Połącz się z nami

News USA

Badania potwierdzają, że koronawirus pojawił się na rynku w Wuhan skąd rozprzestrzenił się na całą Ziemię

Opublikowano

dnia

Dwa nowe badania dostarczają więcej dowodów na to, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się na rynku w Wuhan w Chinach, gdzie sprzedawano żywe zwierzęta – co dodatkowo wzmacnia teorię, że wirus pojawił się u wolno żyjących zwierząt, a nie uciekł z chińskiego laboratorium.

Badania, opublikowane w Internecie we wtorek przez czasopismo Science, pokazują, że rynek hurtowy owoców morza Huanan był prawdopodobnie wczesnym epicentrum plagi, która zabiła obecnie prawie 6,4 miliona ludzi na całym świecie.

Naukowcy doszli do wniosku, że wirus, który powoduje COVID-19, SARS-CoV-2, prawdopodobnie przeniósł się ze zwierząt na ludzi dwa razy.

„Wszystkie te dowody mówią nam to samo: wskazują dokładnie na ten konkretny rynek w środku Wuhan” – poinformował Kristian Andersen, profesor na Wydziale Immunologii i Mikrobiologii w Scripps Research i współautor jednego z badań.

W jednym badaniu, które obejmowało dane zebrane przez chińskich naukowców, biolog ewolucyjny z University of Arizona Michael Worobey i jego współpracownicy wykorzystali narzędzia mapujące do zlokalizowania ponad 150 najwcześniej zgłoszonych przypadków COVID-19 z grudnia 2019 r.

Zmapowali również przypadki z Styczeń i luty 2020 r. na podstawie danych z aplikacji społecznościowej, która utworzyła kanał, w którym osoby z COVID-19 mogą uzyskać pomoc.

Najwyższa gęstość zachorowań była zarówno bardzo bliska, jak i bardzo skoncentrowana na rynku w Wuhan.

„Co najważniejsze, dotyczy to zarówno wszystkich przypadków w grudniu, jak i przypadków bez znanego związku z rynkiem… I jest to wskazówka, że ​​wirus zaczął rozprzestrzeniać się u osób, które pracowały na rynku, ale potem zaczął rozprzestrzeniać się na lokalną społeczność. ”- powiedział Worobey podczas briefingu prasowego

Na rynku Huanan ludzie sprzedają dzikie zwierzęta, takie jak jenoty, które są podatne na zakażenie koronawirusem .

W innym badaniu naukowcy przeanalizowali różnorodność genomową wirusa w Chinach i poza krajem, zaczynając od najwcześniejszych genomów próbki w grudniu 2019 r. i rozciągając się do połowy lutego 2020 r. Odkryli, że dwie linie – A i B – wyznaczyły początek pandemii w Wuhan.

Współautor badania Joel Wertheim, ekspert ds. ewolucji wirusów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wskazał, że linia A jest bardziej genetycznie podobna do koronawirusów nietoperzy, ale wydaje się, że linia B zaczęła rozprzestrzeniać się wcześniej u ludzi, szczególnie na rynku.

To zazwyczaj mało prawdopodobne „Ale istniały pewne warunki — takie jak ludzie i zwierzęta w bliskim sąsiedztwie oraz wirus, który może przenosić się ze zwierząt na ludzi i z człowieka na człowieka”. Tak więc „bariery dla rozprzestrzeniania się zostały obniżone tak, że naszym zdaniem należy spodziewać się wielokrotnych wprowadzeń” – powiedział Wertheim.

Wielu naukowców uważało, że ​​wirus przeszedł z nietoperzy na ludzi, bezpośrednio lub przez inne zwierzę. Ale w czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła głębsze zbadanie, czy można winić wypadek w laboratorium.

Początki pandemii pozostają kontrowersyjne i nie można obalić teorii ucieczki wirusa z laboratorium.

Niektórzy naukowcy uważają, że wyciek z laboratorium jest bardziej prawdopodobny, a inni pozostają otwarci na obie możliwości. Dwa nowo opublikowane badania skłaniają jednak do hipotezy naturalnego pochodzenia koronawirusa.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube, istock/Pornpak Khunatorn

News USA

W sobotę odbył się pogrzeb 42-letniej Lisy – ofiary strzelaniny w Kansas City

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki żałobników wzięło udział w sobotnią mszę pogrzebową w intencji mieszkanki okolic Kansas City w stanie Missouri, która zginęła podczas świętowania zwycięstwa drużyny Chiefs w Super Bowl. Lisa Lopez-Galvan była jedną z około dwudziestu osób, które zostały postrzelone 14 lutego przed Union Station.

Podczas 90-minutowego nabożeństwa wspominano Lisę Lopez-Galvan jako kochającą żonę i matkę, której uśmiech potrafił rozświetlić pokój i która każdy dzień postrzegała jako szansę na przeżycie cudu. Kiedy jej trumna znajdowała się w pobliżu kościoła katolickiego Redemptorystów w Kansas City, żałobnicy – niektórzy w koszulkach Chiefs – również usłyszeli grę i śpiew zespołu mariachi.

O tragicznej strzelaninie podczas świętowania zwycięstwa drużyny Chiefs w Super Bowl pisaliśmy 15 lutego.

Wraz z mężem i młodym dorosłym synem, 43-letnia Lopez-Galvan dołączyła do tłumu liczącego około 1 miliona ludzi uczestniczących w paradzie i wiecu 14 lutego. Gdy uroczystości dobiegły końca, wywiązał się spór między dwoma grupami ludzi, który doprowadził do strzelaniny.

Lisa Lopez-Galvan, miłośniczka muzyki, która grała na weselach, imprezach oraz w barze American Legion, dostała się w sam środek niebezpiecznej strzelaniny. Wszyscy inni ranni przeżyli.

W sprawie jej śmierci oskarżono dwóch mężczyzn, a dwóm nieletnim postawiono zarzut posiadania broni.

Zarówno gracze Kansas Chiefs, jak i celebryci skontaktowali się z rodziną zastrzelonej kobiety. Gwiazda popu Taylor Swift, która często pojawia się na trybunach podczas meczów Chiefs, ponieważ spotyka się z Travisem Kelce’em, przekazała rodzinie Lopez-Galvan 100 000 dolarów wsparcia.

Przyjaciele Lisy zapamiętali ją jako ekstrawertyczkę i zagorzałą katoliczkę, oddaną rodzinie. Kobieta pracowała w biurze pośrednictwa pracy oraz jako DJ-ka.

Jej ojciec założył w latach 80-tych pierwszą w mieście grupę mariachi, o nazwie Mariachi Mexico, a rodzina jest dobrze znana i aktywna w społeczności latynoskiej. Brat Lisy, Beto Lopez, jest dyrektorem generalnym Guadalupe Centers, które świadczy usługi społeczne i prowadzi szkoły społeczne dla społeczności latynoskiej.

Lisa Lopez-Galvan oraz jej dwójka dzieci uczęszczała do Bishop Miege, katolickiej szkoły średniej na przedmieściach Kansas City.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, .dignitymemorial
Czytaj dalej

NEWS Florida

Trump chce oddalenia sprawy dotyczącej gromadzenie tajnych dokumentów w Mar-a-Lago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek wieczorem prawnicy Donalda Trumpa złożyli siedem wniosków mających na celu odrzucenie sprawy karnej za przechowywanie tajnych dokumentów w jego posiadłości w Mar-a-Lago. Byłemu prezydentowi zarzuca się m.in. umyślne zachowanie informacji niejawnych po odejściu ze stanowiska i utrudnianie federalnego śledztwa w tej sprawie.

Prawnicy Donalda Trumpa przedstawili zestaw argumentów wskazujących, że zarzuty są błędne z prawnego punktu widzenia. Według nich prokuratorzy wybrali byłego prezydenta na cel z powodów politycznych, a specjalny prokurator, Jack Smith, prowadzący sprawę nie miał uprawnień prawnych do jej wniesienia.

We wnioskach prawników złożonych w czwartek zawarto także twierdzenie, że były prezydent jest chroniony immunitetem, ponieważ decyzję o przesłaniu tajnych dokumentów do Mar-a-Lago podjął jeszcze będąc prezydentem.

12 lutego Trump pojawił się w sądzie federalnym w Fort Pierce na Florydzie, aby po raz pierwszy spotkać się twarzą w twarz z sędziną okręgową USA Aileen Cannon, prowadzącą tą sprawę. O jego wizycie w sądzie pisaliśmy tutajSędzina przeprowadziła wtedy serię oddzielnych przesłuchań za zamkniętymi drzwiami z obrońcami i prokuratorami, aby omówić tajne dowody w tej sprawie.

Donald Trump twierdzi również, że nie może być ścigany, ponieważ Kongres nie postawił go w stan oskarżenia i nie skazał za zarzuty podniesione obecnie przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha. Kongres jednak nie był świadomy bezprawnego przechowywania dokumentów przez około rok po jego odejściu ze stanowiska.

W innym wniosku Trump stwierdza, że zgodnie z prawem federalnym miał całkowitą swobodę w oznaczaniu tajnych dokumentów jako „osobistych”, usuwając je z własności rządu i czyniąc je swoimi. Twierdzi także, że mianowanie Smitha na specjalnego doradcę przez Prokuratora Generalnego, Merricka Garlanda, było niewłaściwe.

Wszystkie te wnioski – a także trzy inne, które zostały złożone zapieczętowane – muszą zostać rozpatrzone przez sędzię okręgową USA Aileen Cannon, którą Trump nominował na to stanowisko w ostatnich miesiącach swojej prezydentury.

Aileen Cannon wyznaczyła proces Donalda Trumpa na 20 maja, ale od tego czasu opóźniała wiele terminów przedprocesowych, co prowadzi do powszechnego przekonania, że ostatecznie odłoży postępowanie.

W tym tygodniu ma odbyć się rozprawa w jej sali sądowej w Fort Pierce na Florydzie w sprawie harmonogramu rozpraw, od którego prawdopodobnie zależeć będzie, czy były prezydent stanie tam w tym roku przed ławą przysięgłych.

Kilka argumentów podniesionych przez Trumpa i jego współoskarżonych w czwartek pozostaje na razie tajemnicą. Cannon wydała we wtorek zarządzenie nakazujące obrońcom składanie wniosków zapieczętowanych, jeżeli zawierają one jakiekolwiek informacje, które prokuratorzy lub obrona uznają za poufne.

Prokuratorzy i obrońcy toczą spór dotyczący tego, czy nazwiska świadków i inne informacje można umieszczać w dokumentach publicznych. Prokuratorzy twierdzą, że publiczne identyfikowanie świadków może narazić ich na nękanie i groźby.

Sędzina nie rozstrzygnęła jeszcze ostatecznie tej kwestii, dlatego nakazała zapieczętowanie wszystkich zgłoszeń zawierających takie informacje do czasu podjęcia decyzji.

 

Źródło: politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Polska strażniczka przejścia dla pieszych pośmiertnie awansowana przez NYPD

Opublikowano

dnia

Autor:

Pani Krystyna Naprawa została pośmiertnie awansowana na stanowisko „community coordinator” w NYPD. Zginęła tragicznie wykonując swoje obowiązki strażniczki przejścia dla pieszych, w październiku 2023 roku.

W ceremonii nadania awansu, która miejsce miała w czwartek, 22 lutego, w siedzibie głównej NYPD, udział wzięła córka, syn i rodzina zmarłej, a także, główne władze NYPD oraz grupa strażników przejść dla pieszych w Nowym Jorku.

Śmierć Pani Krystyny, doprowadziła do zmian w zasadach pracy strażników przejść dla pieszych w Nowym Jorku – nowe narzędzia i nowe zasady bezpieczeństwa zostały wprowadzone w pracy osób na tych stanowiskach, m.in. wydłużono trening, wprowadzono nowe – odznaczające się – odblaski na mundurze.

Aby uhonorować Panią Krystynę, na skrzyżowaniu gdzie zginęła – Woodhaven Blvd. i Atlantic Avenue na Queensie – pracować będzie teraz dwóch strażników przejść dla pieszych.

Jak powiedziała nam rodzina zmarłej, nie wiadomo jeszcze, jaka kara spotka kierowcę śmieciarki, który śmiertelnie potrącił Panią Krystynę.

Autorka: Monika Adamski

 

Źródło: Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu