Połącz się z nami

News Chicago

Polish Farm Market oferuje polską żywność w dawnej siedzibie Szymanski Deli w Portage Park

Opublikowano

dnia

Polskie mięsa, dania i delikatesy są teraz dostępne na Far Northwest Side, w miejscu gdzie Szymanski Deli & Liquors działał przez ponad 30 lat. Polish Farm Market otworzono 18 lipca, a w tym tygodniu sklep planuje otworzyć swoją piekarnię. Właściciel zatrudnił pracowników ze sklepu Szymanski Deli, który zbankrutował w październiku.

Polish Farm Market został otwarty dwa tygodnie temu pod adresem 6014-6016 W. Irving Park Road, jest czynny codziennie od 8:00 rano do 8:00 wieczorem.

Współwłaściciel sklepu, George Herrera i jego dwaj bracia rozpoczęli reorganizację firmy w maju, aby zając lokal po sklepie Szymanski Deli i oferować świeże, lokalne artykuły spożywcze w przystępnych cenach.

W Polish Farm Market znajduje się bar, w którym codziennie przygotowywane są klasyczne polskie produkty, w tym szaszłyki; mielone kotleciki wieprzowe i roladki (słona bułka mięsna faszerowana wieprzowiną, szczypiorkiem i warzywami).

REKLAMA REKLAMA

W menu znajdziemy też kapustę kiszoną.

W sprzedaży dostępne są również dania na wynos, w tym sushi, sałatki i zupy. W sklepie spożywczym jest również duży wybór kiełbas, ryb i serów. Właściciele planują zapełnić półki delikatesowe większą ilością kiełbasy, wędzonych ryb takich jak pstrąg i łosoś oraz innych polskich produktów.

„Chcę spróbować pomóc [polskiej] społeczności”. – mówi Herrera.

Ponieważ sklep jest na wczesnym etapie, właściciele proszą klientów o opinie na temat tego, co mogą ulepszyć i jakie produkty mogliby sprzedawać. Herrera zachęca ludzi do wyrażania sugestii.

Sklep nie sprzedaje alkoholu, ale będzie mógł to zrobić, gdy miasto zatwierdzi licencję na alkohol.

Sklep spożywczy otrzymuje owoce morza od Supreme Lobster and Seafood Company z Villa Park. Trwają prace nad kolejnymi partnerstwami z lokalnymi gospodarstwami rolnymi i polskimi firmami spożywczymi, poinformował Herrera.

Właściciele, którzy są Meksykanami, dodali latynoskie produkty spożywcze, takie jak tortille i salsy, ale sklep koncentruje się przede wszystkim na polskich produktach.

​​Gina Wimiarski, która każdego ranka robi wszystkie delikatesy od podstaw, pracowała w Szymanski Deli przez dziesięciolecia. Mieszkanka Portage Park, który mieszka blisko sklepu, pochodzi z Polski i mieszka w sąsiedztwie od 44 lat. Mówi po angielsku, hiszpańsku i polsku i chce, aby sklep przyciągał wszystkich ludzi ze społeczności.

Polscy imigranci zaczęli osiedlać się na terenie Wicker Park w XIX wieku, zakładając kościoły, szkoły i tętniącą życiem dzielnicę biznesową. Przez cały XX wiek polscy Amerykanie zakładali społeczności wzdłuż Milwaukee Avenue po północno-zachodniej stronie.

Dodanie Polish Farm Market w Portage Park zaoferuje więcej możliwości dla polskich rodzin, które nadal mieszkają w mieście.

Herrera planuje otworzyć piekarnię w przyszłym tygodniu, teraz, gdy ma już polskiego piekarza.

 

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: screenshot

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu