Połącz się z nami

News Chicago

Gubernator Illinois JB Pritzker zaprzysiężony na drugą kadencję

Opublikowano

dnia

Demokrata JB Pritzker przedstawił w poniedziałek program swojej drugiej kadencji na stanowisku gubernatora Illinois. Wezwał do stanowego konstytucyjnego prawa do aborcji, przedszkoli dla każdej rodziny i bezpłatnego publicznego college’u dla dzieci z rodzin klasy pracującej.

57-letni gubernator obiecał również, że demokratyczni prawodawcy prześlą na jego biurko obszerną ustawę zakazującą broni szturmowej, o której pisaliśmy wczoraj.

JB Pritzker i ustawodawcy osiągnęli porozumienie w sprawie środka, który został przyjęty przez Senat w poniedziałek, a ostateczne głosowanie w Izbie ma nastąpić dzisiaj.

Podczas uroczystej ceremonii w centrum kongresowym Bank of Springfield Pritzker wraz z rodziną stał na scenie składając po raz drugi przysięgę gubernatora w obecności prezes Sądu Najwyższego stanu Illinois, Mary Jane Theis.

REKLAMA REKLAMA

Punktem kulminacyjnym wydarzeń inauguracyjnych był występ supergwiazdy muzyki pop, Bruno Marsa, podczas gali na terenach targowych.

Było to zakończenie długiej kampanii reelekcyjnej, w której miliarder, spadkobierca fortuny Hyatt Hotels, wydał ponad 150 milionów dolarów na pokonanie swojego republikańskiego rywala, Darrena Baileya. Wyprzedził konserwatywnego rolnika z południowego Illinois o prawie 13 punktów procentowych w listopadzie.

W poniedziałek zaprzysiężono również pełną listę Demokratów – urzędników stanowych na czteroletnią kadencję. Byli to:

  • wicegubernator Juliana Stratton
  • prokurator generalny Kwame Raoul
  • kontroler Susana Mendoza 
  • skarbnik Mike Frerichs
  • sekretarz stanu Alexi Giannoulias

Pritzker został zaprzysiężony wkrótce po podpisaniu ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla urzędników w całym stanie i dyrektorów jego agencji, a także 177 ustawodawców stanowych. Ich płace wzrosną począwszy od nowej kadencji, która rozpoczyna się w środę.

O tych podwyżkach pisaliśmy 8 stycznia.

Demokratyczni prawodawcy zatwierdzili podwyżki bez poparcia Republikanów.

Pritzker wspomniał w poniedziałek swojego pierwsze przemówienie inauguracyjne sprzed 4 lat.

Zaznaczył, w jaki sposób osiągnął większość tego, co zaproponował w 2019 r., w tym: naprawę finansów stanu, podniesienie płacy minimalnej do 15 USD za godzinę do 2025 r., zalegalizowanie i opodatkowanie rekreacyjnej marihuany, nadanie priorytetu dostępowi do łączy szerokopasmowych na obszarach wiejskich w dolnych częściach stanu i wprowadzenie Illinois na drogę do 100% czystej energii do 2050 r.

Pritzker zwyciężył walkę o reelekcję w dużej mierze dzięki swojemu wieloletniemu poparciu dla prawa kobiet do aborcji. Pod koniec czerwca, kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił federalne uznanie procedury i zwrócił sprawę stanom, sprawa stała się politycznie napiętą kwestią.

Stan Illinois już zapisał prawo do aborcji w prawie stanowym i rozważa wprowadzenie przepisów, które pomogą lekarzom i kobietom z innych stanów poddać się procedurze w Illinois.

Gubernator Illinois uważa, że stan powinien dodać prawo do aborcji do swojej konstytucji.

Taka zmiana wymagałaby publicznego głosowania.

O nowym prawie związanym z usuwaniem ciąży pisaliśmy wczoraj.

Oprócz broni i aborcji, inna inicjatywa Pritzkera z pierwszej kadencji pozostaje nierozwiązana – eliminacja kaucji pieniężnej, która była zapisem w obszernej ustawie o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, którą podpisał na początku 2021 roku, tzw. SAFE-T Act.

Pozew złożony przez ponad 60 adwokatów stanowych z całego Illinois doprowadził sędziego powiatowego do uznania tego przepisu za naruszenie konstytucji stanowej.

Następnie Sąd Najwyższy Illinois zawiesił jego decyzję i wyznaczył przesłuchania w tej sprawie, a ustawa weszła w życie zgodnie z planem 1 stycznia.

Pritzker mówił także o programie edukacji przedszkolnej.

Gubernator powiedział, że optymizm, jaki odczuwał podczas swojej pierwszej inauguracji, „zrodził się z prawdy mocno zakorzenionej w moim sercu, że Illinois zawsze znajdowało się na przecięciu amerykańskich ambicji i ludzkiej odporności”.

„Ta kombinacja” – powiedział – „jest tym, co uczyniło ten stan największym”.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

Od dzisiaj można kupować jednodniowe bilety na koncert Metalliki w Chicago 2024

Opublikowano

dnia

Autor:

W sierpniu 2024 r. zespół Metallica, zagra dwa koncerty na Soldier Field w Chicago, promując swój nowy album 72 Seasons. Trasa M72 World Tour rozpocznie się w kwietniu w Amsterdamie. Od dzisiaj można kupować bilety na pojedynczy koncert.

Trasa Metalliki będzie obejmowała dwudniowe postoje we wszystkich 22 miastach zgodnie z harmonogramem, a setlisty i składy supportów na oba wieczory będą zupełnie inne, poinformował zespół.

„Począwszy od kwietnia 2023 roku odwiedzimy 22 różne miasta na całym świecie i zagramy dwie noce w każdym z nich, a każdy program „No Repeat Weekend” dostarczy zupełnie wyjątkowych wrażeń: dwie zupełnie różne setlisty z dwoma różnymi zespołami otwierającymi koncert każdej nocy” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

Metallica wystąpi na Soldier Field w Chicago 9 i 11 sierpnia 2024 roku.

REKLAMA REKLAMA

Bilety jednodniowe są dostępne od 20 stycznia br., zgodnie z komunikatem.

Trasa M72 będzie miała scenografię, która przeniesie zespół na środek sceny, dzięki czemu fani będą mieli 360-stopniowy widok na występ.

Pantera i Mammoth WVH mają wystąpić na pierwszym koncercie Metalliki w każdym mieście w Ameryce Północnej, podczas gdy Five Finger Death Punch i Ice Nine Kills będą supportować drugiego wieczoru.

Ostatni raz Metallica wystąpiła w Windy City w lipcu tego roku podczas pierwszego dnia festiwalu Lollapalooza.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Aplikacja dla rowerzystów ma zwiększyć ich bezpieczeństwo na ścieżkach w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Lokalny programista internetowy pracuje nad aplikacją, która będzie gromadzić filmy przedstawiające „wrogą infrastrukturę rowerową” miasta. RideReel stworzy mapę niebezpiecznych wypadków w Chicago, by doprowadzić do zmian w istniejących ścieżkach rowerowych.

Zapalony rowerzysta Ben Harvey testuje RideReel, aplikację, która poprosi rowerzystów o przesłanie filmów przedstawiających „przerażające sytuacje”, jakie mają na drogach i ścieżkach rowerowych w Chicago. Ich raporty zostaną następnie naniesione na mapę miasta w celu śledzenia trendów.

Rowerzyści od dawna krytykują miejską sieć ścieżek rowerowych, za dziesiątki wypadków, w których ranni są, lub ponoszą śmierć osoby na rowerach.

Rodzice 3-letniej Elizabeth „Lily” Grace Shambrook, która zginęła podczas jazdy z mamą w Uptown, złożyli w tym tygodniu pozew, twierdząc, że miasto ma „niedostateczne” przepisy wykonawcze, aby powstrzymać kierowców przed blokowaniem ścieżek rowerowych.

REKLAMA REKLAMA

Nowe przepisy mają wprowadzić w Chicago mandaty z kamer dla kierowców, którzy parkują na ścieżkach dla rowerzystów, o czym pisaliśmy wczoraj.

Ale wg Harveya zbyt często miasto zrzuca winę na złych kierowców zamiast na własną infrastrukturę, co stwarza niepewne warunki dla rowerzystów, którzy muszą dzielić drogi z kierowcami.

Przesyłanie niebezpiecznych zdarzeń do RideReel „uczyni dowody niezaprzeczalnymi” – powiedział Harvey.  „Chcemy pokazać wybranym urzędnikom, jak to jest jeździć na rowerze w Chicago”.

Harvey, który jest członkiem grupy aktywistów Chicago, Bike Grid Now!, ma nadzieję, że decydenci przejrzą aplikację, aby zidentyfikować punkty zapalne, które wymagają więcej środków ochronnych. Może to obejmować progi zwalniające, surowsze ograniczenia prędkości i chronione ścieżki rowerowe.

Aplikację testuje teraz mała grupa rowerzystów, mając nadzieję na uruchomienie jej w całym mieście w ciągu następnego miesiąca.

Harvey zachęca rowerzystów, aby kupili uchwyt na telefon i pobrali aplikację z kamerą samochodową, jeśli zdecydują się nagrywać swoje przejażdżki.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/PittsburghDamian
Czytaj dalej

News Chicago

Pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny. Dzieci były niesłusznie przetrzymywane

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek wniesiono pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois. Zarzuca on instytucji niesłuszne przetrzymywanie w areszcie dla nieletnich dzieci, pomimo, że sędzia nakazał ich zwolnienie. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

Błędne przetrzymanie dzieci pozbawiło je „codziennych radości, doświadczeń i możliwości dzieciństwa”, wg federalnego pozwu.

Zarzuca on dyrektorowi Departamentu ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois, Marcowi Smithowi, który został osobiście wybrany przez J.B. Pritzkera i jego poprzednikom, to, że nie dopilnowali, aby podopieczni byli umieszczani w odpowiednich obiektach mieszkalnych.

Zamiast tego dzieci pozostały niepotrzebnie w ośrodkach zatrzymań dla nieletnich. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

REKLAMA REKLAMA

Departament ds. Dzieci i Rodziny DCFS od ponad trzech dekad działa pod nadzorem sądu federalnego z powodu sporów sądowych z American Civil Liberties Union of Illinois wzywających do reformy systemu opieki nad dziećmi.

Departament poczynił postępy w latach 90., ale potem wkroczył w erę kontrowersji, z 14 różnymi liderami agencji od 2003 do 2019 roku.

Rzecznik DCFS, Bill McCaffrey, przekazał w oświadczeniu, że agencja „pracuje tak szybko, jak to możliwe, aby umieścić młodzież w odpowiednich i bezpiecznych warunkach”, a proces zależy od dostępności miejsc.

W roku podatkowym 2022 DCFS miał 57 młodych ludzi, którym pozwolono wyjść z aresztu, ale zostali zmuszeni do pozostania w ośrodkach detencyjnych, ponieważ nie było dla nich miejsca zamieszkania.

Liczba ta spadła z 67 w roku podatkowym 2021 i 64 w roku podatkowym 2020, powiedział McCaffrey.

Dzieci są umieszczane pod opieką DCFS, jeśli istnieje podstawa prawna do objęcia opieki przez państwo. Na przykład agencja bierze odpowiedzialność za dziecko, jeśli istnieją wystarczające dowody na to, że między innymi dziecko było wykorzystywane lub zaniedbywane.

W pozwie stwierdza się, że DCFS musi umieszczać każde dziecko „w najmniej restrykcyjnym (najbardziej rodzinnym) otoczeniu, które leży w najlepszym interesie dziecka”.

Russell Ainsworth, prawnik z firmy Loevy & Loevy, adwokat powodów, nazwał tę sytuację „bardzo prostym problemem z prostym rozwiązaniem”. Wg niego DCFS musi znaleźć więcej miejsca do zamieszkania dla dzieci będących pod jego opieką.

O śmierci 171 dzieci w 2022 roku będących pod opieką DCFS pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu