Połącz się z nami

News Chicago

Już w niedzielę Magiczne Święta! Polskie Boże Narodzenie w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Już w najbliższą niedzielę czekają nas prawdziwie Magiczne Święta w Copernicus Center, czyli XI Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny. Na wydarzenie, które wprowadzi nas w szczególną atmosferę Bożego Narodzenia zaprasza Gość Radio Deon Chicago, Agata Paleczny, aktorka, animator kultury i założycielka Warsztatów Teatralnych Little Stars. Nie może Was zabraknąć!

Jedenasta edycja Magicznych Świąt w Centrum Kopernika odbędzie się 18 grudnia.

Współorganizatorami, jak co roku, są: Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, Warsztaty Teatralne Little Stars i Zespół Pieśni i Tańca Polonia, działający przy PRCUA oraz Copernicus Foundation.

Wszystkie grupy związane są z Copernicus Foundation, gdzie narodziła się idea Magicznych Świąt.

Agata Paleczny odwiedziła studio Radia Deon z piękną książeczką autorstwa Piotra Kukuły pt. „Anielskie kolędowanie”, ponieważ w tegorocznej edycji świątecznego festiwalu, o polskich świętach opowiadać będą aniołowie, obserwujący z chmur tradycyjne przygotowania, zabawy i śpiewy.

Książka będzie miała swoją premierę w czasie Magicznych Świąt, gdzie będzie można ją kupić. Później w sprzedaży będzie także dostępna w polskich sklepach i księgarniach. Może być wspaniałym prezentem pod choinkę.

Ideą Magicznych Świąt, jest spotkanie rodzinne, które pozwoli poczuć radosną atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia – mówi Agata Paleczny.

Głównym założeniem wydarzenia jest „opowiadanie o polskich tradycjach i polskich obyczajach”, bo choć amerykańskie Boże Narodzenie ma swój urok, to nasza tradycja jest niezwykła, podkreśla Agata Paleczny.

W czasie Magicznych Świąt, jak zawsze usłyszymy tradycyjne kolędy a także pastorałki i świąteczne piosenki.

Teatralna opowieść zakończy się pięknym zimowo- świątecznym koncertem, w którym podziwiać będzie można wspaniałe kostiumy, piękne układy taneczne i różnorodną muzykę, od klasycznej po ludową.

Na scenie wystąpi ponad 200 artystów w wieku od 3 – 63 lat, prezentując polskie święta w teatrze.

A przed samym koncertem, od godziny 11.00AM, fundacja Copernicus zaprasza na niezwykle bogaty kiermasz świąteczny.

Będzie także spotkanie ze Św. Mikołajem, wspaniałe atrakcje dla dzieci oraz wystawa prac plastycznych dzieci z pracowni Patrycji Stępniak.

Bilety na festiwal dotyczą tylko części koncertowej, która zaczyna się o godzinie 2.00PM.

Bilety na Magiczne Święta są do nabycia za pośrednictwem strony Fundacji Copernicus, a także można je zamawiać drogą telefoniczną pod numerem telefonu 773 467 9000.

 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

News Chicago

14 tys dolarów oferuje rodzina za informacje o zaginionej nastolatce z Carpentersville

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę wieczorem odbyło się czuwanie w intencji nastolatki z Carpentersville, która jest poszukiwana już od tygodnia. 17-letnia Brissa Romero była w drodze do kręgielni w Vernon Hills, kiedy zaginęła w poniedziałek, 4 grudnia. Zrozpaczeni rodzice oferują nagrodę za informacje o córce.

4 grudnia Brissa Romero miała wziąć udział w przyjęciu świątecznym w kręgielni, ale nigdy do niej nie dotarła. Mimo dni, które minęły od zaginięcia 17-latki, jej rodzina nie straciła nadziei na sprowadzenie jej do domu.

Zdesperowani, ale i zdeterminowani przyjaciele i rodzina Brissy zorganizowali w niedzielę czuwanie na skrzyżowaniu Route 45 i Milwaukee Avenue w Vernon Hills – ostatnim znanym miejscu, gdzie według policji kamery drogowe zarejestrowały SUV nastolatki.

Trzymając zdjęcia Brissy, około 50 przyjaciół i krewnych zatrzymywało kierowców, mając nadzieję, że ktoś coś wie o zaginionej. Do tej pory nie odnaleziono także samochodu nastolatki.

W poniedziałkowy wieczór Brissa pojechała do domu swojej kuzynki w Des Plaines. Stamtąd wyjechała przed godziną 7:00PM na świąteczne przyjęcie do Bowlero w Vernon Hills. Podczas tej jazdy kontakt z Brissą się urwał.

Nowy film z monitoringu udostępniony przez rodzinę Brissy pokazuje, jak nastolatka wróciła do miejsca swojej pracy w Schaumburgu, aby odebrać iPada. Nagranie pokazuje Brissę tuż przed godziną 7:00PM w poniedziałek.

Kamery monitoringu w kręgielni nie zarejestrowały Brissy wchodzącej na teren obiektu, potwierdzając tym samym, że dziewczyna nigdy nie dotarła na imprezę.

Rodzina 17-latki prosi społeczeństwo o pomoc; jeśli ktoś był w okolicy w tym czasie i ma nagranie z monitoringu lub mógł widzieć coś niezwykłego, proszony jest o pilny kontakt.

Brissa mierzy 5 stóp i waży 155 funtów. Ostatnio widziano ją, jak prowadziła Nissana Rogue z 2008 r. z tablicą rejestracyjną CZ 64618 ze stanu Illinois. Na tylnym zderzaku obok tablicy rejestracyjnej znajduje się czarna naklejka Coyote.

Rodzina oferuje nagrodę w wysokości 14 000 dolarów za wszelkie informacje, które doprowadzą do bezpiecznego powrotu córki.

Każdy, kto posiada informacje na temat miejsca jej pobytu, proszony jest o kontakt z policją w Carpentersville pod numerem 847-551-3481.

 

Źródło: cbs, abc7
Foto: Carpentersville Police
Czytaj dalej

News Chicago

Nowe prawa zaczną obowiązywać w Illinois 2024. Sprawdź co Cię czeka

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy rok już za kilka tygodni, a dla mieszkańców Illinois oznacza to, że zacznie ich obowiązywać kilka nowych przepisów. Gubernator J.B. Pritzker podpisał w tym roku dziesiątki ustaw, niektóre z nich weszły w życie natychmiast, a inne zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Przedstawiamy kilka najważniejszych.

Ustawa o płacy minimalnej

Płaca minimalna w Illinois wzrośnie z 13 do 14 dolarów od 1 stycznia 2024 r. Pensja pracowników otrzymujących napiwki wzrośnie z 7,80 dolarów do 8,40 dolarów. Nadgodziny muszą być płacone tym pracownikom, którzy pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Płatny urlop „z dowolnego powodu”

Illinois stanie się jednym z trzech stanów, które będą wymagać od pracodawców oferowania płatnego urlopu z dowolnego powodu.

Pracodawcy w Illinois muszą oferować pracownikom płatny czas wolny w oparciu o przepracowane godziny, bez konieczności wyjaśniania przyczyny nieobecności, pod warunkiem że przedstawią wniosek o urlop zgodnie z rozsądnymi standardami pracodawcy.

Ustawa o inicjatywie spożywczej

Projekt ustawy dotyczy pustyń żywnościowych w całym Illinois i ma na celu zwiększenie dostępu do sklepów spożywczych na obszarach miejskich i wiejskich.

Ustawa Whole Child

Celem ustawodawstwa jest uczynienie edukacji bardziej sprawiedliwą i włączającą dla uczniów. Wdraża ona także zalecenia dla Grupy Zadaniowej Whole Child (Whole Child Task Force). W ramach tego środka częścią wymogów licencyjnych dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów będzie szkolenie związane z traumą.

Ustawa o ochronie społeczności stanu Illinois

Gubernator Pritzker podpisał ustawę publiczną nr 102-1116 10 stycznia 2023 r. Ustawa weszła w życie natychmiast. Jednakże mieszkańcy Illinois, którzy posiadają broń szturmową i magazynki o dużej pojemności, mają czas do końca roku na zarejestrowanie broni palnej i akcesoriów w Policji Stanowej Illinois.

SB 67

Illinois stało się pierwszym stanem w kraju, który przeprowadza badania noworodków pod kątem rzadkiej choroby genetycznej.

Leukodystrofia metachromatyczna będzie teraz towarzyszyć innym schorzeniom w stanowym teście dla noworodków. W przypadku tej choroby dzieci są często błędnie diagnozowane, ale można je leczyć, jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie.

HB 3882

Nieudokumentowani imigranci w Illinois będą mogli uzyskać prawo jazdy od 1 stycznia, zgodnie z ustawą podpisaną przez gubernatora J.B. Pritzkera na początku tego roku.

Nieudokumentowanym mieszkańcom zostanie wydane standardowe czteroletnie prawo jazdy, które będzie stanowić ważną formę identyfikacji i będzie wydawane zamiast aktualnego tymczasowego prawa jazdy dla gości – TVDL. Obecnie ponad 300 000 osób w Illinois ma TVDL.

Kandydaci muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie, przedstawić dokumenty tożsamości i udowodnić, że zamieszkują w Illinois przez co najmniej rok.

SB 1817

Nowe ustawodawstwo zmienia ustawę o prawach człowieka stanu Illinois, zabraniając właścicielom lokali dyskryminowania potencjalnych najemców ze względu na ich status imigracyjny.

HB 3751

Prawo federalne wymagało, aby funkcjonariusze policji w Chicago i całym stanie byli obywatelami Stanów Zjednoczonych, ale Illinois umożliwi osobom niebędącym obywatelami, którzy będą do tego uprawnieni, zostać członkami organów ścigania po ukończeniu szkolenia.

HB 1540

Elektroniczne urządzenia do palenia zostaną dodane do ustawy o zakazie palenia tytoniu w Illinois z 2008 r., która zakazała palenia w większości miejsc publicznych w stanie. Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie zakazu stosowania elektronicznych urządzeń do palenia wszędzie tam, gdzie palenie jest już zabronione.

HB 2068

Wymaga, aby uprawnieni pracodawcy umożliwili uprawnionym pracownikom wyłączenie kosztów transportu publicznego z wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu.

HB 2123

Stanowi, że przedstawiona osoba o celowo zmienionym cyfrowo obrazie seksualnym ma podstawę do wniesienia powództwa przeciwko osobie rozpowszechniającej ten wizerunek lub grożącej jego rozpowszechnianiem.

HB 2245

Nakłada na producentów samochodów sprzedających pojazdy w tym stanie obowiązek utworzenia całodobowej infolinii umożliwiającej śledzenie samochodów skradzionych. Infolinia będzie przekazywać policji informacje o lokalizacji, a śledzenie będzie dostępne w większości samochodów wyprodukowanych od 2015 r.

HB 3203

Pozwala farmaceutom w Illinois na sprzedaż wszystkich pasków testowych badających zawartość fentanylu bez recepty, a okręgowym wydziałom zdrowia na bezpłatną dystrybucję tych testów.

HB 2431

Zakazuje rozmów wideo podczas kierowania samochodem, a także przesyłania strumieniowego wideo lub skanowania mediów społecznościowych w telefonie.

Aby zobaczyć listę wszystkich nowych przepisów, które zaczną obowiązywać 1 stycznia, wejdź tutaj, albo odwiedź stronę Illinois.gov.

 

Źródło: fox32, nbc
Foto: istock/ Drazen Zigic/ Paolo Cordoni/ Igor Ilkov/ djedzura/ Tippapatt/Nicola Patterson/
Czytaj dalej

News Chicago

Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.

Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”.  Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.

Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.

Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.

Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:

  • Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
  • Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
  • Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016

Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.

Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.

Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.

Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu