Połącz się z nami

News USA

Ładujesz – nie tankujesz. Zobacz jakie ulgi możesz dostać na zakup samochodu elektrycznego w USA

Opublikowano

dnia

Ponieważ cena paliwa nadal rośnie, coraz więcej konsumentów w USA może rozważać zakup samochodu elektrycznego. Według klubu samochodowego American Automobile Association, od 2 do 6 maja średnia cena za galon zwykłej benzyny wzrosła o pięć centów w kraju, do 4,24 USD.

Powszechnie uważa się, że podłączenie i naładowanie samochodu na baterie będzie kosztować właściciela mniej niż zatankowanie baku. Ale pojazdy elektryczne są droższe — wiele modeli dostępnych na rynku w USA przekracza możliwości przeciętnego konsumenta.

Najtańsza Tesla, Model 3, zaczyna się od 47 000 USD; Ford Mach-E ma podobną cenę bazową, ale rzeczywista sprzedaż przekroczyła sugerowaną przez producenta cenę detaliczną.

Ford F-150 Lightning, elektryczna wersja najlepiej sprzedającego się samochodu w Ameryce w ciągu ostatnich 40 lat, przyciągnął mnóstwo kupujących biorąc pod uwagę nieco bardziej konkurencyjny punkt wyjścia: nieco poniżej 40 000 USD.

Pomimo wysokich cen sprzedaż pojazdów elektrycznych rośnie.

Nie bez znaczenia są także odliczenia podatku federalnego za kwalifikujące się zakupy, rabaty stanowe lub kredyty od zakładu energetycznego, dzięki którym możesz obniżyć wydatek, potencjalnie o kilka do wielu tysięcy dolarów. 

Co powinieneś wiedzieć o kredytach i rabatach przed zakupem? Oto przewodnik:

1. Federalna ulga w podatku dochodowym do 7500 USD*

Obecnie 7500 USD to maksymalna kwota dostępna dla nabywców nowych w pełni elektrycznych lub hybrydowych samochodów typu plug-in. Ulga to odliczenie od federalnego zeznania podatkowego za rok kalendarzowy, w którym kupiłeś samochód.

2. Rozmiar baterii ma znaczenie

Kredyty są również oparte na wielkości najważniejszej części twojego nowego pojazdu elektrycznego — baterii. Podczas gdy większość obecnych modeli plug-in osiąga maksymalną kwotę 7500 USD, hybrydy zazwyczaj dają mniejszy kredyt. Aby zobaczyć, jaka ulga przysługuje za dany model, sprawdź sekcję 30D Kodeksu Podatkowego.

3. Nie wszystkie modele EV się kwalifikują

Kredyt federalny jest dostępny, tylko dopóki firma nie sprzeda 200 000 sztuk określonego modelu. Modele Tesli i General Motors nie kwalifikują się już do ulgi podatkowej. Zawsze pytaj sprzedawcę, czy federalna ulga podatkowa jest dostępna dla modelu, który rozważasz.

4. Ulgi stanowe / rabaty sumują się

Kalifornia – stan o największej liczbie samochodów elektrycznych na drogach – ma szeroką gamę rabatów na samochody elektryczne, wszystkie szczegółowo opisane na stronie internetowej California Air Resources Board (CARB).

Programy i oferty różnią się w zależności od stanu. Np. w Nowym Jorku przysługuje „Drive Clean” rabat w wysokości do 2000 USD za każdy nowy zakup lub leasing pojazdu elektrycznego.

5. Lokalne wydziały użyteczności publicznej i/lub energetyki chcą pomóc

Zapytaj swojego dostawcę usług o jakąkolwiek zachętę lub rabat. Może oferować zniżkę na ładowarkę domową, która średnio kosztuje około 700 USD. Większym kosztem jest prowadzenie linii 220 V, która będzie zasilać twoją wtyczkę.

6. Lista zasobów

Dodaj te witryny do zakładek, aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania:

 

 

Źródło: bloomberg
Foto: You Tube, istock/PlargueDoctor/

 

News USA

Kobiety mniej zarabiają niż mężczyźni ale częściej kupują dom

Opublikowano

dnia

Autor:

W 48 z 50 stanów samotne kobiety częściej niż samotni mężczyźni posiadają dom i są także bardziej skłonne do kupna domu niż płeć przeciwna. Tak wynika z analizy danych pochodzących ze spisu powszechnego w USA. Należy wziąć pod uwagę, że kobiety zazwyczaj zarabiają około 83 centów na każdego dolara zarobionego przez mężczyznę. Dlaczego więc i jak to się dzieje?

Kobiety stanowią obecnie prawie jedną piątą rynku kupujących domy, to znaczny udział, ocenia zastępca głównego ekonomisty National Association of Realtors i wiceprezes ds. badań, dr Jessica Lautz.

Kobiety chcą miejsca, które mogą nazwać swoim własnym, w którym mogą opiekować się małymi dziećmi, a także starszymi rodzicami.

Posiadanie domu oznacza dla nich stabilizację.

Ponieważ kobiety często zarabiają mniej niż mężczyźni, tną wydatki gdzie tylko mogą, aby było ich stać na dom, wg Lautz. Mogą ograniczać wydatki na rozrywkę, czy ubrania. Często także podejmują drugą pracę, ponieważ dla posiadanie domu na własność są gotowe do finansowych poświęceń.

A co z inwestowaniem kobiet na przyszłość i na emeryturę?

Badanie Transamerica For Retirement Studies wykazało, że tylko 18% pracujących kobiet jest mocno przekonanych, że będą mogła przejść na emeryturę prowadząc wygodny tryb życia.

Ankieta przeprowadzona przez Fidelity w 2021 r. wykazała, że tylko 33% kobiet było pewnych swoich możliwości podejmowania decyzji inwestycyjnych, a 42% było przekonanych, że mogą oszczędzać długoterminowo i na emeryturę.

Karen DeRose, prezes i partner zarządzający DeRose Financial Planning Group w Chicago, zaczyna dostrzegać zmianę tego zaufania. Coraz więcej kobiet angażuje się w planowanie finansów i podejmowanie ważnych decyzji finansowych.

Tym kobietom, które twierdzą, że nie mają pieniędzy na inwestycje, DeRose radzi, że trzeba zacząć od małych kroków. Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić, jeśli chcą inwestować, jest zatrudnienie doradcy finansowego.

Badanie przeprowadzone przez Fidelity w 2021 r. wykazało, że 67% kobiet inwestuje poza kontami emerytalnymi. W 2018 roku liczba ta wynosiła zaledwie 44%.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/Kirill Smyslov/ seb_ra/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Antigua Mexican Grill czyli pyszna meksykańska kuchnia przybywa do Huntley

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesienią w Huntley zostanie otwarta nowa meksykańska restauracja, będąca częścią rozwijającej się grupy lokali gastronomicznych. W zeszłym tygodniu zarząd miasteczka wydał ostateczną zgodę na otwarcie Antigua Mexican Grill przy 10716 Route 47, w miejscu zamkniętej Tobacco Hut.

Właściciel Antigui, Luis Rodriguez, powiedział, że dla restauracji powstanie nowy budynek. Zanim będzie mógł rozpocząć budowę, będzie musiał przedstawić miastu ostateczne plany i uzyskać pozwolenia, które spodziewa się otrzymać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Po otwarciu restauracja będzie trzecią lokalizacją Antigui w powiecie McHenry. Pierwsza została otwarta w Crystal Lake w 2018 roku, a druga w Algonquin w zeszłym roku.

Rodriguez, który widzi teraz duży potencjał w rozwijającym się Huntley powiedział, że jest właścicielem gruntu od 2020 roku. Miasto wyraziło zgodę dla nowego ogrodzenia z tyłu posiadłości i miejsca, gdzie restauracja może przechowywać swoje śmieci. Restauracja otrzymała również zgodę na odstęp od drogi wielkości 34 stóp, zamiast normalnie wymaganych 50 stóp.

Według strony internetowej restauracji Antigua Mexican Grill oferuje tradycyjną kuchnię meksykańską inspirowaną rodzinnym miastem Rodrigueza, Zacatecas w Meksyku.

Właściciel uważa, że będzie oferować więcej niż „normalna taqueria” i wykorzystywać starsze przepisy.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Antigua Mexican Grill
Czytaj dalej

News USA

Naładujesz swój elektryczny samochód, gdy zatrzymasz się w 7-Eleven na zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma 7-Eleven, Inc. ogłosiła w piątek swoją nową, zastrzeżoną sieć ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w wybranych sklepach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także powiązaną z siecią aplikację. 7Charge już świadczy usługi ładowania klientom w kilku lokalizacjach na Florydzie, w Teksasie, Kolorado i Kalifornii.

7-Eleven zapowiedział, że wraz z uruchomieniem sieci 7Charge zamierza zbudować jedną z największych i najbardziej kompatybilnych sieci szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych spośród wszystkich sprzedawców detalicznych w Ameryce Północnej.

7Charge umożliwia klientom ładowanie dowolnej marki i modelu pojazdu elektrycznego zgodnego z popularnymi typami wtyczek CHAdeMO lub Combined Charging System, pod warunkiem, że kierowca ma adapter CCS lub CHAdeMO.

Po zakończeniu rozbudowy sieć będzie obsługiwać społeczności i klientów na stacjach ładowania całej rodziny marek, w tym sklepów Speedway i Stripes.

Aplikacja 7-Eleven, którą można ją pobrać z Apple App Store, Google Play lub odwiedzając stronę 7eleven.com/7charge, pozwoli na „bezproblemowe” ładowanie i płatność.

Firma z Teksasu twierdzi, że sieć zaspokoi rosnące zapotrzebowanie konsumentów na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. 7-Eleven obsługuje, franczyzuje i/lub licencjonuje ponad 13 000 sklepów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Subway również ogłosił w zeszłym tygodniu, że umieści parki ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu niektórych swoich sklepów z kanapkami.

Na początku ubiegłego roku Starbucks także zapowiedział, że ma zamiar umieścić ładowarki dla pojazdów elektrycznych w maksymalnie 15 kawiarniach położonych w odstępach około 100 mil na trasie biegnącej między Seattle i Denver.

Warto zauważyć, że administracja Bidena ogłosiła we wtorek 2,5 miliarda dolarów nowych dotacji na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury paliw alternatywnych.

Posunięcie to ma częściowo na celu zwiększenie dostępu w zaniedbanych dzielnicach i społecznościach. Dotacje kładą również nacisk na ładowarki autostradowe.

Źródło: foxbusiness
Foto: 7-Eleven
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu