Połącz się z nami

News Chicago

Lightfoot ledwo wyzdrowiała a już wsiada do samolotu i leci do Waszyngtonu. Czy przepisy jej nie obowiązują?

Opublikowano

dnia

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot przemawiała we wtorek publicznie po raz pierwszy od stwierdzenia pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Na konferencji powiedziała, że w pełni wyzdrowiała po walce z infekcją i wybiera się do Waszyngtonu we wtorek wieczorem. Nie minął jeszcze okres przepisowej kwarantanny.

Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała we wtorek, że infekcję przeszła się jak „przeziębienie”.

„Na szczęście dość szybko wyzdrowiałam” – powiedziała Lightfoot dziennikarzom na niepowiązanej konferencji prasowej

Konferencja odbyła się na kilka godzin przed jej podróżą do Waszyngtonu, gdzie Lightfoot weźmie udział w
U.S. Conference of Mayor’s 90th Annual Winter Meeting, zaplanowanej na 18-21 stycznia.

 

Test Lightfoot dał pozytywny wynik 11 stycznia, mniej niż 24 godziny po zorganizowaniu konferencji prasowej w City Hall, podczas której przemawiała bez maski, aby ogłosić, że osiągnięto porozumienie z Chicago Teachers Union, umożliwiające powrót około 330 000 uczniów Chicago do szkół.

Lightfoot nie zdjęła maski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zgodnie z wytycznymi Centers for Disease Control, które pozwalają osobom, u których wynik testu na COVID-19 jest pozytywny, zakończyć izolację po pięciu dniach, o ile ich objawy ustąpią i czują się dobrze. Daje to łącznie 10 dni używania maseczki od dnia, w którym był wykonany test z wynikiem pozytywnym.

Lightfoot zapowiedziała, że będzie postępować zgodnie z tymi wskazówkami.

„Myślę, że to kwestia ostrożności” — oświadczyła Lightfoot.

Aż do gwałtownego wzrostu COVID-19 napędzanego przez wariant omicron, Lightfoot zwykle nosiła maskę z tkaniny, często ozdobioną gwiazdą z flagi Chicago. We wtorek Lightfoot miała maskę, która wydawała się być czarną maską KN95, którą urzędnicy CDC zalecili jako bardziej skuteczną w zapobieganiu przenoszeniu chorób.

Burmistrz Lightfoot poinformowała, że czuje się „bardzo komfortowo” planując podróż do Waszyngtonu, na którą dostała zielone światło od dr Allison Arwady, komisarza Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago, już po tygodniu od zachorowania.

Wytyczne federalne wzywają do unikania podróży do 10 dni po diagnozie, ale dodają, że jeśli ktoś musi podróżować,  to niech używa maseczki.

„Byłam w ciągłych konsultacjach z dr Arwady. Jednym z pytań, o których rozmawialiśmy, było to, czy to rozsądne, czy nie. Dała mi pozwolenie. Czuję się bardzo komfortowo” – powiedziała Lightfoot.

Biuro Lightfoot poinformowało, że burmistrz Chicago planuje „spotkać się z innymi burmistrzami z całego kraju i dzielić się najlepszymi praktykami na różne tematy [oraz] spotkać się z wyższymi urzędnikami z administracji Bidena”. Lightfoot planuje powrót do Chicago w piątek, nie ujawniła natomiast, w jaki sposób podróżuje do Waszyngtonu.

W podobnych okolicznościach lotnisko Midway nie pozwoliło członkowi rodziny redaktora politycznego Mike’a Flannery’ego, latać w Boże Narodzenie, kiedy oczywiście nie musiała podróżować.

Po najbardziej brutalnym roku w Chicago od ćwierćwiecza, Lightfoot zwróciła się w czasie konferencji z prośbą o więcej federalnych organów ścigania.

 

„Spodziewam się, że będę więcej rozmów o tych sprawach, kiedy będę w Waszyngtonie, ale było kilka bardzo korzystnych odpowiedzi ze strony organów ścigania federalnego” – oświadczyła Lightfoot.

W szczególności prośba dotyczy większej liczby agentów z ATF, aby rozprawili się z nielegalną bronią; więcej szeryfów, by tropili zbiegów z nakazami aresztowania; i więcej asystentów prokuratury do ścigania tych zbiegów i przestępców z bronią.

 

 

Źródło: fox32, wttw

Foto: You Tube, Chicago’s Mayor’s Office

News Chicago

Nauczyciele w okręgu szkolnym St. Charles będą pracować krócej i zarabiać więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

Zarząd St. Charles School District 303 zatwierdził czteroletnią umowę pracy ze związkiem nauczycieli, który obejmuje stopniowe podwyżki dla nauczycieli i ostatecznie krótszy dzień w szkole podstawowej. Nowa umowa została ratyfikowana przez związek i St. Charles Education Association, 23 maja. Rada szkoły zatwierdziła ją w czwartek.

Umowa wejdzie w życie w roku szkolnym 2023-2024 i będzie obowiązywała do roku szkolnego 2026-2027.

Zgodnie z umową podwyżki płac nauczycieli będą oparte na indeksie cen CPI każdego roku. Nauczyciele otrzymają podwyżkę CPI plus 0,5% w każdym z pierwszych dwóch lat i CPI plus 1% za każdy z ostatnich dwóch lat.

O 40 minut skrócony zostanie również dzień w szkole podstawowej, począwszy od drugiego roku obowiązywania umowy. Obecny dzień w szkole podstawowej trwa siedem godzin. Od roku szkolnego 2024-2025 dzień w szkole podstawowej będzie trwał 6 godzin i 20 minut.

Całkowity wymiar dziennego czasu przeznaczonego na zajęcia dla uczniów nie ulegnie zmianie w obszarach objętych podstawą programową (czytanie, matematyka, nauki ścisłe, nauki społeczne), ale zmniejszy się czas zajęć w przypadku przedmiotów poza obszarami objętymi podstawą programową.

W komunikacie prasowym prezes St. Charles Education Association, Jennifer Adam, poinformowała, że ze względu na nieoczekiwaną inflację i wpływ zwiększonych wydatków na wynagrodzenia, okręg będzie musiał zredukować liczbę nauczycieli plastyki, muzyki i wychowania fizycznego w roku szkolnym 2024-2025.

Nie wiadomo ilu nauczycieli zostanie zwolnionych.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News Chicago

11 zabitych i 45 rannych – kolejny tragiczny rekord weekendu Dnia Pamięci

Opublikowano

dnia

Autor:

Od wczesnego piątkowego wieczoru do poniedziałkowego popołudnia co najmniej 11 osób zginęło, a kolejnych 45 zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych była najwyższa od 2015 roku, kiedy zginęło 12 osób. Najwyraźniej działania podjęte przez Brandona Johnsona na ten czas nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Do aktów przemocy doszło także właśnie w pobliżu domu burmistrza Brandona Johnsona w West Side, gdzie znaleziono zasztyletowaną kobietę.

Świąteczny weekend, który oznacza nieoficjalny początek lata, historycznie wyznaczał również początek sezonowego wzrostu przemocy z użyciem broni – często skoncentrowanej na południowej i zachodniej stronie miasta. Najwięcej ofiar strzelaniny miało 6. dzielnica w South Side, w której zginęło co najmniej 7 osób, a następnie 11. dzielnica w West Side, gdzie postrzelono co najmniej 6 osób.

Podczas bójki na North Avenue Beach w piątek po południu, kilka godzin po oficjalnym otwarciu miejskich plaż na okres lata, wybuchły strzały, ale nikt nie został ranny.

Dodatkowi funkcjonariusze policji mieli pracować w weekend, ponieważ burmistrz Brandon Johnson i tymczasowy Komendant Chicago Fred Waller kontynuowali kontrowersyjną praktykę odwoływania dni wolnych funkcjonariuszy, aby zwiększyć zatrudnienie w weekendy obarczone zwiększonym ryzykiem.

Dziesiątki żołnierzy sił pokojowych wyszło również na ulice, aby stłumić przemoc w „gorących punktach” po południowej i zachodniej stronie. Natomiast setki maszerowały w sobotę przeciwko przemocy w dzielnicy Grand Crossing.

Pierwsze zabójstwa weekendu miały miejsce w odstępie kilku godzin.

Zabójstwo w pobliżu domu burmistrza w Austin zostało odkryte tuż po północy w sobotę przy 5700 West Chicago Avenue. Kobieta, której wiek nie jest znany, została zasztyletowana i pozostawiona w pobliskiej alejce.

W poniedziałek wieczorem około pięciu przecznic od domu burmistrza zgłoszono strzelaninę. 36-letni mężczyzna został postrzelony w pobliżu ulicy około godziny 7:00PM przy 700 North Pine Avenue. Trafił do szpitala w dobrym stanie.

Krótko przed 1.00 w nocy w sobotę 33-letni mężczyzna został znaleziony martwy z raną postrzałową pod pachą przy 7800 South Seeley Avenue w dzielnicy Auburn Gresham.

Około 2:15 nad ranem w Lake View 35-letni William Hair został znaleziony na chodniku z raną postrzałową klatki piersiowej przy 500 West Surf Street. Zmarł w Advocate Illinois Masonic Medical Center.

Tuż przed 3.00 nad ranem 37-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna stali na chodniku przy 2300 West 18th Street w dzielnicy Heart of Chicago, kiedy ktoś otworzył ogień, trafiając oboje w twarz, według policji w Chicago i biura lekarza sądowego powiatu Cook. Zostali zabrani do szpitala Mount Sinai, gdzie mężczyzna zmarł, a stan kobiety określono jako krytyczny.

Według policji około 20 minut później 22-letni Johnathan Salgado stał na chodniku przy 2400 South Homan Avenue w Little Village, kiedy został postrzelony w klatkę piersiową. Został zabrany do szpitala Mount Sinai, gdzie później zmarł.

Później tego samego dnia mężczyzna został zastrzelony w bloku 1100 North Ridgeway Avenue w dzielnicy Humboldt Park na West Side. Według policji do strzelaniny doszło około godziny 11:15AM. Niecałą godzinę później w strzelaninie samochodowej w Auburn Gresham zginęła kobieta, a trzech mężczyzn zostało rannych.

Funkcjonariusz policji ze stanu Michigan po służbie zastrzelił siebie i poważnie zranił innego mężczyznę w sobotę po południu, kiedy broń, którą trzymał w ręku, wystrzeliła w pokoju w hotelu Chicago w River North.

Śmiertelna strzelanina w Woodlawn została zgłoszona w sobotę wieczorem. Policja poinformowała, że 26-letni mężczyzna został uznany za zmarłego po tym, jak został postrzelony w plecy.

Trzech mężczyzn zostało postrzelonych w niedzielę przed sklepem spożywczym Mariano na Broadway and Barry w dzielnicy Lake View. Wszyscy zostali przewiezieni do Advocate Illinois Masonic Hospital w celu leczenia ran. Dwóch mężczyzn w wieku 22 i 32 lat było w dobrym stanie. Trzeci mężczyzna, którego wiek nie jest znany, miał rany postrzałowe pleców i klatki piersiowej, a jego stan określono jako ciężki.

Godzinę później dwie osoby zostały postrzelone, gdy siedziały w samochodzie w West Garfield Park. Jeden z nich, 35-letni mężczyzna, został uznany za zmarłego w wyniku rany postrzałowej głowy.

Wieczorem w niedzielę, 2-letnia dziewczynka została ranna po przypadkowym wystrzeleniu broni, którą znalazła w domu przy 1500 West Jonquil Terrace. Została zabrana do szpitala Saint Francis w Evanston, gdzie pozostaje w dobrym stanie.

Kilka godzin później 2-letni chłopiec został ranny po wystrzeleniu z pistoletu, gdy bawił się w sypialni ze znanym sobie mężczyzną przy 7900 South Hermitage Avenue. Został trafiony w rękę i przewieziony w dobrym stanie do Christ Medical Center w Oak Lawn.

Kolejne trzy osoby zostały ranne w strzelaninie w poniedziałek w Calumet Heights.

77-letni mężczyzna został postrzelony w plecy, a 57-letnia kobieta w głowę. Oboje zostali przewiezieni w stanie krytycznym do University of Chicago Medical Center. Natomiast 59-letniego mężczyznę przewieziono do Trinity Hospital, a później w dobrym stanie, przeniesiono go do Christ Medical Center w Oak Lawn.

W poniedziałek wieczorem 16-letni chłopiec został ranny w strzelaninie samochodowej w Austin. Stał na chodniku przy 4700 West Augusta Boulevard, kiedy ktoś podjechał SUV-em, a pasażer zaczął strzelać. Chłopiec został dwukrotnie postrzelony w udo i został zabrany do szpitala Mount Sinai w dobrym stanie, podała policja.

Ponad 25 innych osób zostało rannych w strzelaninach w całym mieście od godziny 5:00PM w piątek.

W zeszłym roku w mieście podczas weekendu z okazji Dnia Pamięci postrzelono 51 osób, co jest najwyższą liczbą z ostatnich pięciu lat. Zginęło wtedy 9 osób, a 42 zostały ranne.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Arbor Evenings: Rozpoczynają się letnie koncerty w pięknej scenerii Morton Arboretum

Opublikowano

dnia

Autor:

Przyjdź z przyjaciółmi i rodziną, aby cieszyć się wspaniałą muzyką podczas relaksu na świeżym powietrzu w Morton Arboretum tego lata. Podczas Arbor Evenings usłyszysz różne zespoły, będziesz cieszyć się jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać niesamowite zachody słońca na Frost Hill.

Letnie koncerty Arbor Evenings w Morton Arboretum będą odbywać się w środy. Rozpoczynają się już w najbliższą środę, 31 maja i potrwają do 23 sierpnia. Wstęp na muzyczne wydarzenie możliwy jest od godziny 5:15PM. Koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM.

Bilety zakupione na wydarzenie obejmują wstęp do Arboretum, zajęcia i muzykę na żywo. Bilety są wymagane dla wszystkich uczestników. Rodziny są mile widziane, a dzieci do drugiego roku życia mają wstęp bezpłatny.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli cieszyć się różnorodnością food trucków, które będą obecne co tydzień. Na imprezę można wnieść zamknięte napoje bezalkoholowe.

Goście będą także mogli kupić kieliszek do wina wielokrotnego użytku Arboretum i otrzymać zniżkę w wysokości 1 USD na przyszłe zakupy wina podczas Arbor Evenings 2023.

Dochód ze sprzedawanych biletów wesprze misję Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew, aby świat był bardziej zielony, zdrowszy i piękniejszy.

Więcej informacji na temat letnich koncertów można znaleźć na stronie Morton Arboretum. Bilety na Arbor Evenings, w cenie 8 dolarów, dostępne są tutaj.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu