NEWS Florida
Siła Wiary 2 – polski film o głębi człowieczeństwa i sile która wszystko zwycięży – w Clearwater w tą niedzielę
W niedzielę, w Clearwater “Siła Wiary 2” – film będący kontynuacją pierwszego obrazu, który mieliśmy okazję zobaczyć w Chicago w marcu 2021r. Jest to niezwykle poruszająca historia trzech osób, które przetrwały piekło tylko dzięki swojej głębokiej wierze. O filmie opowiada w Radio Deon Floryda jego reżyserka Agnieszka Topolska.
Już w tą niedzielę, w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, będziemy mieli okazję zobaczyć niezwykle poruszający film Agnieszki Topolskiej – “Siła Wiary 2”. Jest on świadectwem przeżyć osób, które znalazły się w niewyobrażalnie dla nas trudnej sytuacji. I której nie przetrwałyby, gdyby nie ich wiara czyniąca cuda.
Film jest także świadectwem historycznym. O swoich przeżyciach opowiadają w nim Polacy, którzy byli zesłani na Sybir. Bohaterami są trzy osoby, mieszkające teraz na Florydzie i w Chicago.
Udział w produkcji sprawił że wydarzenia, które ukształtowały ich późniejsze losy, odrodziły się w ich wspomnieniach. Takich osób, żywo pamiętających tą straszną część historii, jest coraz mniej.
Film mówi także o losach ludzi, którzy przeżyli pobyt w obozie koncentracyjnym. Ekstremalnie trudne doświadczenia tych osób pokazują nam teraz jak być w pełni człowiekiem. Mówią o tym, że Wiara, Nadzieja i Miłość są w życiu najważniejsze.
Film “Siła Wiary 2” był realizowany w Chicago, na Florydzie i w Wisconsin. Brali w nim udział statyści i aktorzy. Wyróżnia się wspaniałym montażem, zdjęciami i muzyką Artura Jakubika.
Agnieszka Topolska twierdzi, że “reżyserem filmu jest sam Bóg”. Fundusze na jego realizację pochodziły z dotacji z Polski – od kancelarii premiera. Projekt powstał w przeciągu pół roku. W planach reżyserki jest nakręcenie jeszcze dwóch części, mających w sumie utworzyć tryptyk. Aktualnie kręcony jest “Power of hope”, a w przyszłości ma również powstać “Siła Miłości”.
Agnieszka Topolska i Radio Deon Floryda serdecznie zapraszają na pokaz filmu, który odbędzie się 13 lutego o 5 p.m., w niedzielę, w Polskim Centrum im Jana Pawła II w Clearwater, 1521 N Saturn Ave. Clearwater, FL 33755. Bilety w cenie 25$, można zamawiać pod numerami telefonów: 727-298-8609 i 727-480-6364. Film trwa 1h20min.
“Siła Wiary 2” na pewno zapisze się na zawsze w naszych sercach i duszach.
10 kwietnia planowany jest pokaz filmu w Chicago, przedpremierowa emisja odbyła się tu już w grudniu.

Foto: You Tube, pixabay/Treharris
Polonia Amerykańska
Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na Koncert kolęd z Orkiestrą Dętą “Trójcowo”
W niedzielę, 18 stycznia, po Mszy Świętej o godz. 11:00, serdecznie zapraszamy na koncert kolęd połączony ze wspólnym polskim kolędowaniem, w wykonaniu Polonijnej Orkiestry Dętej „Trójcowo” z Chicago.
“Drzwi zostaną otwarte o godz. 12:30, a koncert rozpocznie się o godz. 13:00 w Sali Głównej Muzeum Polskiego w Ameryce. Będzie to wyjątkowa okazja by, nie tylko wysłuchać kolęd w aranżacjach orkiestralnych, lecz także zaśpiewać je wspólnie z muzykami.
Wstęp: $10
Orkiestra Dęta „Trójcowo”, założona w 1989 roku z inicjatywy ks. Władysława Gowina SChr, od lat uświetnia uroczystości religijne, patriotyczne i parafialne, pielęgnując polską tradycję muzyczną wśród kolejnych pokoleń Polonii.
Zapraszamy do wspólnego kolędowania i przeżycia popołudnia pełnego muzyki, wspólnoty i świątecznej refleksji.
Prosimy o rezerwację i dokonanie płatności najpóźniej do 16 stycznia pod numerem telefonu 773-384-3352 i pod adresem info@polishmuseumofamerica.org Czeki należy wystawić na konto: Muzeum Polskie w Ameryce. Akceptowane są również płatności PayPal i kartą kredytową.
Muzeum Polskie w Ameryce
Polonia Amerykańska
Słynna aktorka Katarzyna Figura w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce
News USA
Kennedy Center w Waszyngtonie będzie się teraz nazywało Trump-Kennedy Center
W czwartek Biały Dom poinformował, że rada nadzorcza, złożona z nominowanych przez Donalda Trumpa członków, zagłosowała za zmianą nazwy John F. Kennedy Center for the Performing Arts na Trump-Kennedy Center. Rzeczniczka prasowa Karoline Leavitt ogłosiła decyzję w mediach społecznościowych, argumentując, że głosowanie jest wynikiem „niesamowitej pracy prezydenta Trumpa w ostatnim roku, która uratowała budynek — zarówno pod względem odbudowy, finansów, jak i reputacji”.
Trump od dawna używał nazwy „Trump Kennedy Center”
Sam Donald Trump, pełniący funkcję przewodniczącego rady, wielokrotnie określał instytucję jako „Trump Kennedy Center”, choć formalnie nosi ona imię Johna F. Kennedy’ego, demokratycznego prezydenta i historycznego patrona obiektu.
Podczas gali Kennedy Center Honors 7 grudnia Trump był pytany, czy zamierza przemianować obiekt. Odpowiedział, że taką decyzję podejmie rada.
Kilka dni wcześniej, odnosząc się do ceremonii losowania grup Mistrzostw Świata FIFA 2026, wspomniał o „wielkim wydarzeniu w Trump Kennedy Center”, po czym poprawił się na „Kennedy Center”, wywołując śmiech publiczności.
Sprzeciw rodziny Kennedych
Propozycja zmiany nazwy budzi jednak ostre reakcje części rodziny Kennedych. Maria Shriver, bratanica prezydenta Kennedy’ego, określiła projekt ustawy dotyczącej nadania budynkowi imienia Donalda Trumpa jako „szalony”, „małostkowy” i „absurdalny”.
Warto odnotować, że inny członek rodziny, Robert F. Kennedy Jr., obecnie zasiada w administracji Trumpa jako szef Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej.
Nowa większość w radzie, nowe decyzje
Podczas swojej pierwszej kadencji Donald Trump rzadko angażował się w działalność Kennedy Center. Sytuacja zmieniła się po powrocie do urzędu w styczniu — prezydent wymienił członków rady powołanych przez poprzednich demokratycznych prezydentów, zastępując ich lojalnymi zwolennikami. Ci z kolei wybrali go na przewodniczącego.
Prezydent krytykował zarówno program artystyczny centrum, jak i jego wygląd, zapowiadając gruntowną modernizację. Zdominowany przez Republikanów Kongres przyznał na ten cel ponad 250 mln dolarów.
Prezydent zaczął także regularnie uczestniczyć w wydarzeniach: pojawił się na premierze „Les Misérables” oraz — w odróżnieniu od swojej pierwszej kadencji — poprowadził tegoroczną uroczystość Kennedy Center Honors, której telewizyjna emisja w CBS i Paramount+ zaplanowana jest na 23 grudnia.

51. doroczny koncert „Mesjasz”, 23 grudnia 2023 r. w sali koncertowej Kennedy Center.
Co oznacza zmiana nazwy?
Decyzja rady nie kończy formalnego procesu — przemianowanie instytucji wymaga dodatkowych kroków legislacyjnych. Jednak głosowanie rady nadzorczej wskazuje wyraźnie, że kierownictwo Kennedy Center zamierza związać przyszłość instytucji z Prezydentem Trumpem.
To zaś zapowiada dalsze polityczne napięcia wokół jednego z najważniejszych ośrodków kultury w Stanach Zjednoczonych — miejsca, które od ponad pół wieku nosiło imię prezydenta, uważanego za symbol amerykańskiej sztuki i polityki XX wieku.
Źródło: baynews9
Foto: Dclemens1971, ajay_suresh, YouTube
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago4 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News USA3 tygodnie temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA2 tygodnie temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA3 tygodnie temuUniwersytet Kolorado zapłaci 10,3 mln USD za przymus szczepień przeciw COVID-19
-
NEWS Florida4 tygodnie temuKlientów Florida Power & Light czeka rekordowa podwyżka cen energii elektrycznej
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuMsza Św. w intencji ofiar stanu wojennego zostanie odprawiona 14 grudnia w Kościele Św. Trójcy










