Połącz się z nami

News Chicago

POLONUSY 2022: Nominowany Sławomir Budzik, Andrzej Baraniak, Dariusz Godlewski i Natalia Kawalec

Opublikowano

dnia

Nasi dziennikarze Sławomir Budzik oraz Andrzej Baraniak otrzymali nominacje w konkursie POLONUSY 2022 w kategorii Dziennikarz Roku organizowanego przez stacje radiowa Polski FM 92.7. W kategorii Artysta Roku wyróżnienie w postaci nominacji otrzymała wokalistka urodzona w Chicago Natalia Kawalec, która wygrała ten plebiscyt w roku 2019. Wśród biznesmenów nominowano Dariusza Godlewskiego.

Po dwóch latach przerwy Wietrzne Radio Polski FM powraca do swojej tradycji przyznawania prestiżowych wyróżnień w środowisku polonijnym w Chicago – POLONUSY 2022.

Można głosować na swojego faworyta, wśród osób nominowanych w pięciu kategoriach. Wybieramy Działacza, Biznesmena, Dziennikarza, Artystę i Sportowca ROKU 2022.

W każdej kategorii można oddać swój głos tylko na jedną kandydaturę.

Głosowanie potrwa do 31 stycznia, a uroczyste wręczenie POLONUSÓW nastąpi podczas 21. Gali Karnawałowej Wietrznego Radia Polski FM 18 lutego 2023.

REKLAMA REKLAMA

W tym roku, nominowanymi artystami są:

 • Adeous (wokalista)
 • Natalia Kawalec (wokalistka)
 • Marcin Kowalik (Teatr Ad Hoc, Scena Polonia)
 • Kinga Modjeska (Teatr Scena Polonia)
 • Julitta Mroczkowska Brecher (Teatr Ad Hoc)

Wśród działaczy głosujemy na:

 • Barbara Bilszta (PASO)
 • Jerzy Fijał (Pomóż Że)
 • Lucyna Gawrylyuk (Szlachetna Paczka)
 • Krzysztof Placek (PAGC)
 • Daniel Pogorzelski (Komisarz Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago)

Nominowani do nagrody dziennikarze to:

 • Andrzej Baraniak (fotoreporter, Radio 1490 AM)
 • Sławomir Budzik (Radio 1080 AM)
 • Łukasz Dudka (Dziennik Związkowy)
 • Andrzej Wąsewicz (Radio Polski FM)
 • Jacek Zieliński (Radio 1030 AM)

Biznesmani, na których można głosować to:

 • Dariusz Godlewski (Financial Wealth Alliance)
 • Piotr Klich (Arrow Doors)
 • Marcin Kondek (Encore Gallery St. Charles)
 • Halina i Stanisław Urbaniak (Montrose Market Roselle)
 • Anna Vinnikov (Global Clinic)

Nominowani sportowcy to:

 • Stanisław Maciata (golf)
 • Agata Smetaniuk (karate)
 • Michał Szaflarski (piłka nożna)
 • Ryszard Tyrała (hokej na lodzie)
 • Michał Wolski (tenis stołowy)

„Jednym z najprzyjemniejszych wydarzeń w ciągu roku są emocje związane z przyznawaną przez nas doroczną nagrodą Polonusa, dla najbardziej zasłużonych przedstawicieli Polonii. Jest to prawdziwy barometr naszej słuchalności”, mówił Janusz Bosowski w 2010 roku.

„Odbieramy wówczas setki listów, e-maili, SMSów. Widać, że to radio żyje. A najsympatyczniejszy jest wieńczący głosowanie Bal Wietrznego Radia, gdzie wręczamy nagrody osobom wybranym przez słuchaczy. Mamy wtedy szansę na bezpośrednie spotkanie z tymi, którzy nas znają tylko z eteru”.

W poprzednich latach nagrodę dostali m.in. dziennikarze: Ewa Staniszewska, Jacek Niemczyk, Krzysztof Wawer, Andrzej Brach, Łukasz Dudka i Andrzej Mikołajczyk.

Wśród biznesmenów byli to: Ewa i Cezary Jakubowski, Bernadetta i Toni Maciuszek, Grzegorz Kamiński i Jakub Raźniak, Wojciech Grot oraz Monika Stanisz i Marek Nyc.

POLONUSY trafiły także do działaczy, m.in.: Kamili Sumelki, Małgorzaty Kot, Katarzyny Romanowskiej, Małgorzaty Pachoty, Sławomira Rachmacieja i Jerzego Fijała. Wśród artystów nagrodę dostały m.in. Agnieszka Iwańska, Karolina Baran i Natalia Kawalec.

Głosować można tutaj: https://polskifm.com/polonusy/

Źródło: Dziennik Związkowy, Polskifm
Foto: Victor Studio

News Chicago

Aplikacja dla rowerzystów ma zwiększyć ich bezpieczeństwo na ścieżkach w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Lokalny programista internetowy pracuje nad aplikacją, która będzie gromadzić filmy przedstawiające „wrogą infrastrukturę rowerową” miasta. RideReel stworzy mapę niebezpiecznych wypadków w Chicago, by doprowadzić do zmian w istniejących ścieżkach rowerowych.

Zapalony rowerzysta Ben Harvey testuje RideReel, aplikację, która poprosi rowerzystów o przesłanie filmów przedstawiających „przerażające sytuacje”, jakie mają na drogach i ścieżkach rowerowych w Chicago. Ich raporty zostaną następnie naniesione na mapę miasta w celu śledzenia trendów.

Rowerzyści od dawna krytykują miejską sieć ścieżek rowerowych, za dziesiątki wypadków, w których ranni są, lub ponoszą śmierć osoby na rowerach.

Rodzice 3-letniej Elizabeth „Lily” Grace Shambrook, która zginęła podczas jazdy z mamą w Uptown, złożyli w tym tygodniu pozew, twierdząc, że miasto ma „niedostateczne” przepisy wykonawcze, aby powstrzymać kierowców przed blokowaniem ścieżek rowerowych.

REKLAMA REKLAMA

Nowe przepisy mają wprowadzić w Chicago mandaty z kamer dla kierowców, którzy parkują na ścieżkach dla rowerzystów, o czym pisaliśmy wczoraj.

Ale wg Harveya zbyt często miasto zrzuca winę na złych kierowców zamiast na własną infrastrukturę, co stwarza niepewne warunki dla rowerzystów, którzy muszą dzielić drogi z kierowcami.

Przesyłanie niebezpiecznych zdarzeń do RideReel „uczyni dowody niezaprzeczalnymi” – powiedział Harvey.  „Chcemy pokazać wybranym urzędnikom, jak to jest jeździć na rowerze w Chicago”.

Harvey, który jest członkiem grupy aktywistów Chicago, Bike Grid Now!, ma nadzieję, że decydenci przejrzą aplikację, aby zidentyfikować punkty zapalne, które wymagają więcej środków ochronnych. Może to obejmować progi zwalniające, surowsze ograniczenia prędkości i chronione ścieżki rowerowe.

Aplikację testuje teraz mała grupa rowerzystów, mając nadzieję na uruchomienie jej w całym mieście w ciągu następnego miesiąca.

Harvey zachęca rowerzystów, aby kupili uchwyt na telefon i pobrali aplikację z kamerą samochodową, jeśli zdecydują się nagrywać swoje przejażdżki.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/PittsburghDamian
Czytaj dalej

News Chicago

Pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny. Dzieci były niesłusznie przetrzymywane

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek wniesiono pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois. Zarzuca on instytucji niesłuszne przetrzymywanie w areszcie dla nieletnich dzieci, pomimo, że sędzia nakazał ich zwolnienie. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

Błędne przetrzymanie dzieci pozbawiło je „codziennych radości, doświadczeń i możliwości dzieciństwa”, wg federalnego pozwu.

Zarzuca on dyrektorowi Departamentu ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois, Marcowi Smithowi, który został osobiście wybrany przez J.B. Pritzkera i jego poprzednikom, to, że nie dopilnowali, aby podopieczni byli umieszczani w odpowiednich obiektach mieszkalnych.

Zamiast tego dzieci pozostały niepotrzebnie w ośrodkach zatrzymań dla nieletnich. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

REKLAMA REKLAMA

Departament ds. Dzieci i Rodziny DCFS od ponad trzech dekad działa pod nadzorem sądu federalnego z powodu sporów sądowych z American Civil Liberties Union of Illinois wzywających do reformy systemu opieki nad dziećmi.

Departament poczynił postępy w latach 90., ale potem wkroczył w erę kontrowersji, z 14 różnymi liderami agencji od 2003 do 2019 roku.

Rzecznik DCFS, Bill McCaffrey, przekazał w oświadczeniu, że agencja „pracuje tak szybko, jak to możliwe, aby umieścić młodzież w odpowiednich i bezpiecznych warunkach”, a proces zależy od dostępności miejsc.

W roku podatkowym 2022 DCFS miał 57 młodych ludzi, którym pozwolono wyjść z aresztu, ale zostali zmuszeni do pozostania w ośrodkach detencyjnych, ponieważ nie było dla nich miejsca zamieszkania.

Liczba ta spadła z 67 w roku podatkowym 2021 i 64 w roku podatkowym 2020, powiedział McCaffrey.

Dzieci są umieszczane pod opieką DCFS, jeśli istnieje podstawa prawna do objęcia opieki przez państwo. Na przykład agencja bierze odpowiedzialność za dziecko, jeśli istnieją wystarczające dowody na to, że między innymi dziecko było wykorzystywane lub zaniedbywane.

W pozwie stwierdza się, że DCFS musi umieszczać każde dziecko „w najmniej restrykcyjnym (najbardziej rodzinnym) otoczeniu, które leży w najlepszym interesie dziecka”.

Russell Ainsworth, prawnik z firmy Loevy & Loevy, adwokat powodów, nazwał tę sytuację „bardzo prostym problemem z prostym rozwiązaniem”. Wg niego DCFS musi znaleźć więcej miejsca do zamieszkania dla dzieci będących pod jego opieką.

O śmierci 171 dzieci w 2022 roku będących pod opieką DCFS pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Najlepszy Dyrektor ds. Marketingu: JB Pritzker reklamuje siebie i Illinois w Davos

Opublikowano

dnia

Autor:

JB Pritzker wystąpił w tym tygodniu na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii. Gubernator i wysocy rangą członkowie jego personelu dołączyli do ponadpartyjnej delegacji amerykańskich polityków i światowych liderów biznesu, której celem było „promowanie Illinois jako głównego gracza na światowej scenie”.

Pritzker w szczególności zachwalał ustawę Illinois Climate and Equitable Jobs Act (CEJA), której celem jest przejście sieci energetycznej Illinois na 100% źródeł odnawialnych do 2050 r. oraz plan infrastruktury kapitałowej o wartości 45 miliardów dolarów, znany jako Rebuild Illinois.

Ustawa dotycząca klimatu postawiła sobie również za cel posiadanie miliona pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

Stan stopniowo zmierza w kierunku tego celu, a liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych wzrosła z 8 255 do 57 311 w ciągu ostatnich pięciu lat.

REKLAMA REKLAMA

Niedawny raport sporządzony przez Illinois Economic Policy Institute wskazuje, że wzrost liczby pojazdów elektrycznych może potencjalnie spowodować spadek stanowych i federalnych przychodów z transportu, w dużym stopniu uzależnionych od podatków od paliw silnikowych.

Strata dochodów może sięgnąć 4,3 miliarda dolarów. Jednak Pritzker nie uważa to za problem.

Pritzker spotyka się w Europie również z przedstawicielami biznesem i światowymi liderami, aby omówić rozwój Illinois. Gubernator wymienił dziedzinę energii wodorowej jako potencjalny obszar wzrostu w Illinois.

We wtorek odwiedził zakład produkcyjny Wieland w Vhringen w Niemczech, lidera branży w produkcji i przetwarzaniu miedzi i jej stopów. Firma ma obecnie osiem lokalizacji w Illinois, w tym w East Alton, które niedawno odwiedził gubernator.

W komunikacie prasowym dyrektor generalny Wieland, Erwin Mayer, przekazał, że firma „przyczynia się do ożywienia produkcji w USA, obsługując krytyczne branże w dziedzinie półprzewodników i pojazdów elektrycznych”.

W środę wieczorem Pritzker zjadł kolację z ambasadorem USA w Szwajcarii i ambasadorem Szwajcarii w USA, omawiając potencjalne relacje biznesowe.

Gubernator reklamuje również dwie ustawy, które podpisał w zeszłym tygodniu: zakaz używania stanowej broni szturmowej oraz środek chroniący dostawców aborcji i pacjentki spoza stanu, a także opiekę afirmującą płeć.

Pritzker wspomniał o tych środkach w czwartek w rozmowie z mediami, nazywając siebie „najlepszym Dyrektorem ds. Marketingu w stanie”.

Zbagatelizował także czwartkowy poranny raport POLITICO, który doniósł o jego potencjalnym ubieganiu się o kandydaturę do Białego Domu.

„Mam szczery zamiar służyć przez cztery lata, które właśnie zdobyłem jako gubernator” – powiedział. „W Illinois mamy wiele wyzwań, nad którymi będziemy nadal pracować, i już odnieśliśmy wiele sukcesów”.

Pritzkerowi towarzyszyła pierwsza dama MK Pritzker, szefowa sztabu Anne Caprara oraz wicegubernatorzy Andy Manar i Christian Mitchell.

Gubernator nie przedstawił zestawienia kosztów wizyty, ale powiedział, że wiele z nich pokrywa osobiście.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu