Połącz się z nami

News Chicago

Monika Myśliwiec-Gałuszka wyjaśnia szczegóły głosowania w Chicago. Uwaga na zmiany w okręgach wyborczych

Opublikowano

dnia

W piątek 7 października, w centrum Chicago ruszyło już wczesne głosowanie w zbliżających się wyborach powszechnych 8 listopada. Co powinniśmy wiedzieć na temat głosowania, tłumaczy w Radio Deon Monika Myśliwiec-Gałuszka, dyrektor Komisji Wyborczej w Chicago d/s Polonii. Zapoznajcie się ze szczegółami by oddać swój głos!

W listopadowych wyborach będziemy wybierać wiele osób na najważniejsze stanowiska urzędników stanu Illinois. Dlatego dostaniemy aż dwie karty do głosowania – wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Będziemy także głosować w referendum na temat poprawki do konstytucji stanu z 1970 r. Poprawka dodaje sekcję „Prawa pracownicze” do stanowej Karty Praw.

W głosowaniu wybieramy gubernatora stanu, prokuratora stanowego, senatora, członków Izby Reprezentantów, posłów stanowych, komisarzy metropolitalnego wydziału gospodarki wodnej i sędziów.

Wybieramy także członków lokalnych urzędów – rewidenta, skarbnika oraz urzędników powiatu.

Tych osób i stanowisk jest naprawdę dużo, dlatego warto wcześniej się zastanowić i przemyśleć na kogo będziemy głosować – zachęca Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Warunkiem wzięcia udziału w wyborach jest posiadanie amerykańskiego obywatelstwa, skończone 18 lat i rejestracja.

Jeśli dana osoba zarejestrowała się w czerwcu by oddać głos to już jest w systemie ewidencji nie musi tego robić ponownie.

Wyjątkiem jest przypadek, jeśli ktoś się od tego czasu przeprowadził – wtedy musi dokonać rejestracji okazując dwa dokumenty tożsamości, z czego przynajmniej jeden musi zawierać nowy adres zamieszkania – wyjaśnia Gość Radia Deon.

Zarejestrować można się osobiście w lokalu wczesnego głosowania, można też drogą korespondencyjną, online, albo w dniu wyborów.

Wczesne głosowanie w tej chwili jest możliwe tylko w centrum Chicago w dwóch miejscach w Superplacówce Chicagowskiej Komisji Wyborczej (191 N. Clark) i w biurze Komisji Wyborczej (69 W. Washington, 6 Piętro).

Od 7 do 30 października, te dwie placówki będą otwarte w dni powszednie od 9:00 do 18:00; w soboty od 9:00 do 17:00; i w niedziele od 10:00 do 16:00.

Od 31 października do 7 listopada, będą otwarte w dni powszednie od 9:00 do 19:00; w soboty od 9:00 do 17:00; i w niedziele od 10:00 do 16:00.

Natomiast od 24 października rozpoczną działalność lokale w każdym z 50 Okręgów Miejskich w Chicago w całym mieście.

Będą one czynne do 8 listopada. Te placówki będą otwarte od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18:00; w sobotę od 9.00 do 17.00; w niedzielę od 10.00 do 16.00; i w Dniu Wyborów (8 listopada) od 6.00 do 19.00.

Możesz zobaczyć wszystkie placówki wczesnego głosowania i ich adresy klikając tutaj.

Komisja Miasta Chicago niedawno opublikowała pełną listę okręgów wyborczych do wyborów powszechnych, które odbędą się 8 listopada.

Ze względu na niedawne zmiany okręgów wyborczych, które mają miejsce raz na dekadę oraz nowych granic okręgów miejskich przyjętych przez Komisję Miasta Chicago w maju 2022 r., wielu wyborców w Chicago może spodziewać się nowych lokali wyborczych w dniu wyborów.

„Prawie połowa wyborców Chicago została przydzielona do nowych lokali wyborczych przed dniem wyborów.”

„Namawiamy wszystkich wyborców z Chicago, aby zaplanowali głosowanie, wybierając opcje głosowania korespondencyjnego, wczesnego głosowania lub głosowania w dniu Wyborów oraz aby wcześniej sprawdzili ich informacje wyborcze, odwiedzając naszą stronę internetową chicagoelections.gov (lub w języku polskim chicagowybory.com) lub dzwoniąc pod numer 312.269.7900 (w j. polskim 312-269-5702),”

– oświadczenie Maxa Bevera, dyrektor ds. informacji publicznej w Chicagowskiej Komisji Wyborczej.

W dniu Wyborów (8 listopada), Superplacówka Chicagowskiej Komisji Wyborczej (191 N. Clark) będzie otwarta od 6:00 do 19:00, natomiast wczesne głosowanie w biurze Komisji Wyborczej w tym dniu będzie nieczynne.

Wyborcy mogą potwierdzić ich lokal wyborczy i informacje wyborcze wchodząc na stronę: https://www.chicagoelections.gov/en/your-voter-information.htm

Komisja Wyborcza zatrudnia członków komisji wczesnego głosowania. Jest to praca w dniach od 24 października do 8 listopada, razem z weekendami. Wynagrodzenie wynosi 17 dolarów za godzinę. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką.

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

 

 

Foto: istock/Andres Victorero/ Daniel Hanscom/ Anastasiia Yanishevska
REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dołóżmy do naszego duchowego pieca w Adwencie. Ks. Mirosław Maliński zaprasza na rekolekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

W Radiu Deon Chicago przypominamy o rozpoczynającym się w niedzielę Adwencie. Specjalne rekolekcje na ten czas wygłosi w Wietrznym Mieście nasz Gość, autor wielu książek i audiobooków, duszpasterz akademicki z Wrocławia, prowadzący Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Maciejówka, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, popularny „Malina” czyli ks. Mirosław Maliński.

„Największą moją życiową przygodą jest to, że już od dwudziestu paru lat żyję i mieszkam ze studentami” – mówi ks. Maliński. Jego vlogi – 3 i pół minuty o ważnych sprawach na portalu 2ryby.pl, mają koło miliona wyświetleń w ciągu roku.

Do Chicago „Malina” przyjechał by poprowadzić rekolekcje z okazji rozpoczynającego się Adwentu.

Rekolekcje rozpoczną się już w najbliższą niedzielę 27 listopada w Kościele Św. Konstancji w Chicago.

W rekolekcjach wezmą udział także inni goście z Polski, zaproszeni przez grupę JP2:

Rafał Porzeziński, współtwórca i prowadzący bardzo popularnego w Polsce programu „Ocaleni”, przytoczy przykłady osób, które znajdowały się na dnie ale mimo wszystko potrafiły zobaczyć wyjście z ciężkiej sytuacji, odbić się i wygrać swoje życie.

Grzegorz Górny, dziennikarz i autor książek, wskaże na znane objawienia, wyjaśniając, że wiara i wiedza są komplementarne.

Modest Amaro, były słynny kucharz – celebryta opowie o swojej przemianie.

Ks. Maliński na tych rekolekcjach będzie poruszał temat małżeństwa, rodziny oraz związków niesakramentalnych, mówiąc o poszukiwaniu szczęścia.

Kolejny panel rekolekcyjny rozpocznie się od 2 grudnia w Kościele Miłosierdzia Bożego w Lombard. Tu będą prowadzone osobne spotkania dla młodzieży, kobiet i mężczyzn w trzech salach bankietowych w Kings Hall.

Rafał Kawalec z grupy JP2 zapowiada, że wisienką na torcie będzie spotkanie z rodziną słynnego w Polsce kucharza – Modesta Amaro, zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin, pierwszego takiego wyróżnienia dla Polski.

Modest Amaro był prawdziwym celebrytą ale postanowił zmienić swoje życie.

Spotkania w sobotę 3 grudnia zajmą cały dzień.

„To jedyny taki dzień w roku, specjalny, z naszymi wyjątkowymi gośćmi z Polski” – zaznacza Rafał Kawalec.

Obejmuje zarówno obszary pogłębiania swojej wiedzy jak i duchowości. A zakończy się Mszą św. i Adoracją Najświętszego Sakramentu, czyli wspólnym spotkaniem z żywym Bogiem.

Spotkania są przeznaczone dla każdego, nie tylko dla osób wierzących.

Rekolekcje są skierowane do młodych ludzi, przeznaczone są dla osób od 13-14 roku życia do 25 lat. Spotkania dla kobiet i mężczyzn niekoniecznie są przeznaczone dla małżeństw. Wszyscy są zaproszeni, także osoby samotne i po przejściach.

„To spotkania w 3 wymiarach: z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem” – mówi Rafał Kawalec.

Ks. Maliński ma zaufanie do młodych osób, które poszukują swojego miejsca i szczęścia na Ziemi. Po takim spotkaniu mogą oni wejść w nową jakość, także dotyczącą budowania więzi z innymi ludźmi.

Wszyscy potrzebujemy dobrych i trwałych relacji, zbudowania w przyszłości szczęśliwej rodziny. To jedna z najważniejszych kwestii i możliwa do wykonania, podkreśla „Malina”.

Więcej szczegółowych informacji na temat planowanych rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej grupy JP2.

Rekolekcje parafialne na północy Chicago, w Kościele Św. Konstancji nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Potrwają od niedzieli 27 listopada do środy 30 listopada. Spotkania w niedzielę będą w czasie polskich Mszy Św. o godzinach 9.00 rano, 12.30 PM i 7 .00 wieczorem. Od poniedziałku do środy w godzinach 12.00 w południe i 7.00 wieczorem.

Spotkania na zachodzie Chicago, w Lombard w dniach 2-4 grudnia, wymagają rejestracji, ponieważ rezerwowane są sale bankietowe i obiad. Koszt posiłku dla młodzieży to 20 dolarów, 40 dolarów dla osób powyżej 25 roku życia.

Formularz rejestracyjny jest dostępny na www.jp2group.com. Można także kontaktować się pod numerem telefonu 773 340 31 35.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Grupa JP2
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj polskie Andrzejki z kabaretem Nie wiadomo co. Wspaniała zabawa w Janosiku w Hickory Hills!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj wesołe i szalone Kabaretowe Andrzejki w popularnym Janosiku w Hickory Hills. Współorganizatorka imprezy, Agnieszka Topolska, serdecznie zaprasza w studiu Radia Deon Chicago na świetną zabawę, która da nam radość i energię na jesienne dni. Pośmiejmy się razem z kabaretem „Nie wiadomo co”!

Andrzejki w Janosik Banquets to nie tylko wesoła zabawa z kabaretowymi żartami. To będzie także muzyka puszczana przez dobrze znanego Polonii DJ’a Bartka Zielińskiego oraz wyjątkowy występ Barbary Szymańskiej w roli Violetty Villas i nie tylko.

Do tego oczywiście pełne miski pysznego jedzenia w ramach serwowanej kolacji. A wszystko za skromną cenę 45 dolarów.

„Przede wszystkim przychodzimy aby się pośmiać ” – mówi Agnieszka Topolska. 

Kabaret „Nie wiadomo co” kocha ludzi i kocha scenę – podkreśla Gość Radia Deon.

W swoim repertuarze ma dużo parodii i przeróbek piosenek, a publiczność włącza się w występ – wszyscy tańczą razem, np. do utworu „Despacito”, czy ostatniego hitu kabaretu, który został przerobiony z utworu „Ruda tańczy jak szalona” na „Żona zawsze napalona”.

„Śmiejemy się tylko z męsko-damskich tematów, nie z polityki”- zaznacza Agnieszka Topolska.

Spędźcie ten wyjątkowy wieczór w Janosiku w sobotę 26 listopada. Drzwi będą otwarte o 7.00 p. m. a Andrzejki zaczną się o godzinie 8.00 wieczorem.

Serdecznie Zapraszamy!

Bilety można kupić na stronie restauracji Janosik Banquets, na bilety.com.

Wejściówki będą także dostępne na miejscu, w dniu imprezy ale lepiej zarezerwować je wcześniej. Zbierzcie grupę przyjaciół i rezerwujcie całe stoliki by wspólnie świetnie się bawić w tą noc!

Adres: 9126 Roberts Rd. Hickory Hills, Illinois 60457

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, fb, istock/bernardbodo

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Koncert i wystawa uczci pamięć wymordowanej ludności żydowskiej. O Aktion Reinhardt mówi Marek Różycki

Opublikowano

dnia

Autor:

W przyszłym tygodniu czekają nas w Chicago dwa ważne wydarzenia, nad którymi objął patronat sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Będzie to koncert zatytułowany „Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” oraz specjalnie przygotowana wystawa. W ten sposób oddamy hołd Żydom wymordowanym w czasie II Wojny Światowej, mówi w Radio Deon Chicago współorganizator wydarzenia, Marek Różycki.

W tym roku mija 80 lat lat przeprowadzonej przez Niemców „Aktion Reinhardt”.

Był to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).

W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano wtedy ok. 1,85 mln Żydów. Większość z tych osób była obywatelami polskimi.

Koncert i wystawa, które odbędą się w Chicago w przyszłym tygodniu oddadzą hołd pomordowanym.

Marek Różycki podkreśla, że jubileusz tego masowego ludobójstwa jest okazją do przypomnienia strasznych wydarzeń z przeszłości, o których teraz mało kto pamięta i o których nie mówi się w amerykańskich szkołach wcale, a w polskich niewiele.

Tylko Polska mogła podjąć jakiekolwiek działania by pomóc w tym czasie ludności żydowskiej. Nasz wywiad powiadomił o akcji eksterminacji rząd amerykański, poprzez kuriera Jana Karskiego.

Polskie państwo podziemne stworzyło inicjatywę pomocy Żydom w grudniu 1942 r.

W upamiętniającym ofiary koncercie pt. „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” wezmą udział artyści polscy mieszkający w Chicago, a także zaproszeni goście, którzy będą niespodzianką dla publiczności.

Wystąpią m.in.: Izabela Szafrańska, Natalia Kawalec i Khaura Laurent.

Piosenki, które zaśpiewają, zostały przygotowane specjalnie na okazję tego jubileuszu. Dlatego, jak podkreśla Marek Różycki, będzie to naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie w Chicago.

Koncert odbędzie się 29 listopada, o godzinie 7.00 wieczorem w King’s Hall, przy 1000 N Rohlwing Rd, Lombard. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Program był już prezentowany w Warszawie, gdzie zobaczyło go 2 tys. ludzi, oraz w Jerozolimie.

Natomiast następnego dnia po koncercie w Chicago, 30 listopada, także o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu