Połącz się z nami

News USA

Na poniedziałkowym spotkaniu prezydent Biden z pomarańczową wstążką nawiązał do masakry w Highland Park

Opublikowano

dnia

Zanim prezydent Joe Biden ogłosił podczas wielkiej ceremonii w poniedziałek na South Lawn Białego Domu nowe prawo mające na celu ograniczenie przemocy z użyciem broni, spotkał się prywatnie w Gabinecie Owalnym z gubernatorem stanu Illinois J.B. Pritzkerem, burmistrz Highland Park Nancy Rotering i dowódcą policji Highland Park Chrisem O’Neill’em.

Spotkanie miało miejsce, prawie co do godziny, tydzień po tym, jak strzelec używający broni szturmowej otworzył ogień o 10:14 czasu centralnego i zabił siedem osób i zranił dziesiątki innych podczas parady w Highland Park 4 lipca.

To wydarzenie mające na celu podkreślenie znaczenia nowej ustawy podpisanej przez Bidena 25 czerwcapierwszego środka kontroli broni od prawie trzech dekad – tylko uwydatniło niezdolność Kongresu do uchwalenia zakazu dla broni szturmowej.

Amerykanie mieli zakaz posiadania broni szturmowej w latach 1994-2004, ale nie było głosów, aby go przedłużyć, mimo rosnącej liczby masakr dokonywanych przez osoby uzbrojone w karabiny szturmowe.

REKLAMA REKLAMA

Rotering miała na sobie pomarańczową wstążkę – kolor pomarańczowy ma na celu podniesienie świadomości na temat przemocy z użyciem broni – z pieczęcią „HP STRONG”.

W Gabinecie Owalnym Rotering zdjęła wstążkę z marynarki i wręczyła ją Bidenowi. Niedługo później, kiedy Biden pojawił się na podium, aby zaprezentować nowe prawo dotyczące broni, miał pod przypinką z amerykańską flagą wstążkę „HP STRONG”.

Ta ponadpartyjna ustawa jest bezpośrednim wynikiem ostatnich tragicznych zdarzeń: strzelaniny 24 maja w szkole w Uvalde w Teksasie, w której zginęło 19 uczniów i dwie nauczycielki, oraz masakry 14 maja w sklepie spożywczym w Buffalo w stanie Nowy Jork, w której zginęło 10 osób.

Na początku ceremonii Biden nawiązał się do masakry w Highland Park:

„Chcę szczególnie podziękować gubernatorowi Illinois i burmistrz Highland Park za przybycie tutaj. Odbyliśmy kilka rozmów zaraz po ataku w Highland Park i byłem pod wrażeniem ich sposobu postępowania. I, jak dyskutowaliśmy we trójkę, mamy więcej do zrobienia.”

„Więcej do zrobienia” to wydanie zakazu posiadania broni szturmowej.

Do Bidena dołączyła wiceprezydent Kamala Harris, która w ubiegły wtorek złożyła kondolencje w Highland Park.

Wzywając do zakazu broni szturmowej, Biden powiedział: „Żyjemy w kraju zalanym bronią wojenną”.

Nowa ustawa zakłada zaostrzenie przepisów dotyczących nabywania broni przez osoby w wieku od 18 do 21 lat – umożliwia dostęp do lokalnych kartotek nabywców broni w tym wieku oraz wydłuża czas na sprawdzenie ich przeszłości z 3 do 10 dni.

Zgodnie z ustawą, osoby skazane za przemoc domową będące obecnymi lub byłymi partnerami ofiary nie mogłyby kupować broni palnej (wcześniej zakaz dotyczył wyłącznie osób przebywających w związku małżeńskim z ofiarą, mieszkających z nią lub mających z nią dzieci).

Ustawa, której wdrożenie ma kosztować ok. 13 mld dolarów, przewiduje dodatkowe fundusze federalne dla stanów wprowadzających tzw. red flag laws, czyli przepisy umożliwiające odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne dla siebie i innych.

Fundusze mają zostać przeznaczone na wzmocnienie programów dotyczących zdrowia psychicznego oraz związanych z bezpieczeństwem szkół.

South Lawn było pełne urzędników, adwokatów, ocalałych i ludzi, których życie zostało zniszczone przez przemoc z użyciem broni, czy to przez masowe strzelaniny.

Wśród uczestników wydarzenia z okolic Chicago obecni byli:

 • Cleo i Nate Pendletonowie, rodzice Hadiyi Pendleton, nastolatki zastrzelonego w parku niedaleko domu Obamy;
 • Pam Bosley z Terrell Bosley Anti-Violence Association i współzałożycielka Purpose Over Pain;
 • Komisarz Straży Pożarnej w Chicago Annette Nance-Holt, której nastoletni syn, Blair, został zamordowany;
 • Delphine Cherry, matka ofiar przemocy z użyciem broni Tylera i Tyesy;
 • dr Chico Tillmon, dyrektor wykonawczy READI Chicago;
 • Brenda Mitchell, matka ofiary Kennetha Mitchella Jr.;
 • Valerie Burgest, której syn Craig Williams został zastrzelony

Wybrani urzędnicy w South Lawn to przewodniczący Senatu Sądownictwa:

 • senator Dick Durbin, Illinois, który 20 lipca przeprowadzi przesłuchanie w sprawie masakry w Highland Park;
 • Rep. Robin Kelly, Illinois, z przemocą z użyciem broni w centrum jej portfolio od czasu pierwszego wyboru do Kongresu w 2012 roku;
 • Przedstawiciele Bobby Rush, Danny Davis, Cheri Bustos i Lauren Underwood;
 • prezes zarządu powiatu Cook Toni Preckwinkle

Pritzker i Rotering rozmawiali później z reporterami. Biden był krytykowany za to, że nie robi wystarczająco dużo a Pritzker bronił Bidena.

Prawie dziesięć lat temu Highland Park pod rządami Rotering uchwalił zakaz używania broni szturmowej.

„To musi być zakaz krajowy. To jest broń bojowa. Horror, który widzieliśmy 4 lipca, nigdy nie powinien być oglądany przez cywila i musi się skończyć”

– powiedziała Rotering.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu