Połącz się z nami

News USA

Po dwóch latach pandemii czeka nas ślubny boom. W USA 2,6 mln par powie sobie „tak”

Opublikowano

dnia

Dwa lata temu, przed pandemią, trendy ślubne były bardziej skromne z garniturami i sukienkami z drugiej ręki oraz miesiącem miodowym bliżej domu. W tym roku niektóre kwestie związane ze ślubami się zmieniły. Badanie The Knot’s 2021 Real Weddings analizuje co będzie ważne dla młodych par biorących ślub w 2022r.

Analiza The Knot’s 2021 Real Weddings objęła ponad 15 000 amerykańskich par, które zawarły związek małżeński w zeszłym roku. Rozpatruje takimi sprawy, jak preferowane daty ślubu, najlepsze funkcje rozrywkowe oraz na jakich sprzedawcach pary skoncentrowały swój budżet.

„Gdybym rozmawiała z parą, która bierze ślub, dwie rzeczy, które chciałabym podkreślić, to to, że będzie to sztandarowy rok dla ślubów” – oświadczyła Lauren Kay, redaktor naczelna The Knot.

„Jesteśmy gotowi pomóc w realizacji 2,6 miliona ślubów w tym roku, co jest szalone, ale tak ekscytujące”.

Lauren Kay mówi o wynikach analizy z zeszłego roku i postępujących trendach ślubnych.

Zrównoważony rozwój:

Zrównoważony rozwój to gorący temat dla pokolenia Z, które dopiero zaczyna się pobierać. Widzieliśmy, że branża ślubna rozwija się w całości. Kwiaciarz może powiedzieć, że po imprezie kompostujemy wszystkie nasze kwiaty.

To zależy od profesjonalisty, ale widzimy zamieszczenie tej kwestii na stronie internetowej firmy, w dość widocznym miejscu, aby pary, które tego szukają lub traktują priorytetowo, będą wiedziały, że:

„Hej, to jest sprzedawca, który jest podobnie myślący i podziela moją wartość dla zrównoważonego rozwoju”.

Zauważyliśmy również, że wiele par chce o to zadbać, ale tak naprawdę nie wiedzą, jak to zrobić lub jest to bardzo zniechęcające. Tak więc widzieliśmy wielu ekspertów, którzy podjęli kroki, aby pomóc tym parom i przedstawić swoje sugestie.

Nie musisz mieć ślubu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, ale możesz wprowadzić pewne zmiany, które sprawią, że Twój ślub będzie z natury bardziej zrównoważony.

Interaktywne doświadczenia kulinarne:

Goście często biorą udział w przygotowaniu lub wyborze serwowanego jedzenia.

Widzieliśmy, jak ludzie objadają się ostrygami na wynos, zamawiają ciężarówki z jedzeniem, zwłaszcza na godzinę koktajlową albo wózki z lodami. Były też np. bary taco, w których sam sobie serwujesz, a jest to o wiele bardziej wyszukane niż tylko zamawianie taco.

Może para naprawdę uwielbia późne śniadanie, więc mają stację do robienia gofrów, a ty możesz nakładać dodatki lub wybierać smak ciasta. Wiele par skłania się ku temu pomysłowi jedzenia… skupiając się na doświadczeniach dla gości.

Podróż poślubna:

Wiele par naprawdę szczegółowo je planuje. Listy podróży poślubnych są ogromne dla par. Wielu planuje konkretne  doświadczenia i myśli bardziej o miejscu docelowym, a mniej o czasie.

Myślą o tych jedynych w swoim rodzaju wycieczkach, tych naprawdę wyjątkowych miejscach, do których zawsze chcieli się udać, jednocześnie obserwując ograniczenia i wytyczne dotyczące podróży.

Są pary, które zostają w domu i takie, które odwiedzają części naszego kraju. Niektórzy ludzie, którzy pobrali się  wyjeżdżali na kilka dni do pensjonatu z myślą, że będą mieli miesiąc miodowy, o którym marzyli w późniejszym terminie.

Wesela plenerowe czy wewnątrz?

Październik był dla ślubów wielkim miesiącem rok do roku, niezależnie od pandemii. Nie pocisz się, ale nie marzniesz i możesz bardzo wygodnie świętować w środku lub na zewnątrz. Kiedyś wszyscy chcieli mieć czerwcowy ślub. Ale przez lata nauczyliśmy się, że październik ma wiele do zaoferowania… od kwiatów, kolorów, jedzenia, ale także tego, że nie konkurujesz z harmonogramami letnich wakacji.

Wesela plenerowe pozostaną. Oczywiście są znacznie bardziej popularne podczas COVID, ponieważ pozwalają ludziom na łatwy dystans społeczny.

Możemy zauważyć niewielki spadek, zwłaszcza w przypadku przyjęć. Ale ceremonie plenerowe były i nadal będą popularne. Być może zobaczymy, że więcej przyjęć przenosi się do pomieszczeń, ponieważ teraz jest to bezpieczniejsze, ale myślę, że sama ceremonia będzie nadal bardzo popularna na świeżym powietrzu.

Ślubni dostawcy:

Podczas gdy wiele ślubów w 2020 roku zostało przełożonych, bardzo niewiele zostało odwołanych całkowicie. To był okres, w którym cały świat był w zamknięciu. Ale z drugiej strony przeżywamy teraz ogromny ślubny boom. Dlatego sprzedawcy naprawdę ciężko pracują, aby nadążyć za tym przytłaczającym popytem.

Brakuje siły roboczej. Tak więc próba skłonienia ludzi do pomocy w wykonaniu, czy to przy aranżacji kwiatowej, czy zespole cateringowym, jest wyzwaniem. Widzimy również wzrost cen inflacji i kosztów towarów. Myślę, że tak naprawdę nie widzimy wzrostu cen w wyniku mniejszej liczby ślubów, ale tak naprawdę z powodu innych czynników, które wpływają na każdą branżę, od opóźnień w łańcuchu dostaw po inflację i niedobór produktów.

Bezprecedensowa liczba ślubów:

Wiemy, że w 2022 r. zbliża się najwięcej ślubów w najnowszej historii, których liczba wyniesie około 2,6 miliona. Przeciętnie oglądamy około 2,1 miliona ślubów rocznie. Ten wzrost przypisujemy odroczeniu ślubów w 2020 roku.

Będzie więcej uroczystości, także rocznicowych. Po przeżyciu tej pandemii tak bardzo pragniesz przytulić swoich bliskich, zobaczyć swoją rodzinę i świętować dobre rzeczy. To spowodowało, że w tym roku popyt na wesela, przyjęcia i uroczystości jest jeszcze wyższy.

 

Źródło: chicagotribune

Foto: You Tube, istock/kkshepel

News Chicago

Od wtorku w Naperville gotuje Gordon Ramsay. Macie ochotę skosztować?

Opublikowano

dnia

Autor:

Najnowsza restauracja Gordona Ramsaya na przedmieściach Chicago jest położona w centrum Naperville i ma zostać otwarta we wtorek. Lokalizacja jest drugą dla Ramsay’s Kitchen, w rejonie Wietrznego Miasta, po Gordon Ramsay Burger. W planach jest także otworzenie Hell’s Kitchen w Chicago.

W swoim całodziennym menu, restauracja będzie oferować „wgląd w osobistą kuchnię Ramsaya”, które celebruje „najbardziej inspirowane, omawiane i ulubione przez celebrytę – szefa kuchni dania z jego cenionej kariery kulinarnej i podróży”.

Pozycje w menu obejmują takie dania jak kanapka z pieczoną wołowiną, łosoś z chrupiącą skórką, popisowa wołowina Wellington Ramsaya i wiele innych.

„Zespół restauracji i ja jesteśmy zachwyceni zanurzeniem się w cieple Środkowego Zachodu. Wspaniałe jedzenie zbliża ludzi i nie możemy się doczekać, aby powitać gości w restauracji i stać się częścią tej wspaniałej społeczności”- przekazał Gordon w oświadczeniu.

W restauracji ma panować swobodnie elegancka i przystępna atmosfera z miejscami siedzącymi dla ponad 160 gości jednocześnie na przestrzeni o powierzchni 5656 stóp kwadratowych, która obejmuje między innymi bar, salon i sezonowe patio.

Otwarta kuchnia, usytuowana „w sercu budynku”, zapewni gościom widok na wszystkie działania kucharzy i używane składniki.

Projekt ma być połączeniem historii Naperville i brytyjskiego dziedzictwa Ramsaya.

Zanim stał się przestrzenią restauracyjną, w latach 1930-1980 budynek ten zajmowała Apteka Oswalda. Dlatego wystrój wnętrza będzie nawiązywał do dawnego sklepu aptekarskiego a także będzie miał oryginalną ścianę wapienną wykonaną z opuszczonego kamieniołomu, obecnie Centennial Beach.

Brytyjski kucharz-celebryta wcześniej otworzył Gordon Ramsay Burger w Chicago, w grudniu 2021 roku, a także planuje zadebiutować w Chicago z kolejnym konceptem, o nazwie Hell’s Kitchen. Restauracja inspirowana serialem telewizji Fox o tym samym tytule będzie zlokalizowana przy 508 N. State St.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ramsay’s Kitchen
Czytaj dalej

News USA

Amerykański chleb powstaje z ..polskiego zboża

Opublikowano

dnia

Autor:

Stany Zjednoczone uciekają się do zakupów europejskiej pszenicy po suszy, która wstrząsnęła rynkami zbóż, podnosząc lokalne ceny. Co najmniej dwa ładunki polskiego zboża dotarły w tym roku na Florydę, a kolejne spodziewane są w ciągu najbliższych kilku miesięcy. USA są w tym roku na piątym miejscu na liście odbiorców zboża z Polski.

Informacja o dostawie polskiego zboża do Tampy pochodzi od osób zaznajomionych ze sprawą, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ transakcje są prywatne. Firma zajmująca się uprawą roślin, Andersons Inc., dostarczyła pszenicę do fabryki mąki Ardent Mills w Tampie.

Rzadki import jest ciosem dla Stanów Zjednoczonych, które tracą swoje znaczenie na światowym rynku pszenicy na rzecz czołowego światowego dostawcy – Rosji.

Zeszłoroczna susza utrudniła żeglugę przez rzekę Mississippi, w stronę Zatoki Meksykańskiej i stamtąd do przetwórców na Florydzie, a przewóz plonów koleją jest droższy. Lata suszy na amerykańskich równinach odbiły się także na słynnych amerykańskich polach pszenicy. Niektóre rośliny w tym sezonie były tak skarłowaciałe z powodu braku wilgoci, że nie wytworzyły wogóle kłosów, co wykluczyło zbiory.

Ta sytuacja sprawiła, że sprowadzane zboża z Europy stało się dla USA opłacalne.

„To nietypowy szlak handlowy, ale ma sens, bo pszenica z USA jest droga” – mówi Mirosław Marciniak, analityk rynku w InfoGrain w Warszawie. „Dla amerykańskich przetwórców ze wschodniego wybrzeża taniej jest wysyłać zboże z Europy niż przewozić je z Kansas”. Polskie zboże jest o około 1/3 tańsze.

Amerykańska twarda czerwona pszenica ozima – odmiana używana do wypieku typowego chleba – jest sprzedawana dużo drożej w stosunku do upraw innych głównych światowych dostawców. Tymczasem niektóre kraje Europy Wschodniej są obciążone nadwyżkami, co ostatnio wywołało także ograniczenia w imporcie z rozdartej wojną Ukrainy.

Duża różnica cen pozwoliła na zawieranie umów na dostawy pszenicy z niektórych krajów europejskich do USA co najmniej do października. Wg przekazanych informacji, zawarto umowy na dostawę zboża również do innego zakładu Ardent Mills, w Albany w stanie Nowy Jork.

Dyrektor generalny Andersons, Pat Bowe, powiedział, że import z Europy ma sens, biorąc pod uwagę różnicę cen, ale odmówił komentarza, czy firma zawarła takie transakcje.

Dane handlowe z Unii Europejskiej pokazują, że w sezonie 2022-23 Polska wysłała do USA do tej pory około 79 000 ton pszenicy.

Więcej takich ładunków płynących z Bałtyku do USA prawdopodobnie będzie wysyłanych ze względu na rozpiętość cen, powiedział Marciniak.

Według danych z polskiego Ministerstwa Rolnictwa w pierwszym kwartale tego roku Polska już sprzedała Amerykanom 46,5 tys. ton pszenicy za 14,8 mln euro, czyli średnio po 319,2 euro za tonę. W tej chwili wartość euro i dolara jest prawie równa.

Stany Zjednoczone w tym roku są na piątym miejscu na liście odbiorców zboża z Polski, chociaż rok temu nie było ich nawet w pierwszej dziesiątce.

Generalnie, w pierwszym kwartale tego roku, Polska sprzedała za granicę 1,21 mln ton pszenicy za 377 mln euro, czyli ponad trzy razy więcej niż rok temu.

Amerykański Departament Rolnictwa USDA prognozuje się, że import pszenicy do USA wzrośnie do sześcioletniego maksimum w sezonie 2023-24.

Według szacunków USDA, amerykańscy rolnicy mogą w tym roku zebrać tylko 67% akrów upraw pszenicy ozimej, co jest najniższym wskaźnikiem od 1917 roku.

Przyszłe kontrakty na twardą czerwoną pszenicę ozimą spadły w tym roku w Chicago o 2,9%, w porównaniu z 22% spadkiem dla odmiany miękkiej.

 

Źródło: economictimes, businessinsider
Foto: YouTube, istock/Larisa Stefanuyk
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Ford pozostawia radio AM w swoich samochodach

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciele nowych pojazdów Forda będą mogli jednak dostroić się do radia AM w swoich samochodach osobowych, ciężarowych i SUV-ach. Dyrektor generalny firmy, Jim Farley, napisał we wtorek w mediach społecznościowych, że firma wycofuje się z decyzji o usunięciu radia. Decyzja zapadła po rozmowie z liderami polityki rządowej, którzy podkreślają znaczenie informacji ostrzegających, nadawanych tą drogą.

Producent samochodów zdecydował się umieścić radio AM we wszystkich pojazdach Forda i Lincolna 2024. Natomiast wszystkim właścicielom pojazdów elektrycznych bez możliwości transmisji AM zaoferuje aktualizację oprogramowania, aby przywrócić radio AM, napisał Farley.

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak ponadpartyjna grupa federalnych prawodawców przedstawiła w zeszłą środę projekt ustawy wzywający National Highway Traffic Safety Administration do wymagania radia AM w nowych pojazdach bez dodatkowych kosztów. Pisaliśmy o tym 23 maja. 

Sponsorzy ustawy „AM for Every Vehicle Act” powołali się na obawy związane z bezpieczeństwem publicznym, zwracając uwagę na historyczną rolę AM w przekazywaniu ważnych informacji w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Senator Edward Markey, D-Mass., jeden ze sponsorów ustawy, powiedział, że 8 z 20 głównych producentów samochodów, w tym Ford, BMW i Tesla, wycofało radio AM z nowych pojazdów.

Ford usunął je z elektrycznych pickupów Mustang Mach-e i F-150 Lightning 2023 po tym, jak dane zebrane z pojazdów wykazały, że mniej niż 5% klientów go słuchało, poinformował rzecznik producenta, Alan Hall. Zakłócenia elektryczne oraz zmniejszenie kosztów i złożoności produkcji również odegrały pewną rolę.

Firma wyjęła go również z Mustanga z silnikiem benzynowym 2024, ale doda go z powrotem.

Samochody elektryczne otrzymają aktualizację oprogramowania online, aby przywrócić radio AM do pojazdów, a Ford będzie nadal włączał je do przyszłych pojazdów, zapowiedział Hall.

Zarówno Ford jak i inni producenci aut sugerowali również, że radio internetowe lub inne narzędzia komunikacyjne mogą zastąpić radio AM. Ale Markey i inni wskazywali na sytuacje, w których kierowcy mogą nie mieć dostępu do Internetu.

Federalna Komisja ds. Łączności i Krajowe Stowarzyszenie Nadawców pochwaliły ustawę, która jest również wspierana przez Senatora Teda Cruza z R-Texas, oraz Kongresmenów, m.in.: Josha Gottheimera, DNJ, Toma Keana, Jr., R-NJ i Marie Gluesenkamp Perez, D-Wash.

Ale Alliance for Automotive Innovation, amerykańska grupa handlowa reprezentująca głównych producentów samochodów, w tym Forda i BMW, skrytykowała ustawę, uznając nakaz umieszczania radia AM za niepotrzebny.

Grupa handlowa wskazała na zintegrowany system ostrzegania publicznego Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, który może rozpowszechniać ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w radiach AM, FM, internetowych i satelitarnych, a także w sieciach komórkowych.

Według danych National Association of Broadcasters i Nielsen ponad 80 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych w miesiącu słucha radia AM.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu