Połącz się z nami

News Chicago

Chicago Jazz Festival nadchodzi w weekend Święta Pracy!

Opublikowano

dnia

Najstarszy z bezpłatnych festiwali muzycznych nad jeziorem w Chicago może pochwalić się zróżnicowanym składem, który obejmuje bezpłatne koncerty w okolicy, główny koncert w Millennium Park i dodatkowe programy w całym mieście w weekend Święta Pracy, 1 – 4 września 2022.

Chicago Jazz Festival jest częścią letniego programu muzycznego miasta od ponad 40 lat.

Gama artystów występujących na festiwalu obejmuje od legend jazzu po wpływowych współczesnych mistrzów i kluczowe nowe głosy w ciągłej ewolucji gatunku.

Sprawdź wykonawców, którzy zaprezentują się w różnych lokalizacjach w Millennium Park podczas Chicago Jazz Festival 2022: Zobacz pełny harmonogram Millennium Park.

Nie przegap też wielu lokalnych wydarzeń i występów w tygodniu poprzedzającym Jazz Fest. Sprawdź kilka najważniejszych wydarzeń poniżej i poznaj pełny harmonogram koncertów towarzyszących.

 • The History of 75th Street Jazz w The Quarry Event Center
 • The Brown Derby Jazz Revue w The Bronzeville Jazz/Music Festival
 • Bird and Bowden: It’s All New Music! w Fred Anderson Park
 • Nu Jazz Pop Up Festival – Live the Spirit Residency

Historia Chicago Jazz Festival

Wielki kompozytor i lider zespołu Duke Ellington zmarł latem 1974 roku.

Kilka tygodni później kilkudziesięciu muzyków z Chicago zorganizowało na jego cześć festiwal w starej muszli koncertowej na południowym krańcu Grant Park, który stał się pierwszym z dorocznych koncertów pamięci, przyciągających nawet 30-tysięczne tłumy.

Następnie, w 1978 roku, muzycy współpracujący z Radą Sztuk Pięknych w Chicago zorganizowali pierwszy koncert John Coltrane Memorial w Grant Park, kolejny, który odniósł sukces.

W następnym roku Jazz Institute of Chicago zaczął planować własny sierpniowy festiwal. Oznaczało to, że pod koniec sierpnia nad koncertami pracowały trzy różne grupy jazzmanów.

Biuro Burmistrza ds. Wydarzeń Specjalnych zaproponowało rozwiązanie: stworzenie pierwszego Chicago Jazz Festival.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w nowym Petrillo Music Shell. A 125 000 ludzi przyszło słuchać, tańczyć, piknikować na trawie i cieszyć się narodzinami tego, co miało stać się największym bezpłatnym festiwalem jazzowym na świecie.

Od tego czasu co roku w tygodniu poprzedzającym Święto Pracy odbywa się Chicago Jazz Festival. Opracowuje go Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych, a programuje go Jazz Institute of Chicago.

Jazzfest w Chicago. Często zadawane pytania:

Czy na Chicago Jazz Festival mogę wnieść składane krzesło i koc?

Tak, ale składane krzesła nie są dozwolone w części wypoczynkowej Pawilonu Jaya Pritzkera.

Czy mogę zarezerwować miejsca w pawilonie?

Ogólne miejsca siedzące w pawilonie i na Great Lawn są dostępne na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Miejsce do siedzenia możesz zachować tylko jedno przed rozpoczęciem każdego pokazu. Po rozpoczęciu pokazu musisz zrezygnować z miejsca.

Należy pamiętać, że Millennium Park zastrzega sobie prawo do zamknięcia części siedzącej i Great Lawn ze względu na osiąganą pojemność.

Czy mogę przynieść kosz piknikowy?

Tak! Millennium Park to idealne miejsce na piknik oraz wieczór z muzyką i posiłkiem na świeżym powietrzu.

Jednakże, aby zapewnić radość wszystkim uczestnikom wydarzeń i chronić trawnik przed zużyciem, prosimy o przestrzeganie następujących zasad Pawilonu Jaya Pritzkera: namioty, duże parasole, duże koce lub plastikowe plandeki, balony z helem, duże flagi , znaki/banery, grille, świece z otwartym płomieniem lub wszelkiego rodzaju palniki nie są dozwolone na obszarze Great Lawn.

Czy mogę kupić piwo lub wino w parku? A co z jedzeniem?

Napoje, w tym jedzenie, piwo i wino, można kupić w namiocie koncesyjnym znajdującym się na wschód od Pawilonu Jaya Pritzkera. Ponadto w wózkach koncesyjnych znajdujących się na Chase Promenade oraz w Park Grill and Café na McCormick Tribune Plaza.

Alkohol można spożywać wyłącznie w miejscach siedzących i na Great Lawn podczas koncertów. Sprzedaż alkoholu w namiocie koncesyjnym Millennium Park kończy się na pół godziny przed zakończeniem koncertu.

Jakich przedmiotów nie wolno wnosić na teren festiwalu?

 • Grille (otwarte płomienie)
 • Fajerwerki lub materiały wybuchowe
 • Nielegalne substancje i broń
 • Namioty/zadaszenia ekspresowe
 • Parasole plażowe/piknikowe
 • Maszty flagowe
 • Wszystkie zwierzęta (z wyjątkiem zwierząt towarzyszących)

A co będzie jeśli zepsuje się pogoda?

Koncerty i występy w Pawilonie Jaya Pritzkera odbywają się w deszczu lub w blasku słońca, chyba że w okolicy występują ostrzeżenia o burzy i groźba wyładowań atmosferycznych.

Siedzenia w pawilonie nie są chronione przed opadami. Great Lawn ma zaawansowaną technologicznie konstrukcję z warstwami piasku i żwiru, które umożliwiają szybki odpływ wody.

Czy urządzenia nagrywające są dozwolone podczas koncertu?

Na wszystkich koncertach w Pawilonie Jaya Pritzkera zabronione jest robienie zdjęć, wideo lub nagrywanie dźwięku.

Czy mogę zapalić?

Palenie jest zabronione w części wypoczynkowej Jay Pritzker Pavilion, Great Lawn, Lurie Garden, wschodnich i zachodnich arkadach przy toaletach oraz wschodnich i zachodnich budynkach Exelon.

Czy mogę zabrać ze sobą psa?

Zwierzęta nie mogą przebywać w Parku Millennium, chyba że są to zwierzęta na służbie.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące Millennium Park, odwiedź stronę millenniumpark.org.

 

Źródło: choosechicago
Foto: You Tube

News Chicago

Ludzie uciekają z powiatu Cook. 68 tys. wyprowadziło się w przeciągu roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Według szacunków opublikowanych w czwartek przez US Census Bureau, powiat Cook stracił 68 000 osób między lipcem 2021 a lipcem 2022 roku, co jest drugim co do wielkości spadkiem wśród wszystkich powiatów w USA w tym okresie. Więcej ludzi opuściło tylko powiat Los Angeles, który stracił 91 000 mieszkańców.

Mimo tak dużego spadku powiat Cook zachował status drugiego pod względem liczby ludności (5 110 000) po powiecie Los Angeles (9 720 000) w Stanach Zjednoczonych. Ale relatywny spadek liczby ludności o 1,3% był ostrzejszym ciosem niż 0,9% w Los Angeles.

Spośród 47 powiatów w kraju z co najmniej milionem mieszkańców tylko cztery – Filadelfia, Kings (Brooklyn), Queens i Bronx – odnotowały ostrzejsze spadki procentowe. Powiat Bronx odnotowało najostrzejszy spadek, wynoszący prawie 3%.

Szacunki zostały sporządzone na podstawie populacji bazowej oraz salda migracji, urodzeń i zgonów.

Według demografów z Census Bureau spadek w powiecie Cook nie jest jednak tak gwałtowny jak w zeszłym roku, kiedy wyniósł 1,6%, głównie dzięki międzynarodowej migracji. Napływ około 18 000 imigrantów pomógł zrekompensować szacunkowo 94 000 mieszkańców utraconych w wyniku migracji krajowej.

Według demografki Kristie Wilder liczba imigrantów jest najwyższa w powiecie Cook od mniej więcej 2011 roku.

W latach 2010-2017 wskaźnik migracji międzynarodowej do powiatu Cook wynosił od 14 000 do prawie 19 000. Spadł w 2018 roku i pozostał niski przez cały okres pandemii.

Tempo spadku całkowitej populacji powiatu Cook pozostaje znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii, ale populacja kurczy się od 2015 r., a tempo spadku waha się między 0,2% a 0,5%. W czasie pandemii skoczyło do ponad 1%.

Illinois jako całość doświadczyło spadku liczby ludności o 0,8% od lipca 2021 do lipca 2022, przy całkowitej szacowanej utracie 104 000 mieszkańców.

Ze 102 powiatów stanu prawie wszystkie zmniejszyły liczbę ludności, a z powiatów otaczających Chicago tylko McHenry powiększyło się, zyskując 155 mieszkańców. Najwięcej stracił DuPage, tracąc 5547 mieszkańców czyli 0,6%.

Wszyscy ci wyprowadzający się ludzie według szacunków spisu, w większości przenoszą się do innych obszarów metropolitalnych.

Wśród powiatów liczących mniej niż 10 000 mieszkańców 61% utraciło mieszkańców, natomiast w powiatach liczących 100 000 i więcej mieszkańców 68% zwiększyło liczbę ludności.

Wzrost odnotowały trzy największe powiaty w kraju po Cook County: Harris County (Houston), Maricopa (Phoenix) i San Diego. Powiat Harris, największe z tych trzech, zyskało mieszkańców w tempie około 0,95%, ale wciąż szacuje się, że ma około 328 000 mieszkańców mniej niż powiat Cook.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Wirestock/ Sean Pavone/ Chalabala
Czytaj dalej

News Chicago

Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ..księżycowy domek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rosenberg Moon Habitat został uznany w środę za „Najfajniejszą rzecz wyprodukowaną w Illinois” („Coolest Thing Made in Illinois”) w 2023 roku w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Stanu Illinois. Konstrukcja o wysokości 23 stóp została zaprojektowana tak, aby pomieścić dwie osoby jednocześnie na Księżycu i jest najwyższą na świecie jednoczęściową konstrukcją polimerową wydrukowaną w 3D.

Księżycowy dom jest produkowany przez Ingersoll Machine Tools w Rockford we współpracy z Institut auf dem Rosenberg ze Szwajcarii.

Wg Marka Denzlera, prezesa i dyrektora generalnego Stowarzyszenia Producentów Illinois wynalazek reprezentuje to, co najlepsze w przemyśle wytwórczym stanu, gdzie kreatywność i determinacja zamieniają marzenia w rzeczywistość.

Coroczny konkurs „Makers Madness” ma na celu uczczenie producentów z całego Illinois. Tegoroczny zwycięzca został ogłoszony w środę w rezydencji gubernatora, a konkurs jest sponsorowany przez firmę Comcast Business.

Rosenberg Moon Habitat pokonał początkowe 250 innych zgłoszeń i znalazł się na czele trzech innych finalistów.

Inny ciekawy projekt to np. Drug Terminator, przenośna spalarnia narkotyków zaprojektowana do bezpiecznego niszczenia leków na receptę lub skonfiskowanych narkotyków.

Zgłoszono również 17th Street Barbeque Sauces, które są dostępne w różnych smakach, oraz radar 77 GHz do wspomagania kierowcy i zautomatyzowanej jazdy, który jest kompaktowym czujnikiem zapewniającym bardziej precyzyjne ostrzeżenia dla kierowców.

Gubernator wykorzystał uroczystość wręczenia nagród, by pochwalić ekonomiczne kamienie milowe stanu Illinois, w tym otrzymanie ośmiu podwyżek kredytów, przekroczenie 1 biliona dolarów rocznej wartości ekonomicznej i spłatę krótkoterminowego zadłużenia stanu.

Illinois zawsze był krainą innowacji, a teraz jest domem dla ponad 18 000 producentów, którzy zatrudniają ponad 600 000 mieszkańców w całym stanie, podkreślił JB Pritzker.

Zeszłoroczną zwyciężczynią została w pełni elektryczna ciężarówka R1T firmy Rivian.

Poprzedni zwycięzcy to między innymi samoregulujący podgrzewacz sygnalizacji drogowej firmy Termico Technologies, który podgrzewa sygnalizację świetlną, dzięki czemu nie pokrywa się ona śniegiem ani lodem, oraz 797F Mining Truck firmy Caterpillar, największa na świecie mechaniczna ciężarówka.

Więcej o Rosenberg Moon Habitat można się dowiedzieć odwiedzając stronę internetową.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Camozzi Group, saga
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsi królowie Europy w Field Museum. Zobaczcie miecz który ma 3000 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa wystawa w Field Museum, „Pierwsi królowie Europy”, zostanie otwarta już dzisiaj. Można tu zobaczyć niezwykły zabytek – miecz z brązu wyłowiony z Dunaju, który liczy sobie 3000 lat.

Miecz z brązu został znaleziony na dnie Dunaju około 1920 roku. Wrzucanie mieczy do rzek było częścią tradycji epoki brązu na dzisiejszych Bałkanach i w ich okolicach. Analogicznie zakopywano topór wojenny przy podpisywaniu traktatu o pokoju.

Muzeum kupiło niezwykle dobrze zachowany miecz z Węgierskiego Muzeum Narodowego wkrótce po tym, jak został wyłowiony, wyjaśnia William Parkinson, kurator antropologii placówki. Jego przyjaciel z węgierskiego muzeum, odwiedzający Chicago zeszłego lata zidentyfikował błąd w opisie miecza, uważanego za replikę.

Przeprowadzone testy potwierdziły błąd. Miecz okazał się 3000-letnim oryginałem.

Nadchodząca wystawa w Field Museum „Pierwsi królowie Europy” prezentująca unikatowy zabytek, przeniesie odwiedzających 5000 lat wstecz.

Na samym początku epoki brązu ludzie wiedzieli jak wytapiać miedź, wydobywając ja z rudy. Potem zaczęli mieszać ją z cyną, co było wielką zmianą, opowiada Parkinson. Cyna uczyniła metal znacznie silniejszym.

Pod koniec epoki brązu – która trwała od około 3000 r. p.n.e. do 800 p.n.e. – miecze z brązu prawdopodobnie ścierały się z nowomodną żelazną bronią.

O tym, że około 5000 lat temu europejskie plemiona rolników po raz pierwszy zobaczyły konie, które przybyły z południowej Rosji, zwiedzający także dowiedzą się na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 31 marca. 

Wystawa „Pierwsi królowie Europy” potrwa do 28 stycznia 2024.

Field Museum oferuje dni z bezpłatnym wstępem dla mieszkańców Illinois 18, 22 i 25 kwietnia.

Szczegóły na stronie internetowej.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, Field Museum
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu