Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nowy Rok przyniesie zmiany w Urzędzie Imigracyjnym. Co nas czeka?

Opublikowano

dnia

Co nas czeka jeśli chodzi o sprawy imigracyjne w Nowym Roku? Przede wszystkim przyspieszone procesowanie w urzędzie. Mecenas Magdalena Grobelski mówi o zmianach w pracy Urzędu Imigracyjnego na antenie Radia Deon Chicago.

Urząd Imigracyjny w Chicago zapowiada szybsze procesowanie podań.

Pierwsze interview lub egzaminy na obywatelstwo będą zaczynać się od 7.00 rano, a w niektórych przypadkach nie będzie konieczna rozmowa. „Tam gdzie oficer uzna, że nie trzeba widzieć klienta, że nie będzie żadnego problemu, nie będzie tego robił”, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

Niestety zaległości w pracy Urzędu Imigracyjnego w Chicago wciąż są bardzo duże. Po egzaminie na obywatelstwo, kiedy petent powinien dostać odpowiedź teoretycznie w ciągu 120 dni, zdarza się że musi czekać nawet 17 miesięcy.

Działania, które zostaną podjęte przez Urząd Imigracyjny by przyspieszyć procesowanie podań, to m.in. brak interview, jeśli chodzi o podanie o Zieloną Kartę, w przypadkach gdy rozmowa nie będzie konieczna. Nie będzie także nowego pobierania odcisków palców.

Czas oczekiwania na odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Jeśli ktoś ma skomplikowaną sytuację, to czas na pewno będzie dłuższy.

Zmiany w Urzędzie Imigracyjnym mogą niestety dotyczyć kosztów dla petentów. Są w tej chwili dyskutowane podwyżki dla składanych podań. Jeśli zostaną zatwierdzone, koszty mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie, mówi Mecenas Magdalena Grobelski.

Niedawno opublikowano dane dotyczące tzw. wizy U, o którą mogą się starać ofiary przestępstwa, do którego doszło w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że Chicago ma największą liczbę odmów wydania takiego dokumentu.

Aby złożyć taką petycję, najpierw trzeba złożyć podanie certyfikowane, czyli podpisane przez policję, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

W zeszłym roku wydano odmowę dla 800 takich podań, podczas gdy w Los Angeles było ich 350, a w Nowym Jorku 150, podczas gdy we wszystkich tych miastach mieszka po około 150 tys. nieudokumentowanych osób.

Przyczyną takiej sytuacji okazało się dwóch policjantów, którzy wcześniej przypadkowo zastrzelili niewinne osoby i to oni później postępowali nie w porządku, wydając odmowy dla uzasadnionych podań.

W przypadku uzyskania takiej odmowy, Mecenas Magdalena Grobelski radzi próbowanie do skutku, najlepiej z pomocą adwokata imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/AndreyPopov

 

 

 

Prawo imigracyjne

Prawo jazdy dla osób nieudokumentowanych w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Co powinniśmy wiedzieć o prawie jazdy dla osób nie posiadających dokumentów w stanie Illinois?

  • Możemy się ubiegać o nie od 1. lipca tego roku
  • Aby je uzyskać należy przedstawić:
    o Paszport polski ważny co najmniej jeszcze 2 lata
    o Dokument pokazujący, że osoba mieszka w stanie Illinois co najmniej 1 rok
    o Zdać test na prawo jazdy i wzrok
    o Mieć dokument pokazujący ze posiada się ubezpieczenie na auto oraz 2 dokumenty pokazujące zamieszkanie np. rachunek za prąd, wyciąg z banku etc.
  • Dokument ten nie służy by podróżować samolotem
  • Dokument ten będzie zbliżony wyglądem do obecnego prawo jazdy ale będzie miał napis FEDERAL LIMITS APPLY… czyli będzie można go użyć jako dokument identyfikacyjny np. by zakupić lekarstwo w aptece, wynająć mieszkanie, i in. ale nie by wejść na pokład samolotu.

Autorka: Mecenas Magdalena Grobelski
Foto: Secretary of Illinois, istock/IherPhoto/
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Opublikowano

dnia

Autor:

W gąszczu przepisów prawa imigracyjnego, ciężko poruszać się samemu. Dlatego w każdą środę w studiu Radia Deon Chicago dyżur prowadzi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, udzielając praktycznych porad by wszystkie osoby, zmierzające do zalegalizowania swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, mogły przejść tą drogę w najprostszy i najkrótszy sposób.

Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Czy warto zakładać konto internetowe na stronie urzędu imigracyjnego?

Wiele osób myśli, że dzięki temu będzie miało dostęp do informacji na bieżąco. Niestety osoby posiadające takie konta nie dostają żadnych powiadomień, np. mailem czy sms-em, że jakieś aktualizacje się tam pojawiają, zwraca uwagą mec. Magdalena Grobelski.

Inny problem, który aktualnie pojawił się w Chicago, to to, że Urząd Imigracyjny wzywa ponownie na rozmowy na Zielone Karty i ma tak wielki bałagan, że nie zawsze wysyła dodatkowe zawiadomienie tradycyjną pocztą.

„Tak że w tej chwili bacząc na to co się dzieje w Urzędzie Imigracyjnym w Chicago ja odradzam moim klientom zakładanie kont internetowych” zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Czy składać petycję o zwolnienie z opłat?

Jeśli tylko dana osoba się kwalifikuje, to jak najbardziej może to zrobić, zwłaszcza że od kwietnia wszystkie opłaty w Urzędzie Imigracyjnym wzrosną, radzi mec. Magdalena Grobelski.

Od 1. kwietnia opłaty rządowe za wszystkie petycje imigracyjne wzrosną:
• Petycja na rodzinę – 17%
• Podanie o obywatelstwo – 20%
• Petycja o zielona kartę – 26%
• Przedłużenie wizy – 14%
• Petycja za zagubiona kartę wjazdu – 26%
• Podanie o wizę narzeczeńska – 26%
• Przedłużenie podania o zielona kartę – 26%

Na potwierdzenie przyjęcia aplikacji bez opłat czeka się jednak dłużej, obecnie ponad miesiąc i niestety czasem się zdarza, że nawet jeśli ktoś się kwalifikuje do zwolnienia z opłat to takie podanie zostanie odrzucone.

Czy jeśli ktoś złożył sam petycję o sponsorowanie przez małżeństwo, może poprosić o obecność adwokata w czasie interview?

Jeśli taka para znajdzie adwokata, który się tego podejmie, może on być obecny na rozmowie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. Teraz w Chicago jest to nawet wskazane, ponieważ powrócono do rozdzielania par w czasie interview, nawet jeśli nie można znaleźć niczego podejrzanego w ich sprawie.

Następnie urzędnik imigracyjny porównuje odpowiedzi obu osób, szukając różnic.

Czy składać o 2-letnią Zieloną Kartę będąc w małżeństwie, czy lepiej poczekać te 2 lata i złożyć wniosek o kartę permanentną, unikając w ten sposób jednego interview?

Mec. Magdalena Grobelski odradza takie czekanie. Często zdarzają się różne sytuacje rodzinne wymagające wyjazdu, np. choroba czy śmierć bliskiej osoby, i wtedy stanowi to problem.

Kiedy zacząć sponsorować dziecko? Po 3 czy po 5 latach?

Dziecko możemy sponsorować już po 3 latach, gdy mamy Zieloną Kartę i nie warto z tym czekać na obywatelstwo, podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Poza tym, jeśli proces sponsorowania zostanie rozpoczęty na Zielonej Karcie to dziecko ma później możliwość wyboru krótszej drogi do uzyskania obywatelstwa.

Czy warto składać wniosek o zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie, jeśli możemy zdawać go po polsku?

Można to zrobić w przypadku osoby naprawdę chorej, ale jeśli zwolnienie nie jest faktycznie uzasadnione, mec. Magdalena Grobelski radzi nie ryzykować i po prostu podejść do egzaminu.

Czy warto składać podanie o obywatelstwo, jeśli jeszcze nie mamy 10-letniej Zielonej Karty i sponsorowanie jest przez małżeństwo?

„Jak najbardziej tak, ponieważ możecie Państwo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zdać egzamin na obywatelstwo i przy okazji zatwierdzić kartę, na która czekacie”, zachęca mec. Magdalena Grobelski. Taka decyzja na pewno przyspieszy cały proces.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Deagreez/mediaphotos/

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Legalny przylot do USA – jakie mamy możliwości i co powinniśmy wybrać?

Opublikowano

dnia

Autor:

W jaki sposób legalnie przylecieć do  Stanów Zjednoczonych? Sposobów jest kilka i wszystko zależy od naszych dalszych planów związanych z pobytem w USA. Na to i inne pytania odpowiada w studiu Radia Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie w każdą środę prowadzi bezpłatny dyżur udzielając porad.

Wybór sposobu na przylot do Stanów Zjednoczonych powinniśmy uzależnić od naszych dalszych planów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski. Od tego czy przyjeżdżamy na krótko, czy planujemy tu zamieszkać.

Najprostszym sposobem podróży w celach turystycznych jest w tej chwili wjazd na tzw. ruchu bezwizowym, czyli ESTA.  Wypełnienie wniosku online zajmuje około 10 minut, a pozwolenie jest ważne przez 2 lata, w czasie których można wjeżdżać i wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń.

Zdarzają się także sytuacje odwrotne, że ktoś dostanie odmowę przyznania wizy z konsulatu a uda mu się dostać pozwolenie ESTA i leci do USA. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie się przepytanym przez urzędników na lotnisku, którzy takiej osoby mogą po prostu nie wpuścić, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

Jak zachować się wtedy w czasie rozmowy z oficerem? Trzeba mieć przy sobie pieniądze, nie można mieć zapisanych kontaktów z hasłem „praca”, sugerującym, że nie przyjechaliśmy w celach turystycznych i trzeba pozwolić na przeszukanie bagaży, radzi specjalistka prawa imigracyjnego.

„I też nie można się denerwować” podkreśla mec. Magdalena Grobelski. Takie zachowanie może sprawić, że osoba zostanie zawrócona do Polski. A powrót jest zawsze na nasz koszt i po kilkunastu godzinach oczekiwania w tzw. „areszcie” na lotnisku, więc warto uniknąć takiej nieprzyjemnej i męczącej sytuacji.

Oficerowie pracujący na lotnisku wiedzą wszystko na nasz temat i są dobrze przygotowani – dostają listę pasażerów zanim samolot wyląduje na lotnisku i wiedzą kogo i dlaczego muszą sprawdzić.

Jeśli dana osoba zamierza przylecieć do Stanów Zjednoczonych i tu pozostać musi podjąć inne drogi legalnego wjazdu do kraju.

Staranie o wizę narzeczeńską należy dobrze przemyśleć, uważa mec. Magdalena Grobelski, ponieważ okres oczekiwania na sponsorowanie takiej osoby jest długi a koszty tej wizy są bardzo duże.

Osoby przylatujące na takiej wizie do USA muszą zawrzeć związek z tą osobą, która ich sponsoruje w ciągu 3 miesięcy od przylotu. Jeśli natomiast para się rozejdzie, osoba przebywająca tu na wizie narzeczeńskiej nie może z nikim innym w USA wejść w formalny związek.

Znacznie szybszym, łatwiejszym i tańszym sposobem jest zawarcie związku małżeńskiego w innym kraju przez obywatela czy obywatelkę USA, np. w Polsce, ale niekoniecznie – może to być chociażby Meksyk czy Dominikana –  a następnie legalne sprowadzenie współmałżonka do Stanów na wizie imigracyjnej, radzi mec. Magdalena Grobelski.

W ramach łączenia rodzin wraz z współmałżonkiem, na tej samej petycji może być sponsorowane dziecko i nie ma tu okresu dodatkowego oczekiwania, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

Jeśli dziecko kończy 21 lat i nie zawarło jeszcze związku małżeńskiego to możemy je sponsorować mając Zieloną Kartę, a jeśli znajduje się już w związku to do jego sponsorowania jest już potrzebne posiadanie obywatelstwa amerykańskiego.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/YakobchukOlena/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu