News Chicago
J. B. Pritzker i ks. kard. Blase Cupich stoją murem w sprawie covid. Czy podobnie zgodni są w kwestii aborcji?

Surowa reakcja gubernatora J.B. Pritzkera na COVID-19 w ciągu ostatnich dwóch lat wywoływała czasami znaczny opór opinii publicznej. Jednak, jak wynika z korespondencji mailowej, znalazł on zakulisowego sojusznika dla swoich działań w osobie kardynała Blase Cupicha. Nie ma w nich mowy o różnicy zdań w kwestii aborcji.
J. B. Pritzker i ks. kard. Blase Cupich byli w częstym kontakcie ze sobą, jak wynika z nowo uzyskanych danych. Od początku 2020 r. do tego roku wielokrotnie wysyłali do siebie SMS-y i e-maile.
Korespondencja została uzyskana z biura gubernatora na wniosek o wgląd publiczny zgodnie z ustawą Illinois o wolności informacji. Daje ona niezwykłe spojrzenie na relacje między gubernatorem a najwyższym duchownym katolickim w regionie.
Pokazuje, że obaj mężczyźni chwalili się nawzajem za sposób, w jaki każdy poradził sobie z wyzwaniami wywołanymi przez COVID.
Komunikaty pokazują również ks. kard. Cupicha – wyznaczonego przez papieża duchowego przywódcę katolików w powiatach Cook i Lake – jako koordynującego reakcję kościoła katolickiego na pandemię z urzędem gubernatora.
W wiadomości tekstowej z 7 kwietnia 2020 r. ks. kard. Cupich zaalarmował Pritzkera listem, który wysłał do proboszczów.
„Wiedz o moim wsparciu, gdy prowadzisz nas przez ten kryzys”
– napisał ks. kard. Cupich, przesyłając kopię listu, który zaznaczał, że federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom „zaleca teraz noszenie zakryć twarzy z tkaniny w miejscach publicznych, gdzie inne środki dystansowania społecznego są trudne do utrzymania.”
List przypomniał także „wszystkim proboszczom i administratorom parafii, że nie wolno odprawiać publicznych celebracji liturgicznych ani sakramentalnych (w tym spotkań objazdowych lub parkingowych w celu komunii, spowiedzi lub błogosławieństw) aż do odwołania”.
Kardynał napisał też:
„Ponadto podczas transmitowanych na żywo lub nagrywanych uroczystości należy przestrzegać dystansu społecznego, a dodatkowo należy zachować ostrożność przy zakrywaniu twarzy, jeśli zachowanie dystansu okaże się trudne do utrzymania.”
“Postępowanie zgodnie z wytycznymi naszych lokalnych i krajowych specjalistów ds. zdrowia publicznego pokazuje, że każdy ma do odegrania istotną rolę w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się tego śmiertelnego wirusa.”
“Jest to również zgodne z tym, czego jako lud wiary nauczyliśmy się z pierwszych stron Pisma Świętego: jesteśmy ‘stróżami naszego brata’”.
Osiem minut później Pritzker odpisał:
„Uwielbiam to. Dziękuję, Wasza Eminencjo. Ratujesz życie. Na zdrowie.”
25 kwietnia 2020 r. ks. kard. Cupich napisał do Pritzkera:
„Dziękujemy za służenie naszemu stanowi. Podążając z Twoim zmienionym nakazem pozostania w domu, poinformowałem naszych pastorów, że nadal będziemy go przestrzegać, tak jak od początku.”
“Poprosiłem mój zespół, składający się z pracowników służby zdrowia i pastorów, o zaproponowanie kilku kroków, które mogłyby umożliwić stopniowe otwieranie się naszych parafii. Oczywiście, zanim podejmę jakiekolwiek działanie, przedstawię Ci te sugestie do rozważenia.”
“Mam nadzieję, że mój zespół może ci pomóc w podejmowaniu decyzji w przyszłości i być może dostarczy użytecznych modeli, którymi mógłbyś się podzielić z innymi organizacjami wyznaniowymi w Illinois.”
“Jeśli chciałbyś wyznaczyć kogoś ze swojego biura na zasób dla mojego zespołu, wiedz, że z zadowoleniem przyjmę to jako sposób na zapewnienie pełnej współpracy z Twoimi wysiłkami.”
Nie nastąpiła żadna pisemna odpowiedź.
2 maja 2020 r. — po wiecu w centrum miasta przeciwko przedłużonemu nakazowi pozostania w domu Pritzkera, ks. kard. Cupich napisał do niego:
„Gubernatorze, wysyłam tweety: „Wspieramy wysiłki gubernatora Pritzkera by ratować cenne ludzkie życie podczas pandemii COVID-19 i zdecydowanie potępiamy wszelkie porównania tych środków z morderczym reżimem nazistowskim.””.
Pritzker odpisał: „Dziękuję, Wasza Eminencjo”.
11 maja 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał do gubernatora SMS-a po tym, jak Pritzker mógł być narażony na wirusa, aby powiedzieć: „Przykro mi, że musisz zostać poddany kwarantannie”.
W tym samym komunikacie kardynał zdawał się zdystansować od listu Rady Przywódców Religijnych Metropolitan Chicago, dotyczącego „regionalnego” ponownego otwarcia gospodarki państwa.
„Dla przypomnienia Archidiecezja Chicago nie konsultowała tego listu i nie aprobuje go” – napisał ks. kard. Cupich.
Pritzker odpowiedział:
„Dziękuję Wasza Eminencjo. Jestem wdzięczny za ducha współpracy w tym zakresie. Bądź zdrowy i bezpieczny.”
19 maja 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał do gubernatora SMS-a z pytaniem:
„Czy Twoi pracownicy chcą obejrzeć nasze seminarium szkoleniowe dotyczące przygotowania parafii do ponownego otwarcia. Oto link do prezentacji na żądanie. Następnie wyślę PP [PowerPoint]. Wczoraj pierwsze prezentacje obejrzało ponad 2200 pastorów/wolontariuszy”.
Pritzker odpowiedział:
„Uwielbiam, to że zamieściłeś webinar. Jesteś zdecydowanie najbardziej aktywnym przywódcą religijnym w kraju”.
4 września 2020 r. ks. kard. Cupich wysłał e-mail do Anne Caprary, szefowej sztabu Pritzkera, o międzywyznaniowym nabożeństwie żałobnym dzień wcześniej w Kaplicy Rockefellera na Uniwersytecie w Chicago dla tych, którzy zmarli na koronawirusa:
“Chciałem tylko poinformować, że byłem wdzięczny za zaproszenie do udziału w nabożeństwie żałobnym zeszłego wieczoru na Uniwersytecie Kalifornijskim. Dodam tylko, że ktokolwiek przygotował prezentację gubernatora, powinien otrzymać podwyżkę, ponieważ zostało to ładnie zrobione.”
“Wspomniałem gubernatorowi, że zamierzamy promować szczepienia przeciw grypie, począwszy od mojej wizyty w przyszłą środę u mojego lekarza na szczepienie, co zostanie sfilmowane.”
“Jeśli jest coś, co stan planuje w tej sprawie zrobić, proszę o powiadomienie, jak możemy pomóc”.
Było także kilka wiadomości, w których ks. kard. Cupich prosił gubernatora o telefon, ale nie informował, o czym.
Rzeczniczka Pritzkera twierdzi, że „nie ma połączeń między gubernatorem a kardynałem wymienionym w kalendarzu gubernatora w terminach” cytowanych w tekstach, „ale gubernator sam wykonuje spontaniczne telefony, które nie są częścią jego harmonogramu”.
Pisemne oświadczenie z biura gubernatora mówi o jego regularnych kontaktach za pośrednictwem SMS-ów i e-maili z kardynałem:
„Podczas pandemii COVID gubernator często szukał informacji u liderów społeczności, zwłaszcza tych we wspólnocie wyznaniowej”
“Gubernator docenił gotowość kardynała do słuchania i konstruktywnego dzielenia się jego perspektywą, ponieważ wyzwania pandemii wymagały opracowania planów, które opierały się na rozwoju nauki i najlepszych praktyk ze strony publicznej.”
“Gubernator docenił również pracę, jaką kardynał ks. kard. Cupich wykonał w celu promowania konieczności maseczek i szczepień w miarę postępów reakcji na pandemię.”
“Gubernator Pritzker zawsze priorytetowo traktował współpracę z liderami społeczności w celu opracowania i wdrożenia strategii, które zapewnią bezpieczeństwo i zdrowie społeczności”.
Dobre stosunki ks. kard. Cupicha z Pritzkerem – a także z innymi potężnymi demokratycznymi politykami w Illinois – kontrastują z tym, jak jego poprzednik, nieżyjący już kardynał Francis George, kontaktował się z politykami.
Choć był serdeczny, ks. kard. George nie chciał postawić się w sytuacji, w której niezależność Kościoła mogłaby zostać zakwestionowana.
Kardynał George nigdy nie zapomniał także, jak daleko od siebie są Kościół i większość Demokratów w kwestii aborcji.
To temat, który nie pojawia się w rozmowach ks. kard. Cupicha i Pritzkera, które miały miejsce w okresie, w którym Pritzker wspierał ustawodawstwo, które pozwala teraz nieletnim w Illinois na aborcję bez konieczności informowania o tym rodziców.
Chociaż nauczanie Kościoła sprzeciwia się aborcji, ks. kard. Cupich nie wypowiadał się na ten temat.
Źródło: suntimes
Foto: You Tube, cna
Kościół
Opublikowano harmonogram najbliższych wydarzeń z udziałem Papieża

W sierpniu i wrześniu Papieża Leona XIV czeka wiele zobowiązań. W czwartek Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz celebracji liturgicznych Papieża. Od niedzieli 6 lipca Papież uda się do Castel Gandolfo, aby odpocząć.
Najważniejsze wydarzenia sierpnia
Pierwsze ważne wydarzenie zaplanowano na niedzielę 3 sierpnia, kiedy to rano celebrowana będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Młodzieży. Miejscem celebracji będzie Tor Vergata na przedmieściach Rzymu, miejscu znanym z historycznej Mszy św. odprawionej przez św. Jana Pawła II podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W czwartek, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Leon będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej w Papieskiej Parafii św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo.
Uroczystości we wrześniu
W niedzielę, 7 września, na Placu św. Piotra Ojciec Święty odprawi Mszę św. z okazji kanonizacji błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego i błogosławionego Carlo Acutisa. Data ta została ogłoszona podczas pierwszego zwyczajnego publicznego konsystorza Papieża Leona, który odbył się 13 czerwca.
Tydzień później, w niedzielę 14 września po południu, Papież przewodniczyć będzie ekumenicznej uroczystości upamiętniającej nowych męczenników i świadków wiary w bazylice św. Pawła za Murami.
Ostatnim wydarzeniem liturgicznym w publicznym kalendarzu Papieża w tym miesiącu będzie Msza św. z okazji Jubileuszu Katechetów, która zostanie odprawiona na Placu św. Piotra w niedzielę 28 września rano.
Vatican News
Fot: Vatican News
Kościół
Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.
Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.
Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.
Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.
Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych
Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.
Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.
Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.
W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.
Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa
USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.
Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.
Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.
Muzułmanie i inne mniejszości
Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.
Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.
Wnioski
Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.
Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Kościół
Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.
O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.
Pożegnanie z Watykanem
„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.
Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego
Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.
Zaproszenie do Polski
Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.
Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.
Leon XIV zna Polskę
Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.
Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji
Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.
Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.
„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa