewa hymn narodowy.

Na koncercie przedzlotowym wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół muzyczny „We Are Messengers”.

Co powinni wiedzieć osoby przyjeżdżające spoza miasta?

Marsz dla Życia zapewnia narzędzie do planowania podróży, które amerykanie pro-life mogą pobrać ze swojej strony internetowej. Zawiera listę kontrolną planowania, informacje o hotelach i podróżach, pomocne wskazówki dla maszerujących oraz powiązane wydarzenia pro-life, które mają miejsce w Waszyngtonie.

Jak najlepiej poruszać się po Waszyngtonie w piątek?

Marsz dla Życia zaleca korzystanie z systemu pociągów D.C. Metro. W dniu marszu ludzie mogą łatwo dojść do miejsca zbiórki i rozpoczęcia marszu z jednej z trzech przystanków metra: Federal Triangle, Smithsonian i Metro Center.

W Waszyngtonie goście mogą również korzystać z autobusów miejskich, taksówek i usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft. W D.C. dostępne są również wypożyczalnie rowerów i skuterów.

Jaka jest prognoza pogody?

Obecna prognoza na piątek jest częściowo słoneczna, a maksymalna temperatura wynosi 52, zgodnie z rozszerzoną prognozą National Weather Service.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Xavier_Ascanio
Czytaj dalej

Kościół

Kościół w Polsce obchodził XXVI Dzień Judaizmu

Opublikowano

dnia

Autor:

Spotkanie modlitewne, konferencja naukowa poświęcona polskim Żydom, wykład rabina z Izraela o interpretacji Starego Testamentu oraz katolicko-żydowska celebracja Słowa Bożego – to główne punkty programu ogólnopolskich obchodów XXVI Dnia Judaizmu, który w Polsce obchodzony jest od 1998 r. W tym roku główne uroczystości odbyły się 17 stycznia w Siedlcach.

Celem tego dnia jest umacnianie relacji między katolikami i Żydami, wspólne rozważanie Słowa Bożego oraz pogłębianie wzajemnego zrozumienia.

Osią przeżywania Dnia Judaizmu jest wspólna modlitwa. Zwrócił na to uwagę Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

„Zaczęliśmy nasz dzień od modlitwy i kończymy go modlitwą. W te nawiasy jest wpisane wszystko co czyniliśmy dzisiaj. Chcemy jeszcze raz odnaleźć sens całej naszej refleksji; ale w żywym spotkaniu z Bogiem i Jego słowem” – zaznaczył abp Ryś podczas wieczornego spotkania modlitewnego w katedrze siedleckiej.

REKLAMA REKLAMA

O znaczeniu dobrych relacji międzyludzkich mówił w czasie wieczornego spotkania rabin z Izraela Boaz Pash. „Ważniejsze od wielkich filozofii są stosunki międzyludzkie; żyć we wzajemnej przyjaźni i miłości. Żyjąc tak, możemy oczekiwać tego samego ze strony Pana Boga” – podkreślił rabin.

Słowo do zgromadzonych uczestników konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach wygłosił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

„Przyjaźń i dialog pomiędzy religiami, pomiędzy judaizmem a katolicyzmem są bardzo ważne; i ja w to wierzę (…). Ten kontakt pomiędzy katolikami a Żydami jest nie tylko wspólnym zamieszkaniem, ale i relacją duchową. (…) Jest to ważne, abyśmy razem rozumieli naszą przeszłość i razem pracowali dla naszej lepszej przyszłości” – podkreślił ambasador.

„Wniosek ze wspólnej historii: Modlimy się do tego samego Boga, ale nie znamy się” – mówił wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, jeden z prelegentów konferencji.

Wskazał na potrzebę mówienia o wspólnej historii Polaków i Żydów oraz konieczności budowania razem przyszłości.

Uczestnicy XXVI Dnia Judaizmu pamiętali także o ofiarach Holokaustu. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił znaczenie pamięci o przeszłości w budowaniu relacji polsko-żydowskich.

„Nie mogę zmienić tragedii, która była, ale mogę pamiętać. Pamiętać nie tylko o tragedii, ale też uczyć się, w jaki sposób tworzyliśmy razem Siedlce, mieszkaliśmy tutaj, w radosne i smutne czasy. To jest nasz wspólny obowiązek: pamiętać o Żydach w Siedlcach” – powiedział Michael Schudrich podczas żydowsko-katolickiej modlitwy przy pomniku 17 tys. żydowskich ofiar Holokaustu w Siedlcach.

Dzień Judaizmu w Kościele polskim obchodzony jest od 1998 r.

Jego celem jest umacnianie relacji między katolikami i Żydami, wspólne rozważanie Słowa Bożego oraz pogłębianie wzajemnego zrozumienia. Każdego roku obchody centralne organizowane są w innej diecezji.

Family News Service

 

Foto:  Materiały prasowe XXVI Dnia Judaizmu
Czytaj dalej

Kościół

Kto śpiewa ten dwa razy się modli. Weź udział w konkursie muzycznym

Opublikowano

dnia

Autor:

Katoliccy poeci, kompozytorzy i autorzy piosenek są zaproszeni do udziału w konkursie, w którym zwycięski utwór zostanie wykonany przed 80 000 osób na Narodowym Kongresie Eucharystycznym 2024. Do udziału i wypróbowania swoich sił zachęca Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Sekretariat Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych ds. Ewangelizacji i Katechezy sponsoruje konkurs muzyczny Odrodzenia Eucharystycznego w celu odnowienia gorliwości dla Eucharystii.

Konkurs muzyczny jest jednym z elementów rozpoczętego 19 czerwca 2022 roku Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego — uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała.

Po tym, jak badanie Pew z 2019 roku wykazało, że tylko 31% katolików wierzy w podstawową zasadę swojej wiary – że ciało i krew Chrystusa są naprawdę i substancjalnie obecne w Eucharystii – biskupi amerykańscy postanowili podjąć działania, aby przywrócić i promować zrozumienie i nabożeństwo do Eucharystii.

REKLAMA REKLAMA

Artyści katoliccy mogą przesyłać zgłoszenia w jednej z dwóch kategorii: hymn lub piosenka przewodnia.

W każdej kategorii zostanie wybrane jedno zgłoszenie, które zostanie zaprezentowane na Narodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbędzie się w Indianapolis w dniach 17-21 lipca 2024 r.

Diecezje w całym kraju będą zachęcane do wykorzystania zwycięskich prac we wszelkich wydarzeniach, które koncentrują się na odrodzeniu eucharystycznym.

Osoby przesyłające prace są zachęcane do głoszenia nauki o prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii i wyrażania naszej jedności w Ciele Chrystusa. Utwory mogą być również wielojęzyczne.

Nowe i oryginalne prace będą oceniane pod względem poezji, muzykalności, kreatywności, teologicznej i doktrynalnej solidności, piękna, przydatności do użytku liturgicznego i wyrażania misji odnowy eucharystycznej.

Zwycięzcy otrzymają również 2500 dolarów nagrody w gotówce. Zgłoszenia będą przyjmowane od 13 stycznia do 21 kwietnia 2023 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 9 czerwca 2023 r.

Aby zapoznać się z pełnymi zasadami i wziąć udział w konkursie, odwiedź stronę Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego.

 

Źródło: cna
Foto: Benedictines of Mary, Queen of Apostles, istock/Khanchit Khirisutchalual
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu