Połącz się z nami

News Chicago

Czas do szkoły! Wakacje minęły dla uczniów Chicagowskich Szkół Publicznych

Opublikowano

dnia

Uczniowie Chicagowskich Szkół Publicznych wracają do sal lekcyjnych w poniedziałek. To jedna z najwcześniejszych dat rozpoczęcia nauki we współczesnej historii. Rok szkolny Chicago Public Schools zwykle rozpoczynał się dzień po Święcie Pracy, z kilkoma wyjątkami, takimi jak inauguracja 26 sierpnia 2013 r. i 30 sierpnia zeszłego roku.

Chicagowska Rada Edukacji ustaliła tegoroczny kalendarz w marcu po tym, jak okręg przeprowadził ankietę wśród rodziców, uczniów i pracowników.

Wyniki były podzielone, a większość głosów była za rozpoczęciem nauki 29 sierpnia. Ale władze okręgu ostatecznie wybrały wcześniejszą datę, ponieważ poparło ją większość administratorów, dyrektorów szkół, pracowników centrali i uczniów.

Niektórzy rodzice nie byli zadowoleni ze zmiany, zwłaszcza, jeśli wcześniejsza data rozpoczęcia roku szkolnego pokrzyżowała im wakacyjne plany.

Miniony rok był trudny, ponieważ COVID-19 zakłócił naukę w całym okręgu.

CPS wychodzi z pandemii, z dyrektorem generalnym Pedro Martinezem, który przygotował trzyletni program zmian w nauczaniu.

„Naszym ostatecznym celem jest, aby rok szkolny 22-23 był rokiem silnej poprawy, który przywróci okręgowi jego trajektorię sprzed pandemii dzięki strategicznym inwestycjom i wdrażaniu najlepszych praktyk” – powiedział Martinez w środę podczas lunchu City Club of Chicago. .

Okręg nadal boryka się z pewnymi wyzwaniami, w tym koronawirusem, niedoborem kierowców autobusów w całym stanie i ciągłym spadkiem liczby uczniów.

Co przyniesie rok szkolny 2022-23?

Protokoły COVID-19

Okręg nadal „zdecydowanie zaleca” noszenie maseczek; oferuje bezpłatny program przeprowadzania testów w szkole; oraz wyklucza uczniów i członków personelu ze szkoły na pięć dni, jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny.

CPS dokonał jednej poważnej zmiany w swoich protokołach – nieszczepieni uczniowie i pracownicy, którzy mieli bliski kontakt z osobą zarażoną, nie będą już musieli pozostawać w domu przez pięć dni.

Oczekuje się, że Chicago Teachers Union będzie wkrótce głosować nad nową umową o protokołach bezpieczeństwa z okręgiem.

Prawie 23 000 przypadków COVID-19 zgłoszono w ciągu ostatniego roku szkolnego wśród 272 000 uczniów.

Według danych okręgowych zarejestrowano również ponad 9000 przypadków dorosłych. W listopadzie na wirusa zmarł jeden z asystentów w szkole podstawowej.

Wskazówki dotyczące małpiej ospy

Stan niedawno udostępnił nowe wytyczne dla szkół dotyczące zapobiegania małpiej ospie MPV.

Choroba charakteryzuje się wysypką lub owrzodzeniami, które przypominają pęcherze lub pryszcze, a u niektórych osób występują objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze lub zmęczenie.

„Każda osoba z MPV powinna pozostać poza szkołą, dopóki objawy MPV nie ustąpią, wysypka się zagoi, wszystkie strupy odpadną i utworzy się świeża warstwa skóry zgodnie z zaleceniami (CDC)”

– przekazali urzędnicy ds. Zdrowia w oświadczeniu.

W biuletynie skierowanym do rodzin w zeszłym tygodniu podkreślono jednak, że wśród ponad 700 przypadków zachorowań zarejestrowanych w Chicago żadne nie dotyczyło dzieci.

Transport autobusem szkolnym

Niedobór kierowców autobusów szkolnych w całym stanie nadal nęka CPS. Okręg obiecał w tym roku rozwiązać problem wcześniej, ale wiele wskazuje na to, że niektórzy uczniowie mają do czynienia z bardzo długimi trasami dojazdu do szkoły.

CPS ma priorytetowo traktować uczniów bezdomnych.

Okręg oferuje miesięczne stypendia w wysokości 500 USD dla rodzin uczniów w celu znalezienia alternatywnego transportu oraz bezpłatne przepustki Chicago Transit Authority. 

400 stanowisk kierowców autobusów szkolnych pozostaje nieobsadzonych, a CPS współpracuje z dostawcami w celu zwiększenia płac do co najmniej 20 dolarów za godzinę.

Tym, którzy dojeżdżają do szkoły pociągami i autobusami CTA, agencja po raz kolejny oferuje bezpłatne przejazdy dla uczniów i towarzyszącej im osoby dorosłej. Metra i Pace zapewniają również bezpłatne przejazdy.

Bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne

Plany związane z bezpieczeństwem obejmują Safe Passage Program, aby pomóc uczniom bezpiecznie wprowadzić uczniów do szkoły; technologię wspierającą fizyczne bezpieczeństwo uczniów na terenie szkoły; program mentorski Choose to Change; inicjatywę skierowaną do 1000 młodych ludzi, którzy nie mają dostępu do szkoły od ponad roku; różnorodne wsparcie społeczno-emocjonalne i nowe szkolenia dotyczące oceny zagrożeń cyfrowych.

Rada szkolna niedawno zatwierdziła kontrakt o wartości 10,1 miliona dolarów z Departamentem Policji w Chicago dotyczący funkcjonariuszy ds. zasobów szkolnych na nadchodzący rok szkolny. Około 40 szkół średnich będzie miało jednego lub dwóch umundurowanych funkcjonariuszy w swojej placówce.

Klimatyzacja

Wcześniejsza data rozpoczęcia roku szkolnego oznacza więcej letnich dni w klasie.

W maju związek nauczycieli poinformował o problemach z chłodzeniem w 25 szkołach CPS podczas fali upałów. Jeszcze w tym samym miesiącu kuratorium oświaty zatwierdziło zakup 700 małych i 1400 dużych klimatyzatorów montowanych na oknach na kwotę 1,5 miliona dolarów.

Spadek zapisów do Chicago Public Schools

Zapisy do CPS spadły o 3% w zeszłym roku, do 330.411 uczniów, kontynuując trwający dekadę trend.

CPS jest zagrożone utratą wyróżnienia jako trzeciego co do wielkości okręgu szkolnego w kraju na rzecz szkół publicznych powiatu Miami-Dade.

W swoim przemówieniu w Klubie Miejskim Martinez nazwał zmniejszanie się zapisów i niedobór szkół „okazją do stworzenia innowacyjnych modeli szkolnych”.

Według danych z ostatniego roku szkolnego niektóre szkoły są bardzo słabo wykorzystywane.

Emil G. Hirsch Metropolitan High School, Frederick Douglass Academy High School, Manley Career Academy High School i Uplift Community High School miały mniej niż 100 uczniów w zeszłym roku i mniej niż 10% ich szkół było wykorzystywane.

Niedobór nauczycieli

CPS miał 2,7% wakatów nauczycieli pod koniec ostatniego roku szkolnego. Okręg pracuje nad rozwiązaniem tego problemu w obliczu krajowego niedoboru nauczycieli.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/monkeybusinessimages

News Chicago

Pomóżmy babci Emilii Lipińskiej przylecieć do Chicago i pożegnać ukochaną wnuczkę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informowaliśmy, 11 stycznia w Chicago znaleziono martwą Emilię Lipińską, pochodząca z Rzeszowa, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Jej babcia chce przylecieć do Chicago by pożegnać ukochaną wnuczkę. Aby pomóc w pokryciu kosztów tej podróży, przyjaciółka Ewy Jeziersk-Klusek założyła zbiórkę na platformie GoFundMe, która wszyscy możemy wesprzeć.

O śmierci młodej Polki dowiedzieliśmy się dzięki wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Chicago działającym przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym, którzy systematycznie odwiedzają bezdomnych. Wolontariusze zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Według informacji przez nich uzyskanych, kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala, 11 lutego, Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce.

„Emilka od urodzenia miała bardzo silną więź emocjonalną z babcią Ewą J. Wczesne dzieciństwo Emilka spędziła pod opieką babci, która okazała jej wiele troski i ciepła. Był to najszczęśliwszy okres w życiu Emilki. W otoczeniu pięknej bieszczadzkiej przyrody, w poczuciu bezpieczeństwa i miłości dorastała mała Emilka. Była dla babci „Słoneczkiem” i wielką radością”, czytamy w opisie zbiórki założonej na GoFundMe.

W wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Następnie Emilka wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie, choć trudno jej było się zaadaptować, to kontynuowała naukę gry na ukochanym instrumencie. Zaczęła grać drugie skrzypce w Młodzieżowym Zespole w Filharmonii w Naples.

Rozłąka z babcią była bolesna, ale Emilia utrzymywała z nią stały kontakt telefoniczny.

Rodzice Emilii Lipińskiej ostatecznie się rozwiedli i wrócili do Polski, a Emilka została w USA i przeprowadziła się z Florydy do Chicago. Była samodzielna finansowo, ale ta sytuacja niestety się zmieniła i została zmuszona do mieszkania na ulicy i grania dla przechodniów.

„Babcia Ewa za wszelką cenę chciała sprowadzić wnuczkę do Polski i jako emerytka dodatkowo dorabiała, przygotowując jej „własny kąt”. Rozpacz babci jest tym większa, że była bardzo bliska osiągnięcia celu, a jednak tragiczne wydarzenia na początku lutego przekreśliły wszystko”, czytamy na stronie GoFundMe.

Celem zbiórki pieniędzy jest pomoc w opłaceniu przelotu z Rzeszowa do Chicago i z powrotem, oraz pobytu w hotelu dla babci i cioci Emilii Lipińskiej, a także na zorganizowanie uroczyśtosci pożegnalnej.

Zbiórka założona 25 lutego już przekroczyła połowę swojego celu, 6 tys. dolarów.

Ale liczy się czas. Ciało Emilki będzie przechowywane w kostnicy miejskiej jeszcze tylko przez 5 dni, po czym zostanie skremowane.

Dlatego apelujemy o wpłaty i wsparcie kosztów ostatniego pożegnania babci z ukochaną wnuczką.

Rodzina Emilii gorąco dziękuje za wszelką pomoc i współczucie okazane jej do tej pory.

 

Źródło: informacja własna, GoFundMe
Foto: YouTube

 

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

3 obszary metropolitalne Illinois wśród 30 najgorętszych rynków mieszkaniowych w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

Popyt na domy w dalszym ciągu jest stosunkowo wysoki w wielu regionach, w tym w Illinois. Według strony internetowej 24/7 Wall Street, która przeprowadziła badanie, trzy obszary metropolitalne Illinois znalazły się wśród 30 najgorętszych rynków mieszkaniowych w Ameryce na podstawie danych zebranych z witryny Realtor.com.

Rockford zajął czwarte miejsce na liście z wynikiem 98,15 na 100 w kategorii zwanej „hotness” i średnią ceną katalogową nieruchomości wynoszącą 199 999 dolarów.

Jak wynika z publikacji finansowej, „hotness” to termin używany przez pośrednika w obrocie nieruchomościami, który określa, jak długo domy znajdują się na rynku, oraz kilka wskaźników logistyki podaży i popytu.

Peoria znalazła się w połowie zestawienia – na 15. miejscu. Jej wynik wyniósł 88,42 na 100, a średnia cena katalogowa domu wyniosła 149 900 dolarów.

Trzecim i ostatnim obszarem metropolitalnym stanu Illinois, który znalazł się na liście, było Springfield. Z wynikiem „hotness” wynoszącym 85,91 na 100 i średnią ceną katalogową wynoszącą 168 950 dolarów, region stołeczny stanu zajął 25. miejsce.

Według 24/7 Wall Street, pomimo rosnących cen nieruchomości w całym kraju, w większości z 30 miejsc na liście domy pozostają stosunkowo niedrogie.

We wszystkich obszarach metropolitalnych z wyjątkiem sześciu typowa cena katalogowa jest niższa od porównywalnej mediany krajowej. Prawie wszystkie regiony, które znalazły się w rankingu, znajdują się na Środkowym Zachodzie i Północnym Wschodzie.

Wśród nich są także Racine i Milwaukee-Waukesha w Wisconsin oraz Lafayette-West Lafayette w stanie Indiana.

Rockford

Rockford

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 98,15 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 40 dni
Zmiana rok do roku: -23,1%
Średnia cena katalogowa: 199 900 dolarów
Zmiana rok do roku: +17,7%

Peoria

Peoria

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 88,42 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 48 dni
Zmiana rok do roku: -12,0%
Średnia cena katalogowa: 149 900 dolarów
Zmiana rok do roku: +7,2%

Springfield

Springfield

Wynik wskaźnika „hotness”, grudzień 2023 r.: 85,91 na 100
Czas, jaki dom zazwyczaj spędza na rynku: 49 dni
Zmiana rok do roku: +8,9%
Średnia cena katalogowa: 168 950 dolarów
Zmiana rok do roku: +2,4%

 

Źródło: nbc
Foto: istock/benkrut/ Cheri Alguire/Feverpitched/
Czytaj dalej

News Chicago

„Mrs. Doubtfire” wznieci ogień na scenie w Chicago. Zobaczcie kultową komedię

Opublikowano

dnia

Autor:

Rob McClure ponownie wciela się w rolę tytułowej niani podczas krajowego tournée „Mrs. Doubtfire” – musicalu autorstwa Wayne’a Kirkpatricka i Kareya Kirkpatricka. Jest to adaptacja filmu z 1993 roku z Robinem Williamsem w roli głównej. To wspaniała historia bezrobotnego aktora i rozwiedzionego ojca, który dokłada wszelkich starań, aby zobaczyć swoje dzieci. W Chicago możemy ją zobaczyć od 27 lutego do 10 marca.

Bezrobotny aktor, Daniel Hillard zrobi, wszystko dla swoich dzieci. Po utracie prawa do opieki nad nimi, przechodzi metamorfozę w szkocką nianię, Euphegenię Doubtfire, desperacko próbując pozostać w ich życiu.

Gdy jego nowa postać zaczyna żyć własnym życiem, pani Doubtfire uczy Daniela więcej, niż się spodziewał, o tym, jak być ojcem. „To urocza komedia muzyczna o wielkim sercu, której teraz potrzebujemy” – napisał Chicago Tribune.

Musical „Mrs. Doubtfire” został wyreżyserowany przez czterokrotnego zdobywcę nagrody Tony®, Jerry’ego Zaksa. Natomiast żonę Hillarda gra autentyczna żona Roba McClure’a.

„Mrs. Doubtfire” będzie grany od wtorku, 27 lutego do 10 marca w James M. Nederlander Theatre, przy 24 W. Randolph St., Chicago. Spektakl trwa 2 godziny i 35 minut z jedną przerwą i jest przeznaczony dla osób powyżej 8 lat.

Bilety w cenie 30-105 dolarów są do nabycia tutaj. Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie internetowej: broadwayinchicago.com.

Źródło: dailyherald, theatre in chicago
Foto: broadway in chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu