Połącz się z nami

News Chicago

Metra dyskutuje nad nowymi taryfami. Ile zapłacimy za przejazd pociągiem w przyszłym roku? Co z Super Saver?

Opublikowano

dnia

Metra może zachować popularny, inspirowany pandemią bilet miesięczny o wartości 100 USD na nieograniczone podróże w najbliższej przyszłości. Dyrektorzy zarządu odmówili powrotu do systemu strefowego podczas środowych dyskusji budżetowych.

Według administratorów kolej podmiejska proponuje budżet operacyjny na rok 2023 o wartości 980 milionów dolarów, czyli o około 80 milionów dolarów więcej niż w poprawionej wersji z 2022 roku, głównie ze względu na inflację i zwiększenie liczby pracowników.

Zmiana taryf, szacowany niedobór 52 milionów dolarów w 2025 r. po tym, jak zakończyła się pomoc federalna, i braki personelu wymagają szczegółowej analizy.

Przez lata Metra pobierała opłaty od pasażerów na podstawie odległości ich podróży, ale po tym, jak podczas COVID-19 zabrakło pasażerów, jedyną taktyką mającą na celu przyciągnięcie dojeżdżających do pracy była miesięczna przepustka „Super Saver” o wartości 100 USD, która wygasa 31 grudnia.

Planiści budżetu Metra zasugerowali miesięczny karnet ze zniżką o około 45%  z maksymalnie 10 strefami.

W tym scenariuszu ktoś podróżujący między centrum a Arlington Heights zapłaciłby na przykład 108 dolarów miesięcznie zamiast 195,75 dolarów.

Zmieniają się również dzienne przepustki za 6 USD w epoce pandemii ważne w maksymalnie trzech strefach i ogólnosystemowa dzienna przepustka za 10 USD. Budżetowcy Metry zarekomendowali zakończenie tych produktów na rzecz biletu dziennego kosztującego tyle co dwie podróże w jedną stronę pomiędzy określonymi strefami.

Wszystkie te opcje zostaną rozpatrzone przez zarząd w listopadzie.

Po spotkaniu administratorzy Metra ogłosili, że ​​we wniosku budżetowym zaproponują dwie opcje taryfowe: miesięczny karnet Super Saver i wersję ze zniżką 45%.

Metra, wraz z Pace i Chicago Transit Authority, polegały na pomocy federalnej, aby utrzymać się na powierzchni podczas pandemii.

Około 238 milionów dolarów w postaci finansowania pandemii zrównoważy budżet Metry na 2023 r., a do końca roku szacuje się, że liczba pasażerów osiągnie 55% poziomu sprzed COVID.

Urzędnicy przewidują, że do 2025 r. liczba pasażerów może wzrosnąć do 75% poziomu z 2019 r., ale to wciąż pozostawia lukę w finansowaniu o wartości 52 mln USD, którą można pokryć jedynie poprzez podniesienie opłat lub ograniczenie usług.

Dyrektor wykonawczy Metra Jim Derwiński poinformował, że kolej ma od 250 do 300 nieobsadzonych stanowisk.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/Laser1987

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu