Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Thomas Dobosz. Jedyny ocalały z niedzielnej katastrofy na I-90, w której stracił żonę i czworo swoich dzieci, zmarł w szpitalu

Opublikowano

dnia

Mieszkaniec Rolling Meadows trafił do szpitala w krytycznym stanie, po tragicznym wypadku na autostradzie I-90 w powiecie McHenry, w którym zginęła jego żona i czworo dzieci, a także przyjaciółka córki rodziny oraz kierowca – kobieta, która jechała pod prąd.

Thomas Dobosz zmarł w środę rano w Centrum Medycznym Uniwersytetu Loyola w Maywood, poinformowała Natalia Derevyanny, rzecznik Biura Lekarzy Egzaminatorów Powiatu Cook.

W wypadku śmierć na miejscu poniosła jego żona Lauren Dobosz i czworo dzieci Emma, ​​Lucas, Nicholas i Ella.

Rodzina Doboszów była stałymi bywalcami Oriole Park, gdzie byli członkami drużyny piłkarskiej i cheerleaderek Oriole Park Falcons, największego programu dla młodzieżowy po północno-zachodniej stronie.

Członkowie Oriole Park Falcons, krewni ofiar oraz przyjaciele, zorganizowali w poniedziałek czuwanie dla rodziny i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na rodzinny pogrzeb. Do tej pory zebrano prawie 100 tys. dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Do katastrofy doszło o godzinie 2:11 w nocy w niedzielę.

Według policji stanowej Thomas Dobosz jechał prawidłowo na zachód autostradą I-90 w pobliżu Riley, gdy kierowca jadący pod prąd uderzył czołowo w rodzinnego Chevroleta vana. Oba samochody stanęły w płomieniach w wyniku zderzenia, powiedzieli urzędnicy.

Lauren Dobosz i ich dzieci, w wieku 13, 7, 6 i 5 lat, zginęli na miejscu, według urzędników i organizatora GoFundMe. 13-letnia dziewczynka Katriona Koziara będąca przyjaciółką najstarszej córki Doboszów także poniosła śmierć na miejscu.

Rodzina była w drodze na rodzinne wakacje w Minnesocie, kiedy doszło do katastrofy.

22-letnia kobieta kierująca samochodem, który czołowo uderzył w auto Dobosza, Jennifer Fernandez, również zginęła na miejscu, podała policja.

Do tej pory nie wiadomo dlaczego Fernandez jechała w przeciwnym kierunku. Dochodzenie jest w toku.

Lauren Dobosz była trenerem cheerleaderek i asystentką sekretarza drużyny. Jej mąż zarządzał stoiskiem z koncesjami.

Na poniedziałkowym czuwaniu przyjaciele i rodzina wspominali rodzinę. Kondolencje i wspomnienia pojawiły się również w mediach społecznościowych dla rodziny, dzieląc się zdjęciami, filmami i wierszami w hołdzie.

„Nie da się podsumować, jak niesamowita była ta rodzina w jednym akapicie”, napisał Ryan Cooper, dyrektor cheerleaderek zespołu na FB.

„Zajęłoby całe życie, aby naprawdę uhonorować ich za ludzi, którymi byli. Miłość, którą okazywali każdemu, kogo spotkali. Zawsze służyli pomocą bez zadawania pytań. Lojalny do głębi! Cechy rzadko spotykane w dzisiejszym świecie. Obrazy Waszych słodkich dzieci, które obserwowałem, jak rosną przez lata, zalewają moją głowę, ich małe głosy kiedyś tak dźwięczne, a nigdy więcej ich nie usłyszę.”

Thomas Dobosz pracował jako stolarz, a jego żona była barmanką w Lulu’s Gaming w Rolling Meadows.

Możesz przekazać darowiznę na cele pogrzebowe na GoFundMe.

 

 

Źródło: blockclubchicago, GoFundMe
Foto: fb

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu