Połącz się z nami

News USA

Rosjanie nadal będą jeść amerykańskie burgery. Burger King nie może zamknąć rosyjskich lokali

Opublikowano

dnia

Firma macierzysta Burger Kinga, Restaurant Brands International, chce zamknąć setki swoich rosyjskich lokalizacji, ale nie może tego zrobić, poinformował prezes David Shear w liście do pracowników w czwartek. W wycofaniu przeszkadza umowa z franczyzobiorcami.

„Czy chcielibyśmy natychmiast zawiesić wszystkie operacje Burger King w Rosji? Tak. Czy jesteśmy w stanie wymusić zawieszenie działalności dzisiaj? Nie”

-napisał Shear, dzięki „skomplikowanej procedurze prawnej”.

Firma wcześniej ogłosiła plany zawieszenia wsparcia korporacyjnego dla rosyjskich lokalizacji po atakach tego kraju na Ukrainę, w tym wstrzymanie dalszych inwestycji finansowych, marketingu i łańcucha dostaw.

Zamknięcie restauracji nie jest jednak takie proste. Podobnie jak wiele sieci fast foodów, Burger King nie jest wyłącznym właścicielem większości swoich restauracji, zamiast tego korzysta z umów franczyzowych.

Kiedy Burger King wszedł do Rosji 15 lat temu, nawiązał współpracę z rosyjskimi podmiotami. Teraz RBI posiada tylko 15% udziałów w rosyjskim biznesie, więc nie może jednostronnie zamknąć wszystkich lokalizacji.

Shear tłumaczy, że próba wyegzekwowania kontraktu i całkowitego wycofania się z niego wymagałaby współpracy władz rosyjskich, co „praktycznie nie nastąpi w najbliższym czasie”.

McDonald’s był pierwszą dużą siecią fast foodów w USA, która 8 marca wycofała się z Rosji, a kilka innych dużych sieci szybko poszło w ich ślady.

McDonald’s był w lepszej sytuacji, aby zamknąć wszystkie swoje rosyjskie lokalizacje, ponieważ 84% było zarządzanych i należących do firmy. Oznacza to, że w przypadku zdecydowanej większości rosyjskich lokalizacji McDonald’s nie musiał mieć do czynienia z franczyzobiorcami, którzy mogliby nie spełnić wymagań.

Ten wskaźnik własności jest niezwykle wysoki — na całym świecie 93% lokalizacji McDonald’s należy do franczyzobiorców.

Papa John’s zmierzył się z podobnym problemem franczyzobiorcy, który nie chce się zamykać. Christopher Wynne, Amerykanin z Kolorado, jest właścicielem firmy, która obsługuje 190 placówek Papa John’s w Rosji.

Nie planuje zaprzestania działalności w swoich restauracjach, mimo że Papa John’s International zawiesił rosyjski biznes. Planuje nawet otworzyć od 20 do 40 kolejnych lokalizacji, jeśli rosyjski rząd nie podejmie żadnych działań odwetowych wobec amerykańskich marek.

Umowy franczyzowe są normą w fast foodach i mogą być opłacalne dla firm, jednocześnie chroniąc je przed odpowiedzialnością w wielu przypadkach, ale mogą również zabierać niektóre ważne decyzje z ich rąk, jak Burger King i Papa John’s widzą w dzisiejszej Rosji.

 

 

 

Źródło: businessinsider
Foto: You Tube

News Chicago

Najlepsze sklepy spożywcze w USA 2025: Cztery z nich znajdują się w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Fresh Market

Dla jednych zakupy spożywcze to szybka konieczność, dla innych – przyjemność i wizyta w ulubionym miejscu. Najnowszy ranking 10Best Readers’ Choice Awards 2025 przygotowany przez USA Today pokazuje, że najbardziej cenione sklepy spożywcze w USA wcale nie muszą być największe.

Jak powstał ranking?

Panel ekspertów nominował sklepy z całego kraju, a następnie czytelnicy głosowali, wybierając swoje ulubione. Pod uwagę brano stosunek jakości do ceny, różnorodność asortymentu i poziom obsługi.

Illinois w czołówce

cztery z dziesięciu najlepszych sklepów znajdują się w Illinois – w tym zwycięzca całego zestawienia.

  • Fresh Market – zwycięzca rankingu; ma osiem lokalizacji w Chicago i na przedmieściach, m.in. w Wilmette, Lake Forest, Northbrook, Genewie, Crystal Lake i Algonquin.
  • Fresh Thyme Market – 3. miejsce.
  • Aldi – 7. miejsce; sieć z siedzibą główną w Batavii.
  • Heinen’s Grocery Store – 8. miejsce; rodzinna sieć z nowym sklepem w Naperville i placówkami w Glenview, Bannockburn, Lake Bluff i Chicago.

W zestawieniu znalazły się także: Wegman’s, Publix, Gelson’s, Stew Leonard’s i Natural Grocers.

Pełną listę wyróżnionych sklepów można znaleźć na stronie USA Today.

Źródło: nbc
Foto: Fresh Market
Czytaj dalej

News Chicago

Nowy stadion piłkarski w The 78 coraz bliżej realizacji. Kiedy pierwszy mecz?

Opublikowano

dnia

Autor:

Plan budowy nowego stadionu dla Chicago Fire pokonał w czwartek kolejną przeszkodę. Miejska komisja planowania zatwierdziła propozycję wartą 650 mln dolarów, przygotowaną przez klub i dewelopera Related Midwest. Zgodnie z projektem, na terenie 62-akrowej niezagospodarowanej przestrzeni nad rzeką Chicago powstanie stadion na 22 tys. miejsc, finansowany wyłącznie ze środków prywatnych.

Obiekt ma stać się główną atrakcją The 78 – megaprojektu o wartości 8 mld dolarów, obejmującego mieszkania, biura, hotele i przestrzenie handlowe. Jeśli dalsze etapy przebiegną zgodnie z harmonogramem, marzenie właściciela klubu Joe Mansueto o otwarciu stadionu wiosną 2028 roku stanie się rzeczywistością.

Wspólna wizja Fire i Related Midwest

Porozumienie zakłada, że klub kupi prawie 10 akrów ziemi pod budowę stadionu, podczas gdy Related Midwest zagospodaruje tereny wokół obiektu. Planowana zabudowa ma przypominać atmosferą Wrigleyville – z mieszkaniami, usługami i przestrzeniami publicznymi.

Według najnowszych założeń w The 78 ma powstać 7840 mieszkań (zamiast pierwotnie proponowanych 10 tys.) oraz rozległy kampus z:

  • 11 mln stóp kwadratowych powierzchni użytkowej,
  • 2 mln stóp kwadratowych biur,
  • 720 pokojami hotelowymi,
  • 46 tys. m² powierzchni handlowej.

W maju inwestycja przyjęła pierwszego najemcę – Bridge Sports.

Zmiany w infrastrukturze

Choć pierwotnie planowano budowę przystanku linii czerwonej przy 15th Street i Clark Street, pomysł został porzucony. W zamian deweloperzy proponują wydzieloną trasę autobusową i postój taksówek wodnych.

Niektóre kwestie – m.in. budowa mostu przy 13th Street czy koordynacja wydarzeń z obiektami takimi jak Soldier Field czy Northerly Island – wciąż wymagają doprecyzowania.

Obawy mieszkańców

Choć inwestycja budzi entuzjazm, część mieszkańców South Loop zwraca uwagę na problemy z ruchem drogowym.

Badanie przeprowadzone na zlecenie dewelopera wykazało, że korki można ograniczyć dzięki transportowi publicznemu i przejazdom współdzielonym. Jednak – jak zauważyła Marj Halperin z grupy One Community Near South – analiza jest „niewystarczająca” i brakuje jej niezależnej weryfikacji.

Halperin podkreśliła, że społeczność popiera stadion i sam projekt The 78, ale oczekuje większej przejrzystości i konkretnych planów dotyczących infrastruktury.

Poparcie radnych

Projekt poparła Radna Nicole Lee (11. Okręg) nazywając stadion „szansą dla naszej społeczności”. Podkreśliła jednak, że kwestie związane z ruchem w dni meczowe muszą być dokładnie rozwiązane. Dodała też, że miasto współpracuje z CDOT, aby złagodzić wpływ inwestycji na ruch w Chinatown.

Radna Pat Dowell (3. Okręg) również popiera budowę stadionu, wskazując, że będzie on mniejszy niż Soldier Field, a więc mniej uciążliwy. Jednocześnie zwróciła uwagę na potrzebę budowy nowego liceum dla South Loop, co od dawna pozostaje oczekiwaniem mieszkańców.

Kolejne kroki

Teraz projekt trafi pod obrady miejskiej komisji planowania przestrzennego, a następnie do Rady Miasta Chicago. Jeśli uzyska wszystkie zgody, nowy stadion piłkarski stanie się symbolem transformacji The 78 i jednym z kluczowych punktów na mapie sportowej i urbanistycznej Chicago.

Szczegółowo o nowym projekcie stadionu do piłki nożnej pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: blockclubchicago
Foto: Related Midwest/Gensler
Czytaj dalej

News USA

Uwaga nadlatują! Uber Eats rozpoczyna dostawy posiłków dronami

Opublikowano

dnia

Autor:

drony dostawcze flytrex

Jeszcze w tym roku klienci Uber Eats mogą zobaczyć swoje zamówienia nadlatujące z nieba. Uber Technologies poinformował o partnerstwie z izraelską firmą Flytrex, specjalizującą się w dronach dostawczych. Pilotażowe dostawy rozpoczną się na wybranych rynkach w USA – choć lokalizacji jeszcze nie ujawniono, Flytrex działa już w Teksasie i Karolinie Północnej.

Nowy rozdział w dostawach jedzenia

„Dzięki Flytrex wkraczamy w nowy rozdział – po raz pierwszy na platformie Uber Eats pojawi się szybkość i zrównoważony rozwój dostaw dronami, na dużą skalę” – podkreśla Sarfraz Maredia, prezes Ubera ds. autonomicznej mobilności i dostaw.

Flytrex ma już doświadczenie – od 2020 roku zrealizował ponad 200 tys. dostaw posiłków do domów w USA. „Autonomiczne drony to przyszłość – szybkie, tanie i bezdotykowe. Partnerstwo z Uberem pozwala połączyć nasze innowacje lotnicze z jego doświadczeniem logistycznym” – dodaje prezes Flytrex, Noam Bardin.

Rynek, który przyspiesza

Uber dołącza do coraz bardziej konkurencyjnego sektora dostaw z powietrza.

  • DoorDash korzysta już z usług Flytrex i Wing – firmy należącej do Alphabet (Google).
  • Zipline współpracuje m.in. z Walmartem i Panera Bread, a także dostarcza medyczne przesyłki dla szpitali.
  • Amazon Prime Air rozwija własną flotę dronów.

Inwestycja w przyszłość

Uber nie ujawnił szczegółów finansowych współpracy, ale potwierdził, że inwestuje w Flytrex w ramach umowy. Obie firmy podkreślają, że autonomiczne systemy dostaw mogą stać się standardem – szybszym, bezpieczniejszym i bardziej ekologicznym niż tradycyjna logistyka

Źródło: scrippsnews
Foto: Flytrex
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu