Połącz się z nami

Kościół

Słowo ks. bp. Piotra Turzyńskiego na Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2 maja

Opublikowano

dnia

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest okazją do budowania jedności z milionami Rodaków żyjącymi poza granicami Ojczyzny, a dla nich do budowania więzi z Macierzą. Jest to również okazja do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w Słowie do Polonii i Polaków za granicą.

Od 2002 roku, 2 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to wyraz uznania dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za wierność i przywiązanie do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

Z tej okazji, 2 maja o godz. 13:30 czasu polskiego, zostanie odprawiona w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski Msza święta w intencji Polonii i Polaków za granicą, której przewodniczyć będzie bp Piotr Turzyński. Eucharystia transmitowana będzie przez telewizję Trwam oraz przez kanał YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.

Z kolei 3 maja, w Uroczystość NMP Królowej Polski, przypada Dzień Modlitw za emigrację polską.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

 

SŁOWO BISKUPA PIOTRA TURZYŃSKIEGO

DELEGATA KEP DS. DUSZPASTERSTWA EMIGRACJI POLSKIEJ

DO POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Kochani Rodacy, Bracia i Siostry!

Od 2002 roku w dniu 2 maja tuż przed Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski razem z Dniem Flagi Polskiej obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to okazja do budowania jedności z milionami Rodaków żyjącymi poza granicami Ojczyzny, a dla nich do budowania więzi z Macierzą. Jest to również okazja do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju.

Ojczyzna, z tym wszystkim co w sobie niesie, z historią pokoleń, z całym dziedzictwem kultury i dobra, z ponad tysiącletnią tradycją wiary chrześcijańskiej, która kształtowała państwowość, z cierpieniami i ofiarą wielu pokoleń, a także z dramatem dziejów przez Bożą Opatrzności została nam dana i zadana.

Nasza polskość przez wiarę chrześcijańską, z woli Boga i z wyboru poprzednich pokoleń została związana z królowaniem Maryi, Matki Chrystusa. To daje nam pociechę i napełnia nas nadzieją, że opieka Maryi, Królowej Polski, będzie nadal towarzyszyć Ojczyźnie i Polakom gdziekolwiek się znajdują.

Choć dramatyczne dzieje Polski sprawiły, że Polacy musieli emigrować, często, aby zachować dar życia albo za chlebem, bądź też z powodów niezależnych od siebie i przez zawieruchę dziejową okazywało się, że żyją poza granicami Ojczyzny, jednak „całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska” nieśli z dumą w sercach. Modlimy się, żeby tak ciągle było.

Dziękujemy Bogu, że na polskiej ziemi zabrzmiały wielkie słowa wyrastające z ewangelii takie jak miłosierdzie i solidarność. Dziękujemy, że polska ziemia wydała wielkich uczniów Chrystusa z ostatniego wieku Siostrę Faustynę Kowalską, O. Maksymiliana Marię Kolbe, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Jana Pawła Wielkiego i wielu innych nie mniej wielkich miłością. Modlimy się tego dnia, aby to dziedzictwo kwitło w sercach obecnego pokolenia Polaków gdziekolwiek są i owocowało szlachetnością.

Polonia i Polacy poza granicami Ojczyzny rozsławiali imię Polski, ale także w wielu momentach służyli Ojczyźnie pomocą. Myślimy o Wielkiej Emigracji Francuskiej, ale także o latach zmagań o niepodległość Polski oraz o czasach walki z komunizmem. Na przestrzeni dziejów Polacy żyjący w Ojczyźnie i poza jej granicami obdarzali się nawzajem troską i życzliwą pomocą. Szukanie dobra Ojczyzny niech ciągle wiąże polskie serca.

Drodzy Bracia i Siostry!

W tym dniu składam wszystkim Polakom, żyjącym w kraju i poza granicami podziękowanie za wspólnotę i wierność dziedzictwu zadanemu nam przez Boga i chronionemu przez Maryję, która jest Królową Polski. Przed obliczem Jasnogórskiej Pani przyzywam obfitości Bożych darów dla Polonii i Polaków poza granicami, aby ciesząc się swoimi korzeniami i ojczystymi więzami doświadczali opieki naszej Królowej.

Z pasterskim błogosławieństwem

Bp Piotr Turzyński
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, 28 kwietnia 2022 roku

 

 

Foto: istock/rparys /JackF

Kościół

20 października Światowy Dzień Misyjny pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżająca się Niedziela Misyjna przeżywana będzie po raz 98. Jest to też święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. „Każdy z nas ochrzczonych jest zaproszony do głoszenia Ewangelii” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.

„Bardzo często kiedy słyszymy słowo misje, wtedy od razu włącza nam się myśl, że chodzi o misjonarza, kogoś, kto wyjeżdża w dalekie kraje, a zapominamy, że zanim misjonarz wyjedzie, przyjmuje łaskę Chrztu świętego i łaska ta zobowiązuje nas wszystkich do dawania świadectwa, świadectwa tam, gdzie jesteśmy” – wskazał ks. Będziński.

Zacytował również słowa kard. Giorgio Marengo, który posługuje w Mongolii, gdzie ewangelizacja trwa od 32 lat, a katolików jest 1500.

„W czasie spotkania na uniwersytecie zwrócił uwagę, że całkowicie zmieniła się perspektywa ewangelizacji. Ludzie zbliżyli się do siebie, żeby ewangelizować, nie trzeba płynąć statkiem, lecieć samolotem, bo możemy ewangelizować przez media, przez rozmowę telefoniczną, ale z drugiej strony misja Kościoła nigdy się nie zmieniła. Kościół nie odejdzie nigdy od głoszenia Ewangelii. Kardynał Marengo zwrócił uwagę na to, chociaż jest coraz więcej osób, które usłyszały o Ewangelii, które spotkały Chrystusa, to z drugiej strony mamy coraz więcej osób, które o Chrystusie zapomniały. Zatem Niedziela Misyjna, którą przeżywamy, to jest moment, kiedy mamy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas jest powołany w małżeństwie, rodzinie, życiu samotnym, czasem też dotkniętym krzyżem cierpienia, samotności, gdzie może ofiarować swoje cierpienie w intencji misji. Przykładem tego jest Teresą z Lisieux, która nieustannie mówiła, że chciałaby głosić Ewangelię na pięciu kontynentach, a nigdy z klasztoru nie wyszła” – opowiedział ksiądz Będziński.

W Kościele katolickim Niedziela Misyjna obchodzona jest od 1926 roku. To szczególny czas modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą papieża – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Ofiary, które są składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, przekazywane są za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2024 sfinansowały projekty na kwotę 1,2 mln dolarów. Przekazano je na liczne projekty o różnym charakterze, utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, także funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.

Autor: Tomasz Zielenkiewicz – Warszawa

 

Foto: O. Mirosław Wołodko, ks. Tomasz Atlas, Jerom-Nishantha
Czytaj dalej

Kościół

Rzym: Czuwanie na Placu św. Piotra w rocznicę wyboru Papieża Polaka

Opublikowano

dnia

Autor:

W 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża odbyło się czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra. To wieloletnia tradycja, w której uczestniczą nie tylko Polacy mieszkający w Rzymie, ale także przebywający w tym czasie w Wiecznym Mieście.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II ks. prał. Pawła Ptasznika najważniejszym celem tych dorocznych spotkań jest „dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II. Za wszystko, co wniósł przez swoją obecność, przez swoją modlitwę, przez swoje nauczanie, przez swoje dzieło w dzieje tego naszego świata”.

Rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News wskazał, że współcześnie „ludzie wierzący, którzy szukają wartości w tym trochę zagubionym świecie, odwołują się właśnie do Jana Pawła II, szukając tam światła, wskazówek jak dobrze żyć”.

„To jest niezwykłe doświadczenie, że możemy tutaj polonijnie spotkać się tego wieczoru właśnie na Placu św. Piotra, w chwili refleksji wrócić do momentu 16 października, sprzed 46 lat – podkreślił Jakub Horbacz, student kursu „JP2 Studies” w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum. „Człowiek ma tę możliwość przemyśleć znaczenie tego faktu też dla nas i trochę towarzyszyła mi taka myśl, jak to też jest dzisiaj, jeśli chodzi o to dziedzictwo Jana Pawła II i jak wiele jest w naszych rękach, ludzi młodych”.

Jakub Horbacz zaznaczył, że szczególnie mu bliskie jest nauczanie społeczne Jana Pawła II, w tym przesłanie encyklik m.in. „Centesimus Annus”. Docenia też dorobek literacki polskiego Papieża. „Intelektualne odnowienie dziedzictwa Jana Pawła II jest nam dziś szczególnie potrzebne” – powiedział mediom watykańskim.

Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zorganizowane przez duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława w Rzymie, duszpasterstwo Polaków Diecezji Rzymskiej, a równocześnie watykańską Fundację Jana Pawła II. W organizację włączyły się polskie stowarzyszenia działające w Rzymie.

Autorzy: Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula
Foto: ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL
Czytaj dalej

Kościół

Rekordowa ugoda: Archidiecezja Los Angeles zapłaci 880 mln USD ofiarom nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Los Angeles zgodziła się wypłacić 880 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych, co stanowi największą pojedynczą ugodę w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego. Jak ogłoszono w środę, ugoda dotyczy przypadków wykorzystywania, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, a których ofiarami były setki osób.

W oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu ugody, arcybiskup José H. Gomez,  wyraził głębokie ubolewanie: „Z całego serca przepraszam za każdy z tych tragicznych incydentów”. Dodał również: „Mam nadzieję, że ta ugoda przyniesie choć odrobinę uzdrowienia osobom, które musiały znosić cierpienie z powodu tych przerażających czynów”.

Ugoda została osiągnięta po miesiącach intensywnych negocjacji między adwokatami 1353 ofiar a archidiecezją.

„Nie ma sumy, która mogłaby w pełni zrekompensować ból i cierpienie tych odważnych ludzi, którzy przez dekady żyli w ciszy z traumą nadużyć. Sprawiedliwość tkwi jednak w pociągnięciu winnych do odpowiedzialności” — stwierdzili adwokaci w oświadczeniu.

To porozumienie wieńczy trwającą od ćwierćwiecza batalię prawną związaną z największą archidiecezją katolicką w Stanach Zjednoczonych. W ramach ugody, powodowie będą mogli uczestniczyć w procesie podziału kwoty, która zostanie rozdzielona między wszystkie ofiary.

Archidiecezja Los Angeles ma już długą historię wypłat odszkodowań. Wcześniej wypłaciła 740 milionów dolarów w ramach innych ugód, co łącznie, z uwzględnieniem nowej kwoty, przekroczy 1,5 miliarda dolarów.

Prawnik Morgan Stewart, który nadzorował negocjacje, podkreślił, że jest to największa ugoda w historii amerykańskiego Kościoła w sprawie molestowania seksualnego dzieci. „Te osoby przeżyły dekady bólu i cierpienia po tych straszliwych wydarzeniach. Wiele z nich zmarło, a czas biegnie nieubłaganie. Nadszedł moment, aby zamknąć ten bolesny rozdział” — powiedział Stewart.

Ugoda zostanie sfinansowana z funduszy archidiecezji, jej rezerw, a także z kredytów bankowych. Część kosztów pokryją również niektóre zgromadzenia zakonne i inne podmioty związane ze sprawą. Archidiecezja podkreśla, że nie tylko zobowiązała się do wypłaty odszkodowań, ale także wdrożyła szereg reform mających na celu lepszą ochronę wiernych i zapobieganie takim incydentom w przyszłości.

 

Źródło: npr
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu