Połącz się z nami

News Chicago

Odkryj skrawki raju schowane w Chicago. Zobacz listę najpiękniejszych ogrodów

Opublikowano

dnia

Chicago to nie tylko wielkie miasto drapaczy chmur. Dzięki bujnym parkom, rzece, jeziorze i niesamowitym szlakom turystycznym Wietrzne Miasto jest pełne możliwości nawiązania kontaktu z Matką Naturą.

Chicago ma wiele ukrytych ogrodów w całym mieście. Ponieważ wiosna działa magicznie na zielonych terenach miasta, nigdy nie było lepszego czasu na odpoczynek w sekretnych ogrodach Chicago.

Przeczytaj  gdzie możesz zatrzymać się i powąchać róże!

1. Instytut Sztuki w Chicago, South Garden

Na południe od Instytutu Sztuki w Chicago znajduje się ten ogród na dachu garażu.

REKLAMA REKLAMA

W latach 1962 – 1967 Dan Kiley zaprojektował South Garden AIOC z myślą o prostej kompozycji. Pozostaje tutaj do dziś jako spokojna kryjówka od miasta, z prostokątnym basenem otoczonym rzędami drzew akacjowych i kwitnącymi roślinami cebulkowymi oraz fontanną.

2. Ogród Feniksa

W 1893 roku Japonia podarowała Chicago pawilon jako symbol dobrobytu.

Przez ponad sto lat miasto Chicago utrzymywało ten obszar, wykorzystując go jako miejsce, w którym ludzie mogli przyjeżdżać, aby dowiedzieć się czegoś o Japonii. 120 lat po otrzymaniu pawilonu park zasadził 120 drzew wiśniowych, tworząc w ten sposób Ogród Feniksa.

3. Promontory Point

Na skraju miasta można znaleźć tę małą oazę wzdłuż linii brzegowej jeziora Michigan. Ta relaksująca, naturalistyczna łąka zaprojektowana przez Alfreda Caldwella pokryta jest setkami drzew i kwitnących krzewów. Chłonąc przez te kwitnące pola, możesz również zafundować sobie wspaniały widok na panoramę miasta.

4. Cancer Survivors Garden w Maggie Daley Park

W położonym po wschodniej stronie Maggie Daley Park, znajduje się Cancer Survivors Garden.

Ogród, ukończony w 1996 roku, jest żywym świętem życia. Dzięki trzem obszarom ogrodowym oraz rzędom kwitnących kwiatów otaczających wielki pawilon, obszar ten został zaprojektowany tak, aby przywoływać kontemplację i uzdrowienie.

5. Ratusz, ogród na dachu

Chociaż ukrywa się na szczycie 11-piętrowego budynku, ogród o powierzchni 20 300 stóp kwadratowych reklamowany jako „najsłynniejszy ogród na dachu Chicago” może wcale nie być takim sekretem.

Założony w 2000 roku ogród zawiera ponad 20 000 roślin z ponad 150 różnymi gatunkami. Podobnie jak inne ogrody na dachu, ten ma za zadanie oszczędzać energię, poprawiać jakość powietrza i łagodzić efekt miejskiej wyspy ciepła. Pełni również funkcję cieszenia oczu i odpoczynku dla ludzi pracujących w centrum.

6. Alfred Caldwell Lily Pool

Oryginalny, tytułowy Lily Pool został zaprojektowany i zbudowany przez Alfreda Caldwella w 1889 roku jako część wiktoriańskiego ogrodu.

Pierwotnie pełen lilii i różnych roślin wodnych, ogród został zaadoptowany i odrestaurowany przez Lincoln Park Conservancy. Teraz ukryty obszar oferuje fantastyczny pokaz flory, ze śpiewem ptaków i szumiącymi wodami łagodnego wodospadu.

7. Chicago Women’s Park and Gardens

W 2000 roku w South Loop otwarto Women’s Park and Gardens z 3,23 akrami zieleni i ogrodów na cześć wkładu kobiet w miasto Chicago.

Ogród, schowany pomiędzy muzeami Widow Clarke House i Glessner House, oferuje wytchnienie od miasta. Ścieżka otaczająca teren ogrodów przedstawia kobietę, która wciela się w tradycyjne role i wychodzi z nich przez całe życie.

8. Ping Tom Park

Chociaż nie jest to ogród per se, park Ping Tom oferuje olśniewającą zieloną przestrzeń do zwiedzania. W bujnej okolicy znajdują się tradycyjne chińskie elementy krajobrazu z malowniczymi widokami na rzekę i panoramę miasta.

9. Ogród różany w parku Grant

W niewielkiej odległości od słynnej fontanny Buckingham w Chicago znajduje się wspaniały ogród różany, warty letniego spaceru. Przestrzeń kwitnie olśniewającymi czerwonymi i różowymi różami, przerywanymi osobliwymi białymi łukami umieszczonymi na jego terenie.

10. Cmentarz i arboretum Graceland

Cmentarz Graceland lub „Cmentarz Architektów” w dzielnicy Uptown to kolejne cudownie spokojne miejsce z dużą ilością przyrody. Tysiące drzew pokrywają rozległy obszar i oferują bujne, ustronne przestrzenie, do których można uciec, w poszukiwaniu spokoju ducha.

Otwarte dla wszystkich arcydzieła architektury, lokalna historia i zielone piękno dostarczają uczty dla zmysłów.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: screenshot, istock/neirfy

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

„Chicagowski poseł” Adam Kwiatkowski Ambasadorem RP w Watykanie

Opublikowano

dnia

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski obejmuje funkcję Ambasadora RP przy Watykanie. We wtore 28 czerwca Prezydent Andrzej Duda odwołał go ze stanowiska Sekretarza Stanu w Kancelaria Prezydenta RP. Teraz Adam Kwiatkowski będzie Doradcą Społecznym Prezydenta RP, ale najważniejsze, to wyjedzie z misja dyplomatyczną do Watykanu.

W 2011 roku Adam Kwiatkowski 51 letni polityk Prawa i Sprawiedliwości zabiegał w wyborach o głosy Polonii w Stanach Zjednoczonych. Dzięki mocnemu popraciu został nie tylko posłem startując jako radny Warszawy z ostatniego miejsca na liście, ale później został szefem gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy. W 2015 roku Prezydent powierza mu obowiązki kierowania biurem do spraw kontaktów z Polakami za granicą.

Poseł Polonii z Chicago

To właśnie głosy z Chicago zadecydowały o jego wejściu do Sejmu VII kadencji. W 2011 roku Polonia nie poparła startującego z listy PSL miejscowego dziennikarza Sylwestra Skórę. Dała kredyt zaufania nieznanemu wówczas w środowisku w Chicago Kwiatkowskiemu.

Adam Kwiatkowski z ogólnej liczby 6284 zdobytych głosów, aż 3428 uzyskał w obwodach zagranicznych, a najwięcej z Chicago. Od tej pory Adam Kwiatkowski bliżej związał się z imigrantami z Wietrznego Miasta. Kiedy sprawował funkcję posła wielokrotnie przyjeżdżał do Chicago na uroczystości rocznicowe oraz patriotyczne. W 2012 roku wraz z wdową po generale Ewą Błasik uczestniczył w chicagowskich obchodach drugiej rocznicy tragedii smoleńskiej. Po wyborach w 2011 roku przy Biurze Radia Maryja w Chicago utworzył nieformalne Biuro Poselskie, w którym spotykał się z wyborcami. Utrzymywał również relacje z Polonią w Nowym Jorku. W roku 2013 był wicemarszałkiem Parady Pulaskiego.

Kwiatkowski i Duda w USA

Przed rozpoczęciem kampanii prezydenckiej w marcu 2014 roku Adam Kwiatkowski przyleciał z Andrzejem Dudą do Chicago. Andrzej Duda był wówczas posłem w Parlamencie Europejskim. Politycy spotkali się z Polonią między innymi w parafii pod wezwaniem świętej Trójcy, świętego Ferdynanda oraz u ojców Cystersów. Ósmego marca złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Niles pod Chicago, a dzień później uczestniczyli w bankiecie Komitetu Edukacji Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

Kariera Adama Kwiatkowskiego

W 2007 roku Adam Kwiatkowski był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. funduszy europejskich. Później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odpowiadał za przygotowanie wizyt krajowych. Po katastrofie smoleńskiej został wiceprezesem Zarządu Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha KaczyńskiegoOd 20012 roku jako poseł PiS zasiadał w sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą oraz komisji finansów publicznych. Poseł był także Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa oraz Wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Warszawy i Mazowsza. Należał także do pięciu innych Zespołów Parlamentarnych, m.in. do Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M z 10 kwietnia 2010 r. oraz zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny.

W czasie kampanii wyborczej na Urząd Prezydenta Warszawy zaangażował się po stronie kandydatury Jacka Sasina. Był autorem jego kampanii wyborczej. Jacek Sasin zdobył w tych wyborach poparcie na poziomie 41%. Po wygaśnieciu mandatu posła VII kadencji Adam Kwiatkowski rozpoczął pracę w Kancelarii RP u boku nowo wybranego prezydenta Andrzeja Dudy. Ze stanowiska szefa gabinetu został odwołany 4 kwietnia 2017 i zastąpił go prof. Krzysztof Szczerski.

Narciarz i podróżnik

Adam Kwiatkowski urodził się 7 grudnia 1972 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006 – 2011 był radnym stołecznego miasta Warszawy. Ma dwóch synów: Szymona i Stefana oraz córkę Kingę. Z zamiłowania jest narciarzem i podróżnikiem. W 2015 roku uległ bardzo groźnemu wypadkowi na nartach. Po rehabilitacji gra w tenisa i jeździ na rowerze z żoną Ulą.

Źródło: inf. własna
foto: AdamKwiatkowski/facebook

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Wakacje nie dla portfela.. Co zrobić by nie został całkiem pusty po letnich wyjazdach?

Opublikowano

dnia

Autor:

Przyjemną wizję wakacji zakłócają nam kwestie finansów wśród rekordowej inflacji i wzrostu cen paliwa. Co możemy zrobić by choć trochę ocalić zasoby naszego portfela?

Na pytanie odpowiada ekspert, Kevin Brasler, redaktor naczelny książeczki czekowej dla konsumentów.

Ceny rosną na wszystko — od biletów lotniczych, przez wynajem samochodów, po zakwaterowanie. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, to zarejestrować się na stronach internetowych rezerwacji lotów i czekać na powiadomienie o taryfie, która Cię interesuje.

Możesz także zapisać się na biuletyn konsumencki, w którym wyszukują oferty linii lotniczych, a następnie przesyłają je do Ciebie e-mailem. Większość z tych taryf będzie oczywiście dotyczyła podstawowej klasy ekonomicznej.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli chodzi o punkty lojalnościowe od linii lotniczych, Brasler radzi, aby nie traktować ich priorytetowo.

„Linie lotnicze, a nawet hotele mają obecnie swoje programy. To, co otrzymujesz, jest jak rabat w wysokości jednego lub dwóch procent… jeśli możesz zaoszczędzić 20 procent, korzystając z innej linii lotniczej lub dostawcy, lepiej to zrobić niż obsesyjnie trzymać się punktów” — mówi Brasler.

Jeśli chodzi o znalezienie oferty na pokój hotelowy, Brasler tłumaczy, że istnieje wiele witryn do rezerwacji hoteli, które mogą być dobre i złe. Więc należy zacząć od znalezienia dobrej strony internetowej.

Rezerwacja pakietu podróżnego może być kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas planowania wakacji. Ale w takiej sytuacji warto skontaktować się z biurem podróży.

„Oni nie będą ci nic pobierać, ponieważ dostają prowizję z miejsca, w którym odbywa się zorganizowanie wakacji” – wyjaśnia Brasler. „Więc jest to naprawdę bezpłatne planowanie podróży”.

Planując podróż, pamiętaj o pozostawieniu w budżecie miejsca na wynajem samochodu.

Ponieważ nie ma zbyt dużej dostępności samochodów z wypożyczalni, ceny są wysokie, od 80 USD do ponad 100 USD dziennie za podstawowy samochód średniej wielkości.

Wg Braslera kluczem do planowania następnych wakacji jest elastyczność w kwestii tego, kiedy i dokąd się wybierasz.

Jeśli planujesz wyjazd do popularnego miejsca podróży, im szybciej zaczniesz planować, tym lepiej, ponieważ wraz z zapełnianiem się samolotów i hoteli ceny również spadają.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/monkeybusinessimages

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Letnie kino na świeżym powietrzu w Millenium Park. Sprawdź roztańczony repertuar i przybywaj z leżakiem!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 12 lipca do 30 sierpnia, Millennium Park będzie gospodarzem swojego corocznego filmowego lata w parku, w Jay Pritzker Pavilion. Możesz zająć krzesełko albo wziąć ze sobą leżak lub koc i spędzić czas seansu na Wielkim Trawniku. Rezerwuj wtorkowe popołudnia!

Tematem przewodnim tego lata jest: 2022 Year of Chicago Dance, a rozkładówka to odzwierciedla, prezentując filmy inspirowane sztuką tańca. Wszystkie filmy zaczynają się o 6:30 p.m.

Harmonogram seansów:

12 lipiec – In The Heights

REKLAMA REKLAMA

19 lipiec – Encanto

26 lipiec – Harry Potter and The Soccer’s Stone

2 sierpień – Dirty Dancing

9 sierpień – Knives Out

16 sierpień – Shang-Chi and the Legend of the 10 Rings

23 sierpień – Save the Last Dance

30 sierpień – Strictly Ballroom

 

Adres: Millennium Park 201 E. Randolph St. Chicago, IL 60601

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: Department of Cultural Affairs and Special Events

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu