Połącz się z nami

Kościół

Komunia Święta nie jest dla osób głosujących za zabijaniem. List biskupów Kolorado

Opublikowano

dnia

W liście otwartym z 6 czerwca katoliccy biskupi Kolorado poprosili tych katolickich ustawodawców, „którzy mieszkają lub czczą w stanie” i głosowali za ustawą stanu Kolorado o równouprawnieniu w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, „aby dobrowolnie powstrzymali się od przyjmowania Komunii Świętej”. Sprawę komentuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Wezwali do tego działania „aż nastąpi publiczna pokuta i otrzyma się sakramentalne rozgrzeszenie w spowiedzi”.„Brzemię ich decyzji nie spoczywa na barkach księży, diakonów czy świeckich szafarzy nadzwyczajnych Eucharystii” – napisali.

„Opiera się na sumieniach i duszach tych polityków, którzy zdecydowali się wspierać to złe i niesprawiedliwe prawo”.

Ustawa o równości zdrowia reprodukcyjnego jest uważana za jeden z najbardziej liberalnych środków aborcyjnych w kraju. Gubernator Jared Polis szybko podpisał ją 4 kwietnia, tuż po tym, jak w końcu przeszła przez Izbę Stanową i Senat.

Ustawa ta zezwala na aborcję na żądanie przez pełne 40 tygodni ciąży.

Dopuszcza aborcję ze względu na płeć, rasę lub wystąpienie niepełnosprawności, takiej jak zespół Downa; oraz znosi wymóg powiadamiania rodziców małoletnich o poddaniu się aborcji przez małoletniego dziecka.

Zapisuje również w prawie, że „zapłodnione jajo, zarodek lub płód nie mają niezależnych ani pochodnych praw” zgodnie z prawem stanowym i zakazuje wszelkich regulacji dotyczących aborcji w oparciu o obawy dotyczące zdrowia kobiety lub dziecka.

List podpisali: arcybiskup Denver Samuel J. Aquila, biskup Stephen J. Berg z Pueblo, biskup James R. Golka z Colorado Springs i biskup pomocniczy Jorge Rodriguez z Denver.

Kiedy ustawa posuwała się naprzód w legislaturze, „było przeciwko niej silne oburzenie”, napisali.

„Tysiące ludzi napisało do swoich prawodawców. Ponad 350 osób zeznawało przeciwko RHEA (ustawa o równouprawnieniu w zakresie zdrowia reprodukcyjnego) w Izbie, a ponad 215 zeznawało przeciwko niej w Senacie do wczesnych godzin porannych.

Czterej prałaci byli wśród setek osób, które złożyły zeznania przeciwko ustawie podczas wielogodzinnych przesłuchań w jej sprawie.

Niektórzy prawodawcy, którzy poparli ustawę, powiedzieli, że „ma ona na celu uczynienie naszego stanu miejscem docelowym aborcji i »bezpieczną przystanią«”.

„Oczekują, że ciężarne matki przyjadą z sąsiednich stanów w celu dokonania aborcji, jeśli Roe v. Wade zostanie obalone. Świadomość, że niektórzy katoliccy prawodawcy głosowali za tym, wywołuje w nas głęboki smutek i niepokój”.

„Głosowanie na RHEA było uczestnictwem w poważnie grzesznej akcji, ponieważ ułatwia zabijanie niewinnych nienarodzonych dzieci, a ci katoliccy politycy, którzy to zrobili, najprawdopodobniej umieścili się poza wspólnotą Kościoła” – napisali.

Prałaci cytowali z „Tajemnicy Eucharystii w życiu Kościoła”, 26-stronicowego oświadczenia zatwierdzonego przez grono biskupów w listopadzie ubiegłego roku.

Nie wzywa ono do zakazu komunii katolickim politykom popierającym aborcję, ale jest adresowany do wszystkich katolików w Stanach Zjednoczonych i wyjaśnia „centralne miejsce Eucharystii w życiu Kościoła”.

„Przyjęcie ciała i krwi Chrystusa w stanie grzechu śmiertelnego stanowi sprzeczność” – napisali biskupi Kolorado, cytując dokument.

„Osoba, która własnym działaniem zerwała komunię z Chrystusem i Jego Kościołem, ale przyjmuje Najświętszy Sakrament, działa niespójnie, jednocześnie domagając się i odrzucając komunię”.

„Ponadto”, powiedzieli biskupi, „przyjmowanie Eucharystii w stanie grzechu śmiertelnego jest świętokradztwem, ponieważ jest „nieokazaniem czci należnej świętemu ciału i krwi Chrystusa”.

„Wreszcie”, powiedzieli, „kiedy inni katolicy widzą osoby publiczne przyjmujące Jezusa w tak duchowym stanie, ich postanowienie bycia wiernym Ewangelii może zostać osłabione.”

„Katolicki polityk lub osoba publiczna prowadząca lub zachęcająca innych do czynienia zła jest brakiem szacunku dla dusz innych i tym, co Kościół określa jako „skandal””, stwierdzono w dokumencie.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/o:Maura Galliano

 

News USA

USA: wielki sukces filmu o siostrze Cabrini

Opublikowano

dnia

Autor:

Film „Cabrini” osiągnął czwarte miejsce w amerykańskim box office. Ekranizacja o siostrze zakonnej Frances Cabrini, która uosabia kobiecą siłę, wrażliwość na migrantów, wiarę i postawę „nigdy się nie poddawaj”, odniósł wielki sukces w USA. „Muzułmanie, ateiści i chrześcijanie obejrzeli film i wszyscy mówią jedno: że chcą być jak Cabrini” – mówi w wywiadzie dla Vatican News Eustace Wolfington, producent filmu. Papież Franciszek miał okazję obejrzeć fragmenty filmu.

Film został wyprodukowany przez Angel Studios, firmę, która stworzyła również odnoszący międzynarodowe sukcesy serial „The Chosen” o Jezusie z Nazaretu. Reżyserem filmu jest Alejandro Gómez Monteverde, reżyser i współtwórca „Sound of Freedom”, jednego z najbardziej popularnych filmów w USA w 2023 roku.

„Cabrini” wszedł na ekrany kin w USA w Dzień Kobiet, 8 marca, a wkrótce trafi na ekrany we Włoszech i wielu krajach na całym świecie. Film opowiada historię siostry Frances Saaverio Cabrini (1850-1917).

Nieprzyjęta do zakonu z powodu słabego zdrowia, sama założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Najświętszego Serca Jezusa. Chciała ewangelizować i służyć najbiedniejszym w Chinach. Papież Leon XIII polecił jej jednak, by służyła społeczności włoskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych. „Nie na Wschód, Cabrini, ale na Zachód!” – powiedział do niej.

Niezliczone trudności, jakie napotkała po przybyciu do Nowego Jorku w 1889 roku, nie powstrzymały jej przed służeniem imigrantom i najbiedniejszym z biednych. Film pokazuje, jak osoba o słabym zdrowiu, z łamaną angielszczyzną, zbudowała imperium nadziei, edukacji i opieki zdrowotnej, które trwa do dziś w USA i na wszystkich kontynentach. W ciągu 34 lat założyła zdumiewającą liczbę 67 szpitali, szkół i sierocińców.

„Energię czerpała z intensywnego skupienia się na służeniu Jezusowi we wszystkim, o co ją prosił, a jej dziedzictwo trwa do dziś” – czytamy na stronie filmu. Jest pierwszą obywatelką amerykańską, która została ogłoszona świętą (w 1946 r.). Jest patronką imigrantów.

Siostrę Frances Cabrini gra Cristiana Dell’Anna, znana z serialu „Gomorra”. Giancarlo Giannini gra Leona XIII, występuje także John Lithgow, zdobywca dwóch Złotych Globów. Andrea Bocelli i jego 12-letnia córka Virginia wykonują piękny duet dla „Cabrini”. Ponadto Virginia Bocelli debiutuje jako aktorka.

„Film trafia do serc ludzi. Mówią, że przyszli na film, zasmuceni zepsutym światem, i wychodzą stąd rozpaleni nadzieją, że chcą coś zrobić. To podniosło na duchu wielu ludzi, zwłaszcza młodych” – podsumował Eustace Wolfington w wywiadzie dla Vatican News.

Autor: Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Foto: vatican news
Czytaj dalej

Kościół

Dziś Wielki Czwartek. Co trzeba wiedzieć o świętowaniu tego dnia?

Opublikowano

dnia

Autor:

W Wielki Czwartek rozpoczyna się najważniejszy czas w całym roku. Zacznij ten dzień od tej jednej rzeczy.

Kościół proponuje nam zmierzenie się z konkretnymi wydarzeniami z życia Jezusa, która miały miejsce bezpośrednio przed Jego męką i śmiercią. Zrób dzisiaj to, co On zrobił w Ewangelii.

Zacznijmy od Ewangelii (J 13, 1-15)

„Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».”

Jezus z Ojcem wpadli na genialny pomysł. Tak bardzo nas ukochał, że z tej miłości Jezus przyjął ludzkie życie. Jednak On i Ojciec wiedzieli, że to życie się skończy i znów ludzie będą pozbawieni tak bliskiej, fizycznej obecności Boga. Chleb i wino, używane każdego roku podczas Paschy miały zmienić swoje znaczenie.

Powiedział uczniom, że odtąd, kiedy będą ten chleb spożywać i pić to wino, będą spożywali Jego Ciało i pili Jego Krew. Że zawsze, kiedy w Jego Imię o to poproszą Ojca, Duch Święty przemieni te postacie w Jego – Jezusa realną obecność.

Dokonał tego w kontekście innego znaku. Umycia nóg. Możemy zadawać za Piotrem pytanie Jezusowi: po co to? Dla dwóch racji.

Pierwsza jest taka, by pozwalać Bogu na miłość do nas, tzn. przyjmować to, co On nam daje, nawet jeśli w danym momencie nie jest to dla nas zrozumiałe; to jeden z tych gestów, w których Jezus pokazuje nam, że nie musimy zasługiwać na Miłość, Jego uwagę i na zbawienie. On nam to daje darmo, trzeba tylko to przyjąć, a jak pokazuje Piotr, nie jest to łatwe.

Druga to ta, którą daje sam Jezus: byście wy także tak czynili.

Te dwa wydarzenia: pierwsza Eucharystia i umycie nóg, są ze sobą nierozerwalnie związane. Jeśli w naszym przeżywaniu Eucharystii nie ma gestu obmycia nóg, to daleko nam do Pana.

Tymczasem bardzo często czynimy ze Mszy Świętej swoisty rytuał, który kończymy błogosławieństwem i wracamy do codzienności, jakby nic się nie stało. Jezus pokazuje nam coś innego. Jakby chciał powiedzieć: wasza Msza Święta musi mieć kontynuację w codzienności, właśnie w dostrzeganiu drugiego człowieka.

Jezus dar Eucharystii, ten niepowtarzalny sposób bycia z nami, złożył w ludzkie ręce, w ręce apostołów, a ci przekazali go dalej, w ręce innych ludzi. I to jest drugi sakrament, którego ustanowienie dziś wspominamy. Kapłaństwo.

 

Źródło: deon.pl
Foto: YouTube, istock/Jorisvo/ginosphotos/
Czytaj dalej

Kościół

W Illinois powstała naszywka dla skautów honorująca Czcigodnego Ojca Augustyna Toltona

Opublikowano

dnia

Autor:

Katolicki Komitet ds. Skautingu w diecezji Springfield ogłosił utworzenie naszywki ku czci Czcigodnego Ojca Augustyna Toltona, która honoruje pierwszego uznanego czarnoskórego księdza w Stanach Zjednoczonych. O ciekawym sposobie promowania postaci, dla której rozpoczęto proces kanonizacyjny, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W zależności od wieku dziecka istnieje kilka wymagań i czynności, które należy spełnić, aby otrzymać naszywkę honorującą Czcigodnego Ojca Augustyna Toltona.

Niektóre z tych wymagań i zajęć obejmują poznanie życia ks. Toltona, odwiedzenie seminarium lub wspólnoty religijnej, odwiedzenie grobu ks. Toltona w Quincy w stanie Illinois i ułożenie modlitwy.

Pomysłodawcą naszywki jest Kyle Holtgrave, dyrektor katechezy w diecezji Springfield, który zawsze szukał sposobów, aby zwrócić większą uwagę na ks. Toltona i jego posługę.

Holtgrave, współpracuje z Katolickim Komitetem ds. Skautingu, pełniąc funkcję przewodniczącego lokalnych wysiłków diecezjalnych i promując różne działania religijne w ramach służby skautów wobec Boga.

Diecezja Springfield będzie gospodarzem przystanku na odcinku Junipero Serra pielgrzymki eucharystycznej poprzedzającej Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się w Indianapolis w dniach 17–21 lipca. Pielgrzymi zatrzymają się w Quincy w stanie Illinois, przy grobie ks. Toltona. 

Pierwotnie Holtgrave myślał o zaplanowaniu pielgrzymki dla skautów wieczorem, gdy Pielgrzymka Eucharystyczna odbędzie się przy grobie ks. Toltona i naszywki jako nagrody za uczestnictwo w niej.

Jednak, jak mówi, zdał sobie jednak sprawę, że poznanie życia i posługi księdza Toltona nie powinno ograniczać się do jednorazowego wydarzenia.

Ks. Tolton urodził się w niewoli w Missouri 1 kwietnia 1854 roku w rodzinie katolickiej. Podczas wojny secesyjnej uciekł z rodziną do Quincy w stanie Illinois. Studiował do kapłaństwa w Rzymie, ponieważ żadne amerykańskie seminarium nie przyjęło go ze względu na jego rasę.

Był pierwszym Afroamerykaninem, który przyjął święcenia kapłańskie. Był to rok w 1889 r.

Przez trzy lata służył w parafii w Quincy, po czym przeniósł się do Chicago, aby założyć parafię dla czarnych katolików w parafii św. Moniki, gdzie pozostał aż do swojej śmierci w 1897 r.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, nccs
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu