News USA
Biskupi amerykańscy na Święto Pracy: pracujące kobiety ciężarne powinny być szczególnie chronione

W swoim przesłaniu na Święto Pracy biskupi amerykańscy wezwali do uchwalenia Pregnant Workers Fairness Act PWFA jako sposobu na budowanie sprawiedliwej gospodarki dla kobiet i rodzin. O ważnej i potrzebnej ustawie chroniącej pracujące kobiety będące w ciąży, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
„Obecnie nie ma prawa federalnego wymagającego od pracodawców zapewnienia krótkoterminowych, rozsądnych dostosowań dla kobiet w ciąży w miejscu pracy, a PWFA to zrobi”
– napisał arcybiskup Paul Coakley z Oklahoma City, przewodniczący komisji ds. sprawiedliwości krajowej biskupów USA w swoim przesłaniu na Święto Pracy.
„Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do narażania zdrowia swojego dziecka, poronienia, przedwczesnego porodu, bezpieczeństwa ekonomicznego lub utraty świadczeń ubezpieczeniowych tylko dlatego, że prosi o krótkoterminowe, rozsądne dostosowanie pracy związane z ciążą” – oświadczył.
To dostosowanie, to np. możliwość noszenia butelki wody, stołka do prac wymagających długich okresów stania lub wykonywania lżejszych obowiązków, zwłaszcza w przypadku pracy polegającej na noszeniu ciężkich przedmiotów.
Pregnant Workers Fairness Act został uchwalony przez Izbę w maju 2021 r., a następnie skierowany do senackiej komisji zdrowia, edukacji, pracy i emerytur.
Oprócz uchwalenia PWFA, arcybiskup Coakley zachęcał do rozszerzenia Child Tax Credit CTC jako polityki, która „miałaby głęboki wpływ na stabilność rodziny, szczególnie dla rodzin, które są zagrożone finansowo”, przypominając, że Kościół „patrzy na dobrobyt społeczeństwa przez pryzmat dobrobytu rodziny”.
Wg Arcybiskupa Coakley’a CTC, nie powinien mieć wymogu minimalnego dochodu, powinien obejmować rodziny o mieszanym statusie imigracyjnym, być dostępny już na rok przed urodzeniem i oferowany każdemu dziecku – niezależnie od wielkości rodziny.
Arcybiskup Coakley zauważył, że jest to pierwsze Święto Pracy od czasu unieważnienia sprawy Roe v. Wade, nazywając decyzję:
„niezwykle znaczącym krokiem w kierunku uzdrowienia głębokich ran po aborcji i ochrony wszelkiego nienarodzonego życia ludzkiego”.
„Ten wyjątkowy moment wymaga społeczeństwa i gospodarki, które wspierają małżeństwa, rodziny i kobiety; wymaga, abyśmy wszyscy przeszli przez polityczne nawy i pracowali pilnie, aby przeformułować politykę społeczną w sposób prokobiecy, prorodzinny, propracowniczy, a tym samym autentycznie pro-życiowy”.
Biskupi USA popierają także federalną politykę płatnego urlopu, sprawiedliwe płace i prawo do tworzenia związków przez pracowników.
Arcybiskup Coakley zachęcał również do wolontariatu, aby pomóc rodzinom mającym trudności i wysiłkom związków zawodowych.
Zamknął swoje przesłanie, przywołując zmarłego 20 lat temu prałata George’a Higginsa, „gorącego orędownika sprawiedliwości ekonomicznej dla wszystkich”.
Ks. Higgins ściśle współpracował ze związkami zawodowymi i otrzymał wiele nagród, w tym Prezydencki Medal Wolności. Był dyrektorem Departamentu Akcji Społecznej Konferencji Episkopatu, i faktycznie przez dziesięciolecia pisał lub konsultował oświadczenia z okazji Święta Pracy amerykańskich biskupów.
„Zainspirowani przez niego, kontynuujmy jego dobrą pracę w budowaniu sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich. Niech duch i przykład prałata Higginsa zainspirują nas, abyśmy mogli mieć mądrość, by budować sprawiedliwość i poprawiać życie pracowników i ich rodzin, tak jak robił to przez całe swoje życie” – dodał Arcybiskup Coakley.
Źródło: cna
Foto: istock/ MaxRiesgo
Kościół
Nowa Inicjatywa Katolicka: Wsparcie dla parafii i społeczności

Pulte Family Charitable Foundation uruchomiła nowatorską Inicjatywę Katolicką, której celem jest wsparcie finansowe dla parafii i organizacji katolickich w Stanach Zjednoczonych. Opisana jako „innowacyjny, zatwierdzony przez Watykan model finansowania”, ma pomóc w zapewnieniu długoterminowej stabilności katolickich nieruchomości oraz wspólnot parafialnych. O programie mówi Ojciec Józef Polak SJ.
Głównym celem projektu jest inwestowanie w prężnie działające parafie, szkoły i inne placówki katolickie, szczególnie te, które są niedofinansowane i wymagają wsparcia. Jak podkreśla Kevin Doyle, dyrektor operacyjny fundacji, model ten odciąża przywódców religijnych i edukacyjnych od problemów finansowych, pozwalając im skupić się na ich misji – służbie wiernym i uczniom.
Pierwsze projekty w ramach inicjatywy
Fundacja rozpoczyna działalność od pięciu projektów, w tym:
- Bazylika św. Anny w Detroit – zabytkowa parafia z XIX wieku, która zostanie poddana gruntownej restauracji. Prace obejmują odnowienie witraży, ławek oraz modernizację infrastruktury. Dodatkowo wokół bazyliki powstanie zielony kampus z placem i ścieżkami spacerowymi, by stała się centrum życia lokalnej społeczności.

Bazylika św. Anny w Detroit
- Akademia Josephinum Sacred Heart w Chicago – historyczna szkoła założona przez Siostry Miłosierdzia pod koniec XIX wieku. Projekt ma na celu przekształcenie placówki w jeszcze bardziej dynamiczne centrum edukacyjne i społecznościowe.

Josephinum Sacred Heart w Chicago
- Bulldog Catholic na Uniwersytecie Minnesoty w Duluth – duszpasterstwo akademickie prowadzone przez księdza Mike’a Schmitza, które wspiera studentów w życiu duchowym poprzez sakramenty i nauczanie.
Fundacja planuje rozszerzenie programu na kolejne parafie i organizacje. Doyle podkreśla, że przyszłe projekty będą wybierane według określonych kryteriów, a ich realizacja potrwa kilka lat.
Inicjatywy Społeczne
Oprócz wsparcia dla parafii, fundacja inwestuje również w budownictwo mieszkaniowe, w tym:
- Osiedle na południu Florydy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.
- Niedrogie mieszkania na wynajem w Immokalee na Florydzie dla rodzin o niskim statusie ekonomicznym.
Dotychczasowa wartość inwestycji fundacji w inicjatywy katolickie i społeczne przekroczyła 100 milionów dolarów, a kolejne projekty są w przygotowaniu. Wdrażany model finansowania ma zapewnić trwały rozwój wspólnot katolickich oraz poprawić jakość życia wielu osób.
Źródło: cna
Foto; Pulte Family Charitable Foundation, Bazylika św. Anny w Detroit, Josephinum Academy
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Kościół
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.
To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.
Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.
„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”
Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.
Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.
W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!
Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.
To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!
Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
Kościół3 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom