Połącz się z nami

News USA

Aresztowania na granicy USA z Meksykiem przekroczyły milion w ciągu 6 miesięcy. A wielka fala dopiero przed nami

Opublikowano

dnia

Według nowych danych opublikowanych w poniedziałek przez amerykański urząd celny i ochronę granic, Stany Zjednoczone dokonały od października ponad miliona aresztowań na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Agenci graniczni dokonali w marcu 209 906 aresztowań wzdłuż granicy, co czyni go najbardziej pracowitym miesiącem od dwóch dekad.

Według danych, kolejne 11397 migrantów otrzymało pozwolenie na wjazd do kraju w celu poszukiwania ochrony humanitarnej na lądowych przejściach granicznych. Liczby obejmują okres od początku roku podatkowego do końca marca.

Gwałtownie wzrosła liczba imigrantów z Kuby i Ukrainy.

Około 32 271 Kubańczyków przekroczyło nielegalnie granicę w samym marcu – tylko 6 tys. mniej niż w ciągu całego ostatniego roku podatkowego.

Do tej pory w tym roku 79 377 Kubańczyków nielegalnie przekroczyło granicę.

Prawie 5 tys. Ukraińców pozwolono na wjazd do kraju z tymczasowych powodów humanitarnych, przede wszystkim na przejściu granicznym w pobliżu San Diego.

Dodatkowo administracja Bidena przygotowuje się do zniesienia polityki granicznej z czasów pandemii w dniu 23 maja.

„Tytuł 42”, który został wdrożony za byłego prezydenta Donalda Trumpa, pozwala funkcjonariuszom granicznym szybko zawrócić osoby aresztowane za próbę nielegalnego wjazdu do kraju. Także tych, którzy ubiegają się o azyl na przejściu granicznym.

Spośród 1,01 miliona przekroczeń do tej pory w tym roku, około 51% spowodowało wydalenie migranta na podstawie „tytułu 42”, podczas gdy reszta została poddana normalnym procedurom imigracyjnym, co oznacza, że ​​zostali albo szybko deportowani, zatrzymani lub zwolnieni w celu ubiegania się o azyl.

Urzędnicy administracji przyznali, że cofnięcie tej polityki prawdopodobnie spowoduje dalszy wzrost liczby przypadków nielegalnego przekraczania granic, ponieważ migranci będą mogli ubiegać się o azyl.

Administracja podkreśliła swoje wczesne planowanie, mówiąc, że zapobiegawczo wzmacnia kontrakty rządowe na transport i opiekę medyczną oraz dodaje więcej personelu do obsługi zwiększonej liczby przyjeżdżających.

Urzędnicy powiedzieli, że przygotowują się na najgorszy scenariusz, który zakłada, że:

​​średnio 18 000 migrantów przekracza nielegalnie granicę dziennie

– mniej więcej trzy razy więcej niż do tej pory za administracji Bidena.

Oczekuje się również, że administracja wdroży nową politykę graniczną, która prosi urzędników ds. azylu, a nie sędziów imigracyjnych, o wysłuchanie skarg, co może przyspieszyć czas potrzebny na wydanie decyzji azylowej migranta.

Te zmiany w polityce granicznej mają wejść w życie pod koniec maja, co zbiegnie się ze zniesieniem „tytułu 42”.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała w poniedziałek, że urzędnicy będą nadal prowadzić dyskusje na temat przygotowania do zniesienia „tytułu 42” i zaangażowania członków Kongresu.

Według narzędzia śledzenia Uniwersytetu w Syracuse, zaległości w toczących się sprawach w sądach imigracyjnych sięgnęły 1,7 miliona.

Ten wzrost jest napędzany przez nowe trendy na pograniczu.

Podczas gdy meksykańscy mężczyźni i rodziny z Ameryki Środkowej stanowili większość osób przekraczających granice podczas poprzednich sytuacji kryzysowych, obecnie około 40% przybywających ucieka przed dyktaturą lub rozpaczliwymi sytuacjami ekonomicznymi w odległych rejonach, donosi amerykański urząd celny i ochrona granic.

Eksperci twierdzą, że sytuacja gospodarcza regionu spowodowana pandemią Covid zmusza migrantów do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu pracy lub ucieczki przed głodem.

Imigranci z Kuby, Nikaragui i Wenezueli, trzech dyktatur w regionie, stanowią znaczną część strumienia płynącego na północ.

Republikanie sygnalizują, że partia zwiększy ataki ukierunkowane na imigrację przed wyborami w połowie kadencji.

Zgodnie z marcowym sondażem Wall Street Journal, imigracja i bezpieczeństwo granic pozostają głównym problemem dla wyborców. To samo badanie wykazało, że ​​57% ankietowanych nie pochwaliło obsługi granicy przez Bidena.

Prawodawcy z obu stron odwiedzili niedawno części południowej granicy, aby spotkać się z agentami Straży Granicznej i lokalnymi urzędnikami.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Sherry Smith

News USA

W sobotę odbył się pogrzeb 42-letniej Lisy – ofiary strzelaniny w Kansas City

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki żałobników wzięło udział w sobotnią mszę pogrzebową w intencji mieszkanki okolic Kansas City w stanie Missouri, która zginęła podczas świętowania zwycięstwa drużyny Chiefs w Super Bowl. Lisa Lopez-Galvan była jedną z około dwudziestu osób, które zostały postrzelone 14 lutego przed Union Station.

Podczas 90-minutowego nabożeństwa wspominano Lisę Lopez-Galvan jako kochającą żonę i matkę, której uśmiech potrafił rozświetlić pokój i która każdy dzień postrzegała jako szansę na przeżycie cudu. Kiedy jej trumna znajdowała się w pobliżu kościoła katolickiego Redemptorystów w Kansas City, żałobnicy – niektórzy w koszulkach Chiefs – również usłyszeli grę i śpiew zespołu mariachi.

O tragicznej strzelaninie podczas świętowania zwycięstwa drużyny Chiefs w Super Bowl pisaliśmy 15 lutego.

Wraz z mężem i młodym dorosłym synem, 43-letnia Lopez-Galvan dołączyła do tłumu liczącego około 1 miliona ludzi uczestniczących w paradzie i wiecu 14 lutego. Gdy uroczystości dobiegły końca, wywiązał się spór między dwoma grupami ludzi, który doprowadził do strzelaniny.

Lisa Lopez-Galvan, miłośniczka muzyki, która grała na weselach, imprezach oraz w barze American Legion, dostała się w sam środek niebezpiecznej strzelaniny. Wszyscy inni ranni przeżyli.

W sprawie jej śmierci oskarżono dwóch mężczyzn, a dwóm nieletnim postawiono zarzut posiadania broni.

Zarówno gracze Kansas Chiefs, jak i celebryci skontaktowali się z rodziną zastrzelonej kobiety. Gwiazda popu Taylor Swift, która często pojawia się na trybunach podczas meczów Chiefs, ponieważ spotyka się z Travisem Kelce’em, przekazała rodzinie Lopez-Galvan 100 000 dolarów wsparcia.

Przyjaciele Lisy zapamiętali ją jako ekstrawertyczkę i zagorzałą katoliczkę, oddaną rodzinie. Kobieta pracowała w biurze pośrednictwa pracy oraz jako DJ-ka.

Jej ojciec założył w latach 80-tych pierwszą w mieście grupę mariachi, o nazwie Mariachi Mexico, a rodzina jest dobrze znana i aktywna w społeczności latynoskiej. Brat Lisy, Beto Lopez, jest dyrektorem generalnym Guadalupe Centers, które świadczy usługi społeczne i prowadzi szkoły społeczne dla społeczności latynoskiej.

Lisa Lopez-Galvan oraz jej dwójka dzieci uczęszczała do Bishop Miege, katolickiej szkoły średniej na przedmieściach Kansas City.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, .dignitymemorial
Czytaj dalej

NEWS Florida

Trump chce oddalenia sprawy dotyczącej gromadzenie tajnych dokumentów w Mar-a-Lago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek wieczorem prawnicy Donalda Trumpa złożyli siedem wniosków mających na celu odrzucenie sprawy karnej za przechowywanie tajnych dokumentów w jego posiadłości w Mar-a-Lago. Byłemu prezydentowi zarzuca się m.in. umyślne zachowanie informacji niejawnych po odejściu ze stanowiska i utrudnianie federalnego śledztwa w tej sprawie.

Prawnicy Donalda Trumpa przedstawili zestaw argumentów wskazujących, że zarzuty są błędne z prawnego punktu widzenia. Według nich prokuratorzy wybrali byłego prezydenta na cel z powodów politycznych, a specjalny prokurator, Jack Smith, prowadzący sprawę nie miał uprawnień prawnych do jej wniesienia.

We wnioskach prawników złożonych w czwartek zawarto także twierdzenie, że były prezydent jest chroniony immunitetem, ponieważ decyzję o przesłaniu tajnych dokumentów do Mar-a-Lago podjął jeszcze będąc prezydentem.

12 lutego Trump pojawił się w sądzie federalnym w Fort Pierce na Florydzie, aby po raz pierwszy spotkać się twarzą w twarz z sędziną okręgową USA Aileen Cannon, prowadzącą tą sprawę. O jego wizycie w sądzie pisaliśmy tutajSędzina przeprowadziła wtedy serię oddzielnych przesłuchań za zamkniętymi drzwiami z obrońcami i prokuratorami, aby omówić tajne dowody w tej sprawie.

Donald Trump twierdzi również, że nie może być ścigany, ponieważ Kongres nie postawił go w stan oskarżenia i nie skazał za zarzuty podniesione obecnie przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha. Kongres jednak nie był świadomy bezprawnego przechowywania dokumentów przez około rok po jego odejściu ze stanowiska.

W innym wniosku Trump stwierdza, że zgodnie z prawem federalnym miał całkowitą swobodę w oznaczaniu tajnych dokumentów jako „osobistych”, usuwając je z własności rządu i czyniąc je swoimi. Twierdzi także, że mianowanie Smitha na specjalnego doradcę przez Prokuratora Generalnego, Merricka Garlanda, było niewłaściwe.

Wszystkie te wnioski – a także trzy inne, które zostały złożone zapieczętowane – muszą zostać rozpatrzone przez sędzię okręgową USA Aileen Cannon, którą Trump nominował na to stanowisko w ostatnich miesiącach swojej prezydentury.

Aileen Cannon wyznaczyła proces Donalda Trumpa na 20 maja, ale od tego czasu opóźniała wiele terminów przedprocesowych, co prowadzi do powszechnego przekonania, że ostatecznie odłoży postępowanie.

W tym tygodniu ma odbyć się rozprawa w jej sali sądowej w Fort Pierce na Florydzie w sprawie harmonogramu rozpraw, od którego prawdopodobnie zależeć będzie, czy były prezydent stanie tam w tym roku przed ławą przysięgłych.

Kilka argumentów podniesionych przez Trumpa i jego współoskarżonych w czwartek pozostaje na razie tajemnicą. Cannon wydała we wtorek zarządzenie nakazujące obrońcom składanie wniosków zapieczętowanych, jeżeli zawierają one jakiekolwiek informacje, które prokuratorzy lub obrona uznają za poufne.

Prokuratorzy i obrońcy toczą spór dotyczący tego, czy nazwiska świadków i inne informacje można umieszczać w dokumentach publicznych. Prokuratorzy twierdzą, że publiczne identyfikowanie świadków może narazić ich na nękanie i groźby.

Sędzina nie rozstrzygnęła jeszcze ostatecznie tej kwestii, dlatego nakazała zapieczętowanie wszystkich zgłoszeń zawierających takie informacje do czasu podjęcia decyzji.

 

Źródło: politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Polska strażniczka przejścia dla pieszych pośmiertnie awansowana przez NYPD

Opublikowano

dnia

Autor:

Pani Krystyna Naprawa została pośmiertnie awansowana na stanowisko „community coordinator” w NYPD. Zginęła tragicznie wykonując swoje obowiązki strażniczki przejścia dla pieszych, w październiku 2023 roku.

W ceremonii nadania awansu, która miejsce miała w czwartek, 22 lutego, w siedzibie głównej NYPD, udział wzięła córka, syn i rodzina zmarłej, a także, główne władze NYPD oraz grupa strażników przejść dla pieszych w Nowym Jorku.

Śmierć Pani Krystyny, doprowadziła do zmian w zasadach pracy strażników przejść dla pieszych w Nowym Jorku – nowe narzędzia i nowe zasady bezpieczeństwa zostały wprowadzone w pracy osób na tych stanowiskach, m.in. wydłużono trening, wprowadzono nowe – odznaczające się – odblaski na mundurze.

Aby uhonorować Panią Krystynę, na skrzyżowaniu gdzie zginęła – Woodhaven Blvd. i Atlantic Avenue na Queensie – pracować będzie teraz dwóch strażników przejść dla pieszych.

Jak powiedziała nam rodzina zmarłej, nie wiadomo jeszcze, jaka kara spotka kierowcę śmieciarki, który śmiertelnie potrącił Panią Krystynę.

Autorka: Monika Adamski

 

Źródło: Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu