Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj koncert ku czci pomordowanych w Aktion Reinhardt. Wystąpi m.in. Dariusz Malejonek

Opublikowano

dnia

Już jutro w Chicago koncert zatytułowany “Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” a następnego dnia specjalnie przygotowana wystawa z okazji 80-tej rocznicy “Aktion Reinhardt”. Hołd Żydom wymordowanym w czasie II Wojny Światowej odda między innymi Dariusz Malejonek, czyli Maleo. W Radiu Deon Chicago mówi o jutrzejszym wyjątkowym wydarzeniu.

W tym roku mija 80 lat lat przeprowadzonej przez Niemców “Aktion Reinhardt”.

Był to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).

W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano wtedy ok. 1,85 mln Żydów. Większość z tych osób była obywatelami polskimi.

Koncert i wystawa, które odbędą się w Chicago oddadzą hołd pomordowanym.

W upamiętniającym ofiary koncercie pt. “Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” wezmą udział artyści polscy mieszkający w Chicago, a także zaproszeni goście. Piosenki, które zaśpiewają, zostały przygotowane specjalnie na okazję tego jubileuszu.

Jednym z gości jest właśnie Dariusz Malejonek, który już przyleciał do Chicago.

“Jest to koncert poważny w nazwie i poważny w temacie” – mówi Maleo.

Ale mimo tego, nasz antenowy Gość obiecuje, że nie będzie koncertem smutnym.

Program był już prezentowany 7 razy w Warszawie, gdzie zobaczyło go 2 tys. ludzi, oraz w Jerozolimie. Za każdym razem publiczność przyjęła go bardzo ciepło.

Utwory zostały specjalnie napisane na tą okazję przez Dariusza Malejonka i Tomasza Mackiewicza a piosenki wykonują wokalistki. W czasie koncertu usłyszymy również przyśpiewki z łódzkiego getta.

Koncert mówi także o pomocy, jaką nieśli Polacy osobom żydowskiego pochodzenia.

Dariusz Malejonek ma nadzieję, że publiczność w Chicago dopisze i koncert zostanie tak samo wspaniale przyjęty jak w Polsce i Jerozolimie.

Koncert odbędzie się 29 listopada, o godzinie 7.00 wieczorem w King’s Hall, przy 1000 N Rohlwing Rd, Lombard. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystąpią:

  • Renata Przemyk
  • Kacper Popek
  • Tomasz Drozdek
  • Darek „Maleo” Malejonek
  • Izabela Szafrańska
  • Natalia Kawalec
  • Khara Laurent

Natomiast następnego dnia po koncercie w Chicago, 30 listopada, także o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. “Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi “Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. “Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym “Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, fb

News Chicago

W środę rusza przedsprzedaż biletów na koncerty stadionowe Bruno Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Bruno Mars

W zeszłym tygodniu Bruno Mars zapowiedział swoją pierwszą w karierze światową trasę stadionową. The Romantic Tour obejmie Amerykę Północną, Europę oraz Wielką Brytanię i rozpocznie się w kwietniu, krótko po premierze nowego albumu artysty. 14 stycznia rusza przedsprzedaż biletów.

Nowy album The Romantic ma ukazać się 27 lutego. Trasa koncertowa wystartuje 10 kwietnia w Las Vegas, a zakończy się 14 października w Vancouver. Łącznie obejmie największe stadiony na kilku kontynentach.

Gwiazdy towarzyszące na scenie

Podczas wybranych koncertów Bruno Mars wystąpi z innymi znanymi artystami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anderson .Paak (jako DJ Pee .Wee), Leon Thomas, Raye oraz Victoria Monet. Skład artystów będzie różnił się w zależności od miasta.

Koncert w Chicago

Jednym z przystanków trasy będzie Chicago. Koncert zaplanowano na 16 maja na stadionie Soldier Field, jednym z największych obiektów koncertowych w regionie.

Sprzedaż biletów i presale

Fani mogą zapisywać się do przedsprzedaży biletów do 12 stycznia. Przedsprzedaż rozpocznie się 14 stycznia o 12 p.m. czasu lokalnego. Sprzedaż ogólna ruszy 15 stycznia, również o 12 p.m. Szczegółowe informacje dotyczące biletów i zasad sprzedaży można znaleźć tutaj.

Pierwsza globalna trasa stadionowa

The Romantic Tour to pierwsza globalna trasa stadionowa w dorobku wielokrotnego laureata nagrody Grammy. Skala przedsięwzięcia oraz lista zaproszonych artystów wskazują, że będzie to jedno z największych muzycznych wydarzeń 2026 roku.

 

Źródło: nbc
Foto: Brothers Le
Czytaj dalej

News Chicago

Grant Park Music Festival ogłosił program na tegoroczny sezon

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy Grant Park Music Festival ogłosili w zeszłym tygodniu program sezonu 2026, dając pierwszą wyraźną zapowiedź letniego sezonu kulturalnego w Chicago. Doroczna seria koncertów muzyki klasycznej potrwa od 10 czerwca do 15 sierpnia i zaoferuje 10 tygodni bezpłatnych występów.

Festiwal tradycyjnie zaprezentuje Grant Park Orchestra oraz Grant Park Chorus. Koncerty odbywać się będą głównie w Millennium Park, przede wszystkim w Jay Pritzker Pavilion, a także w Harris Theater oraz South Shore Cultural Center.

Amerykański repertuar na 250-lecie USA

Sezon 2026 będzie drugim pod kierownictwem dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Giancarlo Guerrero. Program w dużej mierze skupi się na twórcach amerykańskich, co ma związek z obchodami 250. rocznicy powstania USA.

W repertuarze znajdą się m.in.:

  • An American in ParisGeorge’a Gershwina,
  • Symphony No. 3Aarona Coplanda,
  • Symphonic Dances” z „West Side Story” Leonarda Bernsteina,
  • utwory współczesnych twórców, w tym chicagowskiej kompozytorki Jessie Montgomery.

Ameryka w dialogu ze światem

Organizatorzy podkreślają, że muzyka amerykańska zostanie pokazana w szerszym kontekście światowym. W programie pojawią się również dzieła takich kompozytorów jak Antonín Dvořák, Piotr Czajkowski oraz Wolfgang Amadeusz Mozart, których twórczość miała znaczący wpływ na rozwój muzyki w USA.

Grant-Park-music-festiwal

Premiery i wyjątkowi goście

Sezon obejmie dwie światowe premiery, kilka premier dla Illinois oraz Chicago, a także koncerty gwiazd. Wśród nich znajdzie się debiut Bena Foldsa – byłego lidera zespołu Ben Folds Five – zaplanowany na 29 lipca, a także występy uznanej śpiewaczki operowej Karen Slack.

Jedna z premier to utwór zamówiony u Clarice Assad dla stypendystów sekcji smyczkowej 2026. Z kolei Jasmine Barnes, autorka opery „She Who Dared”, skomponuje dzieło dla stypendystów wokalnych.

Na 14–15 sierpnia zaplanowano również premierę Illinois utworu „Liberty Bell” autorstwa Julia Wolfe.

Tradycja i święta narodowe

W programie nie zabraknie corocznego Independence Day Salute, który poprowadzi Christopher Bell, obchodzący 25. sezon jako dyrektor Grant Park Chorus.

Godziny koncertów i członkostwa

Wszystkie koncerty są bezpłatne i odbywają się:

  • 6:30 p.m. w środy i piątki,
  • 7:30 p.m. w soboty.

Dla członków festiwalu dostępne są m.in. rezerwowane miejsca i zniżki parkingowe. Ceny zaczynają się od 104 USD. Pełny harmonogram sezonu 2026 dostępny jest na oficjalnej stronie festiwalu.

Źródło: wbez
Foto: Grant Park Music Festival
Czytaj dalej

News Chicago

Bruno Mars ogłasza światową trasę stadionową. Koncert w Chicago już w maju

Opublikowano

dnia

Autor:

bruno mars koncert

Bruno Mars zapowiedział swoją pierwszą w karierze światową trasę stadionową. The Romantic Tour obejmie Amerykę Północną, Europę oraz Wielką Brytanię i rozpocznie się w kwietniu, krótko po premierze nowego albumu artysty.

Nowy album The Romantic ma ukazać się 27 lutego. Trasa koncertowa wystartuje 10 kwietnia w Las Vegas, a zakończy się 14 października w Vancouver. Łącznie obejmie największe stadiony na kilku kontynentach.

Gwiazdy towarzyszące na scenie

Podczas wybranych koncertów Bruno Mars wystąpi z innymi znanymi artystami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Anderson .Paak (jako DJ Pee .Wee), Leon Thomas, Raye oraz Victoria Monet. Skład artystów będzie różnił się w zależności od miasta.

Koncert w Chicago

Jednym z przystanków trasy będzie Chicago. Koncert zaplanowano na 16 maja na stadionie Soldier Field, jednym z największych obiektów koncertowych w regionie.

Sprzedaż biletów i presale

Fani mogą zapisywać się do przedsprzedaży biletów do 12 stycznia. Przedsprzedaż rozpocznie się 14 stycznia o 12 p.m. czasu lokalnego. Sprzedaż ogólna ruszy 15 stycznia, również o 12 p.m. Szczegółowe informacje dotyczące biletów i zasad sprzedaży można znaleźć tutaj.

Pierwsza globalna trasa stadionowa

The Romantic Tour to pierwsza globalna trasa stadionowa w dorobku wielokrotnego laureata nagrody Grammy. Skala przedsięwzięcia oraz lista zaproszonych artystów wskazują, że będzie to jedno z największych muzycznych wydarzeń 2026 roku.

 

Źródło: nbc
Foto: Pangalau
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu