Połącz się z nami

News USA

JetBlue wygrał bitwę o Spirit z liniami Frontier. Kupi żółte samoloty za 3,8 miliarda dolarów

Opublikowano

dnia

JetBlue Airways Corp. zgodził się kupić Spirit Airlines Inc. za 3,8 miliarda dolarów, po długich przetargach z liniami Frontier. Takie połączenie stworzy piątego co do wielkości lotniczego przewoźnika w USA.

Umowa została ogłoszona w czwartek po wielomiesięcznej wojnie przetargowej między JetBlue i Frontier Group Holdings Inc.

JetBlue zapłaci 33,50 USD w gotówce za każdą akcję Spirit.

Akcje Spirit wzrosły w czwartek o 5,6%, podczas gdy akcje JetBlue pozostały bez zmian. Frontier wzrósł o 20,5%.

Nowa umowa stanowi punkt kulminacyjny wysiłków JetBlue, aby oderwać Spirit od Frontiera – konkurencyjnego przewoźnika, który zawarł umowę kupna Spirit, gdy JetBlue wkroczył z konkurencyjną ofertą. Spirit i Frontier odwołali swoją fuzję w środę, otwierając drogę dla połączenia linii z JetBlue.

REKLAMA REKLAMA

JetBlue oświadczył, że zakup Spirit uczyni go groźniejszym konkurentem dla czterech przewoźników dominujących w podróżach lotniczych w USA: American Airlines Group Inc., Delta Air Lines Inc., United Airlines Holdings Inc. i Southwest Airlines Co.

Dojście do porozumienia było trudnym procesem. JetBlue i Spirit od kwietnia toczyli niezwykle zajadłą i publiczną bitwę, a Spirit twardo bronił swoich wcześniejszych planów fuzji z Frontier.

Początkowo wydawało się mało prawdopodobne, że JetBlue będzie w stanie rozdzielić Spirit i Frontier – obie firmy są blisko powiązane i od lat dyskutowały o połączeniu. Oferta Frontier, była jednak warta około 1 miliard dolarów mniej niż oferta JetBlue.

Ostateczna cena, na którą obie firmy zgodziły się, nie zmieniła się w porównaniu z poprzednią ofertą JetBlue, wynoszącą 33,50 USD za akcję, a część tej płatności nastąpi natychmiast, gdy inwestorzy Spirit podpiszą umowę.

Mimo to zwycięstwo JetBlue nad Frontierem oznacza początek walki o to, by organy antymonopolowe zaakceptowały umowę.

Departament Sprawiedliwości obawia się, że konkurencja linii lotniczych słabnie po latach fuzji, a administracja Bidena przyjęła twarde stanowisko w sprawie egzekwowania przepisów antymonopolowych i szeroko rozumianych fuzji przedsiębiorstw.

JetBlue zgodził się zapłacić akcjonariuszom Spirita opłatę za zerwanie umowy w wysokości 400 milionów dolarów, jeśli transakcja zostanie zabroniona przez organy antymonopolowe, a także kolejne 70 milionów dolarów firmie. Zobowiązała się również do zbycia niektórych aktywów, w tym wszystkich udziałów Spirit na lotniskach, na których współpracują JetBlue i American.

Dyrektorzy Frontier przekazali w środę, że są rozczarowani decyzją, ale zapowiedzieli, że Frontier jest gotowy do rozwoju jako samodzielna linia lotnicza.

Spirit będzie musiał zwrócić Frontierowi 25 milionów dolarów za koszty poniesione w związku z nieudaną transakcją i będzie czekał na kolejne 69 milionów dolarów, jeśli zgodzi się na kolejne przejęcie w przyszłym roku, które ostatecznie zostanie zakończone.

JetBlue wcześniej przegapił szansę na przejęcie Virgin America, przegrywając wojnę licytacyjną z Alaska Air Group Inc. w 2016 roku. 

Nawet jako połączony podmiot JetBlue i Spirit będą na odległym piątym miejscu za większymi liniami lotniczymi, które kontrolują około 80% przelotów w kraju.

Połączona linia lotnicza będzie miała 458 samolotów i ponad 300 zamówionych maszyn. JetBlue zapowiedział, że planuje zmodernizować charakterystyczne jasnożółte samoloty Spirit, aby dopasować je do własnej floty.

Połączona linia lotnicza miałaby mieć siedzibę w Nowym Jorku, z Robinem Hayesem, jako dyrektorem, na czele, podały linie lotnicze.

Spirit i JetBlue pozostaną konkurentami i będą działać osobno dopóki umowa nie zostanie sfinalizowana.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/rypson

 

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu