Połącz się z nami

NEWS Florida

„Floryda chroni prawo do życia”. Gubernator podpisał zakaz aborcji po 15 tygodniu ciąży

Opublikowano

dnia

Lekarze z Florydy wkrótce nie będą mogli wykonywać aborcji po 15-tym tygodniu ciąży – gubernator Ron DeSantis podpisał w czwartek nową ustawę chroniącą dzieci nienarodzone. „Floryda chroni prawo do życia” wyświetlono na ekranie w czasie wystąpienia DeSantisa w kościele w Kissimmee.

Ustawę HB 5 uchwalono po niemal prostych liniach partyjnych, po napiętych i wielogodzinnych debatach podczas tegorocznej sesji ustawodawczej. Jej przeciwnicy zagrozili w czwartek zakwestionowaniem środka w sądzie.

Prawo, które wejdzie w życie 1 lipca, zakazuje większości aborcji po upływie 15 tygodni.

Wyjątek będzie dozwolony tylko w przypadku „śmiertelnej nieprawidłowości płodu”.

Prawo definiuje takie anomalie jako „stan terminalny, który w rozsądnej ocenie lekarskiej, niezależnie od zastosowania leczenia ratującego życie, jest nie do pogodzenia” z życiem poza macicą.

DeSantis, otoczony przez republikańskich prawodawców, podpisał ustawę w Nacion de Fe, kościele Kissimmee. Gubernator wszedł na scenę, gdy na ekranach pojawił się komunikat „Florida protege el derecho la vida”, czyli „Floryda chroni prawo do życia”.

„Jesteśmy tu dzisiaj, aby chronić życie. Jesteśmy tu dzisiaj, aby bronić tych, którzy nie mogą się obronić” – powiedział DeSantis.

Ustawa ściśle odzwierciedla ustawę Mississippi dotyczącą 15-tygodniowej aborcji, która jest obecnie przedmiotem debaty Sądu Najwyższego i może zakwestionować decyzję Roe przeciwko Wade z 1973 roku.

Sponsorowała ją republikańska senator z Florydy Kelli Stargel.

Tymczasem Demokraci i organizacje walczące o prawa do aborcji stwierdziły, że projekt ustawy jest niezgodny z konstytucją i afrontem dla praw kobiet.

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich bezpośrednio ostrzegała przywódców z Florydy.

„Zobaczymy Florydę w sądzie” – zapowiedział wpis na Twitterze organizacji.

Krytycy zarzucili również ustawodawcę za odrzucenie proponowanych zmian w ustawie, które dodałyby wyjątek od 15-tygodniowego limitu aborcji dla ofiar gwałtu lub kazirodztwa.

Podpisanie ustawy przez DeSantis również spotkało się z krytyką Demokratów, którzy kandydują na gubernatora Florydy w najbliższych wyborach, Charlie’go Crista i Nikki Fried.

Natomiast pochwaliła prawo jako „znaczący postęp w kierunku pełnego prawnego uznania nienarodzonych dzieci” grupa Biskupów Katolickich.

Stanowa Agencja Administracji Opieki Zdrowotnej na początku stycznia opublikowała statystyki dotyczące aborcji w 2021 r. na Florydzie:

74 756: całkowita liczba aborcji w 2021 r.

112: spadek liczby aborcji od 2020 r.

70 265: aborcje w pierwszym trymestrze ciąży.

4491: aborcje w drugim trymestrze.

0: aborcje w trzecim trymestrze ciąży.

111: Zgłoszone aborcje z powodu gwałtu.

8: Zgłoszone aborcje z powodu kazirodztwa.

13 467: zgłoszono aborcje mieszkanek powiatu Miami-Dade, najwięcej w stanie.

10 184: zgłoszono aborcje mieszkańców powiatu Broward, drugi co do wielkości wynik.

3: powiaty (Glades, Lafayette i Liberty), w których mniej niż 20 mieszkańców zgłosiło aborcję.

Stan określa pierwszy trymestr jako do 11 tygodnia ciąży; drugi trymestr od 12. tygodnia ciąży do 23. tygodnia; a trzeci trymestr po 23. tygodniu.

 

 

 

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

NEWS Florida

Haitański gang porwał parę z Florydy. W domu na mamę i tatę czeka 2-letni synek

Opublikowano

dnia

Autor:

18 marca para mieszkająca na Florydzie, Jean-Dickens Toussaint i jego żona, Abigail Michael Toussaint zostali porwani wraz z kilkoma innymi osobami czasie wizyty na Haiti. Pojechali tam aby odwiedzić chorych krewnych i wziąć udział w festiwalu Rara. Gang, który ich przetrzymuje żąda po 200 000 USD za każdą osobę.

Porwanie miało miejsce 18 marca i od tego czasu Jean-Dickensowi Toussaintowi pozwolono wykonać tylko dwa krótkie telefony.

Wszystko, co jego rodzina wie, to to, że on i jego żona, Abigail Michael Toussaint, są uwięzieni. Rozmowy telefoniczne są zbyt krótkie, aby dowiedzieć się, czy otrzymują jedzenie, wodę lub ogólnie są dobrze traktowani, mówi siostra mężczyzny, Nikese Toussaint mieszkająca w San Juan w Portoryko.

Para była w drodze do Leogane, rodzinnego miasta Jeana-Dickensa Toussainta, w którym według wielu Haitańczyków odbywa się najlepszy festiwal Rara w kraju. Minęły trzy lata pandemii, odkąd 33-letni księgowy po raz ostatni prowadził grupę Rara tymi ulicami i był podekscytowany powrotem do roli „pułkownika”.

Rara przypomina karnawał, z barwnymi korowodami, które przy muzyce tradycyjnych instrumentów paradują po mieście za liderami zespołów, takimi jak Toussaint, w hołdzie dla rewolucji niewolników, która doprowadziła Haiti do stania się pierwszą na świecie czarną republiką.

Małżeństwo Toussaint, którzy pochodzą z Tamarac na Florydzie, nigdy nie dotarli do Leogane.

Gangi zatrzymały autobus publiczny, którym jechali, gdy próbowali przejechać przez Martissant. Przemoc tutaj nasiliła się  od zabójstwa prezydenta Jovenela Moïse w lipcu 2021 r.

Gangi najwyraźniej zauważyły walizki w autobusie i skupiły się na parze z Florydy oraz osobie towarzyszącej im w podróży, powiedziała Nikese Toussaint.

Rodzina zapłaciła komuś, komu ufała, 6000 dolarów, aby przekazał gangowi, ale pieniądze zniknęły. Nie jest niczym niezwykłym, że gangi na Haiti odmawiają uwolnienia ofiar porwań nawet po otrzymaniu zapłaty, ale Nikese Toussaint uważa, że to było oszustwo.

Rodzina porwanej pary jest w kontakcie z FBI, które pomaga w tej sprawie. Agencja jest w stałym kontakcie z władzami Haiti.

Porwania są ostatnimi, których celem są obywatele USA, chociaż większość ofiar to Haitańczycy, od bogatych właścicieli firm po skromnych ulicznych sprzedawców. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach marca zgłoszono co najmniej 101 porwań, a kolejne 208 osób zginęło w starciach gangów w tym okresie, według ONZ.

Trwająca przemoc w Port-au-Prince i poza nią również spowodowała przesiedlenie co najmniej 160 000 ludzi, ponieważ walczące gangi podpalają dzielnice, próbując przejąć kontrolę nad większym terytorium.

Od porwania małżeństwa minął ponad tydzień. Ich rodzina stara się być silna, ponieważ para ma syna, który we wtorek skończył 2 lata.

 

Źródło: tampabay
Foto: Nikese Toussaint, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Rynek nieruchomości w USA jest podzielony. Ceny domów spadają na Zachodzie, a na Wschodzie rosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Stany Zjednoczone to kraj dwóch rynków mieszkaniowych. W jednym ceny domów spadają, w drugim nadal drożeją a linia podziału biegnie przez środek USA. Według indeksu cen domów firmy Black Knight Inc., na wszystkich 12 głównych rynkach mieszkaniowych na zachód od Teksasu, a także w Austin, ceny domów spadły w styczniu w ujęciu rocznym. W 37 największych obszarach metropolitalnych na wschód od Kolorado, z wyjątkiem Austin, ceny domów rosły z roku na rok.

Ten wzorzec dysproporcji geograficznych jest bardzo niezwykły, jeśli nie bezprecedensowy, twierdzą analitycy mieszkalnictwa. Nigdy nie zaznaczał się tak wyraźnie na linii wschód – zachód, ocenia Andy Walden, wiceprezes ds. strategii badań korporacyjnych w Black Knight.

Ceny domów spadają na Zachodzie, podczas gdy ceny na Wschodzie rosną.

Po ponad dwóch latach napędzanego pandemią boomu mieszkaniowego krajowe rynki mieszkaniowe różnią się, reagując w coraz większym stopniu na lokalne czynniki, takie jak przystępność cenowa, podaż i zmiany w zatrudnieniu.

Teraz najszybciej spadają ceny domów w miastach najbardziej kojarzonych z branżą technologiczną. Ceny domów w San Jose w Kalifornii i San Francisco spadły o ponad 10% w porównaniu z rokiem poprzednim w styczniu, a ceny w Seattle spadły o 7,5%.

We wschodniej części Stanów Zjednoczonych jest odwrotnie, Floryda i inne rynki południowe wciąż przyciągają firmy i tworzą nowe miejsca pracy.

Dlatego ceny domów w Orlando wzrosły o 9,3%, podczas gdy ceny w Miami wzrosły o 12%, co stanowi najwyższy wzrost wśród 50 największych obszarów metropolitalnych.

Mnóstwo firm finansowych przeniosło się do Miami w 2021 i 2022 roku, a ich pracownicy wciąż się tu przeprowadzają, tłumaczy Judy Zeder, agentka Jills Zeder Group w Coldwell Banker Realty w Miami.

W miejscach takich jak Hartford w stanie Connecticut i Buffalo w stanie Nowy Jork tańsze domy i ograniczona podaż mieszkań przyczyniły się do rocznego wzrostu cen o około 8% w styczniu.

Sprzedaż istniejących domów wzrosła w lutym, przerywając 12-miesięczną passę spadkową, poinformowało w zeszłym tygodniu National Association of Realtors. Mediana ceny sprzedaży istniejącego domu w USA spadła w lutym o 0,2% do 363 000 USD, co było pierwszym spadkiem w stosunku do poprzedniego roku od 11 lat.

Wielu ekonomistów spodziewa się dalszego spadku cen domów wiosną lub latem, ponieważ rynki zachodnie nadal tanieją, a niektóre rynki wschodnie także zaczynają odnotowywać spadki cen.

Analitycy twierdzą, że obszary metropolitalne na południowym wschodzie, które doświadczyły dużych wzrostów cen w ostatnich latach, takie jak Nashville w stanie Tennessee lub Raleigh w Północnej Karolinie, będą szczególnie narażone na spadki cen.

Rynek mieszkaniowy znajduje się teraz w kluczowym momencie, rozpoczynając wiosenny sezon sprzedaży.

Spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych w grudniu i styczniu pobudziło wzrost aktywności na rynku, ale część dynamiki została zatrzymana w lutym, gdy stopy zaczęły ponownie rosnąć.

Średnia stopa 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wyniosła w zeszłym tygodniu 6,42%, co oznacza spadek drugi tydzień z rzędu, ale wzrost z 6,09% na początku lutego, według Freddie Mac.

Rezerwa Federalna zatwierdziła w środę dziewiątą z rzędu podwyżkę stóp procentowych i stwierdziła, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, w jaki sposób niedawne zawirowania w sektorze bankowym mogą spowolnić gospodarkę.

Obszary metropolitalne, w których notuje się największe spadki cen, dzielą się w tej chwili na dwie kategorie: rynki, na których ceny gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, gdy ludzie przenosili się z innych stanów, np. Phoenix i Austin, oraz rynki, na których ceny nie wzrosły tak dramatycznie podczas boomu, ale już były zbyt drogie, takie jak San Francisco i Los Angeles.

Ciężko dotknięte rynki kalifornijskie od dawna należą do najdroższych w kraju. Koszty mieszkaniowe na całym Zachodnim Wybrzeżu wzrosły w 2010 roku, gdy boom technologiczny wygenerował nowe, dobrze płatne miejsca pracy i ogromne bogactwo.

Ceny domów w San Francisco wzrosły o 112% między styczniem 2012 a styczniem 2020, wyprzedzając krajowy wzrost o 58% w tym okresie, według indeksów S&P Dow Jones.

Według Kalifornijskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami mediana ceny sprzedaży domu jednorodzinnego w San Francisco wyniosła w lutym 1,465 mln USD, co oznacza spadek ze szczytowego poziomu 2,06 mln USD w marcu 2022 r.

Rynki Zachodniego Wybrzeża również od dawna podlegają ograniczeniom podaży ze względu na wysokie koszty gruntów i przepisy dotyczące budowy nowych domów.

Gdy ceny domów osiągnęły nowe szczyty w 2021 i na początku 2022 r., rynki te stały się jeszcze mniej przystępne. Według Black Knight w Los Angeles około 63% średniego dochodu gospodarstwa domowego w okolicy było potrzebne na spłatę kredytu hipotecznego za dom o średniej cenie w styczniu tego roku.

Według Black Knight 7 z 10 taniejących rynków w styczniu znajdowało się na Zachodzie, są to m.in San Francisco, Seattle i Los Angeles.

Prawie wszystkie cenowo podbite rynki mieszkaniowe w zeszłym roku znajdowały się na zachód od rzeki Mississippi. W styczniu 2022 r. analiza przeprowadzona przez Florida Atlantic University i Florida International University uznała Boise, Austin i Ogden w stanie Utah za najbardziej przewartościowane rynki mieszkaniowe w USA.

8 z 10 najbardziej przewartościowanych rynków w tym miesiącu znajdowało się na Zachodzie, w Górach Zachodnich lub w Teksasie.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Smederevac
Czytaj dalej

NEWS Florida

Policja prosi o pomoc w sprawie dr Kosowskiego oskarżonego o zabójstwo prawnika z Largo

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja uważa, że dr Tomasz Kosowski, chirurg plastyczny oskarżony w niedzielę o zamordowanie zaginionego adwokata powiatu Pinellas mógł podróżować do rejonu Miami-Dade. Prosi tamtejszych mieszkańców o pomoc w tej sprawie, zgodnie z oświadczeniem Departamentu Policji Miami-Dade.

Urzędnicy uważają, że Tomasz Kosowski, 44-letni chirurg plastyczny, podróżował z Tampa Bay do południowej Florydy między 21 a 26 marca swoją czerwoną Toyotą Corollą. Prawnik Largo, Steven Cozzi, zaginął 21 marca. O aresztowaniu i oskarżeniu lekarza pisaliśmy 28 marca.

Departament Zdrowia Florydy wymienia główną lokalizację praktyki Kosowskiego pod adresem 8396 SW Eighth Street w Miami.

Dr Tomasz Kosowski został aresztowany w niedzielę i postawiono mu zarzut morderstwa pierwszego stopnia w związku ze zniknięciem Cozziego, mimo że ciała Cozziego nie odnaleziono do wtorku wieczorem. Kosowski pozostaje w więzieniu powiatu Pinellas bez możliwości wpłacenia kaucji. W poniedziałek po raz pierwszy był w sądzie.

Według władz Miami-Dade nadzór nad samochodem Kosowskiego sprawuje Departament Policji Largo.

Według złożonych dokumentów sądowych Cozzi prawdopodobnie został zaatakowany w łazience w swojej kancelarii prawnej Blanchard Law przy 1501 S Belcher Road. Prawnik reprezentował kilku oskarżonych w pozwie, który Kosowski wytoczył w 2019 roku, a sprawa miała odbyć się zdalnie o godzinie 10:30 rano w dniu zaginięcia Cozzi.

Rankiem 21 marca Cozzi poszedł do toalety w trakcie pisania e-maila – zostawiając telefon, portfel i klucze na biurku. Z akt sądowych wynika, że inny pracownik poszedł go szukać i znalazł krew w kilku miejscach w łazience oraz wyczuł silny zapach chemikaliów.

Nagranie z monitoringu pokazuje, że mężczyzna opuścił budynek o godzinie 10:22AM, pchając wózek, w którym znajdowało się coś, co wyglądało jak czerwony koc lub flaga. Cozzi miał na sobie tego dnia czerwony sweter w pracy, zgodnie z dokumentami sądowymi.

Według wcześniejszych doniesień z Tampa Bay Times, Cozzi nigdy nie był widziany opuszczający budynek.

Mężczyzna załadował wózek do Toyoty Tundra, a następnie opuścił biuro. Z dokumentów sądowych wynika, że auto przyjechało do domu Kosowskiego w Tarpon Springs, przed południem.

Później tego dnia widziano, jak czerwona Toyota Corolla Kosowskiego odjeżdżała z jego domu, a czytniki tablic rejestracyjnych zarejestrowały samochód w Miami.

Policja Miami-Dade prosi każdego, kto ma informacje, o kontakt pod numerem 305-471-TIPS (8477).

 

Źródło: tampabay
Foto: Largo Police Department, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu