Połącz się z nami

Kościół

Papież Franciszek: Ukrzyżowany jest źródłem naszego pokoju

Opublikowano

dnia

„Agresja zbrojna i wojna są obrazą Boga oraz zdradą Pana Paschy. Stańmy przed Ukrzyżowanym, źródłem naszego pokoju i prośmy Go o pokój serca i pokój na świecie” – te słowa wypowiedział Papież podczas audiencji ogólnej w Wielką Środę. Franciszek zwrócił uwagę, że Pascha Jezusa nie była triumfalna. On przyniósł pokój poprzez cichość i łagodność.

Ojciec Święty zaznaczył, że Wielki Tydzień wpisuje się pomiędzy dwie niedziele, które są bardzo różnymi świętami.

W Niedzielę Palmową Jezus był witany w bramach Jerozolimy jako król, który przyniesie pokój i chwałę, a jako potężny mesjasz wyzwoli uciemiężony naród spod rzymskiej okupacji i zaprowadzi sprawiedliwość na świecie.

Papież: pokój idzie drogami łagodności i krzyża

„Pokój, który Jezus daje nam w wydarzeniu paschalnym nie jest pokojem zgodnym ze strategiami świata, który wierzy, że może go osiągnąć poprzez siłę, podbój i różne formy narzucania. Taki pokój jest w rzeczywistości tylko przerwą między wojnami. Wiemy o tym dobrze.”

“Pokój Pański idzie drogą łagodności i krzyża: jest to branie odpowiedzialności za innych” – podkreślił Papież.

“Chrystus bowiem wziął na siebie nasze zło, nasz grzech i naszą śmierć. Wziął to wszystko na siebie. W ten sposób nas wyzwolił. On zapłacił za nas. Jego pokój nie jest owocem jakiegoś kompromisu, ale rodzi się z daru z siebie.

“Ten pokój łagodny i odważny jest jednak trudny do przyjęcia.”

“Istotnie tłum, który wychwalał Jezusa, jest tym samym tłumem, który kilka dni później zawoła «Ukrzyżuj Go», a przerażony i rozczarowany nie kiwnie palcem w Jego obronie.“

Ojciec Święty przywołał w tym kontekście Legendę o Wielkim Inkwizytorze z „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego.

Przedstawia ona wielką iluzję, która powtarza się wciąż na nowo w dziejach ludzkości. To pokusa fałszywego pokoju, opartego na władzy, która prowadzi następnie do nienawiści i zdrady Boga.

Tymczasem pokój Jezusa nie obezwładnia innych, nigdy nie jest pokojem zbrojnym. Bronią Ewangelii jest modlitwa, czułość, przebaczenie i bezinteresowna miłość bliźniego. Jedynie w ten sposób można nieść w świat Boży pokój.

Papież: pokój Jezusa buduje historię zaczynając od serca

„Jezus przed swoją ostatnią Paschą powiedział swoim uczniom:

«Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!» (J 14, 27).

Tak, ponieważ podczas gdy władza doczesna pozostawia jedynie zniszczenie i śmierć – widzieliśmy to w tych dniach – to Jego pokój buduje historię, poczynając od serca każdego człowieka, który go przyjmuje. Pascha jest więc prawdziwym świętem Boga i człowieka, ponieważ pokój, który Chrystus zdobył na krzyżu w darze z siebie, jest nam udzielany” – podkreślił Papież.

“Dlatego Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom w dzień Wielkanocy i jak ich pozdrawia? «Pokój wam!» (J 20, 19. 21).”

“To jest pozdrowienie Chrystusa zwycięzcy, Chrystusa zmartwychwstałego.

Pascha oznacza «przejście». Jest to, szczególnie w tym roku, błogosławiona okazja, aby przejść od boga światowego do Boga chrześcijańskiego, od chciwości, którą nosimy w sobie, do miłości, która nas wyzwala, od oczekiwania na pokój przyniesiony siłą do zaangażowania się w konkretne świadectwo pokoju Jezusa.“

 

Autor: Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

 

 

 

 

 

Źródło: vaticannews
Foto: You Tube, istock/Boonyachoat

News Chicago

Kardynał Blase Cupich krytykuje nasilone represje wobec imigrantów w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, podczas wystąpienia w klubie Union League, kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, wyraził swoje głębokie zaniepokojenie działaniami administracji federalnej wobec imigrantów w mieście. To jego pierwsza obszerna publiczna wypowiedź na temat operacji egzekwowania prawa imigracyjnego „Midway Blitz”, prowadzonej od września.

Po powrocie z wizyty w Rzymie, kardynał Blase Cupich podkreślił, że Kościół powinien odgrywać moralną i etyczną rolę w debacie o imigracji. Zaznaczył, że działania związane z bezpieczeństwem kraju nie mogą być prowadzone kosztem godności ludzkiej.

„Ich godność jako rodziców musi być szanowana, zanim zostaną publicznie oderwani od swoich dzieci, które są obywatelami, i potraktowani jak przestępcy” – powiedział kardynał.

Kard. Cupich określił agresywną taktykę administracji federalnej wobec imigrantów jako zbędną i niedopuszczalną, dodając, że jej celem jest wywołanie strachu. „Nasi duchowni zgłaszają spadek frekwencji na mszach, szczególnie w społecznościach latynoskich, ponieważ ludzie boją się wychodzić z domu. Boją się też robić zakupy czy korzystać z opieki medycznej” – zauważył.

Jego wypowiedź rozwijała przesłanie papieża Leona IV, który w zeszłym tygodniu wzywał biskupów w USA do bardziej współczującego wspierania imigrantów.

Kard. Cupich podkreślił, że 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów w Stanach Zjednoczonych zasługuje na szacunek za swoją pracę i wkład w gospodarkę.

„Przez dekady wysyłaliśmy jasny sygnał, że potrzebujemy ich pracy na stanowiskach, których nikt inny nie chce zająć” – przypomniał arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że godność imigrantów jest dodatkowo naruszana, gdy niektórzy urzędnicy tworzą fałszywe narracje, sugerujące, że większość z nich stanowi zagrożenie dla społeczności.

Kardynał podkreślił, że Kościół w dużych archidiecezjach, takich jak Chicago, musi mieć moralny głos w debacie politycznej, jednocześnie zachowując bezstronność polityczną.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Incydent w Bazylice Świętego Piotra. Mężczyzna zbezcześcił ołtarz konfesji

Opublikowano

dnia

Autor:

bazylika św. piotra

W piątek w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie doszło do poważnego aktu profanacji. Według włoskich mediów, mężczyzna wspiął się na ołtarz konfesji i oddał mocz na oczach setek turystów. Został natychmiast zatrzymany przez funkcjonariuszy ochrony.

Zdarzenie miało miejsce w centralnej części świątyni, w pobliżu ołtarza, z którego papież zwykle odprawia uroczyste msze, a nagranie incydentu szybko rozprzestrzeniło się w mediach społecznościowych.

Sprawca został natychmiast obezwładniony przez policjantów w cywilu, pełniących służbę w bazylice, a następnie wyprowadzony z kościoła. Motyw jego działania nie jest na razie znany. Jak podają media, papież „był zszokowany” informacją o incydencie.

Nie pierwszy taki przypadek

To kolejny w tym roku akt wandalizmu w miejscu, które jest jednym z najważniejszych punktów pielgrzymkowych świata katolickiego.

W lutym nieznany mężczyzna zbezcześcił ten sam ołtarz, wchodząc na niego i zrzucając sześć kandelabrów. Z kolei w czerwcu 2023 roku obywatel Polski rozebrał się i wszedł na ołtarz główny, mając na plecach napis „Ratujmy dzieci Ukrainy”. Po tamtym incydencie władze Watykanu odprawiły specjalny obrzęd pokutny.

Dochodzenie trwa

Służby watykańskie i włoskie prowadzą obecnie postępowanie mające ustalić tożsamość i motywy sprawcy. Władze zapowiadają też zaostrzenie środków bezpieczeństwa w Bazylice Świętego Piotra, by zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Źródło: cna
Foto: Bazylika Św. Piotra
Czytaj dalej

News Chicago

Archidiecezja Chicago informuje o zarzucie molestowania wobec księdza z Meksyku

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago poinformowała w niedzielę o otrzymaniu zarzutu molestowania seksualnego nieletniego wobec księdza z Meksyku, który w przeszłości okazjonalnie odwiedzał i odprawiał msze święte w parafii na terenie dzielnicy Humboldt Park.

W liście skierowanym do parafian parafii św. Józefa Sáncheza del Río – obejmującej kościoły Matki Boskiej, św. Filomeny oraz św. Franciszka z Asyżu – kardynał Blase Cupich poinformował o zarzutach wobec księdza Ernesto Tovara-Trejo.

Według informacji przekazanych przez archidiecezję, duchowny pochodzi z diecezji Tampico w Meksyku i w ostatnich latach przebywał w Chicago jedynie okresowo. W tym czasie sporadycznie odprawiał msze święte w kościele Matki Boskiej przy 3647 W. North Avenue, choć – jak zaznaczono – nie posiadał na to formalnego zezwolenia ze strony Archidiecezji Chicago.

W liście stwierdzono, że zarzut dotyczy rzekomego molestowania nieletniego podczas jednej z wizyt księdza w Chicago przed wieloma laty.

Po otrzymaniu zgłoszenia archidiecezja natychmiast powiadomiła diecezję Tampico, która z kolei poinformowała, że ksiądz Tovar-Trejo został odsunięty od pełnienia posługi kapłańskiej do czasu wyjaśnienia sprawy.

Osobie, która zgłosiła zarzut, zaoferowano pomoc i wsparcie ze strony Ministerstwa Pomocy Ofiarom Przestępstw Archidiecezji Chicago. Archidiecezja zapowiedziała, że będzie współpracować z diecezją Tampico w toku prowadzonego dochodzenia.

Źródło: cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu