Połącz się z nami

NEWS Florida

Proces zabójcy pięciu kobiet w banku Sebring znowu odłożony. Rodziny ofiar czekają od 3 lat

Opublikowano

dnia

23 stycznia 2019roku 5 kobiet zostało zastrzelonych w SunTrust Bank w Sebring na Florydzie. Były to cztery pracownice placówki i jedna klientka. Rodziny ofiar już ponad trzy lata domagają się sprawiedliwości, a odroczenie procesu oznacza dla nich  ponowne wracanie do tragicznych przeżyć. W piątek ogłoszono kolejne opóźnienie.

Rodziny pięciu zamordowanych z zimną krwią kobiet myślały, że koszmar prawny, przez który przechodzą zakończy się w maju. Jednak obrońca z urzędu złożył kolejny wniosek o opóźnienie procesu. Bez względu na to, kiedy proces w końcu się odbędzie, nikt z bliskich zamordowanych kobiet nigdy nie zapomni tamtego koszmarnego dnia.

Żona Jermaine’a Montague poszła do pracy w banku, jak w większość poranków. Mieli się spotkać na obiedzie i świętować jego urodziny razem z dwuletnią córką.

Zamiast tego Jermaine dostał telefon z policji jaki nie śnił mu się w najczarniejszych snach.

„Walczymy. To nasza codzienność. Walczymy żeby spać. Walczymy, by iść dalej” – mówi Montague. „Ona mogłaby oświetlić pokój. Wchodziłeś do banku i widziałeś jej uśmiech. To naprawdę rozgrzewało”.

Rodziny klientki Cynthii Watson i pracownic Marisol Lopez, Debry Cook i Any Pinon-Williams otrzymały ten sam druzgocący telefon.

Co wydarzyło się w SunTrust Bank w Sebring 23 stycznia 2019 roku?

O 12:30 po południu Zephen Xaver wszedł z pistoletem do SunTrust Bank, 1901 U.S. 27 South. Natychmiast nawiązał kontakt z pracownicami banku i klientką która była w placówce i siłą przejął bank.

Następnie zastrzelił wszystkich w banku.

O 12:36 Xaver sam zadzwonił pod numer 911. Powiedział dyspozytorom, że zabił w banku pięć osób. Lokalni dyspozytorzy podjęli działania by utrzymać z nim kontakt telefoniczny do czasu przybycia jednostek policji na miejsce zdarzenia.

O 12:40 do banku przybyły jednostki z biura szeryfa powiatu Highlands. Dwie minuty później przybyły siły z Departamentu Policji Sebring. Obie jednostki prowadziły obserwację i kontrolę miejsca zdarzenia do czasu przybycia innychoddziałów, w tym negocjatorów kryzysowych.

O 12:44 wezwano grupę SWAT w nadziei, że władze przejmą odpowiedzialność za miejsce zdarzenia. W trakcie negocjacji kryzysowych z Xaverem okazało się, że nie chce on umożliwić organom ścigania dostępu do ofiar w banku.

O 13:54 oddział SWAT z biura szeryfa powiatu Highlands wszedł do banku na prośbę szefa policji w Sebring, Karla Hoglunda. Według Biura Szeryfa, zespół wszedł, forsując frontowe drzwi w opancerzonym pojeździe SWAT.

O 14:28 po wejściu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia władze zlokalizowały Xavera w tylnym biurze i zaaresztowały. W oświadczeniu z aresztowania stwierdzono, że zabójca miał kamizelkę kuloodporną i pistolet 9 mm.

Ofiary znaleziono leżące twarzą w dół w holu banku z ranami postrzałowymi z tyłu głowy i górnej części tułowia.

Zephenowi Xaver postawiono pięć zarzutów morderstwa z premedytacją. Nie przyznał się do winy. W marcu 2021 roku Biuro Prokuratora Stanowego złożyło zawiadomienie o dodatkowych świadkach zdarzenia. Ta lista obejmuje członków rodziny i byłą dziewczynę Xavera, która wspomniała o jego fascynacji ideą zabijania i o jego marzeniach dotyczących zabijania uczniów w jego liceum w Indianie.

„Stan patrzy na to, co skłoniło tę osobę do tak haniebnego czynu” –oświadczył adwokat Anthony Rickman, który nie jest związany ze sprawą. „Więc zbiera wszystko, co ta osoba zrobiła w swoim życiu, aby uzyskać dobry obraz tego, kim był, co robił i dlaczego ostatecznie zrobił to, co zrobił”.

Stan analizował dokumentację szkolną Xavera i raporty policyjne dotyczące jego zabójczych marzeń, a także raport policji ze stanu Michigan, w którym wysłał wiadomości, mówiące o tym że „prawdopodobnie myślał o samobójstwie z rąk gliniarza i wzięciu zakładników”.

Stan analizuje takie rzeczy, jak dane telefonu komórkowego Xavera, jego podanie do Departamentu Policji Sebring, konta w mediach społecznościowych i profile gier wideo.

„Tutaj widzimy, jak państwo odkrywa jego Facebooka, media społecznościowe, profil na Xboksie, aby zobaczyć, czy ta osoba gra w brutalne gry wideo, czy była zaangażowana w jakąkolwiek komunikację z kimkolwiek na komputerze” – tłumaczy Rickman. „Czy szukał w Internecie czegoś związanego z tym przestępstwem? Czy próbował kupić broń palną w przeszłości? Czy był jakiś wzór lub skłonność do popełniania tych przestępstw?”

 Ci, którzy znają Xavera opisują go jako „normalnego” i „dobrze wychowanego”.

Prokuratorzy stanowi domagają się kary śmierci dla Xavera. Muszą udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że Xaver jest winny, szukając odpowiedzi, na pytania które tak wielu zadaje — dlaczego?

„Po pierwsze stan musi udowodnić te obciążające czynniki, że przestępstwo zostało popełnione w sposób zimny i wykalkulowany” –wyjaśnia Rickman. „Po drugie, że było ono wyjątkowo okrutne lub haniebne, i po trzecie, że albo popełnił wcześniej przestępstwo, albo był skazanym przestępcą w przeszłości”.

Ale minęły trzy lata a rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość.

„Dowody tam są. Dowody się nie zmienią. Powinno to już zostać zamknięte” – twierdzi Montague.

Data procesu została wyznaczona na 2 maja, ale zastępca obrońcy z urzędu, Jane McNeill, prosi o jego odroczenie ze względu na osobisty problem medyczny.

„Gdyby to była twoja rodzina, chciałbyś, aby zostało to zrobione wcześniej niż później. Zajmowaliśmy się tym już od trzech lat i nie mieliśmy zakończenia, którego oczekujemy” – oznajmiła Blanca Pinon, siostra Any Pinon-Williams. Powiedziała, że każdy mijający dzień przynosi kolejny kamień milowy, który ominął jej siostrę, w tym zostanie babcią.

„Jesteśmy tutaj. Będziemy dla niej silni, ponieważ nie ma jej tutaj, by mówiła za siebie” –deklaruje Blanca.

Prokuratura sprzeciwia się opóźnieniu, twierdząc, że obrońca obrony powinien być przygotowany do prowadzenia procesu.

 „Chcemy zamknąć ten rozdział” – mówi Montague.

Data procesu zostanie wyznaczona 25 marca.

 

Źródło: fox13, floridatoday

Foto: You Tube

 

NEWS Florida

Uwaga na baterie litowo-jonowe, zwłaszcza jak nadejdzie huragan

Opublikowano

dnia

Autor:

Prawodawcy Florydy chcą stworzyć nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące akumulatorów litowo-jonowych, gdy stan wkracza w sezon huraganów. Huragan Ian spowodował wiele niebezpiecznych pożarów akumulatorów w pojazdach elektrycznych.

Huragan Ian spowodował pożar 20 samochodów elektrycznych po zalaniu ich słoną wodą, stwarzając zagrożenie dla służb ratowniczych. Baterie litowo-jonowe znajdują się w wielu przedmiotach używanych na co dzień, od telefonów komórkowych po laptopy, a także hulajnogi i samochody elektryczne.

Niebezpieczeństwo związane z samymi akumulatorami litowo-jonowymi polega na tym, że w małym opakowaniu znajduje się duża moc. A kiedy ta energia zostaje uwolniona uwolniona też zostaje ogromna ilość ciepła, według Roba Herrina, specjalisty ds. bezpieczeństwa publicznego i szefa Straży Pożarnej Powiatu Hillsborough.

Baterie są przyczyną coraz większej liczby pożarów – palą się szybko, trudno je ugasić, a nawet mogą prowadzić do eksplozji.

W czwartek Dyrektor Finansowy Florydy, Jimmy Patronis, ogłosił plany wprowadzenia nowych zasad bezpieczeństwa dotyczących akumulatorów litowo-jonowych. W ich opracowanie zostaną zaangażowani producenci pojazdów elektrycznych, akumulatorów litowo-jonowych, specjaliści recyklingu i firmy technologiczne.

Zasady te mają na uwadze właścicieli pojazdów elektrycznych, zwłaszcza tych mieszkających w społecznościach przybrzeżnych.

W środę Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę dotyczącą standardów bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych, która trafiła do Senatu USA.

Strażacy przypominają, aby nie wyrzucać zużytych baterii do śmieci, ale oddać je do pobliskiego wyznaczonego, bezpiecznego składowiska.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Tiana’s Bayou Adventure rusza w czerwcu w Walt Disney World w Orlando

Opublikowano

dnia

Autor:

Disney zaprasza gości do zabawy na nowej atrakcji, Tiana’s Bayou Adventure w Walt Disney World. Przejażdżka, która wcześniej nosiła nazwę Splash Mountain, rozpocznie się 28 czerwca w Orlando’s Magic Kingdom i zabierze gości w „muzyczną przygodę”, ogłosił w niedzielę Disney.

Jak wynika z komunikatu prasowego, w nowej atrakcji znajdują się dziesiątki figurek Audio-Animatronics, ścieżka dźwiękowa i uroczystość, podczas której wszyscy są mile widziani. Do księżniczki Tiany z filmu „Księżniczka i żaba” z 2009 roku dołączą postacie Mama Odie, Louis i „urocze stworzenia” grające na instrumentach muzycznych.

„Ich porywająca stylizacja zamieni Bayou w imprezę z muzyką Zydeco, Rara i muzyką afro-kubańską autentyczną dla regionu Nowego Orleanu” – zapowiedział Disney.

Członkowie z Florydy, posiadacze karnetów rocznych i kwalifikujący się członkowie Disney Vacation Club będą mogli jako pierwsi skorzystać z nowej atrakcji.

Według Thrill Data, która monitoruje czas oczekiwania w parkach tematycznych, Splash Mountain pobiła rekord parku Walta Disneya w ostatnim dniu funkcjonowania w styczniu 2023 r. Fani czekali aż 220 minut, czyli prawie cztery godziny, na kolejną przejażdżkę.

Słynna przejażdżka wodna ze stromym spadkiem spotkała się z krytyką w mediach społecznościowych, ponieważ przedstawia postacie i muzykę z filmu animowanego „Song of the South” z 1946 r., który został oskarżony o wykorzystywanie rasistowskich motywów na temat Południa po wojnie secesyjnej.

Pomimo tego sprzeciwu kolejka otwarta w 1992 roku przez dziesięciolecia była jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Disneya.

Disneyland Park w Kalifornii również otrzyma w tym roku własną wersję Tiana’s Bayou Adventure, chociaż dokładna data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Walt Disney World
Czytaj dalej

NEWS Florida

8 osób zginęło w katastrofie autobusu na Florydzie. 40 jest rannych

Opublikowano

dnia

Autor:

W wypadku, do którego doszło we wtorek rano w powiecie Marion, zginęło 8 osób a około 40 zostało rannych, w tym niektórzy ciężko. Dawny autobus szkolny, przewożący 53 pracowników rolnych, jechał w kierunku zachodnim drogą SR-40. Wkrótce po godzinie 6:30AM zderzył się z ciężarówką i wypadł z drogi na obrzeżach Dunnellon.

Jak poinformowała Florida Highway Patrol, do wypadku doszło gdy były autobus szkolny International z 2010 roku, zderzył się z pick-upem Ford Ranger z 2001 r. jadącą na wschód drogą SR-40.

Po zderzeniu autobus wypadł z jezdni przez pobliski płot, uderzył w drzewo i przewrócił się.

Około 40 osób rannych w wypadku, w tym kierowca pick-upa, zostało przewiezionych do szpitala AdventHealth w Ocala. Niektóre z nich są w bardzo poważnym stanie i istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczy osiem.

Pracownicy – imigranci jechali zbierać melony w Cannon Farms w Dunnellon, małej społeczności rolniczej położonej około godziny jazdy na południe od Gainesville. Juan Sabines z konsulatu Meksyku na Florydzie przekazał, że wszystkie ofiary śmiertelne pochodziły z Meksyku i tymczasowo przebywały w USA na podstawie wiz pracowniczych.

Według Florida Highway Patrol, w związku z wypadkiem został aresztowany kierowca autobusu, 41-letni Bryan Maclean Howard, któremu postawiono osiem zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci podczas jazdy pod wpływem.

Z danych stanowych wynika, że był już wcześniej aresztowany za prowadzenie pojazdu z zawieszonym prawem jazdy, ucieczkę z miejsca wypadku i posiadanie marihuany.

Bryan Maclean Howard

Farmworker Association of Florida organizuje zbiórkę na platformie GoFundMe dla rolników i rodzin, które ucierpiały w wyniku tego tragicznego wypadku

 
Źródło: fox13
Foto: Marion County Fire Rescue
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu