Połącz się z nami

News USA

Sukces w rozmowach z Talibami. Przetrzymywany jako zakładnik Amerykanin Mark Frerichs z Lombard wraca do domu

Opublikowano

dnia

Amerykański kontrahent przetrzymywany jako zakładnik w Afganistanie przez ponad dwa lata został zwolniony w zamian za skazanego talibskiego barona narkotykowego uwięzionego w Stanach Zjednoczonych, poinformował w poniedziałek Biały Dom. Odniesiono sukces w rozmowach amerykańsko-talibańskich od czasu przejęcia władzy przez grupę bojowników ponad rok temu.

Mark Frerichs, weteran marynarki wojennej, który spędził ponad dekadę w Afganistanie jako cywilny wykonawca, został uprowadzony w styczniu 2020 r. i uważa się, że od tego czasu był przetrzymywany przez powiązaną z talibami siatkę Haqqani.

Został wymieniony za Bashira Noorzaia, taliba, skazanego za spisek związany z handlem heroiną, który przed wypuszczeniem na wolność spędził 17 lat za kratkami.

O tym że pojawiła się nadzieja na uwolnienie Frerichsa pisaliśmy 1 lutego.

REKLAMA REKLAMA

Ta wynegocjowana wymiana jest jedną z najważniejszych wymian więźniów, jaka miała miejsce za administracji Bidena. Pięć miesięcy wcześniej zawarto ugodę z Rosją, która doprowadziła do uwolnienia weterana piechoty morskiej Trevora Reeda.

Choć ciche negocjacje trwały miesiącami, to sprawa Frerichsa przyciągnęła mniej uwagi opinii publicznej niż sprawy innych Amerykanów przetrzymywanych za granicą.

Są to w tej chwili gwiazda WNBA Brittney Griner i dyrektor ds. Bezpieczeństwa korporacyjnego Paul Whelan – którzy są przetrzymywani w Rosji i których krewni spotkali się w piątek z prezydentem Joe Bidenem.

Dyskusje w przypadku Frerichsa nabrały nowego rozmachu w czerwcu, kiedy Biden udzielił Noorzaiowi zwolnienia z kary dożywocia, przygotowując grunt pod  zawarcie umowy.

Biden powiedział w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom:

„Doprowadzenie negocjacji, które doprowadziły do ​​wolności Marka, do pomyślnego rozwiązania, wymagało trudnych decyzji, których nie podjąłem lekko”.

Mark Frerichs, lat 60, pracował nad projektami inżynierii lądowej w czasie swojego uprowadzenia w Kabulu.

Uważa się, że został zwabiony na spotkanie w celu omówienia nowego projektu, a następnie przetransportowany do Chostu, twierdzy powiązanej z talibami sieci Haqqani w pobliżu granicy z Pakistanem.

Ostatnio widziano go w filmie opublikowanym zeszłej wiosny przez The New Yorker, w którym pojawił się w tradycyjnym afgańskim stroju i błagał o uwolnienie.

W poniedziałek towarzyszył mu specjalny wysłannik prezydencki administracji ds. zakładników i był w stabilnym stanie zdrowia.

Siostra Frerichsa, która pochodzi z Lombard w stanie Illinois, podziękowała amerykańskim urzędnikom, którzy pomogli zapewnić uwolnienie jej brata.

„Bardzo się cieszę, że mój brat jest bezpieczny i wraca do nas do domu.”– powiedziała Charlene Cakora.

„Nasza rodzina modliła się o to każdego dnia przez ponad 31 miesięcy, kiedy był zakładnikiem. Nigdy nie traciliśmy nadziei, że przeżyje i bezpiecznie wróci do nas”

Noorzai został aresztowany w 2005 roku i wpisany na listę zastrzeżoną dla jednych z największych handlarzy narkotyków na świecie.

Kiedy został skazany na dożywocie, ówczesny najwyższy prokurator federalny na Manhattanie powiedział, że „światowa sieć narkotykowa Noorzaia wspierała reżim talibów, który uczynił Afganistan wylęgarnią międzynarodowego terroryzmu”.

Wysoki rangą urzędnik administracji przekazał, że uwolnienie Noorzai „nie zmieni w istotny sposób żadnego ryzyka dla Amerykanów ani fundamentalnie nie zmieni konturów tamtejszego handlu narkotykami”.

Urzędnicy wzięli również pod uwagę, że Noorzai spędził 17 lat w więzieniu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Noorzai wyraził wdzięczność.

„Mam nadzieję, że ta wymiana może doprowadzić do pokoju między Afganistanem a Ameryką, ponieważ Amerykanin został uwolniony i teraz jestem wolny”- dodał.

Minister spraw zagranicznych mianowany przez talibów, Amir Khan Muttaqi, okrzyknął wymianę początkiem „nowej ery” w stosunkach amerykańsko-talibańskich i otwarciem „nowych drzwi do rozmów”.

Urzędnicy amerykańscy byli bardziej ostrożni. Chociaż nie uznają rządu talibów, USA mają interesy w Afganistanie i będą nadal współpracować z talibami w rozwiązywaniu problemu głodu i kryzysu humanitarnego, który dotyka kraj.

Twierdzą jednak, że nadal są zaniepokojeni tym, czy Talibowie są zaangażowani w walkę z terroryzmem oraz przez wykluczanie tamtejszych dziewcząt ze szkół średnich, co w niedzielę spotkało się z naganą ONZ.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu