Połącz się z nami

News Chicago

J. B. Pritzker i ks. kard. Blase Cupich stoją murem w sprawie covid. Czy podobnie zgodni są w kwestii aborcji?

Opublikowano

dnia

Surowa reakcja gubernatora J.B. Pritzkera na COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat wywoływała czasami znaczny opór opinii publicznej. Jednak, jak wynika z korespondencji mailowej, znalazł on zakulisowego sojusznika dla swoich działań w osobie kardynała Blase Cupicha. Nie ma w nich mowy o różnicy zdań w kwestii aborcji.

J. B. Pritzker i ks. kard. Blase Cupich byli w częstym kontakcie ze sobą, jak wynika z nowo uzyskanych danych. Od początku 2020 r. do tego roku wielokrotnie wysyłali do siebie SMS-y i e-maile.

Korespondencja została uzyskana z biura gubernatora na wniosek o wgląd publiczny zgodnie z ustawą Illinois o wolności informacji. Daje ona niezwykłe spojrzenie na relacje między gubernatorem a najwyższym duchownym katolickim w regionie.

Pokazuje, że obaj mężczyźni chwalili się nawzajem za sposób, w jaki każdy poradził sobie z wyzwaniami wywołanymi przez COVID.

Komunikaty pokazują również ks. kard. Cupicha – wyznaczonego przez papieża duchowego przywódcę katolików w powiatach Cook i Lake – jako koordynującego reakcję kościoła katolickiego na pandemię z urzędem gubernatora.

W wiadomości tekstowej z 7 kwietnia 2020 r. ks. kard. Cupich zaalarmował Pritzkera listem, który wysłał do proboszczów.

„Wiedz o moim wsparciu, gdy prowadzisz nas przez ten kryzys”

– napisał ks. kard. Cupich, przesyłając kopię listu, który zaznaczał, że federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom „zaleca teraz noszenie zakryć twarzy z tkaniny w miejscach publicznych, gdzie inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania.”

List przypomniał także „wszystkim proboszczom i administratorom parafii, że nie wolno odprawiać publicznych celebracji liturgicznych ani sakramentalnych (w tym spotkań objazdowych lub parkingowych w celu komunii, spowiedzi lub błogosławieństw) aż do odwołania”.

Kardynał napisał też:

„Ponadto podczas transmitowanych na żywo lub nagrywanych uroczystości należy przestrzegać dystansu społecznego, a dodatkowo należy zachować ostrożność przy zakrywaniu twarzy, jeśli zachowanie dystansu okaże się trudne do utrzymania.”

„Postępowanie zgodnie z wytycznymi naszych lokalnych i krajowych specjalistów ds. zdrowia publicznego pokazuje, że każdy ma do odegrania istotną rolę w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się tego śmiertelnego wirusa.”

„Jest to również zgodne z tym, czego jako lud wiary nauczyliśmy się z pierwszych stron Pisma Świętego: jesteśmy ‘stróżami naszego brata’”.

Osiem minut później Pritzker odpisał:

„Uwielbiam to. Dziękuję, Wasza Eminencjo. Ratujesz życie. Na zdrowie.”

25 kwietnia 2020 r. ks. kard. Cupich napisał do Pritzkera:

„Dziękujemy za służenie naszemu stanowi. Podążając z Twoim zmienionym nakazem pozostania w domu, poinformowałem naszych pastorów, że nadal będziemy go przestrzegać, tak jak od początku.”

„Poprosiłem mój zespół, składający się z pracowników służby zdrowia i pastorów, o zaproponowanie kilku kroków, które mogłyby umożliwić stopniowe otwieranie się naszych parafii. Oczywiście, zanim podejmę jakiekolwiek działanie, przedstawię Ci te sugestie do rozważenia.”

„Mam nadzieję, że mój zespół może ci pomóc w podejmowaniu decyzji w przyszłości i być może dostarczy użytecznych modeli, którymi mógłbyś się podzielić z innymi organizacjami wyznaniowymi w Illinois.”

„Jeśli chciałbyś wyznaczyć kogoś ze swojego biura na zasób dla mojego zespołu, wiedz, że z zadowoleniem przyjmę to jako sposób na zapewnienie pełnej współpracy z Twoimi wysiłkami.”

Nie nastąpiła żadna pisemna odpowiedź.

2 maja 2020 r. — po wiecu w centrum miasta przeciwko przedłużonemu nakazowi pozostania w domu Pritzkera, ks. kard. Cupich napisał do niego:

„Gubernatorze, wysyłam tweety: „Wspieramy wysiłki gubernatora Pritzkera by ratować cenne ludzkie życie podczas pandemii COVID-19 i zdecydowanie potępiamy wszelkie porównania tych środków z morderczym reżimem nazistowskim.””.

Pritzker odpisał: „Dziękuję, Wasza Eminencjo”.

11 maja 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał do gubernatora SMS-a po tym, jak Pritzker mógł być narażony na wirusa, aby powiedzieć: „Przykro mi, że musisz zostać poddany kwarantannie”.

W tym samym komunikacie kardynał zdawał się zdystansować od listu Rady Przywódców Religijnych Metropolitan Chicago, dotyczącego „regionalnego” ponownego otwarcia gospodarki państwa.

„Dla przypomnienia Archidiecezja Chicago nie konsultowała tego listu i nie aprobuje go” – napisał ks. kard. Cupich.

Pritzker odpowiedział:

„Dziękuję Wasza Eminencjo. Jestem wdzięczny za ducha współpracy w tym zakresie. Bądź zdrowy i bezpieczny.”

19 maja 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał do gubernatora SMS-a z pytaniem:

„Czy Twoi pracownicy chcą obejrzeć nasze seminarium szkoleniowe dotyczące przygotowania parafii do ponownego otwarcia. Oto link do prezentacji na żądanie. Następnie wyślę ​​PP [PowerPoint]. Wczoraj pierwsze prezentacje obejrzało ponad 2200 pastorów/wolontariuszy”.

Pritzker odpowiedział:

„Uwielbiam, to że zamieściłeś webinar. Jesteś zdecydowanie najbardziej aktywnym przywódcą religijnym w kraju”.

4 września 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał e-mail do Anne Caprary, szefowej sztabu Pritzkera, o międzywyznaniowym nabożeństwie żałobnym dzień wcześniej w Kaplicy Rockefellera na Uniwersytecie w Chicago dla tych, którzy zmarli na koronawirusa:

„Chciałem tylko poinformować, że byłem wdzięczny za zaproszenie do udziału w nabożeństwie żałobnym zeszłego wieczoru na Uniwersytecie Kalifornijskim. Dodam tylko, że ktokolwiek przygotował prezentację gubernatora, powinien otrzymać podwyżkę, ponieważ zostało to ładnie zrobione.”

„Wspomniałem gubernatorowi, że zamierzamy promować szczepienia przeciw grypie, począwszy od mojej wizyty w przyszłą środę u mojego lekarza na szczepienie, co zostanie sfilmowane.”

„Jeśli jest coś, co stan planuje w tej sprawie zrobić, proszę o powiadomienie, jak możemy pomóc”.

Było także kilka wiadomości, w których ks. kard. Cupich prosił gubernatora o telefon, ale nie informował, o czym.

Rzeczniczka Pritzkera twierdzi, że „nie ma połączeń między gubernatorem a kardynałem wymienionym w kalendarzu gubernatora w terminach” cytowanych w tekstach, „ale gubernator sam wykonuje spontaniczne telefony, które nie są częścią jego harmonogramu”.

Pisemne oświadczenie z biura gubernatora mówi o jego regularnych kontaktach za pośrednictwem SMS-ów i e-maili z kardynałem:

„Podczas pandemii COVID gubernator często szukał informacji u liderów społeczności, zwłaszcza tych we wspólnocie wyznaniowej”

„Gubernator docenił gotowość kardynała do słuchania i konstruktywnego dzielenia się jego perspektywą, ponieważ wyzwania pandemii wymagały opracowania planów, które opierały się na rozwoju nauki i najlepszych praktyk ze strony publicznej.”

„Gubernator docenił również pracę, jaką kardynał ks. kard. Cupich wykonał w celu promowania konieczności maseczek i szczepień w miarę postępów reakcji na pandemię.”

„Gubernator Pritzker zawsze priorytetowo traktował współpracę z liderami społeczności w celu opracowania i wdrożenia strategii, które zapewnią bezpieczeństwo i zdrowie społeczności”.

Dobre stosunki ks. kard. Cupicha z Pritzkerem – a także z innymi potężnymi demokratycznymi politykami w Illinois – kontrastują z tym, jak jego poprzednik, nieżyjący już kardynał Francis George, kontaktował się z politykami.

Choć był serdeczny, ks. kard. George nie chciał postawić się w sytuacji, w której niezależność Kościoła mogłaby zostać zakwestionowana.

Kardynał George nigdy nie zapomniał także, jak daleko od siebie są Kościół i większość Demokratów w kwestii aborcji.

To temat, który nie pojawia się w rozmowach ks. kard. Cupicha i Pritzkera, które miały miejsce w okresie, w którym Pritzker wspierał ustawodawstwo, które pozwala teraz nieletnim w Illinois na aborcję bez konieczności informowania o tym rodziców.

Chociaż nauczanie Kościoła sprzeciwia się aborcji, ks. kard. Cupich nie wypowiadał się na ten temat.

 

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, cna

News USA

Walka o życie nie przyniosła skutku: Robert Roberson może zostać stracony

Opublikowano

dnia

Autor:

15 listopada Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wykonanie wyroku śmierci na Robercie Robersonie, mężczyźnie skazanym w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej dwuletniej córki, Nikki. Decyzja sądu zapadła po tym, jak komisja ustawodawcza stanu Teksas próbowała opóźnić egzekucję, twierdząc, że dowody w jego sprawie mogą być uznane za nieadekwatne lub niewiarygodne. Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Spór o egzekucję i uprawnienia legislatury

Wezwanie wydane przez Komisję ds. Jurysprudencji Karnej Izby Reprezentantów Teksasu miało na celu uzyskanie zeznań Robersona w sprawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka” – diagnozy, na której oparte były dowody w jego sprawie. Roberson utrzymuje, że nie zabił córki, a obrażenia były wynikiem nieszczęśliwego wypadku, podczas gdy eksperci medyczni twierdzą, że są one zgodne ze znęcaniem się nad dzieckiem.

Sąd Najwyższy Teksasu wydał orzeczenie, które odrzuca próbę opóźnienia wykonania wyroku śmierci w celu uzyskania zeznań skazanego.

Robert Roberson byłby pierwszym skazanym na śmierć w Stanach Zjednoczonych, którego wyrok dotyczyłby skazania na podstawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka”, który obecnie budzi kontrowersje wśród ekspertów.

Mężczyzna od lat walczy o uniewinnienie, powołując się na teksańskie prawo, które umożliwia oskarżonym przedstawienie nowych dowodów naukowych mogących podważyć wcześniejsze wyroki. Jego adwokaci twierdzą, że dowody medyczne, na podstawie których go skazano, są dziś uznawane za nieaktualne i wątpliwe. Informowaliśmy o tym 7 października.

Wsparcie dla Robersona

Robert Roberson otrzymał wsparcie od dwupartyjnej grupy polityków, ekspertów medycznych, a nawet detektywa, który pierwotnie zeznawał przeciwko niemu. W sprawie jego ułaskawienia wiele osób podpisało petycję The Innocence Project.

Robert Roberson z córką Nikki

Kościół katolicki, który naucza, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, nawet w przypadku osób skazanych za najcięższe przestępstwa, wyraził zaniepokojenie i poparcie dla dalszego badania tej sprawy.

Przyszłość sprawy Robersona

Chociaż egzekucja Roberta Robersona została opóźniona na wniosek komisji ustawodawczej, Sąd Najwyższy Teksasu uznał, że nie ma podstaw prawnych do dalszego opóźniania wyroku. Jeśli komisja nadal będzie dążyć do uzyskania zeznań Robersona, będzie musiała podjąć dalsze kroki prawne, aby nie blokować wykonania wyroku.

Zgodnie z prawem stanu Teksas, po wydaniu wezwania i ustaleniu nowej daty egzekucji, musi minąć co najmniej 90 dni przed jej wykonaniem. Dlatego najwcześniej egzekucja Robersona może odbyć się w lutym 2025 roku.

Kościół katolicki oraz liczne grupy praw człowieka apelują o dalszą modlitwę i wsparcie dla Robersona, który, jak twierdzą, może być niewinny.

 

Źródło: cna
Foto: Roberson family, The Innocence Project
Czytaj dalej

Kościół

Carlo Acutis zostanie najmłodszym współczesnym świętym. Kanonizacja już w kwietniu 2025 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Carlo Acutis, 15-letni fan komputerów i „patron internetu”, który zmarł na białaczkę w 2006 roku, zostanie kanonizowany w kwietniu przyszłego roku. W środę Papież Franciszek ogłosił, że ceremonia kanonizacyjna odbędzie się w Watykanie podczas Jubileuszu Młodzieży zaplanowanego na 25-27 kwietnia 2025 roku.

Carlo Acutis, który już podczas swojej beatyfikacji w 2020 roku został uznany za wzór dla młodych ludzi ery cyfrowej, stanie się najmłodszym współczesnym świętym oraz pierwszym z pokolenia millenialsów.

Carlo, o którym pisaliśmy wielokrotnie, urodził się w Londynie w 1991 roku, jako dziecko włoskich rodziców. Wkrótce rodzina przeniosła się do Mediolanu, gdzie dorastał. Już jako dziecko wykazywał wyjątkowy talent techniczny, który połączył z głęboką wiarą. W wieku 11 lat rozpoczął prace nad swoją najsłynniejszą inicjatywą – stroną internetową dokumentującą cuda eucharystyczne z całego świata.

Carlo angażował się również w tworzenie stron internetowych dla katolickich organizacji lokalnych, a dzięki swojej autentyczności i głębokiemu zaangażowaniu w życie duchowe zyskał przydomek „influencera Boga”.

Pomimo swojego młodego wieku Acutis miał jasno określone życiowe motto: „Wszyscy rodzimy się oryginałami, ale wielu umiera jako kopie”. Zachęcał rówieśników do odkrywania swojej unikalnej drogi do świętości i czerpania radości z prostych, codziennych działań w łączności z Bogiem.

Droga do świętości

Carlo Acutis zmarł na agresywną białaczkę w październiku 2006 roku, ofiarowując swoje cierpienie za Kościół i papieża. Jego śmierć w tak młodym wieku, przy jednoczesnej dojrzałości duchowej, wywarła ogromne wrażenie na wiernych na całym świecie.

W 2020 roku został beatyfikowany w Asyżu, gdzie spoczywa w sanktuarium w specjalnym grobowcu przyciągającym pielgrzymów. Watykan uznał cud przypisywany wstawiennictwu Carlo, polegający na uzdrowieniu chłopca z Brazylii cierpiącego na rzadką i śmiertelną anomalię trzustki.

W maju 2024 roku Papież Franciszek zatwierdził drugi cud związany z Carlo Acutisem, co otworzyło drogę do kanonizacji. Cuda te opisywaliśmy 27 maja.

Carlo Acutis jest nie tylko symbolem nowoczesnej wiary, ale również inspiracją dla młodych ludzi żyjących w dobie cyfryzacji. Jego kanonizacja podkreśla, że technologia i wiara mogą się wzajemnie uzupełniać, a współczesne narzędzia mogą służyć szerzeniu dobra i miłości.

Jego życie to dowód na to, że świętość jest osiągalna w każdej epoce, nawet tej zdominowanej przez internet.

Pier Giorgio Frassati również na drodze do świętości

Papież Franciszek ogłosił również, że w lipcu lub sierpniu przyszłego roku kanonizowany zostanie inny młody włoski wierny – Pier Giorgio Frassati. Ten zmarły w latach 20-tych XX wieku na polio mężczyzna znany był ze swojej niestrudzonej pomocy potrzebującym.

Obie postacie ukazują, że świętość ma różne oblicza – od technologicznego geniuszu po cichą, codzienną służbę bliźnim.

 

Źródło: fox32
Foto: Vatican Media, wikipedia
Czytaj dalej

Kościół

Czy życie istnieje poza Ziemią? Refleksje katolickiego naukowca

Opublikowano

dnia

Autor:

Pytanie o istnienie życia poza Ziemią od wieków fascynuje ludzkość. Współczesna nauka poszukuje odpowiedzi, ale dla wielu osób, w tym katolickiego fizyka Jonathana Lunine’a, badania kosmiczne są także okazją do kontemplacji chwały Boga. O jego podejściu w pełni godzącym wiarę z nauką mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Jonathan Lunine, konwertyta na katolicyzm i główny naukowiec w Jet Propulsion Laboratory NASA, podzielił się swoimi refleksjami podczas wykładu w Waszyngtonie, skierowanego do około 100 katolickich naukowców. Wydarzenie odbyło się 15 listopada, po tzw. Złotej Mszy, odprawionej w katedrze św. Mateusza Apostoła z okazji święta św. Alberta Wielkiego, patrona naukowców.

Lunine, który bada możliwości istnienia życia mikrobiologicznego na księżycach takich jak Europa (Jowisz), Enceladus i Tytan (Saturn), podkreśla, że jego praca to „dar od Boga” umożliwiający głębsze zrozumienie stworzenia. Jak zauważył, odkrycie mikroorganizmów w kosmosie byłoby świadectwem porządku wpisanego w uniwersalny plan Boży.

„Gdybyśmy znaleźli życie mikrobiologiczne, byłaby to manifestacja piękna i harmonii stworzenia” uważa naukowiec.

Misje badawcze na wspomniane księżyce mają zakończyć się w ciągu najbliższych dekad, co daje realne szanse na odpowiedź na pytanie, czy życie może istnieć poza Ziemią.

Teologia i życie w kosmosie

Jonathan Lunine podkreśla, że odkrycie życia mikrobiologicznego wywołałoby głównie pytania naukowe. Jednak potencjalne odkrycie inteligentnych form życia mogłoby wznieść debatę na poziom teologiczny. Teologia katolicka dopuszcza istnienie innych form życia stworzonych przez Boga, choć Kościół nie zajmuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

W 2015 roku Papież Franciszek porównał potencjalne odkrycie życia pozaziemskiego do odkrycia Ameryki – zaskakującego, ale nie wykluczonego z Bożego planu.

Jonathan Lunine

Wiara w porządek wszechświata

Jonathan Lunine łączy wiarę z nauką, podkreślając, że eksploracja kosmosu to sposób na odkrywanie śladów Boskiej inteligencji.

Badania prowadzone na Europie, Enceladusie i Tytanie to nie tylko techniczne misje naukowe, ale także okazja do głębszej refleksji nad miejscem ludzkości w kosmicznej historii stworzenia. „Jako katolik-naukowiec widzę w tych misjach szansę na pogłębienie naszej wiedzy o Bożym stworzeniu”, podsumował Lunine.

 

Źródło: cna
Foto: Cornell University, istock/Naeblys/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu