Połącz się z nami

NEWS Florida

Polska Wigilia łączy rodaków na Florydzie. W St.Pete i Clearwater Polacy podzielą się opłatkiem

Opublikowano

dnia

Dzisiaj Polacy zamieszkujący Florydę usiądą razem przy wigilijnym stole, by podzielić się opłatkiem i razem oczekiwać Bożego Narodzenia. Na tradycyjnie polską Wigilię zapraszają polonijne organizacje z Clearwater i Saint Petersburga.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas bycia razem. Do wspólnego kultywowania polskich tradycji związanych ze świętami zachęca Jan Oko z Klub Polonia w St. Petersburgu.

W rozmowie z Radio Deon Jan Oko wspominał święta w Polsce, w swoim rodzinnym domu. Mówił o tym jak wyglądały przygotowania do świąt, pójście na pasterkę, odwiedziny sąsiadów i krewnych.

 

Spotkanie wigilijne organizowane przez Klub Polonia w St. Petersburgu, z tradycyjnymi polskimi potrawami, odbędzie się  24 grudnia.

REKLAMA REKLAMA

 

Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerami 646-246-3009 i 860-890-8901. Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie poloniafl.org, i na FB.

Polski Klub działa od 1992r na zachodnim wybrzeżu Florydy – w bliskim sąsiedztwie Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego przy Kościele St. Paul. Członkostwo w klubie daje możliwość nawiązywania interesujących polonijnych kontaktów, realizacji twórczych pomysłów w różnych dziedzinach i organizowania kółek wspólnych zainteresowań. Posiada salę balową, która jest także dostępna do wynajęcia.

 

Na Wigilię Bożego Narodzenia zaprasza także prezes Polskiego Centrum Jana Pawła II w Clearwater, Jolanta Piątek.

 

Tradycyjne polskie dania wigilijne i opłatek, wspólna modlitwa i kolędowanie w Polskim Centrum 24 grudnia o godzinie 6 wieczorem. A to wszystko przy choince, w pięknie przystrojonej sali, m.in. przez dzieci z polskich szkół.

 

Zapisy na wigilię pod numerami telefonów 727-298-8609 i 727-480-6364. Szczegółowe informacje na polishcenterfl.org, i na profiluFB.

Polskie Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater istnieje od 1995 roku. Posiada piękne duże obiekty, w których członkowie organizacji oraz goście mogą spędzić czas w miłym towarzystwie. Obchodzi polskie święta narodowe, takie jak Święto Konstytucji 3 Maja czy listopadowe Święto Niepodległości, a także celebruje uroczystości obyczajowe, takie jak: Dożynki, Święconka czy Opłatek. W Polskim Centrum odbywają się imprezy i zabawy organizowane wspólnie z lokalnymi organizacjami polonijnymi.

 

Foto:pixabay/freestocks-photos/ You Tube

NEWS Florida

Brązowe pelikany giną złapane na haczyk wędkarzy na molo w St. Pete

Opublikowano

dnia

Autor:

Skyway Fishing Pier w St. Pete jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla wędkarzy w rejonie zatoki Tampa. Niestety liczne są tu także brązowe pelikany. Te morskie ptaki gniazdują w pobliżu i dlatego ich wypadki z haczykami i żyłkami zdarzają się tu siedem razy częściej niż na innych obszarach.

Skyway Fishing Pier to jeden z najdłuższych pomostów w stanie, który tworzy sztuczną rafę dla ptaków morskich i zapewnia mnóstwo jedzenia. Urzędnicy Florida Fish and Wildlife FWC twierdzą, że sezonowy wzrost liczby ludzi i pelikanów przyczynia się do powstającego problemu.

Molo zostało nazwane „Pelican Death Row”, po badaniu w 2022 r., które wykazało, że uwikłania w linki i haczyki są główną przyczyną śmierci wśród brązowych pelikanów w tym miejscu.

W środę wieczorem ponad 100 osób wzięło udział w prawie trzygodzinnej wirtualnej dyskusji FWC na temat potencjalnych przepisów dotyczących połowów w celu poprawy sytuacji pelikanów na molo Skyway.

REKLAMA REKLAMA

Urzędnicy Florida Fish and Wildlife FWC zaproponowali możliwe zasady ograniczenia ryzyka splątania dla ptaków na molo.

Obejmują one:

  • Obowiązkowe przepisy dotyczące edukacji na temat tego, jak prawidłowo pomóc zaplątanemu pelikanowi i uwolnić go
  • Zakaz używania sprzętu z podłączonym więcej niż jednym haczykiem i wieloma hakami od listopada do marca
  • Ograniczenie użycia sprzętu połowowego do nie więcej niż dwóch zestawów
  • Zakaz użycia platform Sabiki, które mają więcej niż jeden haczyk, przez cały rok w części South Skyway Pier

Urzędnicy FWC rozmawiali również o ustaleniu dokładnych godzin połowów i ich monitorowaniu przez pewien czas.

Kim Begay, wiceprzewodnicząca grupy non-profit Friends of the Pelicans, powiedziała, że grupa ratuje około 15 pelikanów dziennie na molo. Czasami wędkarze tylko przecinają linkę, a zaplątane ptaki mogą utknąć w namorzynach i zginąć z głodu.

Organizacja przez lata naciskała na zakaz wędkowania na molo South Skyway od września do lutego, czyli w czasie głównego sezonu gniazdowania brązowych pelikanów. Wędkarze w tej sprawie stoją po drugiej stronie barykady.

FWC przedstawi opinię publiczną z warsztatów i swoje zalecenia na lutowym spotkaniu. Następnie komisja podejmie decyzje dotyczące potencjalnych przepisów.

 

Źródło: fox13
Foto: FWC, istock/medaacek/ passion4nature
Czytaj dalej

NEWS Florida

DeSantis chce surowszych kar za przestępstwa. M. in. kary śmierci za gwałt na dziecku

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator Ron DeSantis przedstawił program walki z przestępczością przed nadchodzącą sesją legislacyjną. Zawarł w nim propozycje rozszerzenia kary śmierci na niektóre rodzaje przestępstw seksualnych i wprowadzenie wyroków dożywocia dla osób skazanych za sprzedaż dzieciom fentanylu, który wygląda jak cukierek.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Miami Police Benevolent Association gubernator powiedział, że głosowanie większością głosów przez ławę przysięgłych powinno wystarczyć do nałożenia kary śmierci. To uczyniłoby Florydę drugim po Alabamie stanem, który zezwoliłby na niejednomyślne głosowanie ławy w przypadku tego wyroku.

DeSantis rozszerzył tę propozycję, mówiąc, że wykorzystywanie seksualne dzieci – w szczególności gwałt – również powinno podlegać karze śmierci, z minimalnym wyrokiem dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Jego propozycje widownia przyjęła aplauzem.

W 2008 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że kara śmierci może być stosowana tylko w przypadku zabójstwa.

REKLAMA REKLAMA

Walka z fentanylem

Gubernator ogłosił również plan zajęcia się tym, co nazwał „walką z fentanylem”.

Zgodnie z jego propozycją posiadanie, sprzedaż lub produkcja fentanylu, który ma wyglądać jak cukierek, stałoby się przestępstwem pierwszego stopnia, z minimalnym wyrokiem dożywocia i karą w wysokości 1 miliona dolarów dla osób, które kierują je dzieci jako klientów.

DeSantis zapowiedział, że jego budżet będzie obejmować 20 milionów dolarów dla lokalnych agencji policyjnych na ściganie przestępstw związanych z fentanylem.

Reforma kaucji

Gubernator potępił także reformę kaucji gotówkowej, mówiąc, że planuje zwrócić się do Sądu Najwyższego Florydy o ustalenie jednolitego harmonogramu obligacji, którego muszą przestrzegać wszystkie sądy stanowe.

Zgodnie z nową propozycją ponad 700 określonych przestępstw zostanie oznaczonych jako możliwe do wykluczenia z konieczności wpłaty kaucji. Propozycja wywołała sprzeciw przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Nowy plan wykorzystywałby oprogramowanie, które stara się przewidzieć, kto może złamać prawo w przyszłości, aby pomóc ustalić, czy osoby aresztowane za pewne przestępstwa niskiego szczebla mogą zostać zwolnione.

Korzystanie z takiego oprogramowania jest kontrowersyjne. W czwartek DeSantis powiedział, że technologia nie może zastąpić „ludzkiej mądrości” sędziego.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Rzadka okultacja Księżyca czeka nas w poniedziałek. Spójrzcie w niebo wieczorem

Opublikowano

dnia

Autor:

Rzadkie zaćmienie Marsa przez Księżyc nastąpi 30 stycznia. Planeta zniknie z naszego pola widzenia bezpośrednio za lewą stroną Księżyca i pojawi się ponownie godzinę później po przeciwnej stronie. Jeśli tylko niebo będzie czyste, wyjdź z domu i ciesz się spektaklem.

Zjawisko będzie widoczne głównie w południowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej, północno-zachodniej części Ameryki Południowej i większości Karaibów.

Mars zniknie na niebie Los Angeles o 8:36PM PST, a następnie pojawi się ponownie po drugiej stronie księżyca o 9:30PM PST. Godzina ta będzie późniejsza dla obszarów położonych dalej na wschód.

Będzie to tzw. okultacja Księżyca.

Ostatni raz miała miejsce 7 grudnia, co zapowiadaliśmy tutaj. Rzadko zdarza się, aby dwie takie okultacje miały miejsce w okresie krótszym niż dwa miesiące w nocy.

REKLAMA REKLAMA

Następna okultacja Marsa widoczna na większości obszaru Stanów Zjednoczonych będzie miała miejsce 13 stycznia 2025 r.

Powodem, dla którego widzimy je rzadziej niż całkowite zaćmienie, które występuje w dowolnym miejscu średnio około 375 lat, jest to, że okultacja jest widoczna w różnych częściach świata. Czasami także w dzień, co sprawia, że nie można jej zaobserwować.

Oglądanie zjawiska bez ochrony oczu jest bezpieczne. Jeśli masz lornetkę, może ona poprawić i powiększyć widok Marsa i Księżyca.

Obserwatorium Griffith przeprowadzi w poniedziałek transmisję online na żywo z zakrycia Marsa przez Księżyc. Kliknij tutaj, aby dołączyć do dyskusji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/m-gucci
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu