Połącz się z nami

News Chicago

Projekt Northwestern University skataloguje setki dokumentów rdzennych plemion

Opublikowano

dnia

Beth Redbird z Northwestern University zajęła się socjologią, chcąc działać na rzecz społeczności.  Należąc do Oglala Lakota i Oklahoma Choctaw, chce pokazać światu dane zawarte w konstytucjach plemiennych.

Jako współdyrektor Projektu Konstytucji Plemion, adiunkt Beth Redbird z Northwestern University koncentruje się na gromadzeniu, analizowaniu i katalogowaniu setek konstytucji rdzennych plemion Ameryki Północnej uchwalonych w latach 1934-2020.

Przyglądając się strukturom samorządności między narodami, Redbird skupia się na rozwoju suwerenności plemiennej i wpływach, które ukształtowały konstytucje w historii Stanów Zjednoczonych.

Projekt Redbird i Erin Delaney, profesor prawa z Północnego Zachodu finansowany jest przez National Science Foundation.

REKLAMA REKLAMA

Partnerował mu New York University-Yale American Indian Sovereignty Project, w ramach którego ochotnicy-studenci prawa przeszkoleni w zakresie prawa tubylczego odnotowują treść każdego dokumentu plemiennego.

„Konstytucje są jednym z najważniejszych elementów suwerenności plemiennej” – mówi Redbird.

„Określają strukturę rządu plemiennego. Umożliwiają dostęp do samostanowienia. Ale są także jednym z głównych sposobów, w jaki plemię potwierdza swoją suwerenność. Te konstytucje są bezpośrednią wskazówką, w jaki sposób narody starają się kontrolować własne sprawy i wyrażają, jak plemię postrzega siebie jako lud i jako naród”.

Zbieranie konstytucji plemiennych rozpoczęło się w 2018 r. w Instytucie Badań nad Polityką NU, kiedy letni program dla stypendystów pomógł rozpocząć misję archiwalną, aby odkryć każdą konstytucję uchwaloną przez federalnie uznane plemię w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych w ciągu następnych czterech lat.

Ponad 10 studentów pomogło zebrać, oczyścić i skatalogować ponad 1200 dokumentów konstytucyjnych, przeszukując dziesiątki prawniczych bibliotek i repozytoriów prawniczych, kontaktując się z narodami plemiennymi oraz z pomocą bibliotekarzy i archiwistów.

Projekt pokazuje pochodzenie konstytucji, obywatelstwa i prawa w Stanach Zjednoczonych.

Celem inicjatywy jest stworzenie narzędzia do użytku przez sądy plemienne i prawników, którzy chcą dochodzić suwerenności, domagać się praw traktatowych, odzyskiwać ziemię i angażować się w działania potwierdzające suwerenność; do wykorzystania przez naukowców do analizy polityki; oraz do użytku pedagogicznego dla nauczycieli i uczniów.

„Nauki tubylcze są w dużej mierze nauczane w szkołach publicznych, ale większość szkół całkowicie pomija dyskusje o plemionach jako narodach i współczesnych kwestiach plemiennych” – mówi Redbird.

„Pomija to nie tylko całą historię Stanów Zjednoczonych z rdzennymi ludami, ale też wkład rdzennych ludów we współczesne społeczeństwo amerykańskie i świat.

Jednym z celów Projektu Konstytucji jest pomoc ludziom w zrozumieniu, że rządy plemienne wciąż istnieją. Są żywe, różnorodne, interesujące i innowacyjne. A oni są ważni i wnoszą swój wkład”.

Planowane jest stworzenie publicznego portalu internetowego, który zawierałby historię i fakty dotyczące rządów plemiennych oraz informacje o treści konstytucji. Portal będzie również służył dla plemion do kontekstualizowania ich własnych konstytucji.

Według Redbird, umożliwienie plemionom opowiadania własnej historii i opisywania swoich rządów własnym głosem jest kluczowe nie tylko dla koncepcji suwerenności, ale dla dokładnej wiedzy o tym, co faktycznie zawarte jest w dokumentach.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Jeff Wallager

 

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu