GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Udekoruj Wielkanoc pięknymi pisankami. Gość Radio Deon zaprasza na warsztaty 9 kwietnia

Czym byłyby tradycyjne polskie Święta Wielkiej Nocy bez kolorowych pisanek? To wspaniała i bardzo stara sztuka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dla tych z Was, którzy chcą zgłębić tajniki malowania pisanek 9 kwietnia, w Polskim Muzeum odbędą się warsztaty prowadzone przez naszego gościa – Krystynę Burd.
Gość Radio Deon Chicago Krystyna Burd, mimo że urodziła się w Stanach Zjednoczonych, jest silnie związana z polską kulturą już od dziecka. Od wielu lat tworzy wspaniałe, misternie zdobione pisanki, wg polskiej tradycji dekorowania jajek na świąteczny stół i do święconki.
Malowanie pisanek to tradycyjna polska sztuka ludowa, która wykorzystuje różne techniki. Wzory na jajkach mogą być tradycyjne i nowoczesne.
Krystyna Burd pisanki najpierw pokrywa woskiem a potem farbuje. Ten cykl powtarza się kilkukrotnie, a gdy stapia się wosk powstaje wzór – jest to zawsze wspaniały moment, kiedy widać końcowy efekt wieloetapowej pracy.
Warsztaty malowania polskich pisanek odbędą się w Polskim Muzeum, w sobotę, 9 kwietnia, o godz. 10 a.m.
Opłata rejestracyjna za warsztat wynosi 25 USD za osobę i obejmuje koszt rysika i wosku. Każdy uczestnik proszony jest o przyniesienie 3-4 jajek na twardo.
Dzieci muszą mieć co najmniej 10 lat i towarzyszyć rodzicowi lub opiekunowi przez cały czas trwania warsztatów, ze względu na bezpieczeństwo. Technika z topionym woskiem wymaga używania wysokich temperatur.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny dla każdego płatnego uczestnika w dniu warsztatów.
Przestrzeń jest ograniczona do 40 uczestników. Można zagwarantować sobie miejsce już dziś, tylko przez rejestrację online.
Wszystkie informacje i rejestracja na stronie Polskiego Muzeum.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty całe rodziny, babcie i wnuków, żeby ta tradycja była przekazywana dalej. Zwłaszcza dzieci warto w to zaangażować i pokazywać im polską kulturę.
Źródło: inf.własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Kuchnia marzeń zaczyna się od sprzętu AGD. Edyta Duda projektuje idealne wnętrza

Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. To serce domu, przestrzeń, która łączy estetykę z funkcjonalnością. W czasach, gdy design odgrywa równie ważną rolę co praktyczność, dobrze zaplanowana kuchnia może znacząco podnieść komfort życia. O tym, jak stworzyć kuchnię marzeń – wygodną, piękną i dopasowaną do codziennych potrzeb – rozmawialiśmy z Edytą Dudą, projektantką wnętrz ze Studio 41 w Chicago.
Od ekspresu do kawy po układ kuchni
Myśląc o remoncie lub urządzeniu nowej kuchni warto zadać sobie pytanie jak wygląda i jest użytkowane współcześnie to pomieszczenie i jakie rozwiązania są dziś naprawdę funkcjonalne. Podstawową zasadą jest to, że zaczynamy od wyboru sprzętu AGD.
Edyta Duda zawsze zwraca klientom uwagę, by wybrali urządzenia kuchenne, zanim odwiedzą ją w salonie Studio 41. Wymiary, kolory, głębokość – to wszystko ma znaczenie.
Brak odpowiednich wymiarów planowanych urządzeń kuchennych już na wczesnym etapie może uniemożliwić montaż konkretnych modeli, np. dużych piekarników czy podwójnych lodówek. Częstym problemem są również błędne założenia, że sprzęt AGD ma „standardowe wymiary”.
„Nie ma czegoś takiego jak standardowe rozmiary” – podkreśla nasz Gość. A różnice w wysokości czy głębokości mogą być kluczowe, dlatego tak ważne jest, by zaczynać projektowanie właśnie od urządzeń. Często klienci są przekonani, iż wszystkie lodówki pasują do każdego układu – a to niestety mit, który może kosztować wiele nerwów i pieniędzy.
Styl, który pasuje do życia
Kiedy już wybierzemy odpowiednie urządzenia, kolejnym krokiem jest dopasowanie stylu kuchni. W Studio 41 klienci mogą na miejscu obejrzeć wiele gotowych ekspozycji, a w salonie przy 2500 N. Pulaski w Chicago, gdzie pracuje Edyta Duda, znajduje się największa i najstarsza lokalizacja firmy.
Według naszego Gościa, polscy klienci mają świetny gust. Wielu z nich przychodzi do sklepu już przygotowanych – wiedzą, jaki kolor i styl frontów ich interesuje, co bardzo ułatwia współpracę.
Rolą projektantki jest poznanie codziennych zwyczajów i potrzeb klienta jeśli chodzi o kuchnię. To ważne czy w tym miejscu je śniadanie, czy gotuje codziennie dla dużej rodziny, a może uwielbia piec?
Tak jak każda osoba jest inna tak i każdy projekt kuchni jest wyjątkowy – “i to jest chyba najbardziej takie ciekawe i fajne”, mówi o swojej pracy Edyta Duda. Nie ma szans na nudę.
Projekt szyty na miarę
Po wyborze sprzętów i mebli nadchodzi etap projektowania komputerowego. Powstaje wizualizacja dopasowana do konkretnych wymiarów pomieszczenia. Uwzględnia nie tylko estetykę, ale i ergonomię – odpowiednie i wygodne rozmieszczenie wszystkich elementów.
Nasz Gość wraz z klientem zastanawia się jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń, by nie było niepotrzebnych luk. Kuchnia nie może być tylko ładna – to pomieszczenie musi faktycznie dobrze służyć domownikom na co dzień.
Gotowe rozwiązania – nawet tego samego dnia
Dla tych, którzy nie chcą czekać tygodniami, Studio 41 oferuje również gotowe kuchnie – można je odebrać i zainstalować nawet tego samego dnia. Natomiast la bardziej wymagających – projektowana jest kuchnia na wymiar. Cały proces przebiega sprawnie, ponieważ stolarnia jest na miejscu – co bardzo oszczędza klientom czas oczekiwania.
Podsumowując – kuchnia marzeń zaczyna się od przemyślanego planu i wyboru sprzętów, które będą nam służyć przez lata. A z dobrym projektantem proces jej tworzenia jest nie tylko prosty, ale i przyjemny!
Edyta Duda serdecznie zaprasza do Studia 41. Klienci powołujący się na Radio Deon otrzymują dodatkową zniżkę. Więcej informacji uzyskamy kontaktując się z naszym Gościem pod numerem: 312-965-0393.
Salony sieci Studio 41 poza kuchniami oferują również łazienki z płytkami i całym wyposażeniem, a także okna i drzwi. Poza trzema lokalizacjami w Chicago, salony sieci Studio 41 znajdują się w Naperville, Schaumburgu, Palatine, Highland Park, oraz Lincolnwood. Dokładne adresy poszczególnych sklepów oraz godziny ich otwarcia można znaleźć tutaj.
We wszystkich lokalizacjach pracują projektanci mówiący po polsku!
Studio 41 – kuchnie z klasą, funkcjonalnością i duszą. Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: Studio41
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!

Kochamy psy i dzielimy z nimi nasze domy. Co jednak powinniśmy zrobić by kudłaty przyjaciel stał się pełnoprawnym członkiem naszej rodziny i bez problemów towarzyszył naszym aktywnościom? O wychowywaniu i opiece nad czworonogami mówi w studiu Radia Deon Chicago Monika Wawrzyniak, trenerka i specjalistka zajmująca się psami. Życie z psem to wspaniała przygoda! Warto w nią wyruszyć.
Monika Wawrzyniak prowadzi szkołę dla psów Smart K9, opiekuje się także psami zostawianymi na czas wakacyjnych wyjazdów, a przede wszystkim rozwiązuje problemy jakie mamy z czworonogami.
Praktycznie każdego psa można odpowiednio ułożyć, tak by był dobrze dostosowany do otaczającego świata i trybu życia swoich właścicieli, ta by jego towarzystwo było samą przyjemnością i nie sprawiało kłopotów. Wyjątki są naprawdę nieliczne i często związane z chorobami układu nerwowego, mówi nasz Gość.
W takich podejrzanych sytuacjach Monika Wawrzyniak prosi by właściciele psiaka najpierw go przebadali u lekarza weterynarii.
Standardowo jednak nasze domowe problemy z psem wynikają z naszych błędów i niezrozumienia psich potrzeb i zachowań. Są to takie całkiem banalne kłopoty jak np. posikiwanie w domu, czy ogryzanie mebli, ale i znacznie poważniejsze. Z większością z nich można sobie jednak poradzić – przekonuje nasz Gość.
Kluczem jest odpowiednia wiedza i posługiwanie się różnymi narzędziami by kształtować zachowanie naszego pupila i uczyć go dobrych zwyczajów.
Przez Chicago niedawno przechodziła fala upałów – przy takiej pogodzie warto pamiętać o potrzebach naszego czworonoga. “Psy nie regulują temperatury potem tak samo jak ludzie, czyli dla nich zmiana temperatury jest bardziej szokiem” wyjaśnia Monika Wawrzyniak mając na myśli przejście z klimatyzowanego mieszkania na żar na zewnątrz.
Największe ryzyko związane z przegrzaniem to udar mózgu – sytuacja mogąca być śmiertelna dla psiaka. Dlatego nasz Gość odradza bawienie się z psem na zewnątrz gdy panują upały. W takie dni trzeba zapewnić mu chłód i odpoczynek a ruch tylko rano i wieczorem. Warto także obserwować jego zachowanie.
W czasie upałów także chodnik i droga bardzo się nagrzewają i mogą poparzyć psie łapy. Najgorszy pod tym względem jest asfalt i należy go bezwzględnie unikać przy wysokich temperaturach – radzi nasz Gość.
Przy ciepłej pogodzie fajną i chłodzącą atrakcją jest dla psa pływanie, ale nie wszystkie rasy radzą sobie w wodzie – zaznacza Monika Wawrzyniak. Trzeba uważać zwłaszcza na buldogi i lepiej jest zaopatrzyć je w specjalne psie kamizelki pomagające w unoszeniu się na wodzie.
By nagradzać dobre zachowania naszych pupili i zachęcać by wykonał to czego od niego oczekujemy, najłatwiej jest dać smakołyk.
Kolejnym problem, z jakim mierzymy się latem to zostawianie psa gdy wyjeżdżamy na wakacje – czas bardziej lub mniej stresujący dla naszego pupila. Jeśli nie mamy w rodzinie lub wśród przyjaciół odpowiedniego opiekuna dla czworonoga, rozwiązaniem jest dobry hotel dla psów.
Oddając psa w takie miejsce warto zaopatrzyć go w jego własne posłanie i zabawki by czuł się pewniej i mniej przeżywał rozstanie, radzi nasz Gość. Nowoczesne hotele są jednak obecnie jak kolonia dla pupili – psy mają czas wypełniony zabawą i zajęciami, przebywają w stadzie i nie mają czasu na smutek.
Jeśli chcecie dobrze ułożyć swojego psa, nauczyć odpowiednich zachowań, podnosić jego kwalifikacje na szkoleniach, lub zostawić w psim hotelu na czas wyjazdu – zadzwońcie do Moniki Wawrzyniak pod numer tel.224-213-0967
Skorzystajcie z wiedzy i doświadczenia naszego Gościa by wasza ludzko-psia relacja była mega satysfakcjonująca!
Źródło: informacja własna
Foto: Smart K9
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Dzięki pełnomocnictwu załatwimy urzędowe sprawy w Polsce, bez wyjeżdżania

My jako Polonia żyjemy w pewnym sensie po dwóch stronach oceanu – w Polsce gdzie mamy rodziny, majątki, czasem pieniądze odłożone już na emeryturę, oraz tu w Chicago gdzie pracujemy na co dzień. Musimy zatem poruszać się w dwóch różnych systemach prawnych, co bywa skomplikowane. Ale w załatwianiu naszych spraw w Polsce możemy liczyć na pomoc Mecenas Sylwii Skupińskiej – Gościa Radia Deon.
Mieszkając w Ameryce dość często musimy załatwić sprawy związane z majątkiem, spadkiem, czy ZUS-em w Polsce. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy lub nie chcemy wyjeżdżać do Polski by zrobić to na miejscu, rozwiązaniem jest pełnomocnictwo lub upoważnienie.
Choć w potocznej mowie często posługujemy się tymi terminami zamiennie, istnieje między nimi zasadnicza różnica, wyjaśnia mecenas Sylwia Skupińska, specjalistka prawa polskiego.
“Dokument upoważnienia to jest dokument, który upoważnia daną osobę do czynności jednorazowej, czyli na przykład do odbioru poczty, do odbioru jakiegoś dokumentu, czy to będzie mapka z Wydziału Geodezji, czy to będzie Księga Wieczysta z Wydziału Ksiąg Wieczystych przy określonym sądzie” tłumaczy nasz Gość.
Widać więc wyraźnie, że pełnomocnictwo ma dużo szerszy charakter i zastosowanie. Może mieć także różne formy, w zależności czemu ma dokładnie posłużyć.
Mieszkając w Chicago możemy skorzystać zarówno z upoważnienia jak i pełnomocnictwa, jeśli mamy kogoś w Polsce, kto załatwi nasze sprawy urzędowe na miejscu. Kancelaria mecenas Sylwii Skupińskiej przygotowuje “szczególne pełnomocnictwa do reprezentowania Państwa interesów przed ZUS-em.”
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która oblicza tzw. kapitał początkowy, stanowiący podstawę do ustalenia wysokości emerytury.
Zsumowanie tych dwóch okresów zatrudnienia pozwala uzyskać prawa do emerytury, która w odpowiednim momencie zostanie przyznana i będzie wypłacana. Świadczenie emerytalne może być przekazywane na konto w Stanach Zjednoczonych, lub w Polsce, “co oczywiście łączy się i wiąże z koniecznością posiadania rachunku bankowego na terenie Polski, jeżeli chcieliby Państwo otrzymywać tą emeryturę w Polsce” wyjaśnia mec. Sylwia Skupińska.
Innym pełnomocnictwem, z którego często korzystamy jako Polonia, jest dokument potrzebny do sprzedaży nieruchomości.
“To są dokumenty, które wymagają opatrzenia szczególnej staranności i szczególnych procedur, a mianowicie to się wiąże z poświadczeniem notarialnym podpisu. Państwo składają podpis w mojej obecności na takim dokumencie. Następnie ten dokument jest zaopatrzony w apostyl, czyli urzędowe potwierdzenie prawidłowości sporządzenia tego dokumentu” mówi nasz Gość.
Apostyl wynika z umowy międzynarodowej między dwoma krajami.
“Dokumenty, które powstają tutaj w urzędach, bądź też tutaj na miejscu potwierdzane są przez urzędnika, w tym przypadku stanu Illinois, dlatego że każdy stan oczywiście ma odrębny apostyl. I wówczas kiedy taki dokument trafia do Polski, on nie może i nie jest i nigdy nie będzie zakwestionowany przez żadną instytucję, przed którą takim pełnomocnictwem będziemy się legitymować ” tłumaczy mec. Sylwia Skupińska.
Apostyl jest konieczny do rozporządzania nieruchomością, podkreśla nasz Gość.
Zazwyczaj są to bezpieczne pełnomocnictwa szczególne, dzięki którym środki uzyskane np. ze sprzedaży nieruchomości, trafiają na wskazane przez notariusza konto.
“Wtedy notariusz przy sporządzaniu takiej czynności sprzedaży, podziału nieruchomości, czuwa nad tym, aby właśnie te wrażliwe informacje znalazły się w treści aktu notarialnego przenoszącego własność na rzecz osoby trzeciej” zapewnia mec. Sylwia Skupińska.
Innym zagadnieniem są pełnomocnictwa bankowe, ponieważ muszą być dostosowane pod konkretne wymagania i regulacje danego banku. Kancelaria naszego Gościa współpracuje z różnymi instytucjami bankowymi w Polsce i ma wypracowany wzór takiego dokumentu, który jest uznawany przez Polską Federację Banków.
“Na bazie tego dokumentu jesteśmy Państwu w stanie przygotować dokument albo do założenia konta, albo też do dopisania kogoś do konta”. Takie sytuacje się zdarzają, gdy np. właściciel konta ma problemy ze zdrowiem, albo sprawnością, i chce by zaufana osoba była do niego upoważniona.
Warto uporządkować swoje sprawy urzędowe w Polsce – dlatego serdecznie zachęcamy by skorzystać z fachowej pomocy i ogromnej wiedzy mec. Sylwii Skupińskiej, przygotowującej m.in. różnego rodzaju upoważnienia i pełnomocnictwa. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu 773-319-9880. Kancelaria naszego Gościa mieści się przy 1025 West Wise Road w Schaumburgu. Wizyty są możliwe po wcześniejszym umówieniu się.
Z mec. Sylwią Skupińską rozmawialiśmy już w styczniu. Rozmowę można przeczytać tutaj.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: ZUS, istock/AUNG MYO HTWE/FS-Stock/A.Greeg/
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli