Połącz się z nami

News USA

Pielęgniarka z Wisconsin bezprawnie amputowała odmrożoną stopę pacjentowi w hospicjum

Opublikowano

dnia

Pielęgniarka z Wisconsin została oskarżona o amputację stopy umierającego pacjenta z odmrożeniem bez pozwolenia. Podobno powiedziała współpracownikom, że pokaże część ciała w należącym do jej rodzinnego sklepu związanego z taksydermią.

38-letnia Mary K. Brown została oskarżona w zeszłym tygodniu o fizyczne znęcanie się nad osobą starszą, celowo powodując ogromne obrażenia ciała.

Skarga kryminalna mówi, że ​​Brown była pielęgniarką hospicjum w Spring Valley Health and Rehab Center w Spring Valley, gdzie została przydzielona do opieki nad nieznanym z nazwiska 62-letnim mężczyzną z odmrożeniem.

Pacjent został przyjęty do placówki w marcu tego roku, a urzędnicy służby zdrowia ustalili, że do maja był bliski śmierci. Zgodnie ze skargą kryminalną miał „poważne odmrożenia” obu stóp po tym, jak ogrzewanie w jego domu uległo awarii.

Świadkowie powiedzieli śledczym, że 27 maja Brown amputowała prawą stopę mężczyzny po tym, jak stała się nekrotyczna i była przyczepiona do ciała tylko przez skórę i kilka ścięgien.

Mężczyzna nie poprosił o amputację stopy, a lekarz nie dał Brownowi pozwolenia na przeprowadzenie amputacji.

Zwłoki mężczyzny zostały wysłane do okręgowego lekarza sądowego ze względu na „niezwykłe okoliczności jego śmierci”, a Brown został oskarżona po tym, jak biuro lekarza sądowego skontaktowało się ze śledczymi w czerwcu.

Lekarz sądowy powiedział, że prawa stopa nie była przyczepiona do mężczyzny, „ale raczej leżała obok niego”.

Brown powiedziała policji, że wykonała amputację, aby pacjent miał większy komfort i że chciałaby tego samego, gdyby była w tej samej pozycji.

Inna pielęgniarka była na sali w czasie amputacji i powiedziała, że ​​trzymała pacjenta za rękę. Kolejna pielęgniarka powiedziała śledczym z biura szeryfa powiatu Pierce, że rozmawiała z mężczyzną po amputacji, a on przekazał, że wszystko czuje i że odczuwa ból.

Jeszcze inna pielęgniarka zeznała, że ​​amputacja nie została wykonana prawidłowo.

Brown rzekomo powiedziała innym pielęgniarkom, że jej rodzina jest właścicielem sklepu z wypchanymi zwierzętami i że chce zachować stopę i umieścić ją w sklepie z napisem „noście buty, dzieciaki”.

Brown nie jest już zatrudniona w ośrodku zdrowia, przekazał administrator i dyrektor generalny Spring Valley Senior Living and Health Care, Kevin Larson.

Śledztwo w sprawie incydentu trwa. Brown ma pojawić się w sądzie 6 grudnia.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/davidbuehn

News USA

Miliard dolarów dostali studenci szkoły medycznej w Bronksie. Odpowiedzią był wielki aplauz

Opublikowano

dnia

Autor:

93-letnia wdowa po finansiście z Wall Street przekazała miliard dolarów szkole medycznej znajdującej się w dzielnicy Bronx Nowego Jorku, Albert Einstein College of Medicine. Jej życzeniem jest aby darowizna została wykorzystana na pokrycie czesnego dla wszystkich studentów w przyszłości. Jest to jedna z największych darowizn na rzecz instytucji edukacyjnej w USA i najprawdopodobniej największa na rzecz szkoły medycznej.

Darczyńca, Ruth Gottesman, była profesorką w Einstein, gdzie badała trudności w uczeniu się. Fortunę zostawił jej zmarły mąż, David Gottesman, który był protegowanym Warrena Buffetta i który wcześnie zainwestował w Berkshire Hathaway, konglomerat zbudowany przez Buffetta.

Darowizna jest godna uwagi nie tylko ze względu na oszałamiającą wielkość, ale także dlatego, że zostanie przeznaczona dla placówki medycznej znajdującej się w najbiedniejszej dzielnicy miasta. Bronx charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przedwczesnych zgonów i jest najbardziej niezdrowym powiatem Nowego Jorku.

W ciągu ostatniego pokolenia wielu miliarderów przekazało setki milionów dolarów bardziej znanym szkołom medycznym i szpitalom na Manhattanie, najbogatszej dzielnicy miasta.

Doktor Ruth Gottesman powiedziała, że jej darowizna umożliwi nowym lekarzom rozpoczęcie kariery zawodowej bez długów uczelni medycznych, które często przekraczają 200 000 dolarów. Ma również nadzieję, że poszerzy to grono studentów o osoby, których w innym przypadku nie byłoby na nie stać.

Podczas gdy jej mąż prowadził firmę inwestycyjną First Manhattan, dr Gottesman miała długą karierę w Einstein, cieszącej się dobrą reputacją uczelni medycznej, począwszy od 1968 roku, kiedy objęła stanowisko dyrektora usług psychoedukacyjnych. Od dawna zasiada w radzie nadzorczej uczelni, a obecnie jest jej przewodniczącą.

Reakcja studentów na ogłoszenie o darowiźnie

Czesne w Albert Einstein College of Medicine kosztuje ponad 59 000 dolarów rocznie.

Według szkoły prawie 50% jej uczniów po ukończeniu studiów było winnych ponad 200 000 dolarów. W większości innych szkół medycznych w Nowym Jorku mniej niż 25% nowych lekarzy miało tak duży dług.

Prawie połowa studentów pierwszego roku medycyny w Einstein to nowojorczycy, a prawie 60% to kobiety. Około 48% obecnych studentów medycyny na uczelni to biali, 29%to Azjaci, 11% to Latynosi, a 5%to Czarni.

„Mam nadzieję, że się uśmiecha, a nie marszczy brwi” – powiedziała ze śmiechem Ruth Gottesman o swoim zmarłym mężu. „Ale dał mi możliwość zrobienia tego i myślę, że jest szczęśliwy – mam taką nadzieję”.

Zazwyczaj darczyńcy dużych sum są honorowani tym, że szkoła przybiera ich imię, ale warunkiem daru doktor Gottesman było, aby Einstein College of Medicine nie zmienił swojej nazwy.

Albert Einstein, fizyk, twórca teorii względności, zgodził się nadać swoje imię uczelni medycznej, która została otwarta w 1955 roku. Ruth Gottesman uważa, że tego imienia nie da się przebić.

Źródło: NYTimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Tuzin pączków za 2,29 dolara to specjalna oferta Krispy Kreme z okazji 29 lutego

Opublikowano

dnia

Autor:

29 lutego mamy tylko co 4 lata, w latach przestępnych. W tym roku ten rzadki dzień uczci Krispy Kreme swoją specjalną, słodką ofertą. Marka ogłosiła, że klienci będą mogli kupić tuzin oryginalnych pączków za jedyne 2,29 dolara, co stanowi ukłon w stronę daty kalendarzowej 2/29.

„Dodatkowy dzień w roku to dla Krispy Kreme nieodparta szansa, aby sprawić naszym gościom jeszcze więcej słodyczy” – stwierdził w oświadczeniu medialnym Dave Skena, globalny dyrektor ds. marki.

Według firmy miłośnicy słodkich wypieków Krispy Kreme mogą kupić tuzin pączków za 2,29 dolara przy zakupie dowolnego tuzina w regularnej cenie.

Ale to nie wszystko – jeśli Twoje urodziny wypadają w Dzień Przestępny 29 lutego, Krispy Kreme oferuje darmowy oryginalny tuzin pączków glazurowanych, jeśli odwiedzisz sklep i to bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zakupów.

Według Lamaze International, data 29 lutego to najrzadszy dzień urodzin. Szansa urodzenia dziecka w tym dniu u matki wynosi około 1 na 1461.

Marka Krispy Kreme znana jest z tego, że każdy ekscytujący dzień wykorzystuje jako pretekst do obniżki cen swoich pączków dla swoich fanów. Ogłosiła m.in. limitowaną edycję kolekcji walentynkowej, kolekcji „Day of the Dozen” obchodzonej 12 grudnia i wiele innych promocyjnych ofert.

Więcej informacji na temat ofertu z okazji Dnia Przestępnego można znaleźć na stronie Krispykreme.com.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Krispy Kreme
Czytaj dalej

News USA

Dyskusja o zagrożeniach AI: Utrata miejsc pracy, błędy, wirtualne relacje

Opublikowano

dnia

Autor:

Od czasu debiutu sztucznej inteligencji (AI) w zeszłym roku, miliony użytkowników odkryły, że może ona zaoszczędzić czas i ułatwić życie. Czy jednak powinniśmy się martwić, co mogą stracić ludzie, jeśli ta technologia przejmie wiele wykonywanych przez nich funkcji? O dyskusji na ten temat, która miała miejsce 17 lutego, podczas festiwalu kulturalnego New York Encounter na Manhattanie, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W dyskusji dotyczącej potencjalnych obietnic i zagrożeń, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, rozmawiali: Jennifer Strong, dziennikarka zajmująca się wpływem nowych technologii na społeczeństwo, Jon Stokes, współzałożyciel i dyrektor ds. produktu w Symbolic AI, oraz Davide Bolchini, prodziekan wykonawczy Luddy School of Informatics na Uniwersytecie Indiana, który moderował panel.

AI zastąpi niektóre rodzaje pracy

Strong i Stokes, dziennikarz technologiczny i przedsiębiorca technologiczny, zgodzili się co do jednego: generatywna sztuczna inteligencja zastąpi ludzi i spowoduje utratę miejsc pracy. Generatywna sztuczna inteligencja jest przede wszystkim narzędziem zwiększającym produktywność. To sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w każdym sektorze i wszędzie.

Paneliści stwierdzili, że osoby na wyższych stanowiskach nie muszą na razie martwić się o swoją pracę. Jest jednak zagrożeniem dla pracowników wykonujących prostsze zadania, którzy z kolei uczą się i szlifują swoje umiejętności, by następnie awansować.

Błędy AI

Davide Bolchini, poruszył kwestię błędów związanych ze sztuczną inteligencją. Linie AirCanada otrzymała niedawno od sądu nakaz zwrotu pieniędzy klientowi, który otrzymał nieprawidłowe informacje o taryfach od bota linii lotniczej opartego właśnie na sztucznej inteligencji.

Jennifer Strong stwierdziła, że jeśli sztuczna inteligencja popełnia błędy, mija się ze swoim celem, jako urządzenia oszczędzającego czas, ponieważ powodem jej wprowadzenia był fakt, że ludzie są omylni.

Błędy AI mogą także zaszkodzić osobistej reputacji, którą bardzo trudno naprawić, ponieważ sztuczna inteligencja nie jest prostą bazą danych. Dziennikarka wskazała tu na przykład profesora prawa, Jonathana Turleya.

W zeszłym roku zespół badawczy Microsoft spędził siedem miesięcy, próbując sprawdzić, czy może pomóc modelowi zapomnieć o czymś, co chciano usunąć, z jego pamięci, ale nie miał pojęcia, jak to zrobić, powiedziała Strong.

Relacje z AI

Jon Stokes obawia się także, że niektórzy ludzie mogą „porzucić ludzkie więzi na rzecz czegoś w rodzaju świata, który sami zbudowali”, np. mężczyzna być może z dziewczyną stworzoną przez AI w rzeczywistości wirtualnej, zamiast wchodzić w relacje i związku w świecie realnym.

Niektóre osoby mogą się więc izolować społecznie, choć w innych przypadkach być może wykorzystają sztuczną inteligencję, aby wzmocnić te prawdziwe relacje.

Bunt przeciwko AI: strajk scenarzystów

Nie jest nieuniknione, że sztuczna inteligencja całkowicie wyłączy ludzi z procesu twórczego, ponieważ jest obecnie wykorzystywana do „pisania pierwszego szkicu wszystkiego”, zauważyła Jennifer Strong. Zaobserwowaliśmy opór wobec niej podczas strajku scenarzystów w Hollywood w 2023 r.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu