Połącz się z nami

News Chicago

Bieg dla świadomości i wsparcia chorych na raka jajnika w sobotę w Cantigny Park. Razem możemy więcej

Opublikowano

dnia

National Ovarian Cancer Coalition będzie gospodarzem imprezy Together in Teal 5K w sobotę 15 października w Cantigny Park. Celem biegu jest podniesienie świadomości na temat choroby nowotworowej jajnika i zbieranie funduszy na programy wsparcia. Wrzesień był Narodowym Miesiącem Świadomości Raka Jajnika.

Jedna na 78 kobiet zachoruje na raka jajnika.

Szacuje się, że w 2022 r. choroba zostanie zdiagnozowana u 19 880 kobiet, które będą miały 93% szans na przeżycie kolejnych pięciu lat, pod warunkiem że będzie to wczesne stadium choroby.

Jednak problemem w przypadku tej choroby jest brak testów na wczesną diagnozę. A bez możliwości wczesnej diagnozy tylko 20% wszystkich przypadków jest wykrywanych na czas.

W przypadku odkrycia choroby w stadium III lub wyższym, przeżywalność kobiet spada do około 30%.

Te liczby podane przez National Ovarian Cancer Coalition, ovarian.org, są zniechęcające. Dlatego organizacja ciężko pracuje, aby edukować kobiety na temat oznak i objawów raka jajnika, a także wspierać osoby, które już zostały zdiagnozowane.

Według strony internetowej grupy, częstymi objawami choroby są wzdęcia, bóle miednicy lub brzucha, problemy z jedzeniem lub szybkie uczucie sytości oraz częste oddawanie moczu.

Ponieważ nie ma badań przesiewowych w kierunku choroby, bardzo ważne jest, aby kobiety zwracały uwagę na zmiany zachodzące w ciele, aby mogły powiadomić swojego lekarza.

„Ponieważ nie ma testu wczesnego wykrywania, jak w przypadku niektórych innych nowotworów ginekologicznych, kobiety są najczęściej diagnozowane w późnym stadium, a wskaźnik przeżywalności jest niski.” – mówi Karen Young, menedżer regionalny National Ovarian Cancer Coalition NOCC na Środkowym Zachodzie.

„Mamy nadzieję, że dzięki naszym wysiłkom możemy dotrzeć do większej liczby osób, aby żadna kobieta nigdy nie straciła życia z powodu raka jajnika”

Wydarzenie Together in Teal odbędzie się w sobotę 15 października w Cantigny Park, przy 1S151 Winfield Road, Wheaton, w godzinach od 8.00 a.m. do 11:30 p.m. Rejestracja w tym roku jest bezpłatna. Jest to jubileuszowy, 25. marsz w Chicago.

Nie ma minimalnych wymagań dotyczących zbierania funduszy; jednak organizatorzy zachęcają osoby, które przeżyły raka jajnika i członków rodziny, do utworzenia zespołu i poproszenia ich przyjaciół i rodziny o wspieranie ich zespołu a tym samym wspieranie pracy organizacji NOCC.

Każdy, kto chciałby wziąć udział w naszym wydarzeniu, może zarejestrować się na stronie togetherinteal.donordrive.com.

Ci, którzy chcieliby wesprzeć wysiłki NOCC, ale nie mogą uczestniczyć w marszu 15 października, mogą zarejestrować się jako wirtualny spacerowicz albo przekazać darowiznę.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, National Ovarian Cancer Coalition

 

 

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu