Połącz się z nami

News Chicago

Leśna kraina czarów z krasnalami i wróżkami – odwiedź festiwal Cottages in the Woods w Genevie

Opublikowano

dnia

Ponad 20 sprzedawców weźmie udział w corocznego wydarzenia „Cottages in the Woods” w ten weekend w Genevie. Odwiedź zalesioną krainę czarów, ubraną w jesienny blask, gdzie artyści przebrani za krasnale i wróżki poprowadzą Cię w prawdziwie magiczny świat.

„Cottages in the Woods” zaprasza od 10:00 a.m. do 4:00 p.m. w sobotę i niedzielę, 15-16 października. Wydarzenie odbędzie się w historycznym Parku Dobrych Templariuszy, 528 Eastside Drive w Genevie.

Poza skandynawską sztuką odwiedzający małe domki znajdą tu ręcznie robione przedmioty, a także przedmioty vintage i kolekcjonerskie, ceramikę, biżuterię, akwarele, rękodzieło z drewna, rękawiczki, rzemiosło świąteczne, naturalny makijaż, książki, wystrój domu i piekarnię.

Nisse Nook będzie sprzedawać produkty importowane ze Skandynawii. Nie zabraknie skandynawskich upominków Jule-Hus, oryginalnych karmników dla ptaków oraz ozdób choinkowych o tematyce przyrodniczej.

REKLAMA REKLAMA

W jednym domku znajdziesz sztukę ludową Rosemaling prezentowaną przez Illinois Norsk Rosemalers.

Trzy food trucki będą oferowały jedzenie: The Pasta Box w oba dni; Slow Food BBQ Dave’a w sobotę; i Sound Bites Cioci Tiny (soul food) w niedzielę.

Dla wszystkich, którzy kochają słodycze, organizatorzy wydarzenia przygotowali wyprzedaż staromodnych wypieków. Zobacz wyrób Krumkase, norweskiego ciastka waflowego w kształcie rożka!

Nie zabraknie również rękodzieła i zajęć dla dzieci. Organizatorzy zachęcają najmłodszych do ubrania się w swoje najlepsze bajkowe stroje.

W przypadku osób w wieku 13 lat lub starszych obowiązuje wstęp o wartości 10 USD; bezpłatnie wchodzą dzieci w wieku 12 lat lub młodszych.

Więcej informacji o „Cottages in the Woods” znajdziesz na www.facebook.com/goodtemplarpark.

W Parku Dobrych Templariuszy można będzie także zwiedzić statek Wikingów z Targów Światowych w Chicago 1893 w godzinach od 10:00 a.m. do 4:30 p.m. w obydwa dni.

Wycieczki statkiem Wikingów rozpoczynają się mniej więcej co 15 minut, ostatnia o 3:15 p.m. O tym jedynym w swoim rodzaju statku opowiedzą wolontariusze. Dowiesz się o budowie, podróży i znaczeniu statku Wikingów. Możesz nawet spotkać wikinga!

Wycieczki kosztują 7 USD dla osób w wieku 18 lat lub starszych; 4 USD dla dzieci od 13 do 17 lat; i są  bezpłatne dla dzieci w wieku do 12 lat. Nie są wymagana wcześniejsza rezerwacja. Dowiedz się więcej na vikingship.us.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: Good Templar Park

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej

Ciekawostki

W Chicago pojedynek na świąteczne dekoracje. Zgłoś dom do Light Fight 2022! Masz czas do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczęła się wielka walka na świateł w Chicago, czyli Chicago Light Fight! Stacja ABC7 szuka najlepiej udekorowanych na święta domów w rejonie Wietrznego Miasta. Muszą być naprawdę wspaniałe!

Możesz zgłosić swój świąteczny dom tutaj, przesyłając nagranie.

Zgłoszenia można przesyłać tylko do 9 grudnia do godziny 12:00PM. Następnie organizatorzy zawężą listę zgłoszeń i wylosują zwycięzcę.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Eyewitness News This Morning w piątek, 16 grudnia o 6 rano.

REKLAMA REKLAMA

Spójrz wstecz na poprzednich zwycięzców Great Chicago Light Fight tutaj:

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/Fotomicar
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu