Połącz się z nami

News Chicago

Gubernator Illinois JB Pritzker zaprzysiężony na drugą kadencję

Opublikowano

dnia

Demokrata JB Pritzker przedstawił w poniedziałek program swojej drugiej kadencji na stanowisku gubernatora Illinois. Wezwał do stanowego konstytucyjnego prawa do aborcji, przedszkoli dla każdej rodziny i bezpłatnego publicznego college’u dla dzieci z rodzin klasy pracującej.

57-letni gubernator obiecał również, że demokratyczni prawodawcy prześlą na jego biurko obszerną ustawę zakazującą broni szturmowej, o której pisaliśmy wczoraj.

JB Pritzker i ustawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie środka, który został przyjęty przez Senat w poniedziałek, a ostateczne głosowanie w Izbie ma nastąpić dzisiaj.

Podczas uroczystej ceremonii w centrum kongresowym Bank of Springfield Pritzker wraz z rodziną stał na scenie składając po raz drugi przysięgę gubernatora w obecności prezes Sądu Najwyższego stanu Illinois, Mary Jane Theis.

Punktem kulminacyjnym wydarzeń inauguracyjnych był występ supergwiazdy muzyki pop, Bruno Marsa, podczas gali na terenach targowych.

Było to zakończenie długiej kampanii reelekcyjnej, w której miliarder, spadkobierca fortuny Hyatt Hotels, wydał ponad 150 milionów dolarów na pokonanie swojego republikańskiego rywala, Darrena Baileya. Wyprzedził konserwatywnego rolnika z południowego Illinois o prawie 13 punktów procentowych w listopadzie.

W poniedziałek zaprzysiężono również pełną listę Demokratów – urzędników stanowych na czteroletnią kadencję. Byli to:

  • wicegubernator Juliana Stratton
  • prokurator generalny Kwame Raoul
  • kontroler Susana Mendoza 
  • skarbnik Mike Frerichs
  • sekretarz stanu Alexi Giannoulias

Pritzker został zaprzysiężony wkrótce po podpisaniu ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla urzędników w całym stanie i dyrektorów jego agencji, a także 177 ustawodawców stanowych. Ich płace wzrosną począwszy od nowej kadencji, która rozpoczyna się w środę.

O tych podwyżkach pisaliśmy 8 stycznia.

Demokratyczni prawodawcy zatwierdzili podwyżki bez poparcia Republikanów.

Pritzker wspomniał w poniedziałek swojego pierwsze przemówienie inauguracyjne sprzed 4 lat.

Zaznaczył, w jaki sposób osiągnął większość tego, co zaproponował w 2019 r., w tym: naprawę finansów stanu, podniesienie płacy minimalnej do 15 USD za godzinę do 2025 r., zalegalizowanie i opodatkowanie rekreacyjnej marihuany, nadanie priorytetu dostępowi do łączy szerokopasmowych na obszarach wiejskich w dolnych częściach stanu i wprowadzenie Illinois na drogę do 100% czystej energii do 2050 r.

Pritzker zwyciężył walkę o reelekcję w dużej mierze dzięki swojemu wieloletniemu poparciu dla prawa kobiet do aborcji. Pod koniec czerwca, kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił federalne uznanie procedury i zwrócił sprawę stanom, sprawa stała się politycznie napiętą kwestią.

Stan Illinois już zapisał prawo do aborcji w prawie stanowym i rozważa wprowadzenie przepisów, które pomogą lekarzom i kobietom z innych stanów poddać się procedurze w Illinois.

Gubernator Illinois uważa, że stan powinien dodać prawo do aborcji do swojej konstytucji.

Taka zmiana wymagałaby publicznego głosowania.

O nowym prawie związanym z usuwaniem ciąży pisaliśmy wczoraj.

Oprócz broni i aborcji, inna inicjatywa Pritzkera z pierwszej kadencji pozostaje nierozwiązana – eliminacja kaucji pieniężnej, która była zapisem w obszernej ustawie o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, którą podpisał na początku 2021 roku, tzw. SAFE-T Act.

Pozew złożony przez ponad 60 adwokatów stanowych z całego Illinois doprowadził sędziego powiatowego do uznania tego przepisu za naruszenie konstytucji stanowej.

Następnie Sąd Najwyższy Illinois zawiesił jego decyzję i wyznaczył przesłuchania w tej sprawie, a ustawa weszła w życie zgodnie z planem 1 stycznia.

Pritzker mówił także o programie edukacji przedszkolnej.

Gubernator powiedział, że optymizm, jaki odczuwał podczas swojej pierwszej inauguracji, „zrodził się z prawdy mocno zakorzenionej w moim sercu, że Illinois zawsze znajdowało się na przecięciu amerykańskich ambicji i ludzkiej odporności”.

„Ta kombinacja” – powiedział – „jest tym, co uczyniło ten stan największym”.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu