Połącz się z nami

News Chicago

Wybory 8 listopada: kluczowe pojedynki w Illinois

Opublikowano

dnia

Wybory 8 listopada na poziomie federalnym określą równowagę sił w Kongresie, przy czym Republikanie mają nadzieję na odzyskanie kontroli w Izbie, a Demokraci mają nadzieję na zachowanie większości w Senacie. Na poziomie stanowym dadzą wyborcom szansę na ocenę administracji gubernatora J.B. Pritzkera, który toczy walkę o reelekcję przeciwko senatorowi stanu Darrenowi Baileyowi.

Oto niektóre z najważniejszych pojedynków listopadowych wyborów:

Gubernator: JB Pritzker kontra Darren Bailey

Pritzker, wybrany na gubernatora w 2018 r., do swoich osiągnięć zalicza radzenie sobie z pandemią COVID i  budżet stanu, z poprawionymi ratingami kredytowymi i zmniejszonymi deficytami.

Sprzeciwia się mu Bailey, republikanin, który krytykuje swojego przeciwnika zarówno za postępowanie z pandemią COVID, jak i za wzrost przestępczości w Chicago, a także „ SAFE-T Act” uchwalony za rządów Pritzkera. 

REKLAMA REKLAMA

Sekretarz stanu: Alexi Giannoulias kontra Dan Brady

Po tym, jak Jesse White ogłosił, że ustąpi o stanowisko będą walczyć Giannoulias i Brady.

Giannoulias, były skarbnik stanu i były kandydat do Senatu, działa na rzecz ochrony praw wyborczych, uchwalania zaostrzonych przepisów etycznych i modernizacji biura sekretarza stanu.

Brady dąży do usprawnienia usług oferowanych przez departament i ma nadzieję, że zapewni dodatkowe usługi starszym mieszkańcom Illinois, zapewniając jednocześnie lepszą edukację kierowców nowym kierowcom.

Prokurator Generalny: Kwame Raoul kontra Thomas DeVore

Raoul dąży do drugiej kadencji i obiecał, że w przypadku ponownego wyboru będzie nadal rozwiązywać problemy związane z przestępczością z użyciem broni i zorganizowaną przestępczością w handlu detalicznym. Planuje również kontynuować walkę z ograniczeniem dostępu do aborcji.

DeVore, zdeklarowany krytyk szczepionek i masek na COVID, sprzeciwia się takim środkom i wypowiada przeciwko „ustawie SAFE-T”. Obiecał dodatkowe zasoby dla organów ścigania.

Sąd Najwyższy Stanu: Mark Curran kontra sędzia Elizabeth Rochford

Sąd Najwyższy Stanu: Michael Burke kontra Mary K. O’Brien

Liberalna większość zasiada obecnie w Sądzie Najwyższym stanu, ale może się to zmienić, jeśli popierani przez Republikanów kandydaci zdobędą miejsca w drugim i trzecim okręgu.

W drugim okręgu, obecnie zajmowanym przez republikańskiego sędziego Michaela Burke’a, były szeryf powiatu Lake, Mark Curran, zmierzy się z sędzią sądu okręgowego Elizabeth Rochford.

Burke, którego siedziba została przeniesiona do trzeciego okręgu dzięki nowym mapom okręgowym, ubiega się o urząd w trzecim okręgu, gdzie zmierzy się z sędzią sądu apelacyjnego Mary K. O’Brien, broniącą mandatu zajmowanego obecnie przez Demokratów.

Senat: Tammy Duckworth kontra Kathy Salvi

Duckworth ma nadzieję na drugą kadencję w Senacie, gdzie, jak mówi, skupi się na ochronie ubezpieczeń społecznych i opiece zdrowotnej, finansując programy rozwoju pracy zarówno w Illinois, jak i w całych Stanach Zjednoczonych oraz ochronę praw dostępu do aborcji.

Salvi, prywatna prawniczka z doświadczeniem w Biurze Obrońców Publicznych Powiatu Lake, mówi, że jej kampania będzie koncentrować się na niezależności energetycznej, bezpieczeństwie granic, zmniejszeniu wpływu rządu na edukację oraz zwiększeniu finansowania i szkoleń dla organów ścigania.

Illinois 6. Dystrykt: Sean Casten kontra Keith Pekau

Kampania Castena koncentruje się na ochronie praw wyborczych, promowaniu zielonych technologii i inwestycji oraz naciskaniu na dalsze reformy bezpieczeństwa broni z powodu serii masowych strzelanin w całej Ameryce.

Pekau, burmistrz podmiejskiego Orland Park, był niezwykle krytyczny wobec polityki demokratycznego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, w tym „ustawy SAFE-T” i obiecał zainwestować więcej środków w egzekwowanie prawa. Zobowiązał się również do obniżenia podatków i zmniejszenia wydatków rządowych w ramach szerszych wysiłków na rzecz reformy finansów kraju.

Illinois 14. Dystrykt: Lauren Underwood kontra Scott Gryder

Underwood dąży do utrzymania swojego miejsca w Kongresie i kładzie nacisk na działania w walce ze zmianami klimatycznymi, zapobieganie przemocy z użyciem broni poprzez wprowadzanie nowych reform oraz reformę imigracyjną podczas swojej kampanii o reelekcję.

Gryder, przewodniczący zarządu powiatu Kendall, mocno podkreślał ograniczanie inflacji podczas swojej kampanii o urząd, a także zobowiązał się do obniżenia podatków od osób o niższych dochodach w stanie Illinois i zwiększenia niezależności energetycznej Stanów Zjednoczonych.

Illinois 17. dystrykt: Eric Sorensen kontra Esther Joy King

W wyścigu o miejsce kongresmenki Cheri Bustos, Sorensen nadał w swojej kampanii priorytet zrównoważonym miejscom pracy, inwestując w zieloną technologię, kontynuując zwiększanie dostępu do niedrogiej opieki zdrowotnej i zwiększając inwestycje w szkoły.

Oficer JAG w armii amerykańskiej, King zobowiązała się do agresywnego kontynuowania reformy imigracyjnej, szkolenia zawodowego dla lepiej płatnych miejsc pracy i podejmowania kroków w celu poprawy krajowej infrastruktury, jednocześnie zajmując się rosnącym długiem narodowym.

Poprawka dotycząca praw pracowniczych

Wyborcy z Illinois zostaną zapytani, czy dodać dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników, którzy chcą zakładać związki.

Grupy robotnicze w dużej mierze opowiedziały się za poprawką, twierdząc, że ochrona praw pracowników, którzy chcą tworzyć związki zawodowe, jest kluczowa w erze, w której prawa „prawa do pracy” stają się coraz bardziej rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych.

Krytycy nowelizacji stwierdzili, że środek może mieć poważne konsekwencje dla właścicieli nieruchomości, ponieważ zbiorowe płace mogą skłonić władze stanowe i lokalne do podniesienia podatków od nieruchomości, aby pomóc w spłacie podwyżek.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Vepar5

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat na Burmistrza dla Radia Deon: Tylko Jesus Chuy Garcia może pokonać Lightfoot

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesus Chuy Garcia, członek Partii Demokratycznej, jako ostatni kandydat zgłosił się do wyborów na burmistrza Chicago, jego nazwisko na liście wyborczej także będzie ostatnie. Na antenie Radia Deon mówił o sobie oraz o swoich nadziejach na zmiany, jakie chciałby zaprowadzić w Wietrznym Mieście, jeśli uda mu się zastąpić Lori Lightfoot na jej stanowisku.

Jesus Chuy Garcia pochodzi z Meksyku. Jest jednym z 11 kandydatów na burmistrza Chicago w wyborach, które odbędą się 28 lutego 2023 roku. Wcześniej starał się o to stanowisko w 2015 roku.

Przybyłem do Stanów Zjednoczonych jako imigrant, gdy miałem 9 lat, w 1965 r. – wspomina nasz Gość, podobnie jak wielu Polaków przyjechało kiedyś do Chicago. 

Garcia przyjechał tu z matką i trojgiem rodzeństwa by dołączyć do mieszkającego tu ojca. Uczęszczał do szkoły katolickiej i publicznej. Studiował na Uniwersytecie Illinois. Zasiadał w zarządzie powiatu Cook, Senacie stanu Illinois, a także Radzie Miasta Chicago przed swoim wyborem do Kongresu.

REKLAMA REKLAMA

Od 2019 roku jest kongresmenem USA w 4. dzielnicy Illinois.

„Kandyduję, bo czuję, że Chicago potrzebuje nowego przywództwa” wyjaśniał na naszej antenie Jesus Chuy Garcia.

Ludzie potrzebują burmistrza, który zjednoczy ich wszystkich, uważa nasz Gość. Przywódcy, który sprawi, że zostaną wysłuchani i poczują się naprawdę reprezentowani.

Jednym z głównych problemów Chicago jest oczywiście przestępczość.

Jesus Chuy Garcia mówi, że jego mieszkańcy zasługują na to, że ich burmistrz zmieni tą rzeczywistość i postrzeganie miasta o 180 stopni.

Funkcjonariusze policji i mieszkańcy powinni współpracować i mieć do siebie nawzajem zaufanie.

„Mieszkam w Chicago od 56 lat, myślę, że wiem jak to osiągnąć” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jesus Chuy Garcia uważa także, że jest najbardziej doświadczonym, wśród osób kandydujących na stanowisko burmistrza.

Nasz Gość przypomina, że jako kongresmen dbał o sprawy ludzi przez ostatnie dwa lata; sukcesem było zapewnienie szczepionek przeciwko Covid-19 dla wszystkich, pomoc federalna w postaci czeków „stimulus”, rozwój infrastruktury czy tworzenie miejsc pracy.

Życzymy powodzenia w wyborach.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Aresztowany za oddawanie moczu w barze. Policjanta z Chicago zatrzymano w St. Pete Beach

Opublikowano

dnia

Autor:

W powiecie Pinellas aresztowano policjanta z Chicago, przebywającego na wakacjach w St. Pete Beach. Funkcjonariusze poinformowali, że powodem zatrzymania było to, że oddał on mocz do maszyny do lodu w barze.

Incydent miał miejsce około godziny 12:30 w nocy w poniedziałek w barze Jimmy B’s w hotelu Beachcomber, położonym przy 6200 Gulf Blvd.

Pracownik baru powiedział policjantom, że zastał mężczyznę „sikającego na lód w maszynie”, zgodnie z raportem z aresztowania. Policjant został zidentyfikowany jako 30-letni Henry Capouch,

Kiedy pracownik powiedział mężczyźnie, żeby przestał, Capouch zaczął go wyzywać i popychać. Następnie popchnął ochroniarza przy barze, zeznała ofiara.

REKLAMA REKLAMA

W protokole z aresztowania napisano, że gdy policja przyjechała na miejsce zdarzenia, pracownik i ochroniarz zaprowadzili ich na plażę, gdzie Capouch był ze swoją dziewczyną.

„Oskarżony aktywnie stawiał opór i początkowo nie wykonywał zgodnych z prawem poleceń podczas zatrzymania”

– napisali posłowie w swoim oświadczeniu o aresztowaniu.

Capouch został aresztowany i oskarżony o pobicie i zakłócanie porządku.

Baza danych miasta Chicago dotycząca pracowników sektora publicznego wymienia Capoucha jako funkcjonariusza policji, który pracuje w Departamencie Policji w Chicago od listopada 2017 r.

Rzecznik agencji potwierdził, że Capouch został „zwolniony z uprawnień policyjnych” do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia.

 

Źródło: fox13
Foto: Pinellas Police Department, booking.com
Czytaj dalej

News Chicago

Tylko do jutra możesz się starać o pomoc od miasta. Złóż wniosek o 500 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 9 grudnia można złożyć wniosek o pomoc w wysokości 500 dolarów. Chicago oferuje wsparcie uprawnionym mieszkańcom w ramach nowego programu. Pomoc jest skierowana do mieszkańców mających dorosłe osoby na utrzymaniu.

Jednorazowe płatności będą administrowane za pośrednictwem programu o nazwie Chicago Resiliency Fund 2.0, ogłoszonego przez miasto na początku tego roku, który „ma na celu zapewnienie pomocy pieniężnej mieszkańcom Chicago, którzy mogli zostać pominięci w wypłacie stimulus COVID-19”.

„Fundusz ma na celu wsparcie mieszkańców, którzy mieli trudności z dostępem i kwalifikacją do federalnych płatności zapomogowych w 2020 r., w tym funduszy pomocowych COVID-19” – czytamy na stronie internetowej miasta.

Obecna runda płatności jest skierowana do mieszkańców z dorosłymi osobami na utrzymaniu lub opiekunów osób dorosłych.

Dwie organizacje zostały zobowiązane do przyjmowania wniosków: The Association House Chicago i Chinese Mutual Aid Foundation.

REKLAMA REKLAMA

Uprawnieni mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek online, a odbiorcy zostaną wybrani na drodze losowania. Zwycięzcy będą musieli okazać dowód, że się kwalifikują. Dozwolony jest tylko jeden wniosek na gospodarstwo domowe.

Według władz miasta wybranych zostanie ponad 4000 beneficjentów wsparcia.

Podania należy składać do 9 grudnia, ale drugi termin zostanie otwarty także pod koniec grudnia dla nieudokumentowanych mieszkańców i pracujących w domu.

Czy kwalifikujesz się do obecnej rundy pomocy? Oto wymagania:

 • Mieszkasz w mieście Chicago
 • Masz ukończone 18 lat
 • Twój poziom dochodu gospodarstwa domowego spadł do 300% federalnego poziomu ubóstwa (FPL) lub poniżej
 • Złożyłeś podatki w 2019 r. oraz informację o posiadaniu na utrzymaniu osoby w wieku 17 lat lub starszej

Aby określić, czy Twój dochód spełnia próg udziału w programie, zobacz, ile możesz zarabiać na podstawie liczby osób w gospodarstwie domowym:

 1. 40 770 $
 2. 54 930 $
 3. 69 090 $
 4. 83 250 $
 5. 97 410 $
 6. 111 570 $
 7. 125 730 $
 8. 139 890 $

W przypadku wnioskodawców z więcej niż ośmioma osobami w domu należy dodać 4720 USD na każdą osobę w gospodarstwie domowym.

Na początku tego roku Chicago uruchomiło miesięczny program pomocy dla rodzin o niskich dochodach, dający miesięczne wsparcie o wysokości 500 USD, ale program ten różni się od obecnej opcji jednorazowej płatności.

W lutym biuro burmistrz Chicago Lori Lightfoot ogłosiło serię inicjatyw na rzecz walki z ubóstwem.

Więcej informacji i szczegółów na temat składania wniosków przez Internet można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Fabio Camandona/ insta_photos/Motortion
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu