Połącz się z nami

News Chicago

W centrum Hawthorn Mall w Vernon Hills dzisiaj otwiera się nowa sala zabaw dla dzieci

Opublikowano

dnia

Centrum FunFlatables Party-n-Play w Hawthorn Mall w Vernon Hills będzie już 14. lokalizacją sieci, ale nie jest to typowa historia rozwoju korporacyjnego. To raczej wizja kobiety z Indiany, która w ogóle nie miała zamiaru otwierać firmy, ale dostosowała się do okoliczności, pokonała wątpliwości a zainspirował ją jej syn z zespołem Downa.

Sale zabaw FunFlatables, dające dzieciom możliwość skakania, wspinania, manewrowania wokół przeszkód i uczestniczenia w innych zajęciach, znajdują się głównie w centrach handlowych.

Otwarcie najnowszego FunFlatables w dawnej przestrzeni Glow Golf, zaplanowano na piątek. Będzie to 10. lokalizacja w rejonie Chicago, obok innych w Gurnee, Lombard i Bloomingdale.

Działają również 4 lokalizacje firmy w stanie Indiana.

Właścicielka centrum zabaw dla dzieci, Debbie Dorsey-Fleszewski, była wcześniej sekretarką prawną. Pracowała trzy noce w tygodniu, ale kiedy urodziła dzieci, nie była to już dobra opcja dla jej rodziny.

Szukając huśtawki dla swojego dziecka 17 lat temu, Dorsey-Fleszewski zaczęła myśleć o rozpoczęciu własnej działalności. Najpierw były to dmuchane place zabaw rozstawiane na zewnątrz.

Po trzech latach zdecydowała się spróbować założyć salę zabaw pod dachem.

Pierwsze FunFlatables zostały otwarte w 2007 roku w Dyer w stanie Indiana. Syn Dorsey-Fleszewskiej, Chase, urodził się rok później z zespołem Downa.

Wtedy właścicielka wprowadziła funkcje dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Chase był inspiracją do rozwoju firmy, mówi Dorsey-Fleszewski.

Firma FunFlatables sprowadza do centrum handlowych, w których działa, wiele rodzin. Koncentruje się na dzieciach do 12. roku życia i jest popularna jako miejsce organizacji przyjęć urodzinowych i wycieczek szkolnych.

„Myślę, że wszystkie centra handlowe muszą wymyślić się na nowo” – uważa Dorsey-Fleszewski. „To już nie jest tylko sprzedaż detaliczna. Musisz zaspokoić potrzeby całej rodziny”.

Powiernicy Vernon Hills jednogłośnie poparli jej prośbę w tym tygodniu o specjalny cel działalności.

 

Źródło: dailyherald
Foto: FunFlatables, istock/BrianAJackson

News USA

Domy w USA maleją ale cena stopy kwadratowej rośnie jak szalona

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe domy jednorodzinne w Stanach Zjednoczonych są dziś mniejsze niż dekadę temu, a jednocześnie ich cena za kwadratową stopę rośnie w zawrotnym tempie. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez LendingTree na podstawie raportu Characteristics of New Housing amerykańskiego Biura Spisu Ludności, opublikowanego w czerwcu 2025 r.

Domy tracą na metrażu

W latach 2014–2024 średnia powierzchnia nowych domów sprzedanych w USA zmniejszyła się o 11,2% – z 2 707 do 2 404 stóp kwadratowych.

  • Południe odnotowało największy spadek – 13,2%,
  • Zachód10,4%,
  • Środkowy Zachód10,0%,
  • tylko północny wschód odnotował wzrost – +2,1%.

Mimo tego domy pozostają przestronne w ujęciu historycznym – w ciągu 30 lat ich średnia wielkość wzrosła o 17,3% (z 2 050 stóp kw. w 1994 r. do 2 404 w 2024 r.). Rekord padł w 2015 r., gdy średnia osiągnęła 2 724 stóp kw.

Rosną ceny za stopę kwadratową

Jeszcze bardziej spektakularne zmiany dotyczą cen. W ciągu ostatnich dziesięciu lat średnia cena za stopę kwadratową wzrosła o 73,6% – z 97,25 USD w 2014 r. do 168,86 USD w 2024 r.

Regionalnie największy wzrost odnotowano na:

  • Zachodzie+104,5%,
  • Południu+72,8%,
  • Północnym wschodzie+67,0%,
  • Środkowym Zachodzie+62,7%.

W dłuższym ujęciu skala wzrostu jest jeszcze bardziej imponująca:

  • w ciągu 20 lat ceny wzrosły o 98,4%,
  • w ciągu 30 lat – aż o 180,5%.

Coraz więcej małych domów

Zmienia się także struktura sprzedawanych nieruchomości.

  • W 2024 r. 1 na 4 nowe domy miała mniej niż 1 800 stóp kw. – dla porównania w 2014 r. było to tylko 17%.
  • Udział dużych domów (powyżej 3 000 stóp kw.) spadł w tym samym czasie z 33% do 19%.

Największe przesunięcie widać na Zachodzie – w 2024 r.30% nowych domów było mniejszych niż 1 800 stóp kw., wobec 19% dekadę wcześniej.

domy, przedmieście

Coraz trudniej o własny dom

Połączenie mniejszych metraży i coraz wyższych cen sprawia, że dla wielu Amerykanów posiadanie własnego domu staje się coraz mniej osiągalne. Eksperci LendingTree podkreślają, że nawet niewielka różnica w oprocentowaniu kredytu hipotecznego może oznaczać oszczędności rzędu dziesiątek tysięcy dolarów w całym okresie spłaty.

Dodają również, że „nowe nie zawsze znaczy lepsze” – domy z rynku wtórnego zwykle kosztują mniej niż nowo wybudowane.


Wnioski są jasne: choć nowe domy w USA stają się coraz bardziej kompaktowe, ich ceny rosną znacznie szybciej niż powierzchnia, co dodatkowo pogłębia kryzys dostępności mieszkań.

Źródło: fox32
Foto: istock/Feverpitched/Kirpal Kooner/P Galanternik D.U./
Czytaj dalej

News Chicago

Zespół Oasis otwiera sklep pop-up w Chicago przed swoim wyprzedanym koncertem

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Oasis już wkrótce zawita do Chicago w ramach swojej wyczekiwanej, wyprzedanej trasy koncertowej. Zanim jednak grupa pojawi się na scenie Soldier Field, fani będą mieli okazję odwiedzić specjalny sklep pop-up poświęcony legendzie britpopu.

Tymczasowe sklepy Oasis pojawią się w czterech miastach Ameryki Północnej – Los Angeles, Toronto, Nowym Jorku oraz Chicago – zawsze tuż przed koncertami zespołu. Będzie to niepowtarzalna okazja, by zdobyć oficjalne i limitowane gadżety.

W ofercie znajdą się m.in. odzież męska, damska i dziecięca, akcesoria, koszulki z okładkami albumów, winyle koncertowe, kolekcjonerskie nadruki oraz wiele innych produktów stworzonych specjalnie z myślą o fanach.

Adidas x Oasis – limitowana kolekcja

Jednym z największych hitów sklepu będzie ekskluzywna linia „adidas Originals x Oasis”. Kolekcja, której premiera została ogłoszona niedawno, będzie dostępna w ograniczonej liczbie egzemplarzy we wszystkich czterech lokalizacjach.

Pop-up w Chicago: szczegóły

Sklep Oasis w Chicago zostanie otwarty 26 sierpnia w dzielnicy Wicker Park, przy 1241 N. Milwaukee Ave.. Będzie czynny codziennie od godziny 10:00AM.

Chociaż fani mogą odwiedzać sklep bez wcześniejszej rezerwacji, organizatorzy zachęcają do rezerwowania terminów online, aby uniknąć długich kolejek. „Klienci bez wcześniejszej rezerwacji są mile widziani, ale prosimy o uwzględnienie możliwości dłuższego oczekiwania na wejście” – podano w komunikacie.

Nie wiadomo jeszcze, jak długo sklep będzie działał w Chicago. Zwieńczeniem atrakcji dla fanów w Chicago będzie wyprzedany koncert Oasis, który odbędzie się 28 sierpnia na Soldier Field.

Źródło: nbc
Foto: Raph_PH
Czytaj dalej

News USA

Taylor Swift nie do zatrzymania. Majątek gwiazdy przekroczył 1,6 miliarda dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Taylor Swift to dziś nie tylko globalna supergwiazda muzyki, lecz także jedna z najbogatszych kobiet w Ameryce. W najnowszym rankingu Forbesa 2025 artystka znalazła się w pierwszej 25-ce zestawienia najbogatszych kobiet, które samodzielnie dorobiły się fortuny.

Pierwsza piosenkarka w rankingu miliarderów

Taylor Swift przeszła do historii jako pierwsza wokalistka, która trafiła do prestiżowego grona miliarderów Forbesa. Jej majątek, szacowany obecnie na 1,6 miliarda dolarów, opiera się głównie na gigantycznych zyskach z tras koncertowych i sprzedaży muzyki. Status miliarderki osiągnęła już w 2023 roku – dziś tylko umacnia swoją pozycję.

Potęga „The Eras Tour”

Kluczowym źródłem sukcesu okazała się trasa „The Eras Tour”, która pobiła wszelkie rekordy – sprzedaż biletów przekroczyła 2 miliardy dolarów, czyli dwukrotność wyniku jakiejkolwiek wcześniejszej trasy koncertowej. Występy Swift obejrzało ponad 10 milionów fanów na całym świecie.

Popularność wydarzenia była tak ogromna, że przeciążyła system Ticketmaster, co ostatecznie doprowadziło do interwencji Kongresu.

Walka o prawa do muzyki

Droga Taylor Swift do pełnej kontroli nad swoją twórczością była długa i głośna medialnie. W 2019 roku prawa do jej pierwszych sześciu albumów przejął Scooter Braun poprzez Ithaca Holdings. Artystka nie miała wtedy możliwości ich wykupu. Później katalog został sprzedany firmie Shamrock Capital.

W odpowiedzi Swift rozpoczęła projekt „Taylor’s Version”, czyli ponowne nagrywanie dawnych albumów. Przedsięwzięcie okazało się ogromnym sukcesem – nowa wersja albumu 1989 w tydzień od premiery sprzedała się w ponad 1,3 miliona egzemplarzy, przebijając wynik oryginału.

W maju 2025 roku Swift ostatecznie odkupiła swoje oryginalne nagrania od Shamrock Capital, płacąc 360 milionów dolarów – dokładnie tyle, ile firma zapłaciła wcześniej.

Biznes, album i nieruchomości

Fortuna Taylor Swift nie kończy się na muzyce. Według Forbesa:

  • na trasach koncertowych i z tantiem zebrała już prawie 800 milionów dolarów,
  • katalog muzyczny artystki wyceniany jest na 600 milionów dolarów,
  • dodatkowo posiada portfel nieruchomości wart około 110 milionów dolarów.

Swift nie zwalnia tempa. Niedawno ogłosiła swój najnowszy album „The Life of a Showgirl” – i zrobiła to w niecodzienny sposób, w podcaście New Heights, prowadzonym przez jej partnera, gwiazdora NFL Travisa Kelce’a. Odcinek zebrał ponad 11 milionów wyświetleń w mniej niż dobę.

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, Raph_PH
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu