Połącz się z nami

News Chicago

Dobra wiadomość dla podróżujących pociągami Metra: bilet Super Saver pozostaje w ofercie na przyszły rok

Opublikowano

dnia

W piątek dyrektorzy Metra zdecydowali się zachować obowiązującą taryfę, przyjmując budżet na 2023 r. Decyzja ta będzie oznaczać około 2 miliony dolarów mniej niż pierwotnie szacowano w przychodach firmy.

Agencja będzie nadal oferować popularny bilet miesięczny „Super Saver” o wartości 100 USD z nieograniczoną liczbą przejazdów, bilet dzienny za 6 USD w maksymalnie trzech strefach i bilet dzienny za 10 USD w całym systemie.

Te trzy produkty zostały wprowadzone w czasie pandemii COVID-19, aby zachęcić pasażerów do powrotu do podróży pociągami, po rekordowym spadku.

Wstępny budżet przedstawiony w październiku zalecał powrót do ulgowego biletu miesięcznego ze strefami, ale dyrektorzy Metry sprzeciwili się tej zmianie.

REKLAMA REKLAMA

Pomoc federalna pomoże kolei podmiejskiej zrównoważyć jej budżety w 2023 i 2024 r., ale w 2025 r., kiedy ulga federalna zostanie wykorzystana, spodziewany jest niedobór 54 mln USD.

Budżet na 2023 r. przeznaczy 980 mln USD na operacje, w tym olej napędowy i wynagrodzenia.

Jest o około 80 milionów dolarów wyższy niż poprawiona wersja z 2022 roku, głównie ze względu na inflację i dodanie pracowników, poinformowali administratorzy.

Mamy nadzieję, że niskie taryfy „nadal będą przyciągać byłych i nowych pasażerów do naszego systemu i nadal będą zwiększać naszą liczbę pasażerów” – powiedział dyrektor wykonawczy Jim Derwinski.

Metra, Pace i Chicago Transit Authority polegały na pomocy federalnej w czasie pandemii. Jednak za kilka lat doświadczą dużego deficytu.

Około 240 milionów dolarów z funduszy przeznaczonych na straty spowodowane pandemią zrównoważy budżet Metry na 2023 rok.

Planiści Metry przewidują, że kolej rozpocznie rok 2023 r. z liczbą pasażerów na poziomie 40% w porównaniu z okresem przed pandemią, a zakończy z 55% pasażerów.

Liczba pasażerów może wzrosnąć do 75% poziomu z 2019 r. do 2025 r., ale nadal pozostaje luka finansowa w wysokości 54 mln USD, którą można pokryć jedynie poprzez zwiększenie opłat lub ograniczenie usług.

Dyrektorzy Metra zatwierdzili również budżet kapitałowy w wysokości prawie 505 milionów dolarów w 2023 roku, związany z napływem dolarów stanowych i federalnych w porównaniu z około 263 milionami dolarów w 2022 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/Laser1987/ Dawid S Swierczek/

News Chicago

Dzisiaj w Chicago otwarcie wystawy upamiętniającej zagładę polskich Żydów w Aktion Reinhardt

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt”, 30 listopada o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

REKLAMA REKLAMA

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: TPE, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzwonek by przedłużyć wygasającą ważność prawa jazdy i dowodu osobistego w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Po około dwóch latach przesuwania terminu, ostateczne przedłużenie czasu na odnowienie praw jazdy i dowodów osobistych kończy się 1 grudnia. Dzisiaj więc ostatnia szansa by to zrobić.

Sekretarz stanu Illinois Jesse White początkowo przedłużył okres odnowienia ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 r. i zapowiedział liczne kolejne przedłużenia.

Przedłużenie ważności dotyczy praw jazdy, dowodów osobistych i zezwoleń szkoleniowych, ale nie obejmuje komercyjnych praw jazdy i zezwoleń szkoleniowych CDL.

White przedłużył datę wygaśnięcia ograniczonych praw jazdy do 1 grudnia, ale tylko w przypadku zezwoleń, które miały wygasnąć między 1 grudnia 2021 r. a 1 grudnia 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Biuro Sekretarza Stanu zachęca ludzi do dokończenia procesu odnowienia online, jeśli to możliwe, chociaż kierowcy mają także możliwość osobistego odwiedzenia urzędu.

W niektórych przypadkach osobista wizyta w Biurze Sekretarza Stanu jest wymagana. Dotyczy to nowych kierowców, nowych posiadaczy karty ID, osób starających się po raz pierwszy o dokument REAL ID, a także kierowców w wieku od 75 lat wzwyż.

Kierowcy z Illinois mogą umówić się na spotkanie w jednym z 30 punktów usług dla kierowców.

Biuro Sekretarza Stanu informuje, że niektóre większe urzędy mogą wymagać umawiania spotkań. Dodatkowe informacje i umawiania się na spotkanie na stronie ilsos.gov.

Rząd federalny przedłużył również do 3 maja 2023 r. termin dostosowania praw jazdy i dowodów tożsamości przez wszystkie stany, w tym Illinois, do nowych przepisów o REAL ID.

Po tej dacie, aby lecieć samolotem rejsu krajowego trzeba mieć przy sobie paszport amerykański, jeśli pasażer nie posiada dokumentu REAL ID.

Prawa jazdy i dowody osobiste w systemie REAL ID nie będą odnawiane drogą pocztową. Mieszkańcy Illinois muszą odwiedzić Biuro Sekretarza Stanu. 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/Prostock-Studio
Czytaj dalej

News Chicago

60-latka z Blue Island okradła ciężarówkę bankową na North Side. Uciekła z 200 tys. dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Blue Island została aresztowana w poniedziałek po południu po rzekomej kradzieży torby z pieniędzmi z otwartej furgonetki stojącej przed Chase Bank na North Side w Chicago.

Około godziny 12:27PM policja poinformowała, że ​​60-letnia Sharon Carabine-Deirberger zabrała torbę zawierającą nieznaną kwotę gotówki z opancerzonej ciężarówki Brinks w bloku 5700 North Broadway.

Carabine-Deirberger następnie uciekła z okolicy, ale ostatecznie została zatrzymana przez policję w Chicago przy 1100 West Granville Avenue – czyli około mili na północ od miejsca popełnienia przestępstwa.

Policja poinformowała, że ​świadek kradzieży wezwał policję.

REKLAMA REKLAMA

Worek pieniędzy został odzyskany, a Carabine-Deirberger została oskarżona o kradzież przekraczającą 100 000 dolarów, podała policja.

Według doniesień, w torbie znajdowało się 200 000 dolarów w gotówce.

Rzecznik Chase Bank powiedział, że żaden z jego pracowników nie został ranny, ale budynek będzie zamknięty na resztę dnia jako środek ostrożności.

Carabine-Deirberger miała się stawić w sądzie we wtorek.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu