Połącz się z nami

News Chicago

Sześć żon Henryka VIII i ich „girl power” w niesamowitym musicalu SIX już od jutra w Chicago

Opublikowano

dnia

Po szturmie na Broadway, ekstremalnie kobiecy Musical SIX triumfalnie wraca do Chicago tej wiosny. Sześć historii sześciu kobiet składa się w olśniewającą całość pokazującym prawdziwą „girl powaer”. Spektakl będzie rozbrzmiewał w CIBC Theatre do lipca.

Od królowych dynastii Tudorów po księżniczki popu, sześć żon Henryka VIII używa mikrofonu, aby zremiksować pięćset lat historii złamanego serca z hucznym świętowaniem dziewczęcej mocy XXI wieku!

Rozwiedziona, ścięta, umarła, rozwiedziona, ścięta, przetrwała.

Te słowa są często jedynymi na temat sześciu żon Henryka VIII, gdy jest o nim mowa. To także pierwsze słowa musicalu „SIX”, który w 2017 roku miał swoją premierę w Edynburgu, a niewiele później pojawił się na West Endzie.

Często zapomina się o silnych kobietach, które stały za królem Anglii – twórcą Kościóła Anglikańskiego i nieraz miały ogromny wpływ na jego działania. To właśnie im autorzy musicalu, Lucy Moss i Toby Marlow, oddali głos w swoim utworze scenicznym.

W musicalu każda z sześciu ex żon Henryka VIII tworzy muzykę popową, i każda z nich opowiada swoją historię.

Marlow i Mos są przyjaciółmi z Uniwersytetu w Cambridge, który co roku wystawia musicale na festiwal w Edynburgu. Zazwyczaj jest to coś klasycznego, jednak w 2017 roku zechciała postawić na coś nowego.

Musical składa się z dziewięciu piosenek a obsada jest w całości złożona z kobiet – zarówno w rolach głównych jak i w składzie tancerek i chórków.

Żony Henryka VIII to Katarzyna Aragońska, Anna Kleve, Katarzyna Parr, Anna Boleyn, Katarzyna Howard i Jane Seymour. Niektóre z nich pojawiają się w musicalu jako czarnoskóre kobiety.

Produkcja przekracza granice rasowe i pokazuje, że da się przekazać tę samą treść historyczną bez względu na kolor skóry.

Nie wszystkie aktorki są śliczne i szczupłe – ale wszystkie są ekstremalnie kobiece i pewne siebie, grając królowe mające wpływ na przebieg historii.

Musicalowa historia jest swoistym przykładem „girl power” – wspierających się dziewczyn – odrzucone królowe tworzą zespół popowy, by móc założyć odważne, kolorowe sukienki i opowiedzieć światu o swoich dziejach.

Wprawdzie „SIX the Musical” nie jest lekcją historii, ale jest napisany na cześć historycznych postaci, przy użyciu faktów.

Jest hołdem złożonym dla zaledwie kilku z tysięcy znaczących, a pominiętych kobiet.

80-minutowe przedstawienie osiągnęło wielki sukces i aplauz krytyków w Anglii, USA, Australii a także na 3 promach norweskiego armatora. W Chicago musical był grany w maju 2019r. w ramach tournee po Stanach Zjednoczonych.

Musical „SIX” będzie grany od 29 marca do 3 lipca w CIBC Theatre. Jest zalecany dla dzieci od lat 10. Bilety są do kupienia na stronie internetowej.

 

 

 

 

Źródło: broadwayinchicago, szajnmag
Foto: You Tube

 

News Chicago

Mnich w żółto-zielonym welomobilu jeździ po Chicago – to Ojciec Efraim

Opublikowano

dnia

Autor:

Na ulicach Chicago można zauważyć kosmiczny niski pojazd przypominający małą łódź podwodną. Tym oryginalnym welomobilem, czyli rowerem wyposażonym w opływowa kabinę, porusza się mnich – ojciec Efraim.

Grecko-prawosławny mnich znany jako Ojciec Efraim pochodzi z Bostonu i posiada tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej, zrobiony na MIT.

Około 6 lat temu, szukając spokoju, przeprowadził się do wspólnoty zakonnic na odległej wyspie należącej do Alaski, która nie ma bieżącej wody i zbyt mało prądu, aby zasilić takie podstawowe urządzenia, jak lodówka czy kuchenka.

7 miesięcy temu, Ojciec Efraim zamienił ciszę i spokój Alaski na Northwest Side w Chicago, ale mimo hałasu wokół, sam porusza się cichym pojazdem budząc zaciekawienie kierowców i przechodniów. Policja już dwukrotnie go zatrzymywała, żeby sprawdzić, czy jest to pojazd silnikowy, który wymagałby tablicy rejestracyjnej.

53 letni Ojciec Efraim nie jest fanem samochodów i nigdy ich nie posiadał auta. Dlatego niedługo po przybyciu do Chicago, pragnąc zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i duchowe, zamówił zielono-żółty trójkołowy welomobil z Europy Wschodniej, napędzany pedałami.

„Dzięki niemu dojazdy do pracy lub załatwianie spraw stają się niezwykle przyjemne. Reakcja dzieci jest być może najcenniejsza”, mówi mnich

W mieście, które coraz bardziej stara się, aby jego ulice były przyjazne dla rowerzystów, welomobil Efraima to rzadki widok. Po części dlatego, że do niedawna, jeśli ktoś chciał kupić taki egzemplarz, musiał go sprowadzić od producenta z Rumunii. Jego koszt to około 13 000 dolarów, łącznie z transportem lotniczym.

W zeszłym roku otwarto jednak salon dealerski tych pojazdów w Minnesocie, co potencjalnie obniża cenę welomobilu aż o 1500 dolarów.

Obecnie Ojciec Efraim jest duchownym w greckiej cerkwi prawosławnej św. Atanazego i Jana w Old Irving Park. Jest przyzwyczajony do tego, że kierowcy, piesi i inni rowerzyści zasypują go pytaniami.

Kiedy rozważał przeprowadzkę do Chicago, chciał czegoś, w czym mógłby poruszać się zimą. Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna. Jest jednak pewien, że ze swoim welomobilem przetrwa trudniejszą sytuację.

„Mimo że nie ma w nim ogrzewania, samo pedałowanie generuje tyle ciepła, że musisz pozostawić otwarte nawiewy, aby dopływ świeżego powietrza zapewniał chłód” – mówi Ojciec Efraim.

Jego maszyna nie jest dla każdego – kierowca w welomobilu czuje się, jakby się znalazł się w małej łodzi podwodnej. Ojciec Efraim dojechał nim aż do Wisconsin i z powrotem, osiągając na Green Bay Road prędkość maksymalną 37 mil na godzinę. Dotarcie do Wisconsin zajęło mu 2,5 godziny.

Mnich nigdy nie brał udziału w wypadku, ale twierdzi, że musi zachować czujność, ponieważ znajduje się tak nisko nad ziemią. Niektórzy kierowcy mogą go nie zauważyć.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Makers Madness” 2024: Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ciężarówka górnicza

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciężarówka górnicza wyprodukowana przez firmę Komatsu z Chicago została zwycięzcą konkursu „Makers Madness” 2024, zdobywając tytuł „Najfajniejszej rzeczy wyprodukowanej w Illinois” (“the coolest thing made in Illinois”) przyznany w środę w rezydencji Gubernatora J.B. Pritzkera.

Ciężarówka firmy Komatsu znalazła się wśród ponad 200 zgłoszeń w piątym corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów stanu Illinois i sponsorowanym przez Comcast Business.

Konkurs trwał 8 tygodni i zebrał prawie 315 000 głosów na zgłoszone produkty, zawężając je do 16 najlepszych, a następnie do finałowej czwórki, która została doceniona w środę.

Według Komatsu, ciężarówka, wyprodukowana przez Komatsu w Peorii, ma udźwig do 400 ton i jest wyposażona w innowacje w zakresie przekładni zawieszenia, technologii napędu elektrycznego i działania autonomicznego. Ciężarówka 980E-5 waży ponad 1,3 miliona funtów.

Dan Funcannon, wiceprezes Komatsu, stwierdził, że ciężarówki to „najfajniejsze maszyny na świecie”. Pojazdy produkowane w Peorii są wysyłane na cały świat w celu wspomagania wydobycia minerałów.

Gubernator J.B. Pritzker pogratulował finalistom, podkreślając, że produkcja ma kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu.

„Ta sala jest pełna utalentowanych i pełnych entuzjazmu ludzi, którzy w dalszym ciągu popychają nasz stan w stronę lepszej przyszłości” – powiedział. „Nasz wzrost gospodarczy wynika w dużej mierze z dobrze prosperującego sektora produkcyjnego, który wszyscy pomagacie budować każdego dnia”.

Podczas ceremonii wyróżniono także trzech innych finalistów, reprezentujących szeroką gamę produktów. Mullen’s Imitation French Dressing, to sos produkowany przez J.D. Mullen Company w Palestine, zakład założony przez weterana I wojny światowej i restauratora z Illinois, Johna Mullena.

Stacja tankowania dronów MQ-25 Stingray, zbudowana przez Boeinga w Mascoutah, to pierwszy bezzałogowy statek powietrzny, który zatankuje inny samolot w trakcie lotu.

Natomiast Enviro Buildings’ Mod Box, wyprodukowany przez Craig Industries w Quincy, to modułowy izolowany budynek zewnętrzny.

Według Stowarzyszenia Producentów stanu Illinois branża ta zapewnia prawie jedną trzecią miejsc pracy w stanie i wnosi do gospodarki ponad 580 miliardów dolarów rocznie.

Zwycięzcą w 2023 r. zostało siedlisko księżycowe Rosenberg, wykonane przez firmę Ingersoll Machine Tools w Rockford, o którym pisaliśmy tutaj.

Natomiast motoreduktor do szczelnej pokrywy basenu firmy Bison Gear and Engineering Corp. z siedzibą w St. Charles został uznany za jeden z 16 najfajniejszych produktów wyprodukowanych w Illinois w 2022 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Komatsu
Czytaj dalej

News USA

250 nowych drzew wiśni będzie kwitnąć w Waszyngtonie na znak przyjaźni z Japonią

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiosna to czas odnowy i nowego początku, a Japonia i Stany Zjednoczone uczciły oba te wydarzenia w środę rano, ogłaszając, że Japonia podarowała USA 250 nowych drzew wiśni. Wizyta powitanego z honorami Fumio Kishidy podkreśla rosnąca pozycję Japonii w relacjach z USA i na świecie.

Prezydent Joe Biden podzielił się tą wiadomością z reporterami zebranymi na ceremonii powitania premiera Japonii Fumio Kishidy i pierwszej damy Yuko Kishidy. Nowe drzewka zastąpią te, które należy usunąć z basenu pływowego późną wiosną, zanim Służba Parku Narodowego będzie mogła rozpocząć prace nad rekultywacją rozpadającego się falochronu na tym obszarze.

Wizyta, ceremonia i konferencja prasowa odbyły się przed środową kolacją państwową, która ma służyć wzmocnieniu dyplomacji między Ameryką a jej najbliższymi sojusznikami. Prezent w postaci 250 nowych drzewek wiśni ma uczcić 250. urodziny Stanów Zjednoczonych przypadających w 2026 r.

„W Waszyngtonie jest wiosna” – powiedział Biden reporterom. „Słońce świeci. Każdej wiosny w całym mieście kwitną wiśnie dzięki darowi z Japonii w postaci 3000 wiśni ponad sto lat temu. Ludzie podróżują po całym kraju i na świecie, aby zobaczyć te wspaniałe kwiaty.”

Pierwsze 3000 drzew przybyło do USA po latach współpracy amerykańskiej pisarki podróżniczej Elizy Scidmore, badacza roślin z Departamentu Rolnictwa USA, Davida Fairchilda i pierwszej damy USA, Helen Herron Taft, którzy pracowali nad upiększeniem Waszyngtonu na początku XX wieku.

Pierwsze drzewa trafiły do Dystryktu Kolumbii w 1912 roku w prezencie od burmistrza Tokio i zostały posadzone w marcu tego roku. Od tego czasu drzewa są symbolem więzi między obydwoma krajami.

Joe Biden zapowiedział, że nowe drzewa zostaną posadzone niedaleko pomnika Martina Luthera Kinga.

W czasie wizyty premiera Japonii w Stanach Zjednoczonych, przywódcy obu krajów uzgodnili szereg kroków dążących do wzmocnienia współpracy wojskowej oraz przemysłu obronnego a także do stworzenia wspólnej, połączonej sieci obrony powietrznej wraz z Australią.

Kishida i Biden zawarli również porozumienie w sprawie udziału japońskiego astronauty w ramach programu Artemis, załogowej misji na Księżyc. Japończyk miałby być pierwszym człowiekiem spoza USA, który wyląduje na powierzchni Srebrnego Globu.

 

Źródło: nbc, wnp
Foto: YouTube, istock/SeanPavonePhoto/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu