Połącz się z nami

News Chicago

Mary Jane Theis nową Prezes Sądu Najwyższego Stanu Illinois

Opublikowano

dnia

W środę Mary Jane Theis rozpoczęła swoją kadencję jako Prezes Sądu Najwyższego stanu Illinois, zastępując Anne Burke, która przechodzi na emeryturę. Uroczysta ceremonia związana z nominacją na to stanowisko odbędzie się 14 listopada w Springfield.

Theis jest czwartą kobietą pełniącą funkcję sędziego głównego po sędzinach: Mary Ann McMorrow, Ricie B. Garman i Anne Burke. Kadencja Burke jako sędziego głównego zakończyła się we wtorek, chociaż pozostanie w ławie do 30 listopada.

Theis rozpoczęła już swoją trzyletnią kadencję na stanowisku prezesa, ale Sąd Najwyższy stanu Illinois zorganizuje uroczystą ceremonię instalacji 14 listopada w Springfield.

W oświadczeniu Theis podziękowała swoim kolegom za otrzymaną możliwość i pogratulowała Burke jej przywództwa podczas pandemii.

REKLAMA REKLAMA

„Nie mogę się doczekać współpracy z ławą, adwokatem i całą społecznością, aby kontynuować misję Trybunału polegającą na zapewnieniu dostępu do równego wymiaru sprawiedliwości, zapewnieniu integralności sądownictwa i utrzymaniu praworządności” – powiedziała Theis.

„Naszym celem nadal jest zwiększanie zaufania publicznego i zaufania do sądów”.

Chociaż Demokraci kontrolują stanowy Sąd Najwyższy od 1969 r., Republikanie mają nadzieję, że w listopadzie tego roku to się zmieni.

Pochodząca z Chicago Theis jest córką sędziego okręgowego Cook County Kennetha R. Wendta. Należy do wielu stowarzyszeń prawniczych, jest też prezesem Stowarzyszenia Sędziów Illinois oraz prezesem i członkiem założycielem Fundacji Sędziów Illinois.

Theis wygrała wybory do Sądu Najwyższego stanu Illinois w 2012 roku po tym, jak utworzył się wakat z powodu odejścia na emeryturę sędziego Thomasa R. Fitzgeralda.

Karierę zawodową rozpoczęła jako asystentka obrońcy publicznego w powiecie Cook, a karierę sędziowską rozpoczęła w 1983 r. jako asesor sądowy w powiecie Cook.

Anne Burke ogłosiła we wrześniu, że ​​odchodzi na emeryturę po pełnieniu funkcji prezesa sądu od 2019 r.

W listopadzie 2023 roku mąż Anne Burke, Radny Edward Burke ma stanąć przed sądem w związku z federalnymi zarzutami dotyczącymi korupcji.

Najdłużej urzędujący radny w historii Chicago, który ma teraz 78 lat, będzie starał się o rekordową 15. kadencję, jeśli zdecyduje się ubiegać o reelekcję w przyszłym roku.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: Sąd Najwyższy Illinois, YouTube

 

News Chicago

Dzisiaj w Chicago otwarcie wystawy upamiętniającej zagładę polskich Żydów w Aktion Reinhardt

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt”, 30 listopada o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

REKLAMA REKLAMA

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: TPE, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzwonek by przedłużyć wygasającą ważność prawa jazdy i dowodu osobistego w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Po około dwóch latach przesuwania terminu, ostateczne przedłużenie czasu na odnowienie praw jazdy i dowodów osobistych kończy się 1 grudnia. Dzisiaj więc ostatnia szansa by to zrobić.

Sekretarz stanu Illinois Jesse White początkowo przedłużył okres odnowienia ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 r. i zapowiedział liczne kolejne przedłużenia.

Przedłużenie ważności dotyczy praw jazdy, dowodów osobistych i zezwoleń szkoleniowych, ale nie obejmuje komercyjnych praw jazdy i zezwoleń szkoleniowych CDL.

White przedłużył datę wygaśnięcia ograniczonych praw jazdy do 1 grudnia, ale tylko w przypadku zezwoleń, które miały wygasnąć między 1 grudnia 2021 r. a 1 grudnia 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Biuro Sekretarza Stanu zachęca ludzi do dokończenia procesu odnowienia online, jeśli to możliwe, chociaż kierowcy mają także możliwość osobistego odwiedzenia urzędu.

W niektórych przypadkach osobista wizyta w Biurze Sekretarza Stanu jest wymagana. Dotyczy to nowych kierowców, nowych posiadaczy karty ID, osób starających się po raz pierwszy o dokument REAL ID, a także kierowców w wieku od 75 lat wzwyż.

Kierowcy z Illinois mogą umówić się na spotkanie w jednym z 30 punktów usług dla kierowców.

Biuro Sekretarza Stanu informuje, że niektóre większe urzędy mogą wymagać umawiania spotkań. Dodatkowe informacje i umawiania się na spotkanie na stronie ilsos.gov.

Rząd federalny przedłużył również do 3 maja 2023 r. termin dostosowania praw jazdy i dowodów tożsamości przez wszystkie stany, w tym Illinois, do nowych przepisów o REAL ID.

Po tej dacie, aby lecieć samolotem rejsu krajowego trzeba mieć przy sobie paszport amerykański, jeśli pasażer nie posiada dokumentu REAL ID.

Prawa jazdy i dowody osobiste w systemie REAL ID nie będą odnawiane drogą pocztową. Mieszkańcy Illinois muszą odwiedzić Biuro Sekretarza Stanu. 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/Prostock-Studio
Czytaj dalej

News Chicago

60-latka z Blue Island okradła ciężarówkę bankową na North Side. Uciekła z 200 tys. dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Blue Island została aresztowana w poniedziałek po południu po rzekomej kradzieży torby z pieniędzmi z otwartej furgonetki stojącej przed Chase Bank na North Side w Chicago.

Około godziny 12:27PM policja poinformowała, że ​​60-letnia Sharon Carabine-Deirberger zabrała torbę zawierającą nieznaną kwotę gotówki z opancerzonej ciężarówki Brinks w bloku 5700 North Broadway.

Carabine-Deirberger następnie uciekła z okolicy, ale ostatecznie została zatrzymana przez policję w Chicago przy 1100 West Granville Avenue – czyli około mili na północ od miejsca popełnienia przestępstwa.

Policja poinformowała, że ​świadek kradzieży wezwał policję.

REKLAMA REKLAMA

Worek pieniędzy został odzyskany, a Carabine-Deirberger została oskarżona o kradzież przekraczającą 100 000 dolarów, podała policja.

Według doniesień, w torbie znajdowało się 200 000 dolarów w gotówce.

Rzecznik Chase Bank powiedział, że żaden z jego pracowników nie został ranny, ale budynek będzie zamknięty na resztę dnia jako środek ostrożności.

Carabine-Deirberger miała się stawić w sądzie we wtorek.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu