Połącz się z nami

NEWS Florida

Proces zabójcy pięciu kobiet w banku Sebring znowu odłożony. Rodziny ofiar czekają od 3 lat

Opublikowano

dnia

23 stycznia 2019roku 5 kobiet zostało zastrzelonych w SunTrust Bank w Sebring na Florydzie. Były to cztery pracownice placówki i jedna klientka. Rodziny ofiar już ponad trzy lata domagają się sprawiedliwości, a odroczenie procesu oznacza dla nich  ponowne wracanie do tragicznych przeżyć. W piątek ogłoszono kolejne opóźnienie.

Rodziny pięciu zamordowanych z zimną krwią kobiet myślały, że koszmar prawny, przez który przechodzą zakończy się w maju. Jednak obrońca z urzędu złożył kolejny wniosek o opóźnienie procesu. Bez względu na to, kiedy proces w końcu się odbędzie, nikt z bliskich zamordowanych kobiet nigdy nie zapomni tamtego koszmarnego dnia.

Żona Jermaine’a Montague poszła do pracy w banku, jak w większość poranków. Mieli się spotkać na obiedzie i świętować jego urodziny razem z dwuletnią córką.

Zamiast tego Jermaine dostał telefon z policji jaki nie śnił mu się w najczarniejszych snach.

„Walczymy. To nasza codzienność. Walczymy żeby spać. Walczymy, by iść dalej” – mówi Montague. „Ona mogłaby oświetlić pokój. Wchodziłeś do banku i widziałeś jej uśmiech. To naprawdę rozgrzewało”.

REKLAMA REKLAMA

Rodziny klientki Cynthii Watson i pracownic Marisol Lopez, Debry Cook i Any Pinon-Williams otrzymały ten sam druzgocący telefon.

Co wydarzyło się w SunTrust Bank w Sebring 23 stycznia 2019 roku?

O 12:30 po południu Zephen Xaver wszedł z pistoletem do SunTrust Bank, 1901 U.S. 27 South. Natychmiast nawiązał kontakt z pracownicami banku i klientką która była w placówce i siłą przejął bank.

Następnie zastrzelił wszystkich w banku.

O 12:36 Xaver sam zadzwonił pod numer 911. Powiedział dyspozytorom, że zabił w banku pięć osób. Lokalni dyspozytorzy podjęli działania by utrzymać z nim kontakt telefoniczny do czasu przybycia jednostek policji na miejsce zdarzenia.

O 12:40 do banku przybyły jednostki z biura szeryfa powiatu Highlands. Dwie minuty później przybyły siły z Departamentu Policji Sebring. Obie jednostki prowadziły obserwację i kontrolę miejsca zdarzenia do czasu przybycia innychoddziałów, w tym negocjatorów kryzysowych.

O 12:44 wezwano grupę SWAT w nadziei, że władze przejmą odpowiedzialność za miejsce zdarzenia. W trakcie negocjacji kryzysowych z Xaverem okazało się, że nie chce on umożliwić organom ścigania dostępu do ofiar w banku.

O 13:54 oddział SWAT z biura szeryfa powiatu Highlands wszedł do banku na prośbę szefa policji w Sebring, Karla Hoglunda. Według Biura Szeryfa, zespół wszedł, forsując frontowe drzwi w opancerzonym pojeździe SWAT.

O 14:28 po wejściu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia władze zlokalizowały Xavera w tylnym biurze i zaaresztowały. W oświadczeniu z aresztowania stwierdzono, że zabójca miał kamizelkę kuloodporną i pistolet 9 mm.

Ofiary znaleziono leżące twarzą w dół w holu banku z ranami postrzałowymi z tyłu głowy i górnej części tułowia.

Zephenowi Xaver postawiono pięć zarzutów morderstwa z premedytacją. Nie przyznał się do winy. W marcu 2021 roku Biuro Prokuratora Stanowego złożyło zawiadomienie o dodatkowych świadkach zdarzenia. Ta lista obejmuje członków rodziny i byłą dziewczynę Xavera, która wspomniała o jego fascynacji ideą zabijania i o jego marzeniach dotyczących zabijania uczniów w jego liceum w Indianie.

„Stan patrzy na to, co skłoniło tę osobę do tak haniebnego czynu” –oświadczył adwokat Anthony Rickman, który nie jest związany ze sprawą. „Więc zbiera wszystko, co ta osoba zrobiła w swoim życiu, aby uzyskać dobry obraz tego, kim był, co robił i dlaczego ostatecznie zrobił to, co zrobił”.

Stan analizował dokumentację szkolną Xavera i raporty policyjne dotyczące jego zabójczych marzeń, a także raport policji ze stanu Michigan, w którym wysłał wiadomości, mówiące o tym że „prawdopodobnie myślał o samobójstwie z rąk gliniarza i wzięciu zakładników”.

Stan analizuje takie rzeczy, jak dane telefonu komórkowego Xavera, jego podanie do Departamentu Policji Sebring, konta w mediach społecznościowych i profile gier wideo.

„Tutaj widzimy, jak państwo odkrywa jego Facebooka, media społecznościowe, profil na Xboksie, aby zobaczyć, czy ta osoba gra w brutalne gry wideo, czy była zaangażowana w jakąkolwiek komunikację z kimkolwiek na komputerze” – tłumaczy Rickman. „Czy szukał w Internecie czegoś związanego z tym przestępstwem? Czy próbował kupić broń palną w przeszłości? Czy był jakiś wzór lub skłonność do popełniania tych przestępstw?”

 Ci, którzy znają Xavera opisują go jako „normalnego” i „dobrze wychowanego”.

Prokuratorzy stanowi domagają się kary śmierci dla Xavera. Muszą udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że Xaver jest winny, szukając odpowiedzi, na pytania które tak wielu zadaje — dlaczego?

„Po pierwsze stan musi udowodnić te obciążające czynniki, że przestępstwo zostało popełnione w sposób zimny i wykalkulowany” –wyjaśnia Rickman. „Po drugie, że było ono wyjątkowo okrutne lub haniebne, i po trzecie, że albo popełnił wcześniej przestępstwo, albo był skazanym przestępcą w przeszłości”.

Ale minęły trzy lata a rodziny ofiar wciąż czekają na sprawiedliwość.

„Dowody tam są. Dowody się nie zmienią. Powinno to już zostać zamknięte” – twierdzi Montague.

Data procesu została wyznaczona na 2 maja, ale zastępca obrońcy z urzędu, Jane McNeill, prosi o jego odroczenie ze względu na osobisty problem medyczny.

„Gdyby to była twoja rodzina, chciałbyś, aby zostało to zrobione wcześniej niż później. Zajmowaliśmy się tym już od trzech lat i nie mieliśmy zakończenia, którego oczekujemy” – oznajmiła Blanca Pinon, siostra Any Pinon-Williams. Powiedziała, że każdy mijający dzień przynosi kolejny kamień milowy, który ominął jej siostrę, w tym zostanie babcią.

„Jesteśmy tutaj. Będziemy dla niej silni, ponieważ nie ma jej tutaj, by mówiła za siebie” –deklaruje Blanca.

Prokuratura sprzeciwia się opóźnieniu, twierdząc, że obrońca obrony powinien być przygotowany do prowadzenia procesu.

 „Chcemy zamknąć ten rozdział” – mówi Montague.

Data procesu zostanie wyznaczona 25 marca.

 

Źródło: fox13, floridatoday

Foto: You Tube

 

NEWS Florida

Brązowe pelikany giną złapane na haczyk wędkarzy na molo w St. Pete

Opublikowano

dnia

Autor:

Skyway Fishing Pier w St. Pete jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla wędkarzy w rejonie zatoki Tampa. Niestety liczne są tu także brązowe pelikany. Te morskie ptaki gniazdują w pobliżu i dlatego ich wypadki z haczykami i żyłkami zdarzają się tu siedem razy częściej niż na innych obszarach.

Skyway Fishing Pier to jeden z najdłuższych pomostów w stanie, który tworzy sztuczną rafę dla ptaków morskich i zapewnia mnóstwo jedzenia. Urzędnicy Florida Fish and Wildlife FWC twierdzą, że sezonowy wzrost liczby ludzi i pelikanów przyczynia się do powstającego problemu.

Molo zostało nazwane „Pelican Death Row”, po badaniu w 2022 r., które wykazało, że uwikłania w linki i haczyki są główną przyczyną śmierci wśród brązowych pelikanów w tym miejscu.

W środę wieczorem ponad 100 osób wzięło udział w prawie trzygodzinnej wirtualnej dyskusji FWC na temat potencjalnych przepisów dotyczących połowów w celu poprawy sytuacji pelikanów na molo Skyway.

REKLAMA REKLAMA

Urzędnicy Florida Fish and Wildlife FWC zaproponowali możliwe zasady ograniczenia ryzyka splątania dla ptaków na molo.

Obejmują one:

  • Obowiązkowe przepisy dotyczące edukacji na temat tego, jak prawidłowo pomóc zaplątanemu pelikanowi i uwolnić go
  • Zakaz używania sprzętu z podłączonym więcej niż jednym haczykiem i wieloma hakami od listopada do marca
  • Ograniczenie użycia sprzętu połowowego do nie więcej niż dwóch zestawów
  • Zakaz użycia platform Sabiki, które mają więcej niż jeden haczyk, przez cały rok w części South Skyway Pier

Urzędnicy FWC rozmawiali również o ustaleniu dokładnych godzin połowów i ich monitorowaniu przez pewien czas.

Kim Begay, wiceprzewodnicząca grupy non-profit Friends of the Pelicans, powiedziała, że grupa ratuje około 15 pelikanów dziennie na molo. Czasami wędkarze tylko przecinają linkę, a zaplątane ptaki mogą utknąć w namorzynach i zginąć z głodu.

Organizacja przez lata naciskała na zakaz wędkowania na molo South Skyway od września do lutego, czyli w czasie głównego sezonu gniazdowania brązowych pelikanów. Wędkarze w tej sprawie stoją po drugiej stronie barykady.

FWC przedstawi opinię publiczną z warsztatów i swoje zalecenia na lutowym spotkaniu. Następnie komisja podejmie decyzje dotyczące potencjalnych przepisów.

 

Źródło: fox13
Foto: FWC, istock/medaacek/ passion4nature
Czytaj dalej

NEWS Florida

DeSantis chce surowszych kar za przestępstwa. M. in. kary śmierci za gwałt na dziecku

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator Ron DeSantis przedstawił program walki z przestępczością przed nadchodzącą sesją legislacyjną. Zawarł w nim propozycje rozszerzenia kary śmierci na niektóre rodzaje przestępstw seksualnych i wprowadzenie wyroków dożywocia dla osób skazanych za sprzedaż dzieciom fentanylu, który wygląda jak cukierek.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Miami Police Benevolent Association gubernator powiedział, że głosowanie większością głosów przez ławę przysięgłych powinno wystarczyć do nałożenia kary śmierci. To uczyniłoby Florydę drugim po Alabamie stanem, który zezwoliłby na niejednomyślne głosowanie ławy w przypadku tego wyroku.

DeSantis rozszerzył tę propozycję, mówiąc, że wykorzystywanie seksualne dzieci – w szczególności gwałt – również powinno podlegać karze śmierci, z minimalnym wyrokiem dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jego propozycje widownia przyjęła aplauzem.

W 2008 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że kara śmierci może być stosowana tylko w przypadku zabójstwa.

REKLAMA REKLAMA

Walka z fentanylem

Gubernator ogłosił również plan zajęcia się tym, co nazwał „walką z fentanylem”.

Zgodnie z jego propozycją posiadanie, sprzedaż lub produkcja fentanylu, który ma wyglądać jak cukierek, stałoby się przestępstwem pierwszego stopnia, z minimalnym wyrokiem dożywocia i karą w wysokości 1 miliona dolarów dla osób, które kierują je dzieci jako klientów.

DeSantis zapowiedział, że jego budżet będzie obejmować 20 milionów dolarów dla lokalnych agencji policyjnych na ściganie przestępstw związanych z fentanylem.

Reforma kaucji

Gubernator potępił także reformę kaucji gotówkowej, mówiąc, że planuje zwrócić się do Sądu Najwyższego Florydy o ustalenie jednolitego harmonogramu obligacji, którego muszą przestrzegać wszystkie sądy stanowe.

Zgodnie z nową propozycją ponad 700 określonych przestępstw zostanie oznaczonych jako możliwe do wykluczenia z konieczności wpłaty kaucji. Propozycja wywołała sprzeciw przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Nowy plan wykorzystywałby oprogramowanie, które stara się przewidzieć, kto może złamać prawo w przyszłości, aby pomóc ustalić, czy osoby aresztowane za pewne przestępstwa niskiego szczebla mogą zostać zwolnione.

Korzystanie z takiego oprogramowania jest kontrowersyjne. W czwartek DeSantis powiedział, że technologia nie może zastąpić „ludzkiej mądrości” sędziego.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Rzadka okultacja Księżyca czeka nas w poniedziałek. Spójrzcie w niebo wieczorem

Opublikowano

dnia

Autor:

Rzadkie zaćmienie Marsa przez Księżyc nastąpi 30 stycznia. Planeta zniknie z naszego pola widzenia bezpośrednio za lewą stroną Księżyca i pojawi się ponownie godzinę później po przeciwnej stronie. Jeśli tylko niebo będzie czyste, wyjdź z domu i ciesz się spektaklem.

Zjawisko będzie widoczne głównie w południowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej, północno-zachodniej części Ameryki Południowej i większości Karaibów.

Mars zniknie na niebie Los Angeles o 8:36PM PST, a następnie pojawi się ponownie po drugiej stronie księżyca o 9:30PM PST. Godzina ta będzie późniejsza dla obszarów położonych dalej na wschód.

Będzie to tzw. okultacja Księżyca.

Ostatni raz miała miejsce 7 grudnia, co zapowiadaliśmy tutaj. Rzadko zdarza się, aby dwie takie okultacje miały miejsce w okresie krótszym niż dwa miesiące w nocy.

REKLAMA REKLAMA

Następna okultacja Marsa widoczna na większości obszaru Stanów Zjednoczonych będzie miała miejsce 13 stycznia 2025 r.

Powodem, dla którego widzimy je rzadziej niż całkowite zaćmienie, które występuje w dowolnym miejscu średnio około 375 lat, jest to, że okultacja jest widoczna w różnych częściach świata. Czasami także w dzień, co sprawia, że nie można jej zaobserwować.

Oglądanie zjawiska bez ochrony oczu jest bezpieczne. Jeśli masz lornetkę, może ona poprawić i powiększyć widok Marsa i Księżyca.

Obserwatorium Griffith przeprowadzi w poniedziałek transmisję online na żywo z zakrycia Marsa przez Księżyc. Kliknij tutaj, aby dołączyć do dyskusji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/m-gucci
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

Popularne w tym miesiącu