Połącz się z nami

Kościół

Tradycyjny pogrzeb czy kremacja? Ojciec Łukasz Kleczka o trudnych sprawach ostatecznych

Opublikowano

dnia

Bez wątpienia najczęstszą formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb. Niektórzy jednak decydują się na kremację ciała zmarłego. Choć w ostatnich latach ta praktyka staje się coraz bardziej powszechna, wciąż budzi wiele wątpliwości. Na czym polega? Jakie stanowisko ma wobec niej Kościół? Jak powinien wyglądać taki rodzaj pochówku?

Na te i inne pytania odpowiadał na antenie Radia Deon ojciec Łukasz Kleczka. Salwatorianin wyjaśnia, że Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, nie zabraniając jednak kremacji. Najważniejsze jest to, żeby ludzkie ciało traktować po śmierci z szacunkiem i godnością

„Kościół dopuścił kremację zwłok ludzkich. Przypomina jednak mocno, że nie możemy zapominać o szacunku dla ludzkiego ciała. Zostało ono bowiem stworzone przez Boga, ochrzczone i jest świątynią Ducha Świętego”.

Ojciec Łukasz Kleczka przypomina, że Kościół zabrania rozsypywania zwłok po kremacji czy też dzielenia ich pomiędzy członków rodziny zmarłego. Miejscem dla ciała ludzkiego po śmierci jest cmentarz

„Po śmierci skremowane zwłoki należy pochować na cmentarzu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach z różnych względów możemy uzyskać pozwolenie na przetrzymanie prochów do czasu pochówku”.

Na antenie Radia Deon salwatorianin wyjaśnia też, co dzieje się z duszą ludzką po śmierci

„Z chwilą śmierci dusza zostaje oddzielona od ciała. Wierzymy jednak, że w momencie zmartwychwstania Bóg przywróci ją naszemu przekształconemu ciału. 320461608_826b0c9f8b_b-2-1W chwili śmierci dusza przechodzi w inną przestrzeń. Ciało zaś oczekuje na zmartwychwstanie”.

Według ojca Łukasza Kleczki żyjący powinni uczyć się odchodzenia. Radzi, aby uczestnicząc w momencie śmierci kogoś bliskiego dać mu gestem lub słowem poczucie bliskości

„My żyjący, jeśli znajdziemy się w sytuacji towarzyszenia komuś w jego ostatnich chwilach, nie zapominajmy o ludzkich gestach. Człowiek w chwili przejścia na drugi świat bardzo tego potrzebuje. Możemy z nim być, dotknąć go, podać mu rękę, żeby w tym świętym momencie nie czuł się sam”.

Salwatorianin  przypomina, że decyzja o kremacji jest indywidualnym wyborem umotywowanym naszymi racjami i wolą zmarłego.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flikr.com/Andy Eick

Polonia Amerykańska

W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.

„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.

Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.

Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).

Więcej informacji na stronie 56churches.com

 

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
Czytaj dalej

Kościół

“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee

Opublikowano

dnia

Autor:

Wyjątkowy spektakl, stworzony przez Cecylię Jabłońską i jej zespół wolontariuszy, wystawiany jest już od ponad 30 lat, nie tylko w rejonie Chicago. “Misterium Męki Pańskiej”, które pozwala zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy, w ten weekend będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Lombard IL i Milwaukee w Wisconsin.

 To poruszające widowisko, które co roku gromadzi setki osób, było tematem rozmowy w studiu Radia Deon Chicago z Urszulą Michałowską i Ksawerym Kipirzepą.

Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.

„Nasza grupa liczy około stu wolontariuszy, całe rodziny” – mówi Urszula Michałowska, odpowiedzialna za oprawę techniczną spektaklu. – „Na co dzień każdy należy do innej parafii, ale w Wielkim Poście łączymy siły, aby wystawić Misterium w nowych miejscach i dotrzeć do ludzi, którzy jeszcze go nie doświadczyli.”

Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.

Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, który początkowo traktował to jako zwykłe wyzwanie aktorskie. „Dopiero po pierwszych próbach, a szczególnie po premierowym występie w Środę Popielcową, zrozumiałem, jak ogromny wpływ to przedstawienie ma nie tylko na widzów, ale i na nas, aktorów” – mówi.

W rolach wokalnych występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz, a wśród wolontariuszy można spotkać osoby w różnym wieku – od 3-4-letnich dzieci po 81-letniego pana Tadeusza. Najmłodszy uczestnik Misterium miał zaledwie pięć miesięcy!

Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć w Lombard i Milwaukee.

To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
Czytaj dalej

News Chicago

Tysiące osób sprzeciwiających się zabijaniu dzieci uczestniczyło w Illinois March for Life

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, 25 marca 2025 r., ponad 2000 uczestników zgromadziło się w budynku Kapitolu stanowego w Springfield na corocznym Marszu dla Życia w stanie Illinois. Wydarzenie przyciągnęło działaczy pro-life, polityków oraz liderów religijnych, którzy wspólnie wyrazili swoje poparcie dla ochrony życia nienarodzonych dzieci oraz sprzeciw wobec legalizacji wspomaganego samobójstwa.

Silny głos obrońców życia

Wśród głównych mówców znalazła się dr Christina Francis, dyrektor generalna Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów Pro-Life. W swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność traktowania matki i dziecka jako dwóch pacjentów oraz skrytykowała politykę proaborcyjną w stanie Illinois.

Obok niej przemawiali także Kongresmen Adam Niemerg, była Kongresmenka stanowa Jeanne Ives oraz Mary Kate Zander, prezydent organizacji Illinois Right to Life i Illinois Right to Life Action. Na scenie pojawili się również inni polityczni i religijni liderzy ruchu pro-life.

Modlitwa i duchowe wsparcie

Marsz poprzedziła msza święta za życie, odprawiona w Sangamon Auditorium na terenie kampusu Uniwersytetu Illinois w Springfield. Wydarzenie zgromadziło tłumy, głównie uczniów katolickich szkół podstawowych, średnich oraz ośrodków Newman Centers z całego stanu.

Mszy przewodniczył biskup Thomas Paprocki, a kazanie wygłosił biskup Belleville, Michael McGovern. Podczas samego marszu biskup Paprocki prowadził wspólną modlitwę uczestników.

Młodzież w centrum wydarzeń

Diecezja Springfield podkreśliła, że znaczną część uczestników stanowili nastolatkowie i młodzi dorośli. Ich liczny udział świadczy o rosnącym zaangażowaniu młodego pokolenia w ruch pro-life i jego działania w obronie życia.

Źródło: cna
Foto: Parafia Miłosierdzia Bozego w Lombard, Diecezja Springfield
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu