Połącz się z nami

News Chicago

Zarobimy więcej w Chicago i powiecie Cook! Sprawdź zmiany w prawie pracy

Opublikowano

dnia

Od dzisiaj rośnie płaca minimalna w Chicago i powiecie Cook. Takie wynagrodzenie otrzymuje ponad 430 000 pracowników w mieście. Sprawdźcie swoje wypłaty w ciągu dwóch tygodni — powinniście zobaczyć więcej gotówki.

Od piątku następuje podwyżka płacy minimalnej w Chicago i w Cook County.

Pojawia się również nowe miejskie rozporządzenie dotyczące uczciwego tygodnia pracy i przepisy dotyczące molestowania seksualnego. W tym samym czasie wchodzi w życie Illinois Family Relief Plan.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Arise Chicago, organizację non-profit skoncentrowaną na pracy, Andrew Fox, dyrektor ds. standardów pracy w Departamencie Spraw Biznesowych i Ochrony Konsumentów w Chicago, ostrzegł firmy, aby wprowadziły zmiany w wypłatach.

REKLAMA REKLAMA

„Firmom Chicago chcę powiedzieć głośno i wyraźnie: prawo pracy nie jest opcjonalne. Pociągniemy cię do odpowiedzialności.”

Podwyżki płacy minimalnej

Dla pracowników bez napiwków w firmach w Chicago zatrudniających od 4 do 20 pracowników płaca minimalna będzie teraz wynosić 14,50 USD za godzinę; dla pracowników otrzymujących napiwki będzie to 8,70 USD.

Dla pracowników bez napiwków w większych firmach w Chicago płaca minimalna wyniesie 15,40 USD; wzrośnie do 9,24 USD dla pracowników otrzymujących napiwki.

Firmy z Chicago, które nie przestrzegają przepisów, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 500 do 1000 USD za każde wykroczenie.

W powiecie Cook płaca minimalna wzrośnie do 13,35 USD dla pracowników bez napiwków i do 7,40 USD dla pracowników otrzymujących napiwki w Barrington Hills, Berwyn, Countryside, Deerfield, Dolton, Evanston, Glencoe, Kenilworth, McCook, Northfield, Oak Brook, Oak Park, Phoenix, Skokie, University Park, Western Springs, Wilmette i Winnetka.

Stawki za nadgodziny dla pracowników bez napiwków i bez napiwków wzrosną w Chicago i wymienionych gminach powiatu Cook.

Płaca minimalna Illinois pozostanie na poziomie 12 USD.

Na co uważać

Laura Garza, liderka Arise Chicago, wezwała pracowników do zwracania uwagi na pracodawców, którzy mogą być nieświadomi zmian, lub pozwalają pracownikom zgubić się w bałaganie cyfr.

Na przykład warto wiedzieć, ż pracownicy, których pracodawca ma siedzibę poza Chicago, ale faktycznie pracują w Chicago przez co najmniej dwie godziny, mogą otrzymać chicagowskie wynagrodzenie minimalne.

Organizator Arise, Jorge Mujica, ostrzegł pracowników, którzy otrzymują napiwki, aby nie ustępowali.

„Pracodawcy będą próbowali powiedzieć, że jest to tylko dla pracowników bez napiwków. To nieprawda. Wzrasta również płaca minimalna dla pracowników otrzymujących napiwki”.

Płaca minimalna Chicago dla większych firm będzie również dotyczyć pracowników domowych, takich jak opiekunka, niania, sprzątanie domu czy szofer.

Nawet wyprowadzacz psów, który wykonuje część swojej pracy w domu, może potencjalnie uzyskać taką samą gwarancję wynagrodzenia.

Inne zmiany

W Chicago rozporządzenie dotyczące uczciwego tygodnia pracy nakłada obowiązek na pracodawców powiadamiania pracowników o swoich harmonogramach z 14-dniowym wyprzedzeniem zamiast 10.

Rozporządzenie z 2019 r. wymaga również od pracodawców wypłacania pracownikom dodatkowych wynagrodzeń w przypadku nagłych zmian harmonogramu.

Firmy, które nie przestrzegają przepisów, zostaną ukarane grzywną w wysokości od 300 do 500 USD za każde wykroczenie.

Przepisy dotyczące molestowania seksualnego w miejscu pracy wymagają obecnie od pracodawców posiadania pisemnych zasad dotyczących tej kwestii; powiadamiania pracowników o ich prawie do wolności od molestowania seksualnego; i wymagać dodatkowego szkolenia w zakresie molestowania seksualnego.

Kara za naruszenie przepisu wzrasta z 5000 USD do 10 000 USD.

W piątek wchodzi w życie także Illinois’ Family Relief Plan.

Plan obejmuje tymczasowe obniżenie podatków od sprzedaży paliwa, artykułów spożywczych i przyborów szkolnych; ulgi w podatku od nieruchomości; i 50 USD rabatów od podatku dochodowego dla poszczególnych osób.

Ulgi podatkowe będą automatycznie przyznawane wszystkim z szacunkowych 6,2 mln podatników, którzy się kwalifikują.

Co zrobić, jeśli uważasz, że doszło do naruszenia

Pracownicy, którzy podejrzewają, że ich pracodawcy naruszyli ich prawa, mogą złożyć skargę lub po prostu zadać pytanie, dzwoniąc pod numer 311 przez telefon lub w aplikacji CHI311 lub wysyłając e-mail do biura Andrew Foxa na adres dostępny tutaj.

Fox broni pracowników niezależnie od statusu imigracyjnego lub tego, czy są opłacani w gotówce.

Po złożeniu skargi urząd zarząda rejestru płac całej firmy i przeprowadzi wywiady z wystarczającą liczbą pracowników, aby upewnić się, że tożsamość osoby poszkodowanej nie zostanie ujawniona.

W zeszłym roku biuro Foxa przywróciło pracownikom ponad milion dolarów.

Pracodawcy, którzy pomagają przywrócić płace swoim pracownikom, mogą mieć obniżone kary.

„Do pracowników, widzimy cię. Słyszymy cię; nie wahaj się skontaktować z naszym biurem.”

„W naszym biurze masz sojusznika, miejsce, w którym zachowujemy poufność dochodzeń, aby pracodawcy nie mogli się na tobie zemścić” – powiedział Fox.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/ultramansk

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu