Połącz się z nami

NEWS Florida

Ron DeSantis nominowany do tytułu Człowiek Roku magazynu Time

Opublikowano

dnia

Gubernator Florydy Ron DeSantis, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kongresmenka Liz Cheney i chiński przywódca Xi Jinping znaleźli się wśród 10 kandydatów na krótkiej liście, która została ogłoszona w poniedziałek w programie „Today” stacji NBC.

Wśród finalistów tytułu Człowieka Roku 2022 magazynu Time znaleźli się również irańscy protestujący oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Elon Musk.

Tytuł wyróżnia osobę, grupę lub ideę, które miały największy globalny wpływ, pozytywny lub negatywny, w ciągu ostatniego roku.

Na krótkiej liście znajdują się także Sąd Najwyższy USA, sekretarz skarbu Janet Yellen, zwolennicy bezpieczeństwa broni, oraz MacKenzie Scott, filantropka i była żona Jeffa Bezosa.

Wybór Władymira  Zełenskiego na finalistę ma miejsce w trakcie walki jego kraju z Rosją, która najechała Ukrainę w lutym.

Xi Jinping, który wspierał Rosję, został drugim przywódcą Komunistycznej Partii Chin, który powrócił na trzecią kadencję w tym roku po tym, jak partia zniosła limit dwóch kadencji w 2018 roku.

Ron DeSantis jest uważany za wybitnego kandydata do ubiegania się o nominację Republikanów w wyścigu prezydenckim w USA w 2024 r., w którym zmierzyłby się z byłym głównodowodzącym Donaldem Trumpem.

Liz Cheney, republikanka z Wyoming i zagorzała przeciwniczka Trumpa, przegrała w tym roku prawybory stanowe na rzecz Harriet Hageman, którą popierał Trump. Niedawno oświadczyła, że zrobi „wszystko, co trzeba”, aby Trump nie został ponownie wybrany.

MacKenzie Scott, która jest właścicielką 4% udziałów w Amazon, przekazała w maju ponad 120 milionów dolarów Big Brothers Big Sisters of America i 85 milionów dolarów Girl Scouts of America w październiku.

W zeszłym miesiącu powiedziała, że przekazała w sumie ponad 1,9 miliarda dolarów organizacjom wspierającym społeczności zaniedbane.

Janet Yellen została pierwszą kobietą sekretarzem skarbu w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku.

Protestujący w Iranie rozpoczęli demonstracje po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która została aresztowana przez policję moralności za rzekome złamanie restrykcyjnych zasad ubioru obowiązujących w tym kraju.

Włączenie zwolenników bezpieczeństwa broni na listę następuje w roku, w którym doszło do śmiertelnych masowych strzelanin w supermarkecie w Buffalo, paradzie z okazji Czwartego Lipca w pobliżu Chicago, klubie nocnym LGBTQ w Colorado Springs, Walmart w Chesapeake w Wirginii i szkole podstawowej w Uvalde w Teksasie.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych trafił na listę niecałe sześć miesięcy po kontrowersyjnym uchyleniu sprawy Roe przeciwko Wade, która gwarantowała prawo do aborcji.

Elon Musk, któremu magazyn Time przyznał tytuł Człowieka Roku 2021, także jest na tegorocznej liście nominacji.

Forbes wymienia go jako najbogatszą osobę na świecie z majątkiem wartym 190,9 miliarda dolarów. Musk spotkał się w tym roku z wielokrotną krytyką po zakupie Twittera, od zwolnienia większości pracowników platformy mediów społecznościowych po przywrócenie zablokowanych kont.

„Kilka lat temu Musk był szeroko wyśmiewany jako szalony oszust na skraju bankructwa”, napisał Time w zeszłym roku o swoim wyborze Człowieka Roku 2021.

„Teraz ten nieśmiały obywatel RPA z zespołem Aspergera, który uniknął brutalnego dzieciństwa i przezwyciężył osobistą tragedię, poddaje rządy i przemysł sile swoich ambicji”.

Człowiek Roku 2022 zostanie ogłoszony w środowym odcinku programu „Today”.

 

Źródło: Tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

Jutro Florida Man Games: najbardziej szalona potyczka sportowa na Ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotnie „Florida Man Games” to zawody nawiązujące do wizerunku kochającego piwo, posiadającego aligatory i noszącego fryzurę typu mulet zjawiska mediów społecznościowych znanego jako „Człowiek z Florydy”. Pośród konkurencji będą m.in. walka na brzuchy i ucieczka przed policją.

„Florida Man Games” zadebiutują już jutro, w sobotę, 24 lutego w St. Augustine na Florydzie. Gry będą naśmiewać się z reputacji mieszkańców Słonecznego Stanu związanej z publikowaniem dziwnych wiadomości na temat broni, narkotyków, alkoholu i gadów – lub kombinacji tych czterech.

Wśród konkurencji będzie m. in. tor przeszkód w unikaniu aresztowania, podczas którego uczestnicy przeskakują płoty i podwórza, ścigani przez prawdziwych funkcjonariuszy policji; Cash Grab kategorii 5, w którym uczestnicy próbują zgarnąć jak najwięcej pieniędzy w dmuchanej budce i oczywiście zapasy piwnych brzuchów, czyli Florida Sumo.

Nie zabraknie konkursu jazdy na mechanicznym aligatorze, wyborów najlepszej fryzury typu mulet oraz wyboru najpiękniejszej dziewczyny z Florydy.

Koncepcja „Florida Man” wkradła się do świadomości ludzi dziesięć lat temu dzięki kontu @_FloridaMan na ówczesnym Twitterze.

Na koncie opatrzonym hasłem „Prawdziwe historie najgorszego superbohatera świata” pojawiały się takie nagłówki, jak: „Mężczyzna z Florydy podpalił garaż, który skonfiskował jego samochód, niszcząc własny pojazd” czy „Mężczyzna z Florydy próbował zapłacić w McDonald’s trawką.”

Bilety na wydarzenie kosztują od 45 o 145 dolarów i można je kupić tutaj.

Za organizacją „Florida Man Games” stoi mieszkaniec St. Augustine: Pete Melfi, właściciel The 904 Now, mediów zajmujących się powiatem St. Johns.

„To będzie szalony dzień pełen zabaw w błocie i torów przeszkód w stylu Florydy. To naprawdę będzie okazja, aby przez jeden dzień przeżyć życie Florida Man” – zapowiedział Melfi.

Źródło: fox13
Foto: „Florida Man Games”, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Chcesz lepiej zarabiać na swojej firmie? Przenieś ją do Teksasu lub na Florydę

Opublikowano

dnia

Autor:

Exodus ze stanów o wysokich podatkach przyspieszył w ciągu ostatniej dekady, a stany kontrolowane przez Republikanów odnotował napływ przedsiębiorstw. Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, w latach 2010–2019 Teksas i Floryda były liderami w przyciąganiu przedsiębiorstw przenoszących się z innych części kraju.

W latach 2010-2019 do Teksasu przeniosło się ponad 25 000 przedsiębiorstw, zapewniając ponad 281 000 miejsc pracy. To zrównoważyło 18 000 przedsiębiorstw, które opuściły stan, co kosztowało około 179 000 miejsc pracy.

Ogółem w Teksasie migracja netto wyniosła 7232 firmy na plus i powstało prawie 103 000 miejsc pracy – najwięcej spośród wszystkich innych stanów w kraju.

Pod względem wzrostu liczby miejsc pracy netto Teksas wyprzedził Florydę, Georgię, Michigan i Arizonę.

Tymczasem Floryda była najpopularniejszym kierunkiem dla firm planujących przeniesienie, a za nią plasowały się Teksas, Karolina Południowa, Karolina Północna i Arizona.

W raporcie wskazano, że Teksas jest atrakcyjny dla przedsiębiorstw z wielu powodów, w tym ze względu na przyjazne dla biznesu otoczenie, takie jak niskie podatki i niewielkie regulacje, centralne położenie w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, rosnąca populacja i obfite zasoby energii.

Ani Teksas, ani Floryda nie mają podatku dochodowego.

„Niższe obciążenia podatkowe to główny element atrakcyjności Teksasu dla biznesu” – stwierdzono w raporcie.

Z drugiej strony Kalifornia odnotowała jedne z największych strat w zakresie miejsc pracy i przedsiębiorstw w całym kraju.

W latach 2010–2019 Golden State stracił ponad 44 000 miejsc pracy przeniesionych do Teksasu, co stanowi około 16% wszystkich stanowisk pracy przeniesionych do tego stanu. Tymczasem z Teksasu do Kalifornii przeniesiono tylko 14 700 stanowisk pracy.

Nie tylko firmy opuszczają Kalifornię. Jak wynika z notatki analityka Bank of America opartej na zebranych i anonimowych wewnętrznych danych klientów, coraz większa liczba Amerykanów migruje także do takich miejsc jak Floryda i Teksas.

„Skonstruowaliśmy szacunki krajowych przepływów migracyjnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego i odkryliśmy, że trendy migracyjne z czasu pandemii nie odwracają się” – stwierdzono w analizie.

Od pierwszego kwartału 2023 r. dane sugerują, że miasta, które w czasie pandemii odnotowały duży napływ ludzi, nadal rozwijają się szybciej niż inne miasta w ostatnich kwartałach.

Z notatki analityka wynika, że na początku roku w San Francisco nastąpił gwałtowny spadek liczby ludności, przy czym w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił spadek o ponad 1%, a w latach 2020–2022 o ponad 3%.

Według Centrum Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości Kalifornijskiego Departamentu Sprawiedliwości, miasto zostało dotknięte gwałtownym wzrostem przestępczości przeciwko mieniu.

„Ta zmiana populacji daje jasny obraz” – twierdzi Janelle Fritts, analityczka ds. polityki w bezstronnej fundacji Tax Foundation. „Ludzie opuszczają stany o wysokich podatkach i kosztach, aby znaleźć alternatywy o niższych podatkach i niższych kosztach”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Florydzka plaża przyniosła śmierć. 7-latkę z Indiany zasypał piach z kopanego dołu

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze podały, że 7-letnia dziewczynka ze stanu Indiana zmarła, a jej 9-letni brat trafił do szpitala po tym, jak na dzieci bawiące się na plaży w Lauderdale-By-The-Sea zawalił się piach z kopanego przez nie dołu. Sloan i Maddox Mattingly byli na wakacjach na Florydzie z rodzicami. Do tragedii doszło we wtorek popołudniu.

Biuro szeryfa w Broward podało, że Sloan i Maddox Mattingly z Indiany bawili się na plaży w Lauderdale-By-The-Sea, kiedy zostali uwięzieni w piasku. Dzieci w wieku 7 i 9 lat były na wakacjach z rodzicami.

Kilka agencji odpowiedziało na zgłoszenie w sprawie zdarzenia na plaży, około godziny 3:16PM we wtorek. Kilkoro plażowiczów, którzy byli świadkami próbowali uwolnić dzieci rękami, gorączkowo przekopując piach rękami i łopatkami.

Ratownicy użyli desek podporowych, aby zapobiec dalszemu zapadaniu się piasku, oraz łopat, aby wykopać rodzeństwo z dołu głębokiego na około 5-6 stóp, poinformowała Sandra King, rzeczniczka Pompano Beach Fire Rescue. Dziewczynka została całkowicie zasypana pod chłopcem.

Nie jest jasne, jak długo dzieci były uwięzione, zanim je uratowano. Świadkowie zdarzenia mówili o około 20 minutach. Pracownicy ratusza przekazali, że na plaży nie ma ratowników.

Dzieci przewieziono do szpitala, gdzie stwierdzono zgon 7-letniej Sloan. Stan 9-letniego Maddoxa jest stabilny.

Incydent wywołał ostrzeżenie Amerykańskiego Stowarzyszenia Ratowników o niebezpieczeństwach związanych z kopaniem w piasku.

Sloan

Stowarzyszenie oświadczyło również, że opowiada się za zwiększeniem liczby patroli na plażach w obszarach znanych z kopania piasku i zażądało, aby patrole plażowe udoskonaliły swoje szkolenia w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Nie było od razu wiadomo, czy dorosły pomagał dzieciom kopać dół.

 

 

Źródło: nbc, fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu