Połącz się z nami

News USA

Katolicki Serwis Informacyjny zdobył 30 nagród na Katolickiej Konferencji Mediów 2022 w Portland

Opublikowano

dnia

Katolicki Serwis Informacyjny (Catholic News Service) zdobył 30 nagród od Katolickiego Stowarzyszenia Mediów, które zostały ogłoszone 7 lipca, ostatniego dnia Katolickiej Konferencji Mediów 2022 w Portland, w stanie Oregon.

Czterodniowa konferencja w Portland była pierwszą osobistą konferencją stowarzyszenia od trzech lat.

4 maja Konferencja Biskupów Katolickich USA ogłosiła, że w ramach restrukturyzacji departamentu komunikacji USCCB zostaną zamknięte biura prasowe w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Biura w Nowym Jorku zostaną zamknięte 29 lipca, a biura w Waszyngtonie 31 grudnia. Biuro Catholic News Service CNS w Rzymie pozostanie otwarte.

CNS zabrał do domu osiem nagród za pierwsze miejsce:

Chaz Muth

Chaz Muth: Best Multimedia Package, Pro-Life Activities za “Second Catholic president causes some to celebrate, gives others anxiety”:

Chaz Muth i Carol Zimmermann: Best Multimedia Package, Depiction of Religious Life za “Altar bread-baking sister hopes Communion discussion prompts understanding.”

Chaz Muth i Carol Zimmermann: Best Podcast, Topical News za “Communion.”

Rhina Guidos: Best News Writing on National or International Event, One-Shot — International Event za “Justice remains elusive to survivors of Salvador’s Sumpul River massacre.”

Paul Haring: Best Photograph, Immigration/Migration za “Watching behind bars.”

Paul Haring: Best Photograph, National/International Event za “Religion in the Rubble.”

Hosffman Ospino: Best Regular Column, General Commentary za“Caminando juntos/Journeying Together.”

Robert Duncan: Best Video, Pro-Life Activities za “Repentance on death row?”

CNS zdobył także 9 nagród za drugie miejsce:

Paul Haring, senior photographer, CNS Rome bureau. (CNS photo/Robert Duncan)

Paul Haring: Won first-runner up za “Photographer of the Year.”

Robert Duncan: Best Multimedia Package for Feature za“Vatican’s vanishing artisans: Traditional workshops struggle amid COVID-19.”

Chaz MuthCarol Zimmermann: Best Multimedia Package Series za “Communion: Politically charged catechetical crisis. Part 1:

Junno Arocho Esteves, Carol Glatz, Cindy Wooden: Best regular column Culture, Arts, Leisure za “Vatican Letter.”

Shannen Dee Williams: Best Regular Column, General Commentary za “The Griot’s Cross.”

David Agren: Best Coverage, Immigration za “The road through Mexico.”

Doreen Abi Raad: Best News Writing, International Event Series za “Lebanon Crisis.” ;

Chaz Muth: Best Photograph, Scenic, Still-life or Weather za “Still Dawn California.”

CNS wziął także 8 nagród za trzecie miejsce:

Chaz Muth: Won second-runner up za “Multimedia Journalist of the Year.”

Chaz Muth: Best Video, Depiction of Religious Life za “COVID-19 dampens hospital pastoral care.”

Chaz Muth: Best Video, Social Justice Issues za “Hospital chaplains in a pandemic.”

Robert Duncan: Best Video, The Clergy za “Bluegrass and the rosary.”

Chaz Muth: Best Video, Hot Topic — The COVID-19 Pandemic za “Hybrid school boosts Catholic values.”

Junno Arocho Esteves: Best News Writing Series, International Event za “Vatican trial.”

Chaz Muth: Best Photograph, Catholic Education za “Catholic Classroom on the Phone.”

Tyler Orsburn: Best Photograph, National/International Event za “Supreme Debate.”

CNS zdobył też 5 nagród honorowych:

Chaz MuthTom Ackerman: Best Video, Explainer za “The passion of Slavic Easter eggs.”

Carol ZimmermannChaz Muth: Best Multimedia Package, Hot Topic — The COVID-19 Pandemic za “Several Catholic colleges will require COVID-19 vaccinations in fall.”

Carol ZimmermannKatie Rutter: Best Reporting on Vocations to Priesthood, Religious Life or Diaconate za “Pandemic Vocations.”

Chaz MuthCarol Zimmermann: Best Multimedia Package for News za “Eucharistic revival could ‘move needle’ on understanding of Real Presence.

Bob Roller: Best Photograph, Portrait za “Home for the Homeless.”

 

 

Źródło: cns
Foto: cns

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu