Połącz się z nami

News Chicago

Satystyki covidowe w Illinois na równi pochyłej pomimo rekordowej liczby zgonów

Opublikowano

dnia

Liczba nowych przypadków COVID-19 i hospitalizacji w stanie spada, jak podał w poniedziałek Departament Zdrowia Publicznego Illinois. Chociaż liczba zgonów z powodu chorób układu oddechowego przekroczyła 30 tys, nie jest odpowiedzialny za nią wariant omicron. Możemy odetchnąć?

Dzienne rejestry nowych infekcji COVID-19 spadły o około 13% w ciągu tygodnia, czyli średnio wskaźnik wynosi 25 051,6 od 18 stycznia do poniedziałku w porównaniu z 28 890 11-17 stycznia.

Liczba hospitalizacji spadła o 15,8%, czyli średnio jest to 5990,7 pacjentów dziennie od 17 stycznia do niedzieli, w porównaniu z liczbą 7116 w okresie 10-16 stycznia.

„Dwa tygodnie temu rozmawialibyśmy ze 120 (pacjentami); teraz jest ich już 76” – wyjaśnił dr Kevin Most, główny lekarz w szpitalu Northwestern Medicine Central DuPage. Około jedna trzecia pacjentów wliczanych w statystyki pandemii jest przyjmowana z innych powodów niż COVID-19, takich jak np. udar, ale jeśli wynik testu jest pozytywny, to tak klasyfikowani.

„Widzimy znacznie więcej przypadkowych odkryć” – poinformował Most.

Zgony w całym stanie z powodu COVID-19 wzrosły o 12,6%, z liczbą średnio ponad 106 osób w dniach 11-17 stycznia do średnio 120 dziennie od 18 do 24 stycznia .

Zazwyczaj zgony są wskaźnikiem opóźnienia, ale są też inne niuanse. Most wskazał, że wariant omikronowy COVID-19 jest stosunkowo łagodną wersją wirusa, podczas gdy jego poprzednik, wariant delta, powodował poważniejszą chorobę.

„To, co teraz widzisz, jeśli chodzi o wiele hospitalizacji i zgonów, to w rzeczywistości wariant delta (pacjenci), którzy zachorowali dawno temu i przeżyli lub mają się dobrze. Lub pacjenci, którzy nie poradzili sobie i odszedli” – wyjaśnia Most.

W przypadku omicron hospitalizacje są znacznie krótsze.

Nowe przypadki COVID-19 wyniosły 64 499 w ciągu weekendu, z liczbą 310 zgonów, podała IDPH.

Szpitale w Illinois leczyły 5238 pacjentów z COVID-19 w niedzielę wieczorem.

W sobotę zgłoszono 41 064 nowych przypadków COVID-19, 13 973 w niedzielę i 9462 w poniedziałek. IDPH nie aktualizuje swoich danych w weekendy.

 132 ludzi zmarło w sobotę, 97 w niedzielę i 81 w poniedziałek.

Siedmiodniowy średni wskaźnik pozytywnych stwierdzeń dla stanu wynosi 11,6%.

Całkowita liczba przypadków w całym stanie wynosi 2 837 861, a 30 155 mieszkańców Illinois zmarło od początku pandemii.

 

W niedzielę wykonano 23.916 kolejnych szczepionek przeciwko COVID-19. Średnia siedmiodniowa to 40 211.

Jak dotąd, 8 324 461 mieszkańców Illinois zostało w pełni zaszczepionych, co stanowi 65,7% z 12,7 miliona mieszkańców stanu.

Centers of Diseas Control and Prevention CDC definiuje pełne zaszczepienie jako dwie dawki szczepionki Pfizer lub Moderna lub jedną dawkę Johnson & Johnson’s.

Rząd federalny dostarczył do Illinois 22 885 545 dawek szczepionek od czasu rozpoczęcia dystrybucji w połowie grudnia i wykonano 20 305 950 zastrzyków.

W ciągu ostatnich 24 godzin laboratoria przetworzyły 120 584 testów na obecność koronawirusa.

 

Źródło: dailyherald

Foto: You Tube, pixabay/Surprising_Shots

 

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu